Za tulipány do Holandska už nemusíte!

Věděli jste, že za zahradou plnou tulipánů nemusíte jezdit až do Holandska, ale najdete ji i v Česku? Není samozřejmě tak velká a vyhlášená jako zahrada Keukenhof v Holandsku, ale zase kvůli ní nemusíte projet půl Evropy. A kde se nachází? Je kousek od Prahy, v Průhoních a  její název je Dendrologická zahrada. Více informací o zahradě najdete zde.

Co v zahradě najdete?

V zahradě je přes 10 000 druhů a odrůd dřevin, trvalek a cibulovin z různých částí světa.

  • 5.460 druhů a drůd dřevin
  • 4.014 druhů a odrůd trvalek
  • 686 druhů a odrůd cibulovin
  • 698 druhů rododendronů

Kdy je možné zahradu navštívit?

Každý rok v květnu probíhá tradiční výstava Průhonické tulipány. Pro letošní sezónu vysadili zahradníci už v listopadu 2021 přes 160 odrůd tulipánů, v celkovém počtu téměř 13 000 cibulí a 35 odrůd botanických tulipánů, které najdete v prostoru u Zahradní kavárny. Výstava začíná 3.května 2022 ( v tu dobu začne zahrada teprve kvést) a potrvá do 23.5.2022. Kromě tulipánů, zda můžete vidět také rodondrony, narcisy, obří bledule a časně kvetoucí keře. V době naší loňské návštěvy (11.5.2021) byla celá zahrada krásně rozkvetlá, ale stále ještě nekvetlo úplně vše.

Jestli chcete letos vidět tulipány, tak s návštěvou neotálejte!!

I když tulipány nestihnete, nezoufejte! Zahrada je otevřená až do konce října a v každém ročním období je v ní co k vidění. Například v červenci se  pořádá tradiční výstava lilií,  od srpna do října výstava jiřinek! Zahrada je otevřena od května do srpna denně kromě pondělí od 9h do 19h, v září a říjnu pak denně kromě pondělí od 9h do 18h. Pak se zahrada zavírá a o tevře se znovu až v březnu. V areálu zahrady je také prodejna rostlin, která je otevřena od středy do neděle vždy o 9:00 do 17:00. Celodenní vstupné je 90Kč.

Kolik času si na prohlídku zahrady vyhradit?

Na prohlídku zahrady si vyhraďte alespoň  2h. Můžete zde být klidně i celý den. Zahrada je rozlehlá, můžete se v ní nejen procházet, ale i odpočívat či piknikovat v trávě. Také se můžete občerstvit ve velice příjmené Zahradní kavárně. Parkem se můžete procházet podle svého nebo můžete jít podle značených okruhů. Těch je v zahradě několik a jsou sestaveny podle ročních období, aby vás vedly po místech, kde právě něco kvete.

Před čtyřmi lety jsem byla v Keukenhofu a to je opravdu velká nádherná zahrada, plná tulipánových koberců. Ta průhonická ji může opravdu jen těžko konkurovat! Nejezděte tedy do Průhonic s představou, že to tam bude vypadat jako v Holandsku! Budete zbytečně zklamaní. Průhonická zahrada je oproti té holandské o dost menší a i tulipánů je tam podstatně méně. Je to ale velice příjemné místo nedaleko Prahy, kde můžete pár hodin či celý den strávit procházkou v přírodě a ještě se pokochat pohledem na kvetoucí tulipány či jiné květiny a keře.

Za návštěvu rozhodně stojí. 

Návštěvu Dendrologické zahrady můžete spojit s návštěvou Průhonického parku, který je od zahrady vzdálen asi 2km. Více o něm si můžete přečíst v tomto článku.

Kde jsou k vidění další kvetoucí zahrady?

Kvetoucí zahrady jsou k vidění nejen v Průhonicích a v Holandsku, ale také na ostrově MADEIRA, kterému se kvůli tomu právem přezdívá ostrov květů. Nejlepší na tomto ostrově je to, že kvete během celého roku – nemusíte tedy čekat na jaro, ale můžete vyrazit kdykoli – proto se mu také  přezdívá ostrov věčného jara. Kromě kvetoucích rostlin je zde i nádherná příroda. Co je na Madeiře k vidění a další praktické informace se dozvíte zde.

Prozradím vám ještě jedno místo, které je proslavené záplavou květin. Jsou to portugalské Azorské ostrovy, které jsou od června do září pokryté  neuvěřitelnou záplavou kvetoucích hortenzií. Ostrovy najdete uprostřed Atlantiku a jsou krásné nejen v tomto období, ale po celý rok. Díky podnebí, kdy často po celý rok prší, v zimě nejsou mrazy a sluneční svit není příliš intenzivní,  jsou ostrovy celoročně stále zelené. Jaké krásy na nich najdete se dočtete v tomto článku.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů