Faerské ostrovy – úžasná místa, která byste neměli minout

Faerské ostrovy jsou tvořeny 18 ostrovy, 11 ostrůvky a 779 malými skalnatými ostrůvky. V tomto článku popíšu, co je na osmi hlavních ostrovech, na které se nejčastěji jezdí, k vidění, abych vám usnadnila plánování vaší vlastní cesty na Faerské ostrovy.  Tyto ostrovy jsou, kromě dvou, propojeny podvodními tunely, takže se můžete mezi nimi velice jednoduše pohybovat.

Mapa Faerských ostrovů

Kdyby vás zajímali praktické informace ohledně cesty a pobytu na Faerských ostrovech, najdete je v tomto článku.  V případě, že budete chtít turistikovat více, než jen základní túry, které popíšu v tomto článku, doporučuji stáhnout si zdarma tuto brožurku. Je v ní přehledně a podrobně popsáno opravdu velké množství túr napříč celými Faerskými ostrovy. Nudit se tedy nebudete. I já jsem z ní čerpala informace ohledně túr, které jsme  na ostrovech podnikli. Brožurka je v angličtině.

Které ostrovy navštívíme?

  • Vágar
    první ostrov, který navštívíte, je zde totiž mezinárodní letiště
  • Mykines
    na tomto ostrově hnízdí velká kolonie papuchálků
  • Streymoy
    největší z Faerských ostrovů, leží na něm hlavní město Tórshavn
  • Eysturoy
    na tomto ostrově najdete nejvyšší horu Faerských ostrovů Slættaratindur (880 m.n.m.)
  • Bordoy
    největší ze severních Faerských ostrovů, leží na něm druhé největší město Klaksvík
  • Kalsoy
    na ostrov se dostanete pouze trajektem a najdete na něm velice oblíbenou túru k majáku Klakkur
  • Kunoy
    malý ostrůvek spojený mostem s ostrovem Bodroy
  • Vidoy
    na tomto ostrově najdete nejseverněji položenou vesnici Faerských ostrovů Vidareidi a můžete se odtud vydat na velice oblíbenou túru na druhou nejvyšší horu Villingadalsfjall (841 m.n.m.)

Kromě těchto ostrovů se ještě navštěvují ostrovy Sandoy a Sudoroy. Jsou to větší ostrovy, takže za prozkoumání určitě stojí, ale musíte si na jejich návštěvu vyhradit více času, nejlépe i s přenocováním. Dostanete se na ně pouze trajektem z hlavního města Torshávnu. Cesta trvá 1h na Sandoy a 2h na Sudoroy. My jsme je nenavštívili, proto se o nich v tomto článku dále nebudu zmiňovat.

Nyní už pojďme na jednotlivé ostrovy a začneme pěkně popořádku.

Ostrov Vágar

Toto je první ostrov, který po příletu na Faerské ostrovy navštívíte. Je na něm totiž mezinárodní letiště, které je ještě o fous menší než letiště v Brně 😉. Ostrov se nachází na západě Faerských ostrovů.

1. Vodopád Múlafossur

První vaše kroky po příletu by mohli směřovat do vesničky na Gásadalur, která je výchozím bodem pro asi 1 km dlouhou túrku po útesu, během které se vám naskytnou úchvatné výhledy na asi nejznámější faerský vodopád Múlafossur. Voda padá z výšky 30 m a během túrky, která začína na parkovišti ve vesničce Gásadalur, jej uvidíte z různých úhlů.

Vodopád Múlafossur a vesnička Gásadalur

Určitě doporučuji sem zajet hned po příletu, neboť toto místo je naprosto úžasné a výhledy na útesy a vodopád vám vyrazí dech! V době naší návštěvy bylo naprosto šílené počasí – lilo a foukal vítr tak, že vodopád chvílemi tekl i směrem nahoru přes útesy 😯, takže jsme si zde mohli vychutnat i pravé faerské počasí a připravit se na to, co nás na ostrovech čeká 😉.

Vesnička je nejzápadnějším místem na ostrově, na které se dostanete autem. Cesta z letiště trvá asi 15 min. Závěrečná část silnice vede tunelem, který byl zprovozněn teprve v roce 2004. Do té doby byla vesnička izolovaná a dalo se  do ní dostat pouze pěšky nebo helikoptérou.

2. Vesnička Bøur

Po cestě zpět sjeďte do vesničky Bøur, z které můžete zahlédnout ostrov Tindholmur a úchvatný skalní útvar Drangarnir. K němu je možné se dostat i pěšky, ale tato túra není vůbec jednoduchá, zabere několik hodin a lze ji absolvovat pouze s průvodcem – cena je 550 DKK/osobu, kontakt na průvodce je GuttiGuttesen +298 22 30 72. Další možností je si útvar nafotit dronem.

Vesnička Bøur

My jsme tam byli v opravdu šíleném počasí, neviděli jsme ho tedy ani z dálky a drona jsme samozřejmě také nemohli vypustit. Sklaní útvary jsme prohlédli aspoň na internetu. Tak třeba vy budeme mít více štěstí a zahlédnete je 😉.

3. Útes Trælanípa a jezero Sørvágsvatn

Tuto túru rozhodně nevynechejte! Určitě nebudet litovat! Začíná na parkovišti kousek od městečka Miðvágur a vyhraďte si na ni asi 2- 3 h – záleží na tom, jak dlouho se budete kochat výhledem z útesu na oceán a jezero Sørvágsvatn 😉. Vstup na túru je zpoplatněn 200 DKK/osobu a ujdete asi 8 km a 280 výškových metrů nahoru i dolů. Vede podél největšího faerského jezera Sørvágsvatn a je zakončena vyhlídkou na 146 m vysokém útesu Trælanípa. Tam i zpět se jde stejnou cestou.

Jezero Sørvágsvatn

Jezero Sørvágsvatn se nachází na hraně útesu a přes vodopád se vlévá do Atlantiku – na určitých záběrech tak může vzniknout optický klam a vypadá to, že jezero splývá z oceánem.

Cestou zpět se ještě zastavte ve vesničce Sandavágur, ve které najdete jeden z nejkrásnějších kostelíků na Faerských ostrovech. V sezóně je možné se podívat i dovnitř. Najdete jej zde.

Kostelík ve vesničce Sandavágur

Ostrov Mykines

Tento ostrov je nejzápadnější z Faerských ostrovů. Jezdí se na něj zejména v sezóně, protože tam hnízdí kolonie papuchálků. Tyto ptáky nejdete pouze na pár místech na světe a jedním z nich je ostrov Mykines. Mimo sezónu jsou papuchálci mimo ostrov, ve skalách, tak se na ostrov moc nejezdí. My jsme byli na Faerách mimo sezónu, na ostrov jsme tedy nejeli.

Papuchálci – ilustrativní foto, my jsme je bohužel neviděli 🙁 (zdroj canva.com )

Na ostrově není  žádná silnice, autem se tam tedy nedostanete. Prakticky jsou možnosti jen dvě – buď lodí nebo helikoptérou. V případě, že pojedete lodí, zarezervujte si místo dostatečně dopředu na těchto stránkách. Bývá hodně dlouho dopředu vyprodaná. Na Mykines můžete doletět i helikoptérou, což překvapivě není vůbec drahá záležitost, více informací naleznete zde.

Na ostrov Mykines se také dostanete v rámci lodního výletu, který si můžete rezervovat například na těchto stránkách.

Ostrov Streymoy

1. Hlavní město Tórshavn

Ostrov Streymoy je největší a nejlidnatější z Faerských ostrovů. Z ostrova Vágar se na něj dostanete podmořským tunelem. Leží na něm také hlavní město Tórshavn, které je jedním z nejmenších hlavních měst na světě. Určitě zavítejte do čtvrti Tinganes, ve které najdete kolekci červených dřevěných budov, což je sídlo faerského parlamentu . Vláda v těchto budovách zasedala už za dob Vikingů. Většina budov byla postavena v 16. a 17. století a používají se dodnes. Jsou to jedny z nejstarších parlamentních budov na světě.

Tinganes – budovy faerského parlamentu

Ve městě najdete také pár restaurací a kaváren. Tak toho využijte a do některé zajděte. Zejména mimo sezónu nikde jinde žádná restaurace či kavárna není.

Město Tórshavh má ideální polohu pro ubytování se na Faerských ostrovech  – nejpozději do 1 h a 30 min se odsud dostanete do kteréhokoliv místa na ostrovech.

2.Vesnička Kirkjubøur

Asi 20 min jízdy autem z Torshávnu směrem na západ se dotanete do vesničky Kirkjubøur, která je považována za nejdůležitější historickou památku Faerských ostrovů. Kromě typických dřevěných domků se zatravněnými střechami zde najdete ruiny katedrály ze 14. století,  kostel Svatého Olafa – nejstarší kostel Faerských ostrovů a dřevený dům z 11. století, který si můžete prohlédnout i zevniř – poplatek je  50 DKK, které dáte do pokladničky u vstupu.

Kostel sv. Olafa a dřevěný dům z 11. století

3. Vodopád Fossá

Vodopád Fossá je nejvyšším vodopádem Faerských ostrovů. Voda padá ve dvou kaskádách z výšky 140 m. Nejhezčí je v období, kdy hodně prší, které my jsme při naší návštěvě zažili 😉.  A byla to opravdu nádhera 😯 ! Najdete ho u silnice, která vede do vesničky Tjørnuvík.

Vodopád Fossá

4. Vesnička Tjørnuvík

Tjørnuvík je malebná vesnička uprostřed fjordu.  Je to významné místo pro faerskou historii, na kterém jsou cenné archeologické nálezy z vikingských dob. Původně byl ve vsi starý kostel, který byl ale v roce 1858 rozložen, přenesen přes hory do Saksunu a znovu sestaven.

Můžete odsud vyrazit na moc pěknou, ale náročnou túru, která prý patří k nejkrásnějším na ostrovech, do další malebné vesničky jménem Saksun. Trasa je dlouhá 7 km a vede přes hřeben, jehož vrchol je vysoký 522 m. Jedna cesta zabebre asi 3 h a jde se stejnou cestou i zpět. Náročná je proto, že začíná prakticky na nulové výšce – Tjørnuvík leží na břehu oceánu podél černé pláže, která je oblíbená u surfařů.

Tjørnuvík

I když nepůjdete celou trasu, ale vystoupete pouze na vrchol kopce nebo jen kousek nad Tjørnuvík, bude to stát za to! Naskytne se vám nádherný výhled na fjord. My jsme bohužel kvůli počasí túru nešli. Prohlédli jsme si vesničku, prošli se po černé pláži a obešli fjord. A i to byla moc pěkná vycházka!

Typické domky se zatravněnými střechami v Tjørnuvíku

V místě, kde se silnice vedoucí od vodopádu Fossá do Tjørnuvíku začne stáčet doleva,  je pěkný výhled na skalní útvary Risin og Kellingin, v překladu Obr a Čarodějnice. Váže se k nim pověst: Obr a Čarodějnice chtěli Faery odtáhnout k Islandu, ale nestihli to a do rána zkameněli. Skalní útvary jsou v oceánu vedle ostrova Eysturoy a nedá se k nim dostat blíž. Zkoušeli jsme je nafotit zblízka dronem, ale bohužel kvůli větru to nebylo možné.

Skalní útvary Risin og Kellingin – Obr a Čarodějnice

5. Vesnička Saksun

Tato vesnička patří k nejkrásnějším místům na tomto ostrově. Už cesta k ní je nádherným zážitkem. Vede naprosto úžasným údolím, ve kterém jsme objevili i bezejmenný vodopád, který byl ovšem nejmohutnější, co jsme na ostrovech viděli. Za mě to byl nejkrásnější vodopád na Faerech. Je ovšem možné, že v létě, kdy přece jen prší méně, si ho ani nevšimnete.

Bezejmenný vodopád

Projedete údolím až nakonec a v místě kde silnice končí je vesnička Saksun, ve které žije pouze 1o obyvatel. Leží na útesu nad černou pláží – Saksun v překladu doslovně znamená „Dlouhá pláž“. Vesnička ze všech stran obklopená obrovskými horami a vodopádů je tu víc, než domků.

Najdete tu krásný kostel, který byl původně postaven v Tjørnuvíku. Bohužel se k němu nedá dostat, cesta je zahrazená, jedná se o soukromý pozemek. Vesnička se skládá z několika typických faerských domků s travnatou střechou, ve kterých se ukrývá také Dúvugarðar – ovčí farma. Od poloviny června do konce srpna tu za 30 DKK můžete navštívit muzeum a snad je otevřeno i nějaké občerstvení a suvenýry. To my jsme bohužel nezažili 😒.

Saksun

Ze Saksunu přejeďte na parkoviště na druhé straně řeky Gjógvará a vydejte se k černé pláži pod útesem. Cesta je zpoplatněná 75 DKK/osobu ( je tam samoobslužný turniket), ale stojí to za to! V případě odlivu po pláži dojdete až k oceánu a naskytne se vám naprosto úžasný pohled na oceán a okolní útesy!

Černá pláž pod vesničkou Saksun

Ostrov Eysturoy

1. Nejvyšší hora Slættaratindur (880 m.n.m.)

Na tomto ostrově si určitě nenechte ujít výstup na nejvyšší horu Faerských ostrovů Slættaratindur, která měří 880 m.n.m. Je to jedna z  10 faerských hor přesahujících nadmořskou výšku 800 m.n.m. Když budete mít štěstí na počasí, z hory Slættaratindur zahlédnete všech 18 faerských ostrovů.

Slættaratindur, 880 m.n.m. – nejvyšší hora Faerských ostrovů

Výstup na ni není nijak náročný. Vydejte od parkoviště pod horou strmě nahoru a po zdolání 2,5 km a 520 výškových metrů jste na vrcholu. Během výstupu se užijete krásné výhledy na kopce nejen na ostrově Eysturoy, ale i na ostrově Streymoy a záliv mezi nimi.

Výhledy na protější kopce

Těsně pod vrcholem je krásná vyhlídka právě na protější ostrov Streymoy a na záliv mezi ostrovy. Na této vyhlídce neuvěřitelně fouká, ale nenechte se tím zneklidnit a vystoupejte až na vrchol. Tam kupodivu nefoukalo vůbec. Vrchol je vlastně kruhová plošina o průměru 40 m, což je naprosto neuvěřitelné, neboť při výstupu nahoru ji vůbec nevidíte a máte pocit, že vrchol je pouze špička skály.

Výhled na záliv a ostrov Streymoy z vyhlídkové plošiny pod vrcholem

Jak už jsem psala, v případě, že budete mít štěstí na počasí, můžete dohlídnout na všech 18 ostrovů. Troufám si říct, že se to stane málokdy🙂 . Počasí na Faerských ostrovech je opravdu nevyzpytatelné. My jsme si na výstup vybrali den, kdy nemělo pršet a v poledne mělo být azuro a nakonec to dopadlo tak, že když jsme v poledne vystoupali na vrchol, byl zahalen v mraku a zůstal tak až do večera. Občas se nám ale část výhledu poodkryla, o to jsme pak byli nadšenější a dost dlouho jsme si to tam užívali 🙂.

Na vrcholové plošině

Výhled z vrcholu na severní ostrovy

Samotný výstup a sestup nezabere víc jak 2 h, ale počítejte alespoň s další hodinou na focení a kochání se výhledy.

2. Vesnička Gjógv

Pod nejvyšší faerskou horou směrem na severovýchod je vesnička Gjógv, kterou při prozkoumávání Faerských ostrovů určitě nevynechejte. Její název v překladu znamená „roklina“ a svůj název dostala podle 200 m vysoké rokle ležící severně od vesnice.

Vesnička Gjógv a roklina, podle které dostala jméno

Je to rybářská vesnička, která má jeden z nejlepších přírodních přístavů na Faerských ostrovech. Lodě vplují roklinou dovnitř a pak jsou vytaženy na rampu a připoutány a tím jsou chráněny před příboji. Přístav nabízí úžasnou přírodní scenérii, proto je vyhledávaným turistickým cílem. Je zde hotel a restaurace, které fungovaly i v době naší návštěvy, tedy mimo sezónu.

Přístav v roklině, naproti je vidět ostrov Kalsoy

Nad roklinou najdete lavičku s nádherným výhledem na vesnici, hory a oceán. Byla pojmenovaná Maryina lavička po dánské korunní princezně Mary, která byla první, kdo si na ni sedl. Bylo to v roce 2005,  kdy společně s korunním princem Frederikem navštívila vesničku a dva nejstarší obyvatelé vesnice přišli s nápadem pojmenovat po ní lavičku s vyhlídkou.

Maryina vyhlídka

Z vesničky také můžete vyrazit na túru, která vede nejdříve po schodech na vrchol útesu, odkud je nádherný výhled a pak pokračuje po hraně útesu až k vodopádu, který  je vidět od majáku Kallur, ke kterému vede oblíbená túra na ostrově Kalsoy, o které píšu dále. My jsme vyšli pouze na vyhlídku a dále jsme nešli, protože tam šíleně foukalo. Celý okruh zabere min 2h.

Schody do nebe

Ostrov Bordoy

1. Hora Klakkur

Ostrov Bordoy je největší ze severních Faerských ostrovů a dostanete se na něj podvodním tunelem z ostrova Eysturoy. Jako první narazíte na město Klaksvík, které je druhým největším městem Faerských ostrovů. Nad ním se tyčí kopec Klakkur, z kterého je nádherný výhled na okolní ostrovy. My, i když jsme v Klaksvíku byli asi třikrát, nikdy jsme na túru nevyrazili, protože kopce byli stále v mracích.

Klakkur při pohledu z trajektu z ostrova Kalsoy

Výchozím bodem je parkoviště nad městem, z kterého asi po 1,5 km150 výškových metrech jste na vrcholu kopce Klakkur. Nám se kopec podařilo vidět pouze při cestě trajektem z ostrova Kalsoy zpět na ostrov Bordoy.

Ostrov Kalsoy

Na ostrov Kalsoy se dostanete trajektem s Klaksvíku. Cesta trvá asi 20 min. Jestli nechcete na ostrově přenocovat, naplánujte si to tak, abyste ráno vyrazili na ostrov a odpoledne zpět. Ideální je na ostrově strávit alespoň 5 hodin, abyste ho v pohodě stihli prozkoumat. Na trajekt se vejde velice málo aut, proto je potřeba přijet do přístavu min. o 30min dříve. I když jsme byli mimo sezónu, nakonec se nám podařilo odjet až na potřetí.

Trajekt na ostrov Klasoy

Poprvé jsme přijeli až po obědě a to jsme zhodnotili, že za necelý tři hodiny na ostrově nestihnem to, co bychom chtěli. Podruhé jsme přijeli asi 5 min před odjezdem trajektu a kupodivu už jsme se na něj nevešli. No a napotřetí se nám to konečně podařilo! Přivstali jsem si a byli v přístavu dokonce 45 min před odjezdem trajektu. No a samozřejmě se ukázalo, že to nebylo potřeba – byl poloprázdný 😉. Lístky se předem koupit nedají, kupují se na lodi pří cestě tam a zpáteční lístek za řidiče a auto stojí 160 DKK plus další osoba 40 DKK. Jízdní řády trajektů najdete zde. Na ostrově sice na trajekty navazují autobusy, ale lepší je tam jet svým autem.

1. Túra k majáku Kallur

Na ostrově Kalsoy je velice oblíbená túra k majáku Kallur. Ostrovem vede pouze jedna silnice, kterou projedete až na konec do vesnice Trøllanes. Odtud se vychází na túru k majáku. Výlet je to opravdu parádní. Na závěr vede cesta po hřebínku na 200 m vysoké skále. Naštěstí jsme šli nejdříve po hřebínku a pak teprve k majáku, od  kterého jsme viděli kudy cesta vedla a tak jsme se ani nestihli bát🙂.

Cesta po hřebínku

U majáku naprostu šíleně foukalo, ale je od něj úžasný výhled, tak jsme vyčkávali, jestli třeba ten vítr mraky neodfoukne, abychom si ho také užili. No úplně se nám neodkryl, ale něco málo jsme také viděli. Třeba vodopád nad vesnicí Gjógv na ostrově Eysturoy.

Byl to jeden z nejlepších výletů, který jsme na ostrovech zažili! Zpět se šlo stejnou cestou. Celá trasa měřila asi  5,5 km a nastoupali a také sestoupali jsme 250 výškových metrů.

U majáku Kallur

2. Kópakonan – Tulení žena

Po cestě zpět do přístavu se ještě zastavte v dědince Mikladalur, kde najdete sochu Kópakonan – Tulení ženy, která zde stojí od roku 2014. Je vysoká 2,6 m, váží 456 kg a je vyrobena z bronzi a oceli. Byla navržena tak, aby odolala 13 metrovým vlnám. Na začátku roku 2015 se přes sochu přehnala 11,5 metrová vlna. Socha to ustála a nebyla nijak poškozená – jak to vypadalo, se můžete podívat na tomto videu.

Socha Kópakonan – Tulení žena, v pozadí ostrov Kunoy

Legenda o Kópakonan, je jednou z nejznámějších lidových pohádek na Faerských ostrovech: Tuleni byli považováni za bývalé lidské bytosti, které dobrovolně hledaly smrt v oceánu. Jednou za rok, jim bylo dovoleno přijít na pevninu, svléknout se z kůže a bavit se jako lidské bytosti, tančit a užívat si. Mladý farmář z vesnice Mikladalur na severním ostrově Kalsoy, přemýšlel, zda je tento příběh pravdivý.

Proto šel jednoho večera číhat na pláž. Sledoval a viděl, jak tuleni připlouvají ve velkém počtu a plavou ke břehu. Vylezli na pláž, svlékli své kůže a opatrně je položili na skály. Když se zbavili kůže, vypadali jako normální lidé. Mladý chlapec zíral na hezkou tulení dívku, která si položila kůži blízko místa, kde se skrýval, a když začal tanec, připlížil se a ukradl ji…… Jak to bylo dál si můžete přečíst zde. Zjistíte, proč se čas od času muži z vesnice Mikladalur utopí na moři nebo spadnou z vrcholků útesů.

Vesnička Mikladalur

Vesnička je na skále a socha Tulenní ženy na břehu oceánu, musíte k ní tedy sejít po dlouhém schodišti. Do oceánu se v tomoto místě vlévá ještě několi bezejmenných vodopádů, některé se stihli vytvořit i během naší návštěvy ostrova – ráno tam nebyl a odpoledne už ano 😉. Setrvejte zde chvíli a pozorujte sílu oceánu, stojí to za to!

Ostrov Kunoy

1. Procházka nad stejnojmennou vesničkou

Ostrov Kunoy je malý ostrůvek, na kterém najdete pouze 2 vesničky, spojený mostem s ostrovem Bordoy. Když budete mít hodinku čas zajeďte si do vesničky Kunoy, ze které budet mít krásný výhled na ostrov Kalsoy a také se zde můžete vypravit na malou, za to moc pěknou, procházku.

Vesnička Kunoy na stejnojmenném ostrově – v dáli ostrov Kalsoy zahalen v děšťových mracích

Vyjděte nebo vyjeďtě nad vesničku (zaparkovat můžete tady), projděte lesoparkem, který sám o sobě je turistická atrakce, protože na Faerech stromy nerostou a tady je dokonec park plný stromů!! Když projdete parkem nahoru ocitnete se uprostřed nádherného kuloáru, nad kterým ční typické faerské kopce. Je to opravdu nádhera a když je pěkné počasí, máte i ostrov Kalsoy jako na dlani.

Kuloár na vesničkou Kunoy

Ostrov Vidoy

1. Vesnička Viðareiði

Vesnička Viðareiði je nejseverněji položenou vesnicí na Faerských ostrovech. Najdete zde typické domky se zatravněnými střechami a také kostelík. U něj naleznete krásný výhled na okolní útesy a hory. V případě, že budete mít štěstí na počasí, uvidíte i výběžky severních ostrovů Bordoy, Kunoy i Kalsoy.

Vesnička Viðareiði

2. Túra na druhou nejvyšší horu Villingadalsfjall (841 m.n.m.)

Z vesnice se vychází na oblíbenou túru na druhou nejvyšší horu Faerských ostrovů Villingadalsfjall. Túra patří mezi ty náročnější. Není sice moc dlouhá  –  z parkoviště na vrchol hory je to 2,2 km, ale nastoupe se přes 700 výškových metrů. Je zpoplatněná 200 DKK/osobu – na vstupu je umístěn box, do kterého se poplatek vkládá. My jsme na túru vyrazili, ale nakonec jsme se v půlce museli otočit. Počasí už od začátku nebylo nic moc, nejdřív začalo mrholit, ale to jsme stále ještě pokračovali. Když se ale spustil liják, to už jsme se otočili. I tak jsme byli z výletu naprosto nadšení! Výhledy byly naprosto fantastické!

Výhledy na vesničku Viðareiði, kopec Mallsfjall (750 m.n.m.) nad ní a ostrov Bordoy při výstupu na kopec Villingadalsfjal

Jak si uspořádat pobyt?

Původní moje představa byla, že každý den postupně navštívíme jeden ostrov a ten prozkoumáme podrobně. Tato moje představa vzala za své ihned po příjezdu, kdy jsem zjistila, že počasí je naprosto nevyzpytatelné. Nejen, že se měnilo během dne, ale lišilo ostrov od ostrovu. Zaplatili jsme si tedy aplikaci Windy a podle té jsme se řídili a klidně jsme během dne přejížděli z jednoho ostrova na druhý, podle toho jak se měnilo počasí.

Samozřejmě by bylo jednodušší objet ostrovy kolem dokola, ale vzhledem k počasí si to prostě těžko naplánujete a pak se vám stane, že některé místo musíte vynechat, protože máte v plánu už být někde jinde a počasí zrovna nenahrává vašemu představám. To se dá vyřešit tak, že přijedete svým obytným autem nebo si je po příletu na ostrovech půjčíte – to je v sezóně možné, mimo ni obtížně. Nejste tedy vázáni na naplánované ubytování a můžete spát tam, kde vám to zrovna vyhovuje. Jen mějte na paměti, že na Faerských ostrovech je povoleno spát pouze v kempech, ne volně v přírodě.

My jsme to vyřešili ubytováním na jednom místě, které je v optickém středu Faerských ostrovů, což je hlavní město Tórshavn. Odtud jsme podnikali hvězdicové výlety a klidně jsme i na některých místech byli několikrát. Počítali jsme s tím, že se nám pobyt prodraží o poplatky za tunely, ale v konečném součtu všech nákladů to nebyla zase tak vysoká položka. Tato varianta se nám zdála nejsmysluplnější a po pobytu musím říct, že byla. Kdybychom na Fareské ostrovy jeli ještě někdy znovu, udělali bychom to stejně.

Stojí to vůbec za to?

Už balíte kufry? Nebo se ještě rozmýšlíte? Usnadním vám rozhodování a přikládám malé shrnutí.

Co najdete na Faerských ostrovech?

  • Nádhernou a nedotčenou přírodu
  • Neuvěřitelné množství vodopádů
  • Úžasné kuželové hory
  • Dřevěné domky se zatravněnými střechami
  • Stáda pasoucích se ovcí všude, kam se podíváš
  • Pochmurné a nevyzpytatelné počasí
  • Naprostý klid bez davů turistů
  • Kolonii papuchálků ( když budete mít štěstí )
  • Polární záři (když budete mít štěstí)

Co na Faerských ostrovech nenajdete?

  • Davy turistů
  • Koupací pláže
  • Teploty vyšší než 15 stupňů
  • Restaurace na každém rohu

PŘESVĚDČILA jsem vás, že Faerské ostrovy MUSÍTE VIDĚT?? Jestli ano, nezapomeňte si před cestou přečíst ještě tento článek, ve kterém najdete všechny praktické informace ohledně cesty a pobytu na ostrovech.

Máte rádi ostrovy a krásnou přírodu, ale na Faerských ostrovech vás odrazuje pochnurné a deštivé počasí? Pak mám pro vás ještě jeden tip! Vydejte se na Madeiru. Její kouzlo objevíte v tomto článku.

Slovo na závěr

Tímto článkem jsem se snažila podat vyčerpávající informace o tom, co vidět na Faerských ostrovech. Doufám, že se mi to povedlo 🙂. Kdybyste přece jen měli pocit, že jsem na něco zapomněla, napište mi, ráda to do článku doplním.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře
  1. Václav Malina napsal:

    Parádní info. Stručné, věcné. Děkuji. Václav

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů