Anglie není jen Londýn aneb náš podzimní výlet do Birminghamu

Ke konci září jsme se konečně vypravili za synem a jeho přítelkyní do Anglie. Jsou tam sice už třetím rokem, ale kvůli pandemii koronaviru jsme u nich od října 2019 nebyli. Podařilo se nám to konečně až teď, po dvou letech od první návštěvy. Neznamená to, že jsme je ty dva roky vůbec neviděli 🙂. V roce 2020 byli kvůli pandemii doma dokonce půl roku v kuse a jinak samozřejmě na vánoce a na letní prázdniny lítají domů.  Myslím, že nikdo nebyl tolikrát v karanténě jako oni  🙂.

S návštěvou jsme čekali až bude zrušena karanténa po příletu do Anglie, což se nakonec, asi v půlce srpna, stalo. I tak jsme museli na PCR test před odletem (pro očkované byl zrušen od 4.10.2021) a druhý den po příletu jsme si dělali sami PCR test, který jsme pak nesli na sběrné místo. Mladší syn tentokrát kvůli svým povinnostem, nejen v házené, zůstal doma. Ale vzali jsme manželovu maminku, které jsme výlet za vnukem do Anglie slibovali už na jaro 2020.

Při příjezdu do Anglie jsou různé podmínky pro očkované a neočkované. Očkovaní nemají povinnost jít do karentény a pouze 2.den po příjezdu si musí udělat PCR test. Naopak neočkovaní musí do karantrény a kromě testu 2. den mají povinnost si udělat na test ještě i 8. den pobytu. Každý návštěvník Anglie je nucen si ještě před odletem zakoupit balíček testů a kód testu nahrát do příjezdového formuláře. Balíček pro očkované (test pouze 2.den pobytu) stojí kolem 40 liber a balíček pro neočkované stojí asi 100 liber (test 2. a 8. den). Veškeré aktuální informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Co se týče opatření ohledně pandemie koronaviru, tak tam vlastně žádná nebyla. Žádné nošení roušek a jiné restrikce. Bylo tedy potřeba pouze přetrpět vstupní test a pak si udělat test 2. den po příjezdu a mohli jsme na koronavirus zapomenout 🙂.

Bristol a Bath

První návštěva našich studentů v Anglii proběhla v roce 2019 a bylo to v krásném malém studentském městě na jihozápadě Anglie, v Bristolu, kde oba studují na univerzitě UWE Bristol (University of the West of England Bristol). Městečko Bristol je malebné historické město na řece Avon a uměle vybudovaném kanálu Foating Harbour, kde jsme tenkrát strávili pohodový prodloužený víkend na konci října.

Kromě Bristolu jsme také navštívili městečko Bath, které je známé zejména historickými románskými lázněmi a katedrálou Bath Abbey. Bath je dokonce od letošního roku  na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. 

Chápu, že každý chce vidět Londýn ( moje první návštěva Anglie vedla také tam ), ale jestli budete mít prostor jet do Anglie vícekrát nebo na delší čas, městečka Bath a Bristol určitě doporučuji navštívit. Oproti moderní, turisty přeplněné metropoli Londýnu, tady na vás dýchne stará Anglie. Budete moci například navštívit hospodu z roku 1606, do které chodil už Černovous nebo hospody, ve kterých verbovali námořníky na moře – kdo se v nich zapomněl do rána, vzbudil se na lodi a aniž by to chtěl, byl z něho námořník 🙂.

Kromě unikátních hospod, které opravdu mají své kouzlo a rozhodně doporučuji jejich navštěvu, v Bristolu je také krásná Bristolská katedrála a most přes údolí řeky Avon Clifton Suspension Bridge. Pobyt si můžete zpříjemnit procházkou kolem kanálu Floating Harbour, který je plný zakotvených lodí a jachet. V jedné z  lodí se schovává ciderový bar a ten si také nenechte uniknout! Kde jinde se vám naskytne příležitost ochutnat nejméně 10 druhů pravých anglických ciderů?

Birmingham

Tentokrát však naše kroky nevedly do Bristolu, kde syn s přítelkyní sice stále studují, ale do Birminghamu. V Anglii je totiž zvykem mezi druhým a třetím rokem studia na vysoké škole nastoupit na roční praxi. Tu si musí každý student najít a domluvit sám, není to tedy povinné, ale doporučuje se to. Syn Ondra i jeho přítelkyně Terka si praxi domluvili.

Ondra pracuje v BMW v Birminghamu jako IT specialista – v celé továrně nemají v jeho pozici žádného stálého zaměstance. Dělá to vždy student, který se po roce mění. Terka si sice našla praxi v Ramsgate, které je na východním pobřeží Anglie, ale vzhledem k tomu, že zatím pracuje on-line a do kanceláře by se měla dostat až na jaře 2022, bydlí spolu v Birminghamu. Ondra chodí do práce každý den, pouze vyjímečně pracuje on-line.

Vyrazili jsme tedy za nimi do Birminghamu. Vlastně jsem nevěděla, co od tohoto města čekat. Když jsem googlila na internetu, moc zajímavého jsem nenašla a i Ondra s Terkou se tvářili, že tam toho moc není. A také, že to zdaleka není tak pěkné město jako Bristol nebo Bath. Samozřejmě hlavním důvodem návštěvy nebylo chodit po památkách, ale po třech měsících vidět Ondru s Terkou a vzájemně si užít pohodový prodloužený víkend.

Nakonec musím říct, že se nám v Birmighamu moc líbilo (Ondra teda říkal, že mě by se líbilo kdekoli, hlavně že cestuji a je mi jedno kam 🙂)  a pobyt jsme si perfekteně užili.  Měli jsme i dost štěstí na počasí, deštík žádný a dokonce bylo i teplo. I hned po našem odletu domů, se v Birminghamu ochladilo a celý týden lilo. Asi mám v tomto celkem štěstí.  V Anglii jsem byla už třikrát a ještě jsem tam pořádně nezmokla. Ale při minulé návštěvě v Bristolu jsme dost podcenili teplotu a nevzali si teplé oblečení a celou dobu nám byla zima. To tentokrát se odpolední teploty vyšplhaly i přes 20 °C a svítilo sluníčko, tak teplé oblečení nebylo potřeba a stačila pouze mikina.

Pro nás se jevil jako nejvýhodnější přímý let z Bratislavy do Birminghamu s Ryanair. Z Bratislavy jsem odlétaly už v 6:20 h, let trval 2,5 h, takže už v 8 h ráno jsme byli v Birminghamu. Vzhledem k tomu, že jsme do Bratislavy přijeli už den předem a spali v hotelu u letiště, byli jsme celkem vyspaní, mohli jsme rovnou vyrazit prozkoumávat město.

Naše první cesta vedla do centra na snídani. Tu jsme si dali v restauraci, která byla součástí  Obchodní dům Selfridges navrhnutého Future Systems, pod vedením českého architekta Jana Kaplického. Tato stavba je považována za jeho nejvýznamnější realizovanou stavbu. Bohužel se fasáda zrovna opravovala, tak jsme ji mohli obdivovat jen uvnitř.

Poté jsme prošli střed města  a zamířili ke známým birminghamským kanálům. Jsou uměle vybudované a jejich je délka 60 km. Dříve sloužily pro průmyslovou doprava. V současné době po nich jezdí pouze vyhlídkové plavby nebo lidé na kajaku. Někdy se uvádí, že město má větší síť kanálů než Benátky (41 km), ale srovnávnává se nesrovnatelné – v Birminghamu se totiž jedná o jiný systém kanálů a v jiném prostředí, než v Benátkách. Jsou umělé a mělčí.

Procházku podél kanálů si určitě nenechejte ujít, ale dejte si pozor, ať v nás nevtáhne některá ze stylových hospůdek, kterými jsou kanály lemovány 🙂. My jsme třeba neodolali ginovému baru, ve kterém měly 450 druhů ginu. Ochutnali jsme jich sice jen deset, ale i tak to byl velký zážitek. Do té doby jsem si myslela, že gin je jen jeden🙂.

Birmingham má bohatou historii i v oblasti hudby. Město je často označováno jako kolébka heavy metalu reprezentovaná skupinami Judas Priest a Black Sabbath. Po posledních jmenovaných je nazván i most přes kanál a je na něm lavička s kovovými podobiznami členů kapely. Můžete si tedy s nimi udělat fotku na lavičce.

Kromě historických, ale i moderních budov, najdete v Birminghamu také kousek krásné přírody a to v rámci Birminghamských botanických zahrad. Najdete v nich palmy, banánovníky, tropické rostliny, bonsaje a kaktusy různých velikostí, ale také několik metrů vysoké sekvoje a cedry. V zahradě uvidíte i malá jezírka, kašny, altány, a samozřejmě barevné květinové záhony. Součástí je i sbírka ptactva.

Birmingham má velice výhodnou polohu pro poznávání různých anglických měst. Dostanete se odsud vlakem do 1-2 hodin např. do Liverpoolu, Oxfordu, Manchesteru, Stradfordu nad Avonou ( rodiště Williama Shakespeara ), Nottinghamu a dalších.

Můžete se zde tedy ubytovat a vyrážet na hvězdicové výlety. Ubytování vám mohu doporučit zde. Byli jsme maximálně spokojeni, jak s vybavením apartmánu, tak i s jeho polohou. Je blízko centra i vlakového nádraží.

Liverpool

My jsme si z Birminghamu udělali výlet vlakem do Liverpoolu. Toto město je známé hlavně díky skupině Beatles, jejíž členové odsud pochází. Fotka z jejich sochou byla tedy samozřejmostí. Na jejich stopu narazíte v tomto městě na mnoha místech. Můžete třeba navštívit bar, ve kterém Beatles začínali, jejich muzem nebo také vidět velké street art, které najdete na ulici Grafton street. Bylo vytvořeno k 50. výročí vzniku alba Abbay Road. Zde se totiž fotila fotograie na obalu tohoto alba. Chcete-li se vydat po stopách Beatles, mrkněte na tyto stránky. 

Co dál je k vidění v Liverpoolu? Významné jsou historické doky, které patřily k prvním v Anglii. V 80. letech 20. století byly zrekonstruovány. V části staveb jsou muzea, v části restaurace. Návštěva některé z těchto restaurací je opravdu nezapomenutelným zážitkem.

Celé Liverpoolské pobřeží bylo v roce 2004 zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO. Bohužel z něho bylo v letošním roce vyjmuto, protože nová výstavba znehodnotila celistvost a autentičnost historického prostředí. Opravdu s nimi musím souhlasit, přišlo mi, že opravdu některé moderní budovy mezi těmi historickými působily dost nepatřičně. Naproti tomu v Birhinghamu se jim to povedlo mnohem lépe a daleko citlivěji  – kolem historických kanálů vznikají nové moderní budovy a celé to působí velice přirozeně.

Významnou památkou v Liverpoolu, kterou byste neměli vynechat, je anglikánská katedrála. Je nejen označována za architektonický skvost, ale současně to je největší britská katedrála. Její gotické oblouky jsou nejvyšší a nejširší na světě. Varhany v katedrále jsou největší v Británii, mají 9765 píšťal. Uvnitř katedrály najdete dokonce i kavárnu a obchod se suvenýry.

Tajný tip pro vás

Kdekoliv v Anglii hledejte restaurace, na kterých je napsáno Wetherspoon – je to koncept restaurací, ve kterých po celé Anglii najdete asi téměř stejnou nabídku jídel a pití, ale hlavní výhodou je, že je zde minimálně o 40% levněji než  v ostatních restauracích. My jsme jich v Birminghamu i v Liverpoolu viděli několik a některé i navštívili a třeba piva stála kolem 3 liber a Fish & chips  s pivem zdarma měli asi za 9 liber. Jsou to totiž restaurace pro místní, ne pro turisty. Tak až je na vaší vlastní cestě po Anglii uvidíte, určitě je vyzkoušejte. Nebudete litovat! 

Další návštěva doufejme na jaře

Spolu s námi se tedy můžete těšit zase na jarní návštěvu Anglie.  Jestli se vydáme opět do Birminghamu nebo  to bude za Terkou na východní pobřeží, to se teprve ukáže.

Kdybyste se chystali do Anglie a potřebovali s něčím poradit nebo zjistit, jaká tam zrovna panují opatření, napište mi, ráda to pro vás od syna zjistím.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

 

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů