Madeira v době pandemie

Někteří  lidé si myslí, že se v dnešní době nedá cestovat, ale není tomu tak. Cestovat se dá. Za určitých podmínek a do určitých zemí. Paradoxem je, že jsme celý březen a téměř do poloviny dubna nemohli za hranice okresu, ale mohli jsme vycestovat za hranice České republiky. Toho jsme využili a vyrazili začátkem dubna na 11 dní na Madeiru. Co je potřeba zařídit před cestou, jak se tam nejjednodušeji dostat, jaká jsou omezení a restrikce na Madeiře a mnoho dalšího o tomto krásném ostrově věčného jara, se dozvíte v tomto článku.

Podmínky vstupu na Madeiru

Madeira je pro turisty otevřená již od 1.7.2020 za určitých podmínek, které se od té doby téměř nezměnili. Jedinou podmínkou vstupu je negativní PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 72h.  Než vyrazíte kamkoli za hranice České republiky, je vhodné si nejdříve prostudovat stránky z podmínkami vycestování z ČR. Podle mapy a tabulek zjistíte pravidla při vstupu do vaší cílové destinace a také při návratu zpět do České republiky. Poté si v rozcestníku vyhledejte cílovou destinaci a zjistěte konkrétní podmínky vstupu do země. Přes tyto stránky se dostanete na podrobné informace o dané zemi. Pro Madeiru naleznete podrobnější informace na  visitmadeira.pt.

Plánování pobytu

Současná doba plánování moc nepřeje, podmínky vstupu jednotlivých zemí se mění ze dne na den, takže nikdy nevíte, jestli vůbec odjedete. Při plánování je tedy hlavní zásada, neplatit nic dopředu! Ubytování si vyhlédněte na booking.com a potvrďte až  v době, kdy budete vědět, že opravdu odletíte – tedy až budete mít v ruce negativní PCR test všech účastníků. Vzhledem k tomu, že se cestuje opravdu málo, nemusíte mít strach, že byste žádné ubytování nesehnali. Nejjednodušší způsob, jak se na Madeiře dopravovat, je půjčit si auto. Rezervujte si je s platbou při převzetí vozu, ne předem.

Co se týče letenek, je situace poněkud složitější. Můžete čekat s nákupem také na den před odletem, ale riskujete, že může být letenka o dost dražší nebo může být vyprodáno. My jsme letěli v pátek před Velikonocemi a už 10dní předem se začala cena dost zvyšovat, tak jsem to riskla a koupila je dopředu. V současné době nabízejí letecké společnosti změnu termínu zdarma, ale většinou to musí být nějaký den či týden předem, den před odletem to většinou již nejde. Při koupi letenky si můžete zakoupit pojištění, které by mělo krýt náklady, když neodletíte z důvodu pozitivního testu na Covid. Nemám s tím žádnou zkušenost, pojištění k letenkám nekupuji. Jsem smířená s tím, že až to jednou nevyjde, tak letenky prostě propadnou.

Jak se na Madeiru dostat

V současné době je nejjednodušší, ale zároveň nejjistější varianta, jak se na Madeiru bez problémů dostat, přímý let Praha – Funchal (Madeira)  se Smartwings. Není to sice nejlevnější varianta, ale v současné době nejvhodnější. Jednosměrná letenka stojí kolem 4,5 tis. Myslím si, že když poletíte během dubna či května, dá se riskovat i koupě letenky den předem, tedy až když budete mít v ruce negativní PCR test všech účastníků. I když náš let v pátek před Velikonocemi byl téměř plný, pár volných míst se tam ještě našlo. Cena letenky ovšem byla dvojnásobná oproti 10 dnům zpět, kdy jsem je kupovala já.

Levnější varinatou je koupě letenek u nízkonákladových společností ( EasyJet, Ryanair) předem s přestupem v Lisabonu. Tuto variantu bych zatím nedoporučovala, protože při vstupu do pevninského Portugalska musí občané ČR i když mají negativní test nastoupit do 14 denní karantény. V případě, že to nakombinujete tak, že nebudete muset v Lisabonu přespat, tak by se tak snad letět dalo. Od 28.3. začali létat z Prahy do Lisabonu Tap Portugal. S nimi se tak cesta určitě nakombinovat dá. Já jsem měla letenky s Ryanair Vídeň – Lisabon a zpět a s EasyJet Lisabon- Funchal a zpět, které jsem koupila v lednu těsně před tím, než Portugalsko nařídilo pro Čechy povinnou karanténu. Několikrát jsem je měnila a nakonec jsem cestu na Madeiru nechala propadnout a koupila přímé letenky Praha – Funchal, ale na cestu zpět jsme je využili. V Lisabonu jsme nespali, měli jsme tam 7h pauzu a vše proběhlo bez problémů. Tato zpáteční letenka pro 3 osoby mě stála 6tisíc, ale bohužel kvůli opatřením v Portugalsku jsme ji nemohli plně využít.

Povinná karanténa pro Čechy byla zrušena k 1.5.2021 a od 15.5.2021 Portugalsko povolilo turistické cesty pro země, které mají méně než 500 nových případů na 100.000 obyvatel denně. Mezi tyto země patří i Česká republika. Povinnost negativního PCR testu při vstupu na pevninu zůstává.

Co zařídit předem

Předem je potřeba udělat tyto úkony:

  • 2 dny před odletem jít na PCR test na Covid
  • zarezervovat vše potřebné
  • vyplnit registraci na Madeiru

2 dny před odletem jít na PCR test na Covid 19 – kdo bydlíte v Brně a okolí doporučuji Elisabeth Pharmaton. Když se na test dostavíte dopoledne, výsledek testu vám přijde ve stejný den odpoledne. Máte tedy více času na zařízení nezbytných věcí před odletem. Certifikát s výsledkem testu obdržíte automaticky v českém, ruském a anglickém jazyce a je mezinárodně uznávaný. Cena na konci března byla  1.510,-Kč, po návratu v dubnu 1350,-Kč. Platí se předem kartou při rezervaci termínu. Termín stačí rezervovat den dopředu.

Zarezervovat vše potřebné – rezervace ubytování, půjčení auta, objednání parkování na letišti nebo koupení lístků na vlak, případně i koupení letenky. V případě, že jedete do Prahy vlakem, jako my, počítejte s delší cestou přes Prahu od Hlavního nádraží na letiště. Musíte totiž jet metrem a autobusem. Pravidelná linka Hlavní nádraží –  letiště je zatím zrušena. Ale to se snad již brzy změní. Dále si nezapomeňte zařídit cestovní pojištění a také se zaregistrovat do systému ministerstva zahraničních věcí DROZD, aby o vás věděli v případě nenadálé události v zemi pobytu a mohli vám pomoci. Dělám automaticky před každou vzdálenější cestou. Praktické informace o tom, jak se připravit na cestu na vlastní pěst si můžete přečíst zde.

Vyplnit registraci na Madeiru – pro vstup na Madeiru potřebujete registraci na stránce madeirasafe.com. Registraci je potřeba vyplnit v termínu 48h – 12h před vstupem na Madeiru, Jakmile na stránku nahrajete certifikát s vaším negativním PCR testem, vygeneruje se vám QR kód, který vám usnadní a hlavně urychlí vstup na Madeiru. Ukážete ho při kontrole na letišti a můžete vstoupit a neomezeně se pohybovat.


Jaká opatření na Madeiře platí opatření

To co je na Madeiře úžasné, je to, že jsou přes den otevřené restaurace. Takže po půl roce, kdy se musíte stravovat pouze doma nebo z plastových krabiček dovezených z restaurací, si tady můžete sednout do restaurace, dát si jídlo a točené pivo 😊. Je zvláštní, že dřív by člověka nenapadlo, že je na tom něco zvláštního a i teď je to u nás stále ještě sci-fi. Takže sem přijdete a máte pocit, že je svět zase v pořádku. Můžete si dát  jídlo v restauraci, jsou otevřené obchody a také můžete zajít do posilovny.

Picado – typické madeirské jídlo

Nějaká omezení tady samozřejmě jsou: na Madeiře platí nouzový stav, ve vnitřních i vnějších prostorách se nosí roušky (najednou zjistíte, jak je úžasné mít roušku a ne respirátor 😊). Shromažďování je omezeno na 5 osob – týká se i osob v restauraci u stolu.  Po 19. hodině ve všední den a po 18. hodině o víkendu platí zákaz vycházení. Všechny obchody a restaurace zavírají v 18h ve všední den a v 17h o víkendu – musíte na to tedy  myslet v případě, že bydlíte v apartmánu, abyste si stihli včas nakoupit.

Naopak v hotelu mohou hoteloví hosté využít všech služeb téměř neomezeně – my jsme bydleli 2 noci v hotelu a restaurace pro hotelové hosty fungovala celý den – nevím po jak dlouhé době jsme seděli až do 23h v restauraci!  Hotelová snídaně se podávala formou švédských stolů, ale jídlo nabíral pouze personál. Na snídani bylo potřeba se objednat předem – na výběr byly tři hodinové intervaly. Dále fungovala sauna i masáže. Vše s rezervací termínu předem.

Relaxace po saunování s výhledem na oceán a hory

Většina venkovních památek a turistických atrakcí je otevřených. Muzea jsou zavřená. Do botanické zahrady například můžete, ale lanovkou na horu Monte (městská část hlavního města Funchalu) ne. Ta je minimálně do konce trvání nouzového stavu uzavřená. Naopak lanovka v Achadas da Cruz fungovala normálně. Ale hlavně je možné se pohybovat na všech turistických stezkách neomezeně ve všední den do 18h a o víkendu do 17h.

Aktuální seznam opatření, která jsou platná, můžete sledovat na stránce visitmadeira.pt.

São Lourenço

Co je potřeba udělat před odletem z Madeiry

Česká republika zrušila nutnost negativního PCR či antigenního testu před návratem zpět do republiky pouze v případě, že jedete vlastní dopravou. Takže na letadlo se to nevztahuje. Některé letecké společnosti, např. ČSA, Smartwings či Tap Portugal, by vás stejně bez testu na palubu nepustili. Opravdu to kontrolují už na letišti při odletu. My jsme letěli s EasyJat a Ryanair a v pauze mezi lety jsme strávili pár hodin v Lisabonu a nikdo po nás test nechtěl. Do Lisabonu jsme přiletěli vnitrostátním letem, takže na letišti v Lisabonu už nás nikdo nekontroloval.

Kde se tedy nechat na Madeiře otestovat?

Napsala jsem e-mail na saudepublica.drs@madeira.gov.pt  a poslali mi seznam klinik, kde si můžeme nechat udělat test:

  • Hospital Particular da Madeira , tel. 291 003 300
  • Hospital da Luz , tel. 291 700 000
  • Madeira Medical Centre, tel.  291 003 300
  • Synlab – Funchal, tel. 808 303 203

Já jsem zvolila kliniku Synlab, která ma na Madeiře několik poboček. Vybrala jsem tu, kterou jsme měli nejblíž našemu ubytování a tam jsem nás přes e-mail objednala. Cena PCR testu se na Madeiře pohybuje někde mezi 125 a 150Eur a  cena antigenního testu je kolem 50Eur. Napište jim radši 4-5 dní předem a na PCR test jděte 2 dny před plánovaným odletem, na antigenní nejdříve 24h před odletem. Jaký test potřebjete si ověřte na stránkách Ministerstva zahraničí, letecké společnosti a v případě že přes nějakou zemi tranzitujete, tak i na stránkách této země.

Typická cesta levádou

Co je potřeba udělat po příletu do České republiky?

Vzhledem k tomu, že Madeira byla od 12.4.2021 přesunuta mezi oranžové země, musíte po návratu pouze před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a žádný další test už není potřeba. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. Takže ihned v den návratu můžete normálně fungovat.

Stálo to za to?

Určitě!!! I vzhledem k opatřením, která na ostrově panují, zde můžete strávit pohodovou dovolenou. Po ostrově se lze pohybovat naprosto volně, restaurace a ubytování také fungují.  A největší plus je to, že je tu minimum turistů! Doporučuji, kdo můžete a jste ochoten absolvovat PCR testy, využijte toho, než se cestování opět naplno rozjede a dopřejte si dovolenou na Madeiře. Rozhodně je to balzám na duši. Po půl roce restrikcí u nás doma, aspoň na chvíli zažít relativně normální život. A příroda na  Madeiře je naprosto úžasná! O jedné krásné levadové túře si můžete přečíst v tomto článku.

A co jsme tam viděli a zažili? Jak  prožít krásných 10 dní uprostřed Atlantiku na ostrově  věčného jara zjistíte zde.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste přece jen nevěděli, jak na to, přečtěte si  eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst nebo se podívejte na ePrůvodce, které jsou již ke stažení a nechte se jimi inspirovat.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů