Jaro se kvapem blíží a s ním i ideální doba na návštěvu evropských metropolí. Zatím nevíte, do které se vydat? A co třeba vyrazit do Madridu? Na podzim roku 2021 jsem Madrid navštívila společně s kamarádkou Monikou a v tomto článku vám přiblížím, co je v něm k vidění a jestli stojí za návštěvu.
Ve městě žije 3,1 mil. lidí a po Londýnu a Berlíně je třetím největším městem Evropy. Madrid leží uprostřed Iberijského poloostrova a díky této své výhodné poloze se stal hlavním městem Španělska. Zároveň je Madrid také nejvýše položeným hlavním městem na území Evropy. Jeho průměrná nadmořká výška je 657 m. Leží totiž v Centrální náhorní plošině, která pokrývá téměř 65 % Iberijského poloostrova.
Nespornou výhodou Madridu je, že se společně s Lisabonem a Aténami řadí mezi nejslunečnější města Evropy. Počet slunečných hodin za rok se v Madridu pohybuje kolem 2700 – 2800, což je hodně. V tomto článku jsem psala o Putování po krásách Gran Canarie, o ostrově, který bývá často nazýván slunečným ostrovem, neboť na něm je téměř 3000 slunečných hodin ročně. Vidíte, že Madrid se k tomuto číslu velice přibližuje.
Pobyt v něm si tedy můžete náplanovat téměř celoročně, minimálně od března do října. A ani v zimě moc neprší a průměrné teploty se pohybují kolem 10°C. Z mých fotek vidíte ( byly jsme v Madridu v polovině listopadu ), že jsme se do těch 2600 slunečných dnů zrovna netrefily, ale to já tak prostě mám. Ani v Lisabonu jsem nezažila azuro a to jsem tam byla dvakrát. Prostě na ty slunečné dny nemám štěstí :).
Symbolem Madridu je medvěd, kterého mají nejen ve znaku, ale často se objevuje i na madridských street art. Sochu medvěda pojídajícího plody planiky ( rostliny podobné jahodníku ) najdete na slavném náměstí Puerta del Sol. Bývá velmi často v obležení turistů, protože se s ní chce každý vyfotit. Tak jsme si ji také vyfotily :). Její polohu v mapy.cz si zobrazíte ZDE.
V Madridu sídlí dva světoznámé fotbalové kluby Real Madrid a Atlético Madrid.
Nečekejte, že v Madridu uvidíte velké množství histrických památek. Většina se nachází mezi Královským palácem a zahradami El Retiro. Madrid je však zajímavý tím, že i když disponuje moderní infrastrukturou, mnoho jeho historických čtvrtí a ulic si stále zachovává svůj původní vzhled a specifickou náladu. Pojďme se tedy podívat podrobněji, co Madrid nabízí.
Palacio Real de Madrid (Královský palác v Madridu) je sice oficiální sídlo španělského krále, ale od roku 1962 v něm nebydlí a tuto monumentální stavbu používá již jen k reprezentačním účelům. Královský palác patří k nejmonumentálnějším a nejhezčím stavbám města.
Palác byl sídlem španělských králů do roku 1931. V současné době se v něm konají důležitá setkání, oficiální státní akty a ceremonie, zatímco soukromou rezidencí královské rodiny je palác Zarzuela, kde je královský pár od roku 1962, když král Juan Carlos odmítl obývat Královský palác.
Palác za návštěvu určitě stojí, ale úplně paf jsme z něho nebyly 😉. Zvenku je opravdu nádherný a monumentální, ale uvnitř se nám některé místnosti zdály opravdu moc přeplácené. Ale je samozřejmě na každém, jaký si udělá názor. Návštěvu určitě doporučuji, vyhraďte si na ni minimálně 2 h. Informace o paláci najdete na těchto stránkách.
V Madridu najdete hodně kostelů a katedrál, ale Catedral de la Almudena (Katedrála Panny Marie Almudenské), kterou najdete přímo naproti Královskému paláci, stojí rozhodně za povšimnutí a to nejen proto, že je to největší katedrála v západní Evropě.
Při návštěvě Katedrály Panny Marie Almudenské doporučuji vystoupit (resp. vyjet výtahem) na venkovní terasu kolem kupole, která je lemovaná sochami 12 apoštolů a je z ní nádherný výhled na Madrid a zejména pak na Královský palác.
Je to nejmladší španělská katedrála – její stavba trvala 100 let – dokončena byla v roce 1993. Katedrála je prý považovaná za nejškaredější španělskou katedrálu, ale nám se líbila. Její interiér je netradiční a vymyká se interiérům ostatních katedrál, ale to je ní to zvláštní. Určitě zajděte a uvidíte. Jestli se vám líbit nebude, nevadí, vyjděte na terasu kolem kupole a pohled z ní vás určitě ohromí! Všechny informace o katedrále najdete ZDE.
V parku Parque del Oeste, kousek od Královského paláce najdete egyptský chrám Templo de Debod.
Jak se stalo, že se egyptský chrám z 2. stol. př.n.l., který původně stál 15 km od Asuánu, ocitl uprostřed Madridu?
*** TIP PRO VÁS ***
Park Retiro je historická zahrada a městský park v Madridu. Od července 2021 je tento park spolu s blízkou městskou částí součástí UNESCO pod názvem „Paseo del Prado a park Retiro, krajina umění a vědy“.
Park byl založen v 17. století jako krajinářský projekt napojený na palác Buen Retiro, což bylo královské sídlo, které bylo postaveno pro krále Filipa IV. Jeho využití jako městského parku začalo v roce 1767, kdy král Karel III. dovolil vstup veřejnosti. Definitivně se stal městským veřejným prostorem v roce 1868, kdy se jeho správcem stala madridská radnice.
Park je považován za jednu z hlavních turistických atrakcí města díky početným architektonickým, sochařským a krajinářským prvkům pocházejících ze 17. až 21. století.
*** NEJVÝZNAMĚJŠÍ PRVKY JSOU ***
Tento park s oblibou využívají obyvatelé Madridu k rodinným vycházkám či ke sportování. Obzvlášt v sobotu dopoledne, kterou jsme k návštěvě parku zvolily, jich tam bylo opravdu hodně :).
Centrum města se vyznačuje širokými třídami, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem pompézních staveb, nejen renesančního stylu, ale i zcela hypermoderně vypadajících mrakodrapů. Procházku po centru si nenechte ujít!
Nejznámější třídou je Gran Vía, která bývá také nazývána španělskou Brodway. Je jednou z nejdůležitějších nákupních oblastí města, s velkým počtem obchodů, hotelů a velkých kinosálů. I jen samotná procházka po ní stojí za to, a to nejen ve dne, ale zejména za tmy budete ohromeni záplavou barev a světel.
Najdete na ní i budovu Telefónicy z roku 1929, která dle Španělů byla prvním evropským mrakodrapem, wikipedie to ale vidí jinak :). Budova je vysoká 89 m. Mrakodrapy, zejména secesními, ale i moderními, je lemována celá ulice Gran Vía.
Na západním konci ulice Gran Vía leží velké náměstí Plaza de España (Španělské náměstí). Se svými 36 900 m² je jedno z největších španělských náměstí. Na náměstí se nachází pomník spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry a také dva významné madridské mrakodrapy (Torre Madrid a Edificio España).
Náměstí Plaza de España leží nedaleko Královského paláce a v době naší návštevy byla část náměstí zavřená, protože se budovala pěší zóna mezi náměstím a Královským palácem. Na konci roku 2021 se tato zóna i celé náměstí Plaza de España otevřelo, takže se od něj nyní ke Královskému paláci dostanete velice pohodlně.
Další náměstí, které stojí za zmínku je Peurta del Sol, na kterém kromě sochy medvěda, o které jsem psala výše, najdete také dvě kašny. Je to jedno z nejrušnějších a nejznámějších míst v Madridu. Na náměstí se také nachází slavné hodiny, jejichž odbíjení je důležitou součástí tradičního novoročního zvyku: pojídání dvanácti bobulí vína, během dvanácti úderů ohlašujících silvestrovskou půlnoc. Novoroční oslavy jsou od roku 1962 každý rok přenášeny živě státní televizí.
Budete-li dále pokračovat v procházce po městě, dojdete ke čtvercovému náměstí Plaza Mayor (Hlavní náměstí), které patří k nejkrásnějším náměstím v Madridu. Nebylo to tak vždy, dříve na něm docházelo k popravám, býčím zápasům a také k upalovaní kacířů.
Plaza Mayor má tvar obdélníku o rozměrech 129×94 m a je obklopeno třípatrovými residenčními domy s celkem 237 balkóny. Náměstí má celkem devět přístupových cest. Dominantou náměstí je dům nazvaný Casa de la Panadería (Pekařství).
V Madridu je také mnoho muzejí, nejznámější je bezpochyby Museo Nacional del Prado (Národní muzeum Prado). Vlastní jednu z nejlepších sbírek evropského umění od dvanáctého po devatenácté století na světě, jejímž základem je dřívější španělská královská sbírka. Bylo založeno jako muzeum maleb a soch. Sbírka obsahuje více než 5000 maleb, 2000 fotografií, 1000 mincí a medailí a téměř 2000 dekorativních předmětů. Sochařství je zde zastoupeno více než 700 sochami.
My úplně na návštěvy muzeí nejsme, takže jsme ho původně v plánu ani neměly. I když jsme nakonec na jeho návštěvu prostor našly, bohužel se nám do něj jít nepodařilo. Neměly jsou předem koupený lístek a bez něj to nebylo možné. Než do muzea vyrazíte, prostudujte si raději předem jejich webové stránky a kupte si lístek předem on-line. Potřebné informace naleznete ZDE.
Typický španělský snídaňový pokrm je churros. Kdo nevíte o co se jedná, jsou to španělské koblihy, které se smaží ve velkých závitnicích, ze kterých se lámou na kousky, pocukrují se a namáčí v horké čokoládě. A ty nejlepší dostanete v nejslavnější a jedné z nejstarších čokoládových kaváren v Madridu San Ginés.
Byla založena v roce 1894 a za druhé republiky byla známá jako „skrytá“ díky své zvláštní poloze v průchodu San Ginés, uličce daleko od veškerého shonu. I když byla čokoládovna mimo dohled kolemjdoucích, získala nebývalou slávu. Přestože se dnes objevuje ve všech turistických průvodcích města, ve své době se jednalo o provozovnu navštěvovanou bohémy a znalci literatury a umění. Najdete ji v boční uličce kousek od náměstí Plaza Mayor.
Její návštěvu určitě nevynechejte, lepší churros jsem opravdu nikde nejedla. Otevřeno je denně od 8 h do 23 h. Nejvhodnější doba pro návštěvu je všední den dopoledne, jinak budete na vstup stát frontu. O víkendu se vám může stát, že se dovnitř nedostanete vůbec. Případně si můžete udělat rezervaci předem, kontakty najdete na jejich webových stránkách. Najdete na nich také e-shop, na kterém si můžete objednat jejich luxusní čokoládu a nechat poslat do Česka.
V Madridu by byl hřích nenavštívit více než sto let starou tržnici Mercado de San Migel, gastronomický chrám města. Byla otevřená v roce 1916 jako potravinová tržnice. Od roku 2009 v ní najdete pouze stánky se španělskou gastronomií. Za shlédnutí stojí nejen samotná budova, ale do tržnice se chodí zejména kvůli gastronomickému zážitku. Rozhodně sen nechoďte s plným žaludkem 🙂
Uvnitř můžete ochutnat produkty nejvyšší kvality z různých částí země: od tapas vyrobených z nejčerstvějších ryb a měkkýšů z galicijského pobřeží až po širokou škálu gurmánských sýrů, samozřejmě tam najdete také masové pokrmy a jejich úžasný jamón, ale také zeleninu, pečivo a nekonečné možnosti na více než 30 stáncích, které tvoří flotilu trhu.
Tržiště najdete na půli cesty mezi Královským palácem a náměstím Puerta de Sol. Polohu v mapě si můžete zobrazit ZDE.
Madrid je skvělé místo pro milovníky umění. Najdete je nejen v muzeích, ale i na zdech domů – některá graffiti jsou totiž vyloženě umělecká díla. Madridská umělecká graffiti mají dokonce svoje webové stránky, na kterých najdete mapu s umístěním těchto děl a u každého popis díla a jméno autora. My jsme při našem brouzdání po Madridu na některá umělacká graffiti narazily, tak vám je tady představím, abyste viděli, že to nejsou jen nějaké malůvky na zdi, ale opravdu umělecká díla.
👉 Graffiti najdete ve čtvrti Lavapiés, na ulici Calle de Santa Isabel 18
👉 Graffiti najdete ve čtvrti Chueca, na ulici Augusto Figueroa 14
👉 Graffiti najdete ve čtvrti Lavapiés, na ulici Calle de Santa Isabel 16
Galerie Meninas je největší výstava pod holým nebem na světě a v Madridu se objevuje během podzimních měsíců každý rok už od roku 2018. Vždy od začátku listopadu do začátku prosince (loni byla k vidění v termínu od 1.listopadu do 15. prosince) můžete v ulicích Madridu potkávat desítky téměř 2 metry vysokých soch žen. My jsme byly v Madridu v polovině listopadu 2021 a potkaly jsme jich během našich procházek téměř 30. Celkem jich bylo rozmístěných 47.
Las Meninas neboli Dvorní dámy jsou moderní sochy inspirované obrazem španělského malíře Diega Velasquéza. Tento neobvyklý portrét královské rodiny z roku 1656 je považován za vrcholné dílo autora. Hlavní hrdinkou obrazu je Infanta Margarita de Austria se svými dvorními dámami. Tuto původní malbu najdete v nejslavnější madridské galerii Museo del Prado. A právě toto jedinečné dílo se umělec Antonio Azzato rozhodl přenést do madridských ulic v této nezvyklé podobě.
Všechny dvorní dámy jsou originální, jejich autory jsou výtvarnící, hudebníci, modní návrháři, herci a další osobnosti ze Španělska. Po ukončení výstavy se některé z nich vydraží a výtěžek bývá využit na charitativní účely. Loni šel výtěžek na pomoc ostrovu La Palma, na kterém v září loňského roku vybuchla sopka.
Většina soch dvorních dam byla umístěna na hlavních turistických tepnách Madridu, na významných náměstích a čtvrtích v centru města. Na těchto webových stránkách bylo možné se dozvět více o celé výstavě i o rozmístění jednotlivých soch po městě.
Madrid není určitě město, z kterého byste byli na první pohled paf. Historické památky obejdete za jeden den, ale určitě stojí za to, jen tak se procházet širokými bulváry, navštěvovat kavárny a hospůdky, které vám nabídnou úžasné španělské jídlo a bary, ve kterých k nápojům dostanete výborné tapas zdarma. Dokonce si můžete objednat i Tapas tour, během které navštívíte autentické španělské bary a u toho si pochutnáte na výtečném jídle.
Madrid je také město kultury a umění, najdete zde nejslavnější galerie Evropy – Museo Nacional del Prado a Museo Reina Sofia. Milovníci umění si zde tedy přijdou na své.
A jestli budet chtít uniknout od rušného velkoměsta, můžete si velice jednoduše udělat výlet autobusem či vlakem do okolních historických měst, ve kterých se rázem z moderní metropole přenesete do středověku.
Do Madridu se dostanete velice jednoduše s nízkonákladovými společnostmi Ryanair nebo Wizzair a z Prahy nebo Vídně. Tyto nízkonákladovky velice často ruší a mění lety. Jak v tomto případě postupovat, se dozvíte ZDE.
My jsme letěly s Ryanair z Vídně a let trval 3 h. Podrobnosti o cestě na letiště do Prahy i do Vídně si přečtěte v tomto článku.
Po Madridu je nejjednodušší se pohybovat metrem. Má sice mnohem více linek něž pražské metro a ze začátku to pro vás bude možná složité, ale když pochopíte princip, dojedete kamkoliv. Metro jezdí přímo z letište, řiďte se podle cedulí a nemůžete se ztratit.
Za 2,5 € si koupíte plastovou kartičku, na kterou si můžete průběžně dobíjet jízdné. Nám se osvědčilo koupit si lístek na 10 jízd, na který jsme mohly jezdit obě dvě. Cena 10 jízd byla 12,20 €. Cestu na letiště a z letiště je potřeba zaplatit zvlášť a jízdné se dobíjí opět na plastovou kartičku. Cena jedné cesty byla 3 €. Veškeré informace o ceně jízdného najdete ZDE.
Na základní poznání Madridu stačí 3 – 4 dny. I s cestou tedy počítejte s 5 dny. Z Madridu můžete pohodlně vlakem nebo autobusem podniknout výlet do okolních měst, jako je například Segovia, Toledo či San Lorenzo de El Escorial. V případě, že se rozhodnete do nich vydat, přidejte k pobytu v Madridu další den či dva.
My jsme se během našeho pobytu vydali do městečka San Lorenzo de El Escorial, ve kterém najdete monumentální stavbu, která bývala královské sídlo i klášter a nyní je zařazena na seznamu UNESCO a dále jsme vlakem dojely do středověkého města Toledo, které nás přímo okouzlilo! Proč nás toto historické město stojící na skalním útesu tak nadchlo, si můžete přečíst ZDE. Celý náš pobyt trval 6 dní.
Líbil se vám Madrid? Španělská města jsou krásná, kromě Madridu a Toleda jsme s kamárádkou Monikou zažily krásné putování po krásách Andalusie, během kterého jsme navštívily města Sevillu, Cordóbu a Málagu, která jsou právem nazývána perlami Andalusie. O našem putování si můžete přečíst ZDE.
Tímto článkem jsem vám chtěla přiblížit tuto španělskou metropoli a představit největší zajímavosti, které jsou v ní k vidění. Doufám, že se mi to povedlo 🙂. Kdybyste přece jen měli pocit, že jsem na něco zapomněla, napište mi, ráda to do článku doplním.
Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.