Vavřínovými lesy podél levad do nitra Madeiry

Co jsou vlastně ty levady?

Co se vám jako první vybaví, když se řekne ostrov Madeira? Mě ihned naskočí slovo levada. Víte, co to vlastně ty levady, kterými je Madeira protkána, jsou?

Jsou to zavlažovací kanály, které se začaly stavět krátce po osídlení ostrova v 15. století, aby se voda z vnitrozemí, kde je jí dost, dostala na pole s cukrovou třtinou a vinnou révou. Levady jsou 20-120 cm široké a až 1 m hluboké. Během budování mnoha generací vznikl zavlažovací systém s délkou více než 2000  km a díky tomu získala Madeira unikátní síť cest pro pěší turisty. Táhnou se celým ostrovem bez výraznějšího převýšení.

Turistika v nitru Madeiry

Popíšu vám  jednu z nejkrásnějších tras na ostrově, během které se projdeme podél několika levad, uvidíme nejkrásnější vodopády na Madeiře, jezírka ukrytá v lesích, vyhlídky s dechberoucími výhledy a část cesty nás povede starobylým vavřínovým lesem.

Naši trasu do nitra Madeiry začínáme na parkovišti Rabacal. Odtud sejdeme po asfaltové cestě dolů k Rabacal Nature Spot Cafe. Je to velice příjemná lesní restaurace, ve které podávají nejen něco k pití a různé sendviče, ale také výbornou kávu a k ní výtečné zákusky. V průběhu túry se sem vrátíme ještě jednou. Máme se tedy na co těšit!

Jakmile se dostatečně občerstvíme, pokračujeme v cestě. Následujeme směrovky a vydáváme se po levadě 25 pramenů. Cesta tentokrát, tak jako většina levád na Madeiře, nevede jen po rovině, ale musíme překonat několik výstupů a sestupů, většinou po schodech a po 4 km se dostáváme k místu, kde po strmé skalní stěně stéká 25 pramenů vody do malé tůňky. Jedná se o vodopád, díky kterému levada získala své jméno. Uděláme si fotografie s tímto úchvatným vodopádem a pak se vydáváme stejnou cestou nazpět.

Po vyjití posledních schodů nepokračujeme k restauraci Rabacal, ale jdeme doleva podél levady Risco, která nás po necelém kilometru zavede na vyhlídkouvou plošinu, z které máme jako na dlani nádherný vodopád Risco. Voda se řítí z jezírka Lagoa do Vento (k němu během této túry také dojdeme) po 100m vysoké skalní stěně.

Jakmile se dostatečně pokocháme pohledem na vodopád, vrátíme se zpět k restauraci Rabacal. Zde můžeme túru zakončit a nechat se kyvadlovým autobusem dovézt zpět k parkovišti, ale to by přece byla velká škoda! Ještě nás tedy čeká cesta vavřínovým lesem, vodopády a jezírka a další levada a to si přece nenecháme ujít!

Jsme teprve v polovině trasy, tak se občerstvíme a pokračujeme v cestě! Jdeme krásnou, ale náročnou cestou starobylým vavřínovým lesem, která nás nejdříve zavede k jezírku Lagoa do Vento, které leží uprostřed dvou vodopádů. Spodní vodopád je Risco, u kterého jsme již byli. Z vyhlídkového místa kousek od jezírka dohlédneme až na plošinu u vodopádu Risco a krásně pod námi vidíme i údolí, kterým prochází levada Risco, kterou jsme již také šli.

Poté se vyšplháme nádherným vavřínovým lesem až k levadě do Alecrim, podél které se nejdříve vydáváme doleva a dojdeme na začátek levady jezírku Lagoa do Lajeado s vodopádem. 

Pak už podél levady po rovině dojdeme k parkovišti Rabacal, kde naše krásná túra končí. Po cestě ještě obdivujeme nádherné starobylé vavřínové lesy. Během cesty narazíme na místo, kde se levada svažuje dolů – my jdeme po schodech a z poklidné levady vedle nás se najednou stává valící se vodopád.

A naše nádherná trasa je u konce! V nohách máme 18 km, nastoupali jsme 500 výškových metrů a celá trasa nám zabrala  téměř 6 h.

Ale stálo to za to!

Mapka celé trasy

  • Start, Cíl - parkoviště Rabacal
  • 2 - občerstvení Rabacal
  • 3 - vodopád 25 pramenů
  • 4 - vodopád Risco
  • 5 - jezírko Lagoa do Vento
  • 6 - jezírko Lagoa do Lajeado

Celou túru můžete jít i v opačném směru a na závěr cesty se od restaurace Rabacal  nechat vyvézt kyvadlovým autobusem.

Jak poznat za 10 dní to nejlepší z Madeiry?

Líbil se vám výlet do nitra Madeiry? Nejen tuto túru, ale i mnoho dalších a velké množství zajímavostí a praktických informací, které vám usnadní a zjednoduší poznávání Madeiry NAJDETE v ePrůvodci MADEIRA – to nejlepší z Madeiry za 10 dní, který jsem pro vás připravila.

ePrůvodce v elektronické podobě ve formátu pdf má oproti papírovému NESPORNOU VÝHODU v tom, že NIC NEVÁŽÍ a můžete ho mít STÁLE U SEBE.

Než jsme na Madeiru v dubnu 2021 jeli, pročítala jsem různé průvodce a strávila jsem hodiny sestavování programu, který by obsahoval to nejlepší, co se dá stihnout za 10 dní a také jsem chtěla Madeiru za tu dobu, co nejlépe poznat.

A myslím, že se mi to podařilo!

Jestli jedete na Madeiru poprvé a chcete ji poznat, tak PRÁVĚ PRO VÁS je můj ePrůvodce MADEIRA – to nejlepší z Madery za 10 dní. Na Madeiře se kromě turistiky můžete vypravit třeba na pozorování velryb i delfínů. I to NAJDETE v mém ePrůvodci. Více informací zjistíte ZDE. ePrůvodce doplňuje mapa zájmových bodů, kterou si můžete stáhnout do aplikace Mapy.cz.

Jestliže máte rádi přírodu, mohlo by se vám líbit i na dalších zajímavých místech, která jsme již navštívili, např. na Islandu, Azorech,  Faerských ostrovech, Gran Canarii, ve Skotsku, Rakousku nebo na Korsice. O všech těchto destinacích a mnoha dalších, zde najdete zajímavé články.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste přece jen nevěděli, jak na to, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce a eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů