Velké překvapení jménem RIGA aneb prodloužený víkend v perle Pobaltí

ŠEST DNÍ V RIZE? Upřímně řečeno, když jsme s kamarádkou Monikou odjížděly, říkala jsem si, jestli jsme to nepřepískly, co tam budeme tak dlouho dělat? Nakonec byl výlet pro mě OBROVSKÝM PŘEKVAPENÍM 😮! Vůbec jsem nečekala, že se mi v Rize bude tak moc líbit a že tam bude tak ÚŽASNÁ ATMOSFÉRA!

Riga mi připomínala naše Brno – příjemné kavárničky a hospůdky, žádné davy turistů a KRÁSNÉ HISTORICKÉ CENTRUM, které přímo vybízí k tomu, se jím jen tak potulovat a procházet se jeho barevnými uličkami, občas se někde zastavit na kávu či něco dobrého k jídlu nebo vystoupat na některou z vyhlídek a kochat se pohledem na město z výšky.

Čím nás Riga okouzlila?

Riga je právem nazývána PERLOU POBALTÍ, i když je zatím stále ve stínu evropských metropolí, svojí historií a množstvím památek se jim směle vyrovná.

Čím nás Riga okouzlila?

 • Úžasnou atmosférou
  Je to pohodová poklidná metropole.
 • Krásným historickým centrem
  Malebné uličky a secesní architektura.
 • Úžasnými kavárničkami
  Kavárny s výbornou kávou a překrásným interiérem.
 • Moderními stavbami
  Zejména budova Lotyšské národní knihovny je vyjímečná.
 • Čistotou a pořádkem
  Krásně čisto je nejen v Rize, ale i mimo ni.
 • Zajímavými výlety po okolí
  Výlet do národního parku Guaja určitě doporučuji.

Turisté ji zatím objevují jen velice pomalu, panuje v ní naprostý klid a toho ještě zavčas můžete využít a zažít Rigu bez davů turistů tak, jak se to podařilo mě a mojí kamarádce Monice při našem pobytu v červnu 2022. A čím nás tak okouzlila?

Úžasnou atmosférou

Zejména úžasnou atmosférou. Riga je sice největším městem Pobaltí, přesto je stále poklidnou metropolí,  která ještě není zahlcena turismem. Turisté ji zatím velice pomalu začínají objevovat, proto je v ní stále klid, ať už se procházíte malebnými uličkami nebo krásnými upravenými parky. Takových měst už mnoho není. A to je na ní právě to krásné!

Pohodová atmosféra v Rize

Letos jsem měla možnost navštívit i Vilnius a Tallin, mám tedy srovnání. Za úžasnou atmosférou rozhodně pojeďtě do Rigy a Vilniusu, ale v Tallinu ji už bohužel nenajdete. Trajekty z Finska do města přijíždí neuvěřitelné množství Finů, jejichž cílem je se dobře najíst a napít. To ceny v restauracích vyšroubovalo neúměrně vysoko a centrum města je hodně přeplněné.

Krásným historickým centrem

Historické centrum Rigy je zapsáno na seznamu UNESCO oprávněně.  Je sice malé, projdete ho tedy v klidu pěšky za jediný den, ale je velice malebné. Podobné barevné centrum jako v Rize najdete také v Tallinu.

Historické barevné centrum Rigy

V Rize, bývalém hanzovním městě, najdete sice pár středověkých sakrálních památek, ale nejvíce ceněná je jeho secesní architektura, která je porovnatelná s městy jako je Vídeň, Petrohrad nebo Barcelona.

Secesní domy v Rize

Ve středu města najdete také, mnoho míst, ze kterých se můžete potěšit pohledem na Rigu z výšky a ten je opravdu úžasný!

Riga z výšky

Úžasnými kavárničkami

Koncentrace výborných kaváren byla v Rize až neuvěřitelná. Každá kavárnička byla jiná a bylo vidět, že si nechávají záležet nejen na kávě samotné, ale i na prostředí, ve kterém si kávu vychutnávají.

Vzhledem k tomu, že jsme ve městě byli relativně dlouho, měly jsme možnost si některá místa oblíbit a navštívit je i vícekrát. Podobné krásné kavárničky s duší najdete také v centru hlavního města Litvy – Vilniusu.

Naše nejoblíbenější kavárna 

Moderními stavbami

Nejen historické stavby stojí za zhlédnutí, ale v Rize najdete i pár moderních budov. Není jich sice mnoho, ale jsou tam. Kromě pár mrakodrapů je dominantou města na levém břehu řeku Daugavy budova Lotyšské knihovny, která je vyloženě archikouskem. Budova zvaná také Zámek světla je dílem amerického architekta Gunnar Birkets, který je lotyšského původu.

Budova Lotyšské národní knihovny

Budova je volně přístupná a můžete si ji prohlédnout sami nebo také v rámci komentované prohlídky s průvodcem. TOP zážitek je ovšem naprosto úžasný výhled z 11. a 12. patra, který si určitě nenechte ujít!

Lotyšská národní knihovna

Čistotou a pořádkem po celém městě i okolí

Velice mile jsme byly překvapeny, jak bylo všude čisto, upraveno, nikde se neválely žádné odpadky. A to nejen v centru Rigy, ale i na okrajích nebo mimo Rigu v malých vesničkách. Všude bylo krásně uklizeno. Pár týdnů před Rigou jsme se s Monikou vrátily z poznávací cesty po Sicílie, kde jsme naopak byly hodně překvapené velice častým nepořádkem a válením se odpadků na ulici nebo v přírodě. To v žádném případě v Rize nenajdete – tam je všude čisto a naprostý pořádek.

Zajímavé výlety do okolí

Velice oblíbeným cílem jednodenního výletu z Rigy je přímořské lázeňské městečko Jurmala. Kromě odpočinku a koupání na krásné písečné pláži si můžete užít také restauarace, kavárny či nakupování v obchůdcích na hlavní promenádě Jurmaly – ulici Jonas iela. A když už budete mít města dost, můžete se vydat na procházku do nedalekého parku, ve kterém najdete lanové centrum nebo velice zajímavou rozhlednu s úžasným výhledem na borovicové lesy, pláž a také Baltské moře.

Jurmala

Z Rigy můžete vyrazit na výlet nejen k moři, ale i do přírody. Pohodlně vlakem nebo autobusem se dostanete do Národního parku Guaja, který je největším a také nejstarším lotyšským národním parkem. Na jednodenní výlet z Rigy naprosto ideální cíl. Kromě středověkého hradu Turaida, který je nejnavštěvovanější lotyšskou památkou a je z něj krásný výhled na meandry řeky Guaja, zde najdete také pískovcové skály, největší lotyšskou jeskyni nebo kabinkovou lanovku přes údolí mezi Krimuldou a Siguldou.

Turaida - vesnička a hrad

Doporučuji z Rigy dojet autobusem do městečka Turaida a po prohlídce středověké vesničky, kterou najdete hned u vstupu do parku, a krásně zrekonstruovaného středověkého hradu ze 13. století Turaida, vyrazit na Krimulda barons natur trail, který vás po dřevěných lávkách a schodech nahoru a dolů dovede až do městečka Krimulda. Z něj pak přejedete lanovkou do Siguldy, ve které najdete nejen zámek a hrad, ale i restaurace a kavárny, které se po celedenním výletě určitě budou hodit. Nezapomeňte dojít až na vyhlídku Sigulda Aizrauj., ze které je úžasný výhled na údolí a na hrad Turaida. V Siguldě pak nasednete na vlak a za hodinku jste zpět v Rize.

Krimulda barons nature trail

Po celém výletě budete mít v nohách 11 km a i když se budete pohybovat v nadmořské výšce kolem 100 m.n.m. nastoupete a také sestoupete asi 250 výškových metrů a po dřevěných schodech vyjdete asi 60 pater. Celý výlet a mnoho dalších důležitých informací potřebných pro plánování pobytu v Rize, najdete podrobně popsaný v připravovaném ePrůvodci RIGA – skrytá perla Pobaltí.

A ještě EXTRA TIP na závěr

A ještě jeden zajímavý postřech, který byl pro nás velice příjemným překvapením. Riga sice není tak vysoko, aby v ní byly bílé noci ( to znamená, že v noci není tma, ale pouze šero ), ale při našem pobytu na začátku června bylo ještě v 11 h večer šero, tma nastavála až kolem půlnoci a trvala pár hodin, pak bylo opět šero. Bylo to pro nás velice příjemné. Mohly jsme se večer pohybovat po městě a cítily jsme se naprosto bezpečně.

Západ slunce ze Skyline baru 26. patra hotelu Radison

Když jsme o měsíc později s manželem vyrazili na nomádský výlet do Litvy, Lotyšska a Estonska, bylo velice zajímavé pozorovat, jak se při cestě na sever dny prodlužují a noci zkracují. V Litvě se setmělo kolem 23 h, v Lotyšsku až kolem půlnoci a v Estonsku už se nesetmělo vůbec. Celou noc bylo šero a to bylo vážně super! Bílé noci jsem již jednou zažila v Petrohradu, ale tentokrát při nomádění jsem si je užila mnohem víc!

‼️JESTLIŽE BUDETE CHTÍT ZAŽÍT ( TÉMĚŘ ) BÍLÉ NOCI, VYDEJTE SE DO RIGY V ČERVNU‼️

Náš výlet s kamarádkou Monikou nakonec utekl jako voda a rozhodně jsme se nenudily! Prošmejdily jsme centrum Rigy křížem krážem, za 6 dní nachodily asi 85 km, užily si příjemných kavárniček, viděly nespočet úžasných výhledů a nádherných budov, dvakrát jely na výlet mimo město a to jsme zdaleka nevyčerpaly vše, co Riga nabízí. Riga byla úžasná a výlet do ní rozhodně doporučuji! Jako pomocníka na cesty si můžete do aplikace Mapy.cz stáhnout mapu zájmových bodů, ve které najdete všechna popisovaná místa.

‼️VÝLET DO RIGY MŮŽU TEDY DOPORUČIT VŠEMI DESETI ‼️

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře
 1. Zuzana napsal:

  Dobrý den, kde prosím najdu ePrůvodce Riga – skrytá perla Pobaltí? Děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů