Faerské ostrovy – nevyzpytatelné počasí a nádherná příroda uprostřed Atlantiku

Na Faerské ostrovy jsem poprvé narazila asi před deseti lety, kdy jsme plánovali výlet autem na Island. Jediná možnost je trajektem z Dánska, který jede přes Faerské ostrovy. Cesta trajektem pak trvá  asi 3 dny a už tenkrát pro 4- člennou rodinu stála kolem 80 tis. To pro nás bylo naprosto nereálné, Island jsme odsunuli až na někdy a zatím na něho nedošlo. Ale už se k tomu myslím schyluje :-).

Papuchálci – ilustrativní foto, my jsme je bohužel neviděli 🙁 (zdroj canva.com )

Faerské ostrovy mě tenkrát zaujaly hlavně kvůli tomu, že tam žijí papuchálci, které jsem rozhodně chtěla vidět. Myslela jsem si, že tam žijí naprosto volně, jako jinde třeba racci a je jich tam spousta. Nebude tedy problém je vidět. Opak je pravdou – papuchálci přes léto hnízdí pouze na ostrově Mykinés, na který se dostanete jen trajektem nebo organizovaným výletem lodí. V době naší návštěvy už tam nebyli a byli někde ve skalách, kam bylo možné jet lodí na dopolední výlet. Kvůli počasí nám ho nakonec zrušili, takže hlavní cíl, kvůli kterému jsem  chtěla jet na Faerské ostrovy, jsem si nesplnila. No, co se dá dělat, budeme se tam muset vrátit 😊. Nebo budeme mít štěstí na Islandu, kde také žijí.

Jak se stalo, že jsme se na konci října roku 2021 ocitli na Faerech?

Za těch 10 let od první úvahy o Faerských ostrovech jsme uskutečnili mnoho jiných výletů a cest a  Faery mezitím upadly naprosto v zapomnění. Na podzim 2019 na mě ovšem vyskočila u Pelikána ( prodejce letenek) akce na letenky z Kodaně na Faerské ostrovy. No, přemýšleli jsme o tom jenom chvíli, neodolali jsme a koupili letenky na září 2020.

Mezitím ovšem přišla pandemie a i když se Dánsko, pod které Faerské ostrovy spadají, začátkem letních prázdnin pro turisty otevřelo, asi 14 dní před datem našeho plánovaného odletu zakázalo Čechům vstup na své území. Nezbylo tedy než letenky přebookovat. Další termín jsme tedy zvolili duben 2021 a ten opět kvůli pandemi nevyšel. Takže opět přebookovat.

Na Faerských ostrovech najdete neuvěřitelné množství vodopádů, ze zvířat ovce a koně

Bohužel, vzhledem k tomu, že jsem letenky kupovala ještě před pandemiií a let zrušen nebyl ( Dánové na Faery létat mohli, ale cizinci ne ) nebylo možné zažádat o vrácení peněz ani provést změnu letu zdarma. Musela jsem tedy vždy za změnu letu zaplatit poplatek, takže cena letenek nebyla už zdaleka tak výhodná jako na začátku. 

Ještě jsem ale nebyla ochotna to úplně vzdát. Tak jsem ještě jednou změnila let a doufala, že do třetice to konečně vyjde. Vyšlo! A my jsme se tedy na konci října roku 2021, 2 roky po té, co jsem koupila letenky, konečně ocitli na Faerských ostrovech. A rozhodně jsme nelitovali! Bylo to jedno z nejhezčích míst, které jsme kdy navštívili. Já osobně doufám, že se tam ještě podívám.

No není to nádhera!! – Vyhlídka Trælanípa

Než jsme na naši cestu na vlastní pěst vyrazili, hledala jsem informace všude možně, ale žádný článek nezodpověděl všechny mé otázky. Na některé věci jsme byli připraveni předem, některé jsme zjistili až na místě. První překvapení, o kterém jsem se nedočetla vůbec nikde, nás čekalo ihned po příletu na ostrovy – více se o něm dozvíte, až dočtete tento článek do konce. Postupně v něm najdete všechny důležité informace o tom, co je potřeba vědět či zařídit před odletem na Faerské ostrovy. V dalším článku jsem zase sepsala, co je na jednotlivých ostrovech k vidění a také v něm najdete popis jednotlivých túr.

Něco málo o Faerských ostrovech

Faerské ostrovy ( v překladu to znamená Ovčí ostrovy) je souostroví  v severním Atlantském oceánu  na jihozápadním okraji Norského moře. Leží severozápadně od Skotska, v polovině cesty mezi  Islandem a Norskem. Jsou autonomní součástí Dánska. Souostroví je tvořeno 18 ostrovy, 11 ostrůvky a 779 malými skalnatými ostrůvky o celkové rozloze 1 395,74 km². Je 113 km dlouhé a 75 km široké a jeho tvar připomíná hrot šípu obrácený špičkou k jihu. Délka pobřeží je 1117 km. Ostrovy jsou sopečného původu ( čerpáno z wikipedie.cz ).

Mapa Faerských ostrovů

Na ostrovech žije asi 50 tisíc obyvatel, z toho 20 tisíc v hlavním městě Tórshávn, které leží na ostrově  Streymoy. Úředním jazykem je faerština, což je něco mezi norštinou, dánštinou a islandštinou, a dánština. Faeřani rozumí dánsky, ale naopak to prý většinou nefunguje. Většina Faeřanů umí anglicky, tak není problém se domluvit.

Faerské ostrovy mají také vlastní parlament, který  má 35 členů. Na zisk poslaneckého mandátu stačí získat 1000 hlasů. Parlament sídlí v hlavním městě Tórshavnu v místě zvaném Tinganes – což je komplex parlametních budov, které patří k nejstarším na světě ( starší parlament je snad jen na Islandu ). Vláda v těchto budovách zasedala už za dob Vikingů. Většina budov byla postavena v 16. a 17. století a používají se dodnes.

Tinganes – budovy, ve kterých zasedá faerský parlament

Faerské ostrovy mají svoji vlastní měnu – pouze papírové bankovky. Mince používají dánské. Není potřeba se stresovat z výměnou peněz nebo hledat bankomat. V praxi to funguje tak, že ceny jsou uvedeny v dánských korunách, zaplatíte tedy těmi dánskými ( které si můžete před cestou vyměnit u nás ) a oni vám vrátí faerské v poměru 1:1. Mějte akorát na paměti, že než z ostrovů odletíte, musíte všechny faerské bankovky utratit, protože v Dánsku už vám budou k ničemu.

Na většině míst se dá platit kartou, takže hotovosti potřebujte minimum – víc než 1000 DKK ( kurz je 1 DKK = 3,60 Kč) na osobu/týden mi přijde zbytečné. Hotovost potřebujete pouze vyjímečně, třeba na zaplacení trajeku nebo vstupu na túru – ano, za to se na Faerech většinou platí, protože vstupujete na soukromý pozemek, ale i tam často bývá turniket s platbou kartou.

Jaké je na Faerských ostrovech počasí?

Klima je přímořské a velmi proměnlivé. Počasí zásadně ovlivňuje Golfský proud. Přístavy v zimě nikdy nezamrzají a zimy jsou mírné. Prší průměrně 283 dnů v roce. Průměrný roční úhrn srážek je 1500 mm. Sněhové srážky jsou na ostrovech malé. Průměrná rychlost větru 7 m/s (čerpáno z wikipedie.cz).

Vesnička Kunoy na stejnojmenném ostrově – v pozadí ostrov Kalsoy zahalen v dešťových mracích

Počasí je celoročně spíše pochmurné a deštivé. Průměrná teplota v létě je 11 stupňů, v zimě 3 stupně. Také hodně fouká a jsou mlhy. V době naší návštěvy bylo opravdu hodně deštivo, ale nemyslete si, že když přijedete v létě, budete mít celý týden azuro. I když v létě přece jen prší o trochu méně, jsou velice časté mlhy, kvůli kterým nevidíte ani na krok. To nás minulo, ale vody jsme si užili opradu neskutečně!

Jak se připravit na pobyt na Faerských ostrovech

Na cestu na Faerské ostrovy je potřeba se připravit zejména psychicky  – prostě musíte počítat s tím, že několikrát za pobyt, nebo dokonce i za den, zmoknete. My jsme tam byli v době, kdy opravdu hodně pršelo, ale fakt hnusně, kdy neuvěřitelně lilo a foukalo a nedalo se nikam jít, bylo pouze dvě odpoledne. Je potřeba podrobně sledovat předpověď počasí a podle toho si plánovat túry – když jsme věděli, že v poledne začne lít, vypravili jsme se na túru hned ráno, abychom v poledne již byli na cestě do ubytka nebo jsme si na odpoledne naplánovali například návštěvu muzea.

Bunda s membránou, funkční kahoty a turistické boty také s membránou jsou nezbytností

Naprostou nezbytností je dobrá bunda s nejlépe s goratexovou membránou. Její koupi opravdu nepodceňte, na Faerech to potom velmi oceníte. Jestli se chystáte chodit na túry za každého počasí, přibalte si i nepromokavé kalhoty. My jsme si je nevzali ( občas jsme i litovali ), ale měli jsme funkční kalhoty, které se velice osvědčily – několikrát za den zmokly a zase uschly. Samozřejmostí jsou i turistické boty s membránou – jestli nechcete celý pobyt strávit v mokrých botech, tak na nich také nešetřete!

Deštivé počasí vás odmění nádhernými vodopády

Když se rozhodnete i přes tuto nepřízeň počasí na Faerské ostrovy vyrazit, určitě nebudete litovat! Nádherná příroda vám to vše vynahradí! Je to také místo, kde si můžete užít naprostého klidu. Kromě pár turistů jsme za celý pobyt téměř nikoho nepotkali! Pro toho, kdo nemá rád davy turistů, ideální místo!

Kdy je nejvhodnější doba na návštěvu Faerských ostrovů?

Uvádí se, že turistická sezóna je od května do září. V této době je také otevřena většina památek, fungují restaurace, kempy a jezdí se výlety za papuchálkama. Mimo sezónu je vše omezené.

Gjógv- vesnička na útesu na ostrově Eysturoy

My jsme byli na konci října a to bylo hraniční, nejen kvůli počasí, ale také kvůli délce dne. V době našeho pobytu svítalo kolem 8h ( za ten týden se to posunulo až na 8:30 h ) a slunce zapadalo kolem 18 h ( za týden se to potom posunulo už na 17:30 h ). Po našem odletu nastala ještě změna času, takže  tím se to celé ještě o hodinu posunulo. Zimu bych tedy nedoporučila zejména kvůli krátkému dni. V zimě se dá sice také pozorovat polární záře, ale právě kvůli deštivému počasí, to není úplně ideální místo. I když asi 5 dní po našem odletu se polární záře nad Faerskými ostrovy objevila.

Na jak dlouho jet?

My jsme na ostrovech byli týden – od soboty do soboty- a všech 7 ostrovů, které jsou spojeny tunely ( o tunelech píši níže v odstavci Jak se po ostrovech pohybovat? ) plus jeden, na který se jede trajektem 20 min, jsme i přes nepřízeň počasí prozkoumali. Kdyby nám nezrušili výlet, stihli bychom i papuchálky. Nebyli jsme na ostrově Sudoroy, na který se jede 2 h trajektem, takže je lepší na něm 1 -2 noci přespat, aby ho člověk prozkoumal a také na ostrově Mykinés, na který se v létě jezdí za papuchálkama.

Vestmanna – vesnička na ostrově Streymoy

Týden tedy v pohodě stačí, ale jestli si budete chtít přidat ještě Sudoroy a případně další ostrovy, na které se dostanete pouze trajektem, naplánujte si pobyt minimálně na 10 dní. Počítejte ale s tím, že i v létě se vám může stát, že na ostrově uvíznete, protože kvůli počasí nepojede trajekt.

Jak se na Faerské ostrovy dostat?

Na Fareské ostrovy létají pouze dvě letecké společnosti – Atlantic Airways a SAS a pro nás je nejvýhodnější spojení přes Kodaň. Další možností je ještě třeba přes norský Bergen nebo skotský Edinburg, ale Kodaň je pro nás nejvýhodnější. Do Kodaně se dostanete pohodlně z Prahy ( nebo i z Vídně ) se Smartwings, Ryanair nebo Norwegian. Na Faerských ostrovech je letiště na ostrově Vágar, nejzápadnějším ostrově z velkých ostrovů.

Tímto letadlem jsme letěli z Kodaně na Faerské ostrovy

My jsme letěli z Prahy do Kodaně z Norwegian. ( let trval 1 h 15 min ), a z Kodaně na Faerské ostrovy z Atlantic Airways  ( let trval  2 h 15  min). Nepodařilo se mi koupit letenky tak, aby lety navazaly a nemuseli jsme čekat mnoho hodin na letišti. Letěli jsme tedy v pátek večer do Kodaně, tam jsme přespali a v sobotu v poledne jsme pak přelétali na Faerské ostrovy. Cestu zpět jsme spojili s návštěvou Kodaně  – na přestup jsme si nechali 28 h pauzu a jednu noc v Kodani přespali. Sobotu odpoledne a neděli dopoledne jsme věnovali prohlídce Kodaně a v neděli v 16 h jsme pak odlétali do Prahy.

Ihned po příletu se nám Faery předvedly v plné parádě

Původní cena zpáteční letenky z Kodaně na Faerské ostrovy byla 4.000 Kč, s těmi dvěma poplatkami za změnu termínu se vyšphala téměř na dvojnásobek. Letenku z Prahy do Kodaně jsem kupovala asi měsíc před odletem a  stála pro oba asi 4.500 Kč včetně navíc jedno zavazadla na palubu a jednoho do zavazadlového prostoru (  v ceně nejlevnější letenky bývá většinou jen malé zavazadlo velikosti batohu na notebook, tak jestli chcete větší, musíte si připlatit ).

Další možností, jak se dostat na Faerské ostrovy, jak jsem již psala výše, je trajektem. Jestli o této možnosti uvažujete, přečtěte si tento článek.

Jak se po ostrovech pohybovat?

Půjčení auta

Jestliže na ostrovy nepřijedete svým autem trajektem, ale přiletíte letadlem, tak nejvhodnější způsob, jak se po ostrovech pohybovat, je půjčit si auto. Funguje tam mnoho místních půjčoven, ale jsou tam také pobočky klasických evropských půjčoven, které najdete přes rentalcars.com nebo přes discovercars.com. Teď jakou půjčovnu vybrat?

Obecně je půjčení auta dost drahé, na týden mi to vycházelo průměrně na 15.000 Kč. Nejdřív jsem projela pár místních půjčoven ( RentYourCar.fo., 62°NArcticVestcarrentUnicare ), ale ani jedna nesplňovala moji základní podmínku, a to byla platba až při převzetí vozu na letišti, všechny vyžadovali platbu předem. Pouze discovercars.com umožňovalo zaplatit 10 % při rezervaci a zbytek při převzetí vozu.

Silnička na ostrově Vágar

Nakonec jsem zkusila ještě přes rentalcars.com. vyhledat pobočky na faerském letišti a vybrala jsem půjčovnu Avis, která jako jediná umožňovala platbu až při převzetí vozu na letišti. Dokonce jsem si tentokrát připlatila i lepší pojištění ( místo depozitu ve výši 6.000 DKK jsme zaplatili depozit pouze ve výši 500 DKK – při bezeškodním průběhu vám celý vrátí zpět ).

Připojištění na týden stálo asi 2.500 Kč.  A asi to budu dělat častěji, neboť se nám to vyplatilo. Tentokrát jsme měli malou nehodu a stálo nás to tedy pouze depozit ve výši 500 DKK, což odpovádá asi 1.800 Kč. Kdybychom připojištění neměli, stálo by nás to 6.000 DKK, což odpovídá 21.600 Kč. Tak jo, připojištění určitě doporučuji a od teď už ho budu také poctivě platit! Nikdy nevíte, co se může stát!

Silnička na ostrově Kalsoy

Půjčovnu Avis mohu tedy jen doporučit! Auto jsme před odletem nechali na letišti, klíče hodili do schránky, protože pobočka byla ještě zavřená. Další den nám přišel e-mail, že zaznamenali škodu na půjčeném voze, další den pak vyúčtování, ve kterém bylo napsáno, že si depozit nechávají a hotovo, vyřešeno!

Tunely

Na Faerských ostrovech přistanete na ostrově Vágar, tedy na západě. Velké ostrovy jsou spojeny podmořskými tunely. Můžete se tedy mezi ostrovy volně pohybobovat. Tunely však zpoplatněné nemalou částkou, tak si průjezdy dobře naplánujte.  V tunelech nenajdete žádné platební terminály, platí se až po průjezdu, nejpozději do tří dnů. Buď můžete zaplatit na čerpací stanici nebo on-line na těchto stránkách  www.tunnil.fo.  V případě, že si půjčíte auto v půjčovně, nemusíte nic řešit. Půjčovna si poplatky za tunely automaticky strhne.

Podmořské tunely jsou celkem 3 a jsou otevřené 24 hodin denně a 365 dní v roce. Jsou uzavřeny jen opravdu výjimečně a z vážných důvodů.

1. podmořský tunel se jmenuje Vágatunnilin ​​a spojuje západní ostrov Vágar, na kterém se nachází letiště, s ostrovem Streymoy, na kterém leží hlavní město Tórshavn. Tento tunel měří 4,9 kilometrů. Poplatek za obousměrný průjezd je 100 DKK – platí se až po průjezdu zpět. Tímto tunelem projedete minimálně jednou.

2. podmořský tunel se jmenuje Norðoyatunnilin spojuje severní ostrov Borðoy, kde se nachází město Klaksvík, s ostrovem Eysturoy, kde najdete město Leirvík. Je dlouhý 6,2 kilometrů. Poplatek za obousměrný průjezd je 100 DKK – platí se až po průjezdu zpět. Tímto tunelem pojedete, když se budete chtít dostat na severní ostrovy.

Kruhový objezd uvnitř tunelu Eysturoyatunnilin

3. podmořský tunel se jmenuje Eysturoyatunnilin a je to vlastně síť tří podmořských tunelů o celkové délce 11 km, která spojuje dva hlavní ostrovy Eysturoy a Streymoy. Poplatek za jednosměrný průjezd z jednoho ostrova na druhý je 175 DKK.

Tunelem můžete jet také pouze mezi osadami Strendur a Rókin, které jsou obě na ostrově Eysturoy, ale abyste se k nim dostali bez tunelu, musíte objet celý fjord. Poplatek za jednosměrný průjezd je v tomto případě 125 DKK.

Tento tunel výrazně zkracuje cestu mezi ostrovy Eysturoy a Streymoy, nutně jím ale jet nemusíte. Dá se to objet mimo tunel, ale cesta z hlavního města Tórhavn na severní ostrov Bordoy je pak asi o polovinu delší ( cca o 30 min ). My jsme tímto tunelem jeli vždy jednu cestu směrem k  severním ostrovům, a když jsme se vraceli zpět do ubytování, tak jsme to objížděli. Doporučuji tímto tunelem alespoň jednou projet. Kde jinde uvidíte uprostřed podmořského tunelu kruhový objezd 😀!

Tato síť podmořských tunelů je zatím největším stavebním projektem Faerských ostrovů, která stála asi miliardu dánských korun a byla otevřena v prosinci 2020.

Cena benzínu 

Faerské ostrovy jsou obecně hodně drahé, ale jediné co je zde levnější než u nás, je benzín. V přepočtu stojí asi asi 26 Kč/l.

Kde se ubytovat?

Na Faerských ostrovech je zakázáno kempovat volně, dovoleno je to pouze v oficiálních kempech. Jestli tedy přijedete trajektem vlastním autem, můžete tuto možnost využít. Kempy jsou dobře zařízené. Naprostá většina z nich má sprchu, WC a často i místnost, ve které můžete posedět nebo si uvařit jídlo. Stojí většinou cca 150-250 DKK/auto. Většina kempů je otevřena pouze v sezóně, mimo sezonu jsou zavřené. Ověřte si to tedy předem v aplikaci na vyhledávání kempů camping.fo.

My jsme o možnosti kempování vůbec neuvažovali. Nejen vzhledem k tomu, že jsme přiletěli letadlem, ale zejména kvůli deštivému počasí jsme chtěli bydlet v teplém apartmánu 😀. Počasí na Fearách je dost nevyzpytatelné, při plánování pobytu se tedy musíte řídit zejména jím.  Nebylo tedy možné si výlety předem naplánovat a přišlo mi zbytečné se během pobytu přesouvat z jednoho ubytování do druhého, jako jsme to praktikovali třeba na Madeiře, kde jsme během 10-denního pobytu bydleli na třech místech.

V tomto domě jsme bydleli – Tórshavn Apartment – In The Center

Chtěla jsme tedy bydlet na jednom místě, z kterého bychom každý den vyjížděli na výlety po ostrovech. Jako ideální základna se mi jevilo hlavní město Tórshavh, odkud se nejpozději do 1 h a 30 min dostanete do kteréhokoliv místa na ostrovech. Jedinou nevýhodou je, že placenými tunely pak projedete vícekrát, než kdybyste jeli okruh po ostrovech a nevraceli se každý den zpět na jedno místo. Ale i tak mi tato varianta přišla jako nejjednodušší a v daném deštivém období nejsmysluplnější.

Ubytování na Faerech je obecně hodně drahé. Na Bookingu či Airbnb najdete různé varianty od hotelů, hostelů po apartmány či ubytování v soukromí. My nejraději bydlíme v apartmánu a jeden takový, který vám mohu vřele doporučit, jsme v Tórshavnu našli. Součástí, kromě plně vybané kuchyňky, byla také pračka a sušička. Ale nejdůležitější bylo, že fungovalo topení, takže v něm nejenže bylo teplo, ale v pohodě nám do druhého dne uschlo všechno mokré oblečení včetně bot. To třeba na Madeiře jsme takové štěstí neměli a v ubytování v horách jsme celou dobu mrzli, protože majitel netopil. Apartmán si můžete prohlédnout nebo rovnou rezervovat ZDE. Ubytování na 7 nocí pro dvě osoby nás stálo v přepočtu asi 13.000 Kč.

Jak se na Faerských ostrovech stravovat?

Na Faerských ostrovech restaurací moc nenajdete a když tak většinou jen ve větších městech. Otevřené bývají pouze v sezóně. Není možné se tedy spoléhat na to, že půjdete na túru a po cestě si dáte něco k jídlu. Nám se za celý týden podařilo narazit na restauraci pouze jednou. A když jsme v pátek před odletem chtěli zajít do restaurace v hlavním městě Tórshavnu, tak se nám to nepodařilo. Buď byli zavřené nebo nám řekli, že mají rezervace a pro nás nemají místo. Obecně je také jídlo a pití v restauraci asi 3 krát dražší než u nás.

Cappuccino a lososový toust - to bylo jediné, co jsme si za celý týden dali v restauraci, teda spíše v kavárně


Máte tedy tyto možnosti:

1. Přijdete autem a dovezete si jídlo vlastní a budete si vařit. Zásoby se dají dokupovat v supermatech, zboží je sice asi 2 krát dražší než u nás, ale jsou dobře zásobené.

2. Další možností je, že si rezervujete ubytování v hotelu s polopenzí, ale to vás vyjde, zejména v této destinaci, dost draho.

3. A poslední možností je bydlet v apartmánu a vařit si. Tato varianta mi přijde nejekonomičtější a také nejpohodlnější. My ji na svých cestách využíváme nejraději.

Co na Faerských ostrovech dělat a co vidět?

Na Faerské ostrovy se jezdí zejména kvůli nádherné přírodě. I když se na první pohled může zdát, že všechny kopce vypadají stejně, každá túra je jiná a po zdolání vrcholu se vám naskytnou neuvěřitelné výhledy na okolní kopce, ostrovy, fjordy i stometrové útesy. Nejvyšší horou Faerských ostrovů je kopec Slættaratindur, vysoký 880 m. Na ostrovech je 10 hor vyšších než 800 m. Během pobytu si tedy naplánujte několik túr na různých místech a určitě nebudete litovat! Co vidět a dělat na jednotlivých ostrovech jsem podrobně sepsala v tomto článku.

Kromě přírody můžete během pobytu obdivovat nádherné dědinky, častokrát stojící na útesech či  uprostřed fjordu. Najdete zde novější domky, ale také typické faerské dřevěné domečky se zatravněnými střechami. A všude kolem se potulují ovce, který na Faerských ostrovech žije dokonce více než lidí.

Vesnička Saksun s typickými domečky se zatravněnými střechami

Praktické informace

Časový posun

Časový posun je o hodinu méně než u nás.

Pas

Faerské ostrovy jsou sice autonomní součástí Dánského království, ale na rozdíl od Dánska nepatří do Evropské Unie. Na cestu tam tedy potřebujete pas, nestačí občanský průkaz. Naše zkušenost je taková, že jsme nepotřebavali vůbec nic, pouze letenku. Pas jsme ukázali pouze v Praze při cestě do Kodaně, ale v Kodani ani na Faerech ho po nás nikdo nechtěl. Ani při odletu. Ale samozřejmě cestovní doklad je na cestu potřeba, tak si vemte pas.

Volání

Tím, že Fareské ostrovy nejsou v EU, je samozřejmě dražší i volání. Jestli hodláte volat více, kupte si lokální simku. Doporučuji si před cestou nainstalovat aplikaci Airalo, ve které si můžete za příznivou cenu pořídit datovou eSim v mnoha státech na světě, tedy i na Faerských ostrovech. Podrobně o ní píši v článku 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele.

Další možností je, že ještě před pobytem si domluvíte se svým operátorem výhodný tarif pro pobyt mimo EU – my pro tyto případy máme u Vodafonu tarif  Vodafone Roaming na den – výběr svět, který je možný čerpat 7 dní po sobě a na 24 h stojí 199 Kč. Můžete pak neomezeně volat a smskovat do ČR za ceny platné u nás, a na sufování na internetu máte 500 MB v ceně. Když je vyčerpáte, upozorní vás to a můžete si doplatit. Tento tarif využíváme už dlouho – například při cestách po Balkáně nebo v Asii se to hodí. Lze ho využít pouze 7 krát po sobě. Aktivuje se vždy na 24 h, tak když to vhodně nakombinujete s wi-fi, případně, si data na mobilu vypnete (když je třeba víkend a vy víte, že nikam nebudete potřebovat telefonovat a nikdo by neměl volat vám),  služba se neaktivuje a vy si tak to můžete protáhnout i na více než 7 dní.

Alkohol

A na závěr, co nás překvapilo po příletu na letiště na Faerech? Po výstupu z letadla  začali všichni naprosto bezhlavě nakupovat alkohol ve velkém v Duty free shopu. Nechápali jsme, proč to dělají, zatím jsme nikde neviděli Duty free shop na letišti, v kterém by měli zboží levnější než v obchodech mimo letiště. No, bylo nám to trochu divný, tak abysme neudělali chybu, koupili jsme si pár piv a faerský gin a říkali jsme si, že na třeba přijdeme později. Přišli. A netrvalo to nijak dlouho 😁.

Naše první cesta z letiště vedla do supermaketu (na nákup jídla, abychom si mělo z čeho vařit), kde jsme ihned pochopili, proč se všichni tak bezhlavě vrhli do nákupu alkoholu. V supermarketech se totiž žádný neprodával, ani pivo.

Později jsem surfovala na internetu a zjistila jsem, že licenci na prodej alkoholu má pouze jeden specializovaný obchod  Rúsdrekkasøla Landsins, který má na celých ostrovech pouze 6 prodejen. Tam si alkohol můžete koupit. Otevřeno mají 6 dní v týdnu a většinou jen pouze čtyři a půl hodiny odpoledne. Byli jsme se tam podívat a pivo a víno stálo stejně jako na letišti, ale tvrdý alkohol byl asi třikrát dražší. Tak, proto ho tam všichni tolik nakupovali!

Rúsdrekkasøla Landsins – obchod s alkoholem

Na Faerských ostrovech jsou dva pivovary (Føroyar Bjór a Okkara, oba vlastněné stejnou společností), jejichž piva se prodávají v prodejnách Rúsdrekkasøla nebo v místních prodejnách piva po ostrovech.

Restaurace, bary a kluby musí mít licenci k prodeji alkoholu. Existují dva druhy licencí; poloviční licence, která povoluje pouze víno a pivo, a plná licence, která povoluje prodej všech legálních alkoholických nápojů.

Lihoviny prodávané na Faerských ostrovech nesmí mít vyšší procento než 60 % obj. Až do roku 1992 na ostrovech vládla přísná prohibice.

Slovo na závěr

Doufám, že jsem vám tímto článkem podala vyčerpávající informace o Faerských ostrovech. Kdybyste přece jen měli otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď, napište mi, ráda vám odpovím, případně sem odpověď dopíšu. V dalším článku si můžete přečíst podrobný seznam toho, co je na ostrovech k vidění.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

 

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře
 1. Jiří Borek napsal:

  Krásná,ale velmi studená, mokrá a drahá země. Jsem ti bohužel pracovně a to nikomu nedoporučuji.

 2. Jana napsal:

  Jedu tam zítra s CK, těším se. Moc pěkně napsáno. Jdu si pro jistotu vzít jiné boty, než jaké jsem si původně chtěla vzít 🙂

 3. Petra Bujoková napsal:

  Dobrý den. Super sepsané. Mám ještě dotaz, jak je to s trajekty. Kolik dopředu je třeba kupovat lístky a kam se jimi vypravit. Děkuji, Petra

  • Dobrý den,

   trajektem jsme jeli pouze na ostrov Kalsoy a to jsme lístky kupovali až na místě. Ale je potřeba tam být raději hodinu předem, poprvé jsme přijeli později a nevešli jsme se. Mezi ostatními ostrovy, kromě ostrovů Sandoy a Sudoroy, se dostanete tunely. Na ostrovy Sandoy a Sudoroy bych lístky na trajekt určitě kupovala dopředu.

   Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů