Do Prahy jezdím celkem často, ale většinou moje cesta míří do centra města – buď za návštěvou divadla nebo za procházkou po památkách. Občas mě cesta zavedla i do pražských parků, např. do Grébovky či do Tróje, ale že těsně před Prahou, v Průhonicích, je rozlehlý park s krásným zámkem jsem se dozvěděla vlastně náhodou.
Park má rozlohu 250 hektarů a založil ho v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Rozkládá se v údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka a hrabě na něj použil kombinaci domácích dřevin s dovezenými cizokrajnými dřevinami. Výsledkem jeho celoživotního úsilí je vrcholné krajinářské dílo světového významu s mnoha rybníky, skálami a vyhlídkami, které vytvořil vlastním originálním způsobem. Park spravuje Botanický ústav Akademie věd ČR.
Park je cenný i dendrologicky.
Zahrada je vlastně sbírka:
Součástí parku je i neorenesanční zámek. Volně přístupné jsou pouze výstavní prostory v přízemí zámku, kde je stálá expozice „Průhonický zámek a park, dílo přírody a lidského ducha“ o historii zámku a parku. V 1. patře Velkého zámku se nachází tzv. konferenční centrum, které si můžete celé či jeho část pronajmout např. za účelem konání svateb či konferencí.
Průhonický park a zámek je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Natáčely se zde pohádky Pyšná princezna, Tři oříšky pro Popelku, Koloběžka první, Láďo, ty jsi princezna, S čerty nejsou žerty.
V parku jsou 3 návštěvnické okruhy:
Značenými okruhy se můžete řídit nebo si procházku po parku naplánovat podle svého v závislosti na vašich časových a fyzických možnostech. Na pokladně parku dostanete mapu areálu a také si tam můžete zapůjčit sluchátka a u 37 orientačních bodech si poslechnout výklad.
Park je otevřen od května do září od 7h do 20h a celodenní vstupné stojí 100kč. Co v parku právě kvete se dozvíte z kalendáře kvetení. Nyní ( květen a první polovina června) je ideální doba pro návštěvu, chcete-li vidět kvést magnolie a rododendrony, kterých je v zahradě 8.000 kusů! Další informace o parku na nalezenete zde.
Návštěvu parku můžete spojit s návštěvou Dendrologické zahrady, která je také v Průhonicích. Od parku je vzdálena asi 2km. Více o ní si můžete přečíst v tomto článku.
Kvetoucí zahrady jsou k vidění nejen v Průhonicích a v Holandsku, ale také na ostrově MADEIRA, kterému se kvůli tomu právem přezdívá ostrov květů. Nejlepší na tomto ostrově je to, že kvete během celého roku – nemusíte tedy čekat na jaro, ale můžete vyrazit kdykoli – proto se mu také přezdívá ostrov věčného jara. Kromě kvetoucích rostlin je zde i nádherná příroda. Co je tam k vidění a další praktické informace se dozvíte zde.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.