Nenechávejte to až na někdy, až bude vhodnější doba. Ta nikdy sama nepřijde, musíte si prostě na cestování najít čas. Ono se vám totiž může stát, že pak najednou zjistíte, že už cestovat z nějakého důvodu nemůžete a budete litovat, že jste to nechávali až na „potom“. Opravdu to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti z naší rodiny – naprosto nečekaně vám může do života zasáhnout událost, která vše změní a život se vám obrátí vzhůru nohama.
Lepší litovat toho, co jsme u dělali, než toho, co jsme neudělali!!
Tím to heslem se řídím v první řadě. Nechci později litovat, že jsem málo cestovala, ale chci se dívat na fotky, ze svých cest a vzpomínat na zážitky z nich. Nyní mám cestovatelské období, baví mě to a tak se snažím najít si na cestování čas. Ale to neznamená, že je vždy ideální doba vyrazit na cesty.
Chodím do práce a dovolenou si plánuji. Většinou si jí ale naplánuji více než dokážu zvládnout a tak se mi odjezd ve většině případů moc nehodí. Málokdy se mi podaří, abych před odjezdem nebyla ve stresu z velkého množství práce v zaměstnání nebo doma. A stejně tak vím, že až se z dovolené vrátím, budu toho mít také všude hodně jak v práci, tak doma.
Ale i tak vždycky zvítězí můj cestovatelský duch a řeknu si, že to přece nevzdám a nezůstanu doma, jenom proto, že je to jednodušší 🙂. Jakmile vyrazím na cestu, vím že jsem udělala dobře a všechno ze mě spadne a já jsem šťastná, že cestuji a objevuji nové věci.
A můj manžel by vám mohl povykládat, kolik má vždycky práce těsně před odjezdem a jak se mu to nikdy nehodí! A na dovolené se většinou ukáže, že kromě pár telefonátů a případně nějaké malé práce na počítači, se vlastně bez jeho přítomnosti firma ten týden až dva obejde.
Cestování není nikdy otázkou peněz,nýbrž odvahy!! (Paulo-Coelho)
Setkávám se ve svém okolí s lidmi, kteří se bojí vyrazit do zahraničí a jezdí pořád dokola na Šumavu nebo do Krkonoš. Nepopírám, je tam krásně, ale svět je barevnější a je potřeba ho trochu prozkoumat! A výmluvy typu, že zahraniční dovolená je drahá, neberu. Dovolená je tak drahá, jak si ji člověk udělá a ubytování u nás stojí kolikrát víc, než v zahraničí. Záleží samozřejmě na zemi, do které člověk jede.
I já jsem musela na zahraničí výlet na vlastní pěst jednou vyrazit poprvé. A ano, musela jsem sebrat odvahu! Měla jsme různé obavy a byla jsem nervozní z toho, co se nejen mě, ale i dětem, které s námi samozřejmě jeli také, může stát. Ale neletěli jsme přece rovnou na druhou stranu zeměkoule!
Postupně jsme začali prozkoumávat okolní země autem, pak vzdálenější, pak jsme poprvé zkusili někam letět a jak člověk častěji vyráží a osměluje se, zjišťuje, že si je daleko jistější v kramflecích a že i takové plánování a zařizování věcí před odjezdem mu jde daleko rychleji a jednodušeji, něž když to dělal poprvé. Vše se člověk musí naučit a čím častěji to dělá, tím lépe a rychleji mu to jde.
Tak seberte odvahu a vyražte! Nevíte jak na to? Přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak se vydejte se na cestu. Nemusíte rovnou na konec světa, začněte postupně. Vlakem či autem do okolních států, pak zkuste letadlo někde po Evropě a postupně přidávejte vzdálenější a exotičtější cíle. Zjistíte, že cestování je tak jednoduché!
Nečekejte až děti vyrostou, cestujte i s nimi! Děti mají rády zážitky, samozřejmě musíte dovolenou přizpůsobit jejich věku, ale i s malými dětmi se toho dá hodně zažít. Už od mala jsme s dětmi jezdili na aktivní dovolenou i když třeba jen po Česku – jezdili jsme na kole, chodili po horách, i na dovolené u moře jsme šnorchlovali a jezdili na výlety místo válení se na pláži. Takže jsme pak později jen rozšířili naše společné zážitky o poznávání nových zemí.
a nespočet dalších zážitků. A nemyslete si, že když děti vyrostou bude cestování jednodušší. Malé děti prostě sbalíte a jedete, nemusíte s nimi řešit, jestli se jim termín hodí či nehodí a kam chtějí či nechtějí jet. A ony jsou nadšené, že jsou s vámi. Ale čím je dítě starší, tím je plánování cest složitější.
Cestování je jednou z nejlepších investicí, kterou můžete pro sebe a svou rodinu udělat!!
Nedovedete si představit, jak se plánuje výlet s téměř dospělými dětmi. Máme dva syny, 21 a 17 let a domluvit se na termínu, který by všem vyhovoval, je už skoro nemožné.
Téměř odmalička řešíme házenou. V době, kdy jeden a teď i druhý hraje 1. ligu v házené, tak opravdu není možné s nimi jet na dovolenou v době soutěžních utkání – ta probíhají na jaře a na podzim, mezitím je zimní a letní příprava.
Ano, říkate si, jedťe bez nich, už jsou dost velcí a mají své zájmy. To samozřejmě taky děláme, ale někdy chceme jet i s nimi, zvlášť když o to stále ještě stojí.
A to nám k tomu ještě přibývají jejich přítelkyně 🙂. Už nějakou dobu jezdíme buď ve třech (s mladším synem) nebo v pěti (oba synové a přítelkyně staršího syna). Teď nás nově čeká premiéra v šesti (oba synové a jejich přítelkyně). Bylo sice složité domluvit termín i destinaci, zvlášť když starší syn a jeho přítelkyně v současné době studují v Anglii, ale nakonec se to podařilo. Teď už jen musíme doufat, že vše klapne a nepřekazí nám to zase nějaký lockdown.
Další důvod, proč syny rádi bereme na cesty i když už jsou velcí, je ten, že jim to rozšiřuje obzory. Mladší syn s námi navštívil Thajsko, Kambodžu, Vietnam a také projel celý Balkán, ale ten starší právě kvůli házené v Asii nebyl vůbec a na Balkáně jen v některých státech. Je zvyklý spíše na západní svět, tak pro něj náš letošní výlet na Zanzibar byl dost šok. To mladší byl na situaci v Africe mnohem lépe připraven.
Pro děti je prospěšné, že během cestování uvidí nové země, nové lidi a také že komfort, který máme doma, není v jiných zemích samozřejmostí. Zdokonalí se v angličtině, celkově v komunikaci a zvýší si sebevědomí a nebudou se bát sami vyrazit do světa.
Náš starší syn vyrazil v 18 letech s přítelkyní na 3 měsíce pracovat na Maltu. Měli zajištěné pouze ubytování, práci si našli až na místě a všechno zvládli sami, i finančně. A ještě si u toho zdokonalili angličtinu.
A když za rok přišli s tím, že chtějí studovat vysokou školu v Anglii, tak už nás to ani nepřekvapilo. Nyní tam již třetím rokem žijí. Teď zrovna mají v rámci studia roční praxi, kterou si i sami zajistili a jsou naprosto samostatní. Ve všem se dokáží o sebe postarat, vše si dokáží zařídit a to vč. bydlení, které si na klaždý rok hledají nové. A to je jim pouhých 21 let.
Neplaťte cestovce za pohodlí v hotelu. Věnujte cestě před odjezdem nějaký čas příprav, určete si, co chcete vidět a jaký máte budget a podle toho si svoji cestu naplánujte. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Přijedete a budete mít spoustu zážitků oproti těm, co svoji dovolenou strávili jen v hotelu u bazénu. A ve výsledku zjistíte, že to až tak drahé nebylo.
Ani já neumím nijak dobře anglicky, ale vždycky jsem se nějak domluvila. A teď už můžu využívat znalosti angličtiny svých synů, kteří už jsou na tom mnohem lépe než já a jejich motivací k výuce angličtiny bylo zejména cestování. Během našich cest viděli, jak je cizí jazyk důležitý.
Zvládnete a ještě budete na sebe hrdí, jak jste to vyřešili a pro příště budete moudřejší a připravenější. Většinou se vám ovšem na cestách nic nestane a tím získáte větší jistotu pro příště. No a když se něco pak stane, tak to prostě vyřešíte!
Ale vše jsme nakonec vyřešili, posílilo nás to a dodalo odvahu do dalších plánů poznávání nových zemí.
Takže vzhůru do plánování a objevování nových zemí. Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste přece jen nevěděli, jak na to, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.