Tuto nádhernou zahradu jsem poprvé v rámci toulek po Praze spíše náhodně navštívila na podzim roku 2020 a do té doby jsem o ní neměla ani tušení.
Jak jsem záhy zjistila, tato zahrada, která leží spolu s dalšími třemi barokními zahradami, Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou, na svahu pod Petřínem, je považována za jednu z nejvýznamějších a nejkrásnějších barokních zahrad.
Od té doby se do zahrady opakovaně vracím a stále jsem z ní naprosto unešená!
Vrtbovská zahrada
Její jméno je Vrtbovská a dokonce se o ní hovoří jako o originálně řešeném architektonickém skvostu. Tato velkolepá palácová zahrada v roce 2020 slavila 300 let své existence.
Něco málo o zahradě
Zahrada má tři mohutné terasy nad sebou spojené schodišti. Určitě se vyplatí vystoupat až na horní terasu, neboť z ní je nádherný vyhled na Malou Stranu a Pražský hrad. V zahradě kromě krásně tvarovaných barevných záhonů najdete i malé fontánky, lavičky k odpočinku a dokonce i ptačí voliéru s chovem garantovaným ZOO Praha.
Vrtbovská zahrada
Praktické informace
Veškeré informace týkající se Vrtbovské zahrady najdete na těchto stránkách.
Po návštěvě zahrady můžete ještě zajít do kostela Panny Marie Vítězné, který je nedaleko. Také v Karmelitské ulici. Je v něm uložena soška Pražského Jezulátka, díky které je často přezdíván U Pražského Jezulátka.
Jezulátko je dřevěná soška s voskovým barevným povrchem, která pochází ze Španělska. Klášteru byla věnována Polyxenou z Lobkovic v roce 1628. Jezulátko se během roku převléká do velmi náročně zpracovaných královských šatiček, které v závislosti na liturgickém období mění v různé barvy. V době naší návštěvy bylo v zelené barvě, což je barva života a naděje a Jezulátko je do ní oblečeno v liturgickém mezidobí.
I v dnešní době k sošce denně přicházejí stovky návštěvníků z desítek zemí světa. Mnohým lidem, kteří se před ní modlili k Bohu, přinesla údajně zázračná a neobvyklá vyslyšení. Lidé zde prosí o pomoc, uzdravení, mír, někteří s důvěrou očekávají narození dítěte, a mnozí se vrací, aby poděkovali.
Kromě Vrtbovské zahrady jsem také nedávno objevila nedaleko Prahy Dendrologickou zahradu, která je na jaře plná rozkvetlých tulipánů a asi 2 km od ní je rozlehlý Průhonický park se zámkem. Obojí rozhodně stojí za návštěvu. Více podrobností o Dendrologické zahradě se dozvíte v tomto článku a o Průhonickém parku zde.
Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste přece jen nevěděli, jak na to, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst nebo se podívejte na ePrůvodce, které jsou již ke stažení a nechte se jimi inspirovat.