V korutanském jezerním ráji

Rakousko asi nemusím nikomu představovat. Většina z vás ho už určitě navštívila. Tato země si ale rozhodně zaslouží mnohem víc než je jedna návštěva Vídně či hor v zimě.

Rakousko má neskutečně krásnou přírodu, kvůli které se rozhodně vyplatí tuto zemi navštívit i v létě. A díky blízké vzdálenosti se tam můžete vracet opakovaně, jako to děláme my. V Rakousku jsme byli již mnohokrát, nejčastěji jezdíme do hor na 3-4 denní přechody. Jeden takový, při kterém jsme strávili noc v téměř 3 tis. m.n.m., popisuji v tomto článku. Rakouské hory jsou totiž moje srdeční záležitost.

Tentokrát jsme ale udělali výjimku a rozhodli se prozkoumat Korutany, což je vyhlášená jezerní oblast, a to ze sedla kola na nomádský způsob – tedy bez předem zajištěného ubytování a se spaním v autě, které k tomu máme uzpůsobené (v roce 2020 jsme takto strávili překvapivě zajímavou a pohodovou dovolenou v Polsku). Svoje dojmy a praktické informace jsem shrnula v tomto článku.

Oblíbená korutanská jezera

Jezera jsou opravdu krásná, azurově modrá voda je ve většině z nich v létě tak teplá, že se v nich dá koupat a evidentně jsou u místních i turistů velmi oblíbená. Odpovídá tomu i počet návštěvníků. Nevím, jestli je to tak každý rok, ale v době našeho pobytu ( srpen 2021 ) byl počet lidí kolem jezer naprosto enormní. V letošním roce to zřejmě bude podobné, ne-li horší.

Bylo naprosto nemožné sehnat až na místě místo v kempu. Všechny kempy kolem jezer byly plně obsazené. A upřímně řečeno, když jsme ty kempy viděli, úplně nás přešla představa, že bychom tam chtěli přespat. My jsme měli představu tichého kempu uprostřed nádherné přírody a obrovské kempy nacpané k prasknutí tuto představu nesplňovali.


CHYSTÁTE-LI SE UBYTOVAT V KEMPU U JEZERA,

UDĚLEJTE SI REZERVACI PŘEDEM, JINAK NEMÁTE ŠANCI!


První noc se nám podařilo spát u jezera Afritzer See, kde na nás zbylo poslední místo. Kempy nebyly tak rozlehlé jako třeba u Milstätter See, ale stejně to nebylo úplně to, co jsme si představovali. Naivně jsme si mysleli, že další noci se nám podaří najít malý krásný kemp nejprve u jezera Faaker See a potom u Weissen See. Bohužel všechny kempy u těchto jezer byly obrovské a plně obsazené.

Kemp u jezera Afritzer See


Záhy jsme tedy upustili od vize, že budeme spát přímo u jezera a hledali jen kousek dále od těchto vyhlášených a evidentně i velmi oblíbených jezer a vždy jsme našli krásný kemp, který splňoval naši představu o klidném kempování a nikdy to netrvalo ani moc dlouho.

Kousek na jezerem Faaker See jsme spali v krásném kempu s bazénem, který provozovali majitelé statku. Kemp byl velice dobře uzpůsoben i pro rodiny s dětmi. Byla tam trampolína, prolézačky, v bývalé stodole stoly na ping pong a vzhledem k tomu, že statek byl součástí kempu, mohli se děti chodit dívat i na různá domácí zvířata. Kemp se jmenuje  Wiesencamping & Pension Melcher-Marhof a součástí je i penzion. Od kempu se dá na kole sjet k jezeru Faaker See, které se dá celé objet po příjmené cyklostezce.

Další den jsme asi 10 km od jezera Weissen See jsme našli kemp, který naprosto splňoval naše představy o spaní uprostřed klidné nádherné přírody a umocňoval to ještě pohled na majestátní hory. Byl tu naprostý klid a málo lidí. Název kempu je Camping Alpendorf a leží ve vesničce Weißbriach.


HLEDÁTE-LI KLIDNÝ KEMP UPROSTŘED NÁDHERNÉ PŘÍRODY,

JEĎTE KOUSEK OD VYHLÁŠENÝCH JEZER A NAJDETE, CO HLEDÁTE!


U jezera Faaker See se nebylo možné dostat k pláži jinak než přes kemp nebo se na za vstup pláž platilo vstupné. A na zbytku pobřeží byly soukromé objekty se soukromými plážemi. Z toho jsme byli trochu rozčarovaní.

Korutanská jezera


U jezera Weissen See to bylo o něco lepší. Pobřeží bylo mnohem méně zastavěné a v jihovýchodním cípu jezera jsme objevili volně přístupnou pěknou pláž. U tohoto jezera se nám líbilo asi nejvíc, neboť na pobřeží byly pouze dva kempy a tudíž i mnohem méně lidí než u ostatních jezer. Nad jezerem jsou cyklostezky různé obtížnosti. Výlet na kole kolem jezera můžete nakombinovat s výjezdem lanovkou nebo plavbou lodí po jezeře.

Nejdelší traily v Evropě

Korutany se mohou pochlubit nejdelšími traily v Evropě. Ten úplně nejdelší Flow Country Trail  je v Bad Kleinkirchenheim a měří 15km. Začíná ve výšce 2.050 m.n.m. a po 15km se ocitnete o 1.000m níže. Je vhodný i pro úplné začátečníky a na začátek trailu vás vyveze kabinková lanovka. Po cestě dolů se můžete kochat nádhernými výhledy na okolní hory a do údolí.

Další pěkný trail je v oblasti Petzen. Začíná ve výšce 1750 m.n.m., měří 11 km a na začátek vás opět vyveze kabinková lanovka.

Nad jezerem Weissen See je vybudován MTB Park se třemi různými traily. Lanovka je tady sedačková.

Korutanské traily


Na výjezd nahoru můžete vždy využít Korutanskou kartu – viz níže, kdy za sebe neplatíte a doplatíte jen za vývoz kola. V případě, že chcete jet víckrát než jednou, je lepší si koupit časovou jízdenku.

Cyklistickou dovolenou v této oblasti můžete tedy pojmout různě – buď v klídku po rovině kolem jezer nebo náročnější cyklistikou v horách ( ta je teda vhodná spíše pro elektrokola nebo pro zdatné jedince) nebo můžete sjíždět traily. Také je možné vše kombinovat a každý den si užít jinak. Tak jsme to udělali my a nebylo to vůbec špatné!

Korutanská karta

Na pobyt v Korutanech se určitě vyplatí pořídit si Korutanskou kartu. Týdenní je možno koupit on-line a začne vám platit při prvním použití. Můžete ji využít na lanovky, vjezdy na panoramatické vysokohorské silnice, plavby lodí po jezerech, muzea, rozhledny a další aktivity. Jednou denně máte každou aktivitu zdarma. Vyplatí se již při třetím použití.

My jsme sice byli jen 4 dny, ale i tak se nám vyplatila – využili jsme na 3 lanovky a na vjezd na Villacher Alpenstrasse. Pro dospělého stála v roce 2021 v sezóně 49 Eur, pro dítě od 6 do 14 let 27 Eur. Více informací najdete zde.

Výhledy z Villacher Alpenstrasse


I ostatní spolkové země nabízí obdobné karty. Před odjezdem do Rakouska tedy nejdříve zápatrejte na internetu a kartu si určitě pořiďte.

Celkové dojmy z Korutan

Korutany jsou krásné, o tom není třeba diskutovat. Jezera jsou krásně azurově modrá a voda v nich teplá, ale co jsme opravdu nečekali, je to obrovské množství lidí u nich. To nám trochu kazilo dojem. Na druhou stranu stačilo vyjet lanovkou na kopec nebo se vydat na vysohorskou silnici a lidé najednou zmizeli. Takže jsem byli vlastně spokojeni, ale stále platí, že rakouské hory nic nepřekoná, ani krásná jezera. Rakouské hory jsou prostě srdcovka.

Ale myslím, že se do této jezerní oblasti ještě vrátíme. Už víme, která místa jsou nejvíce oblíbená a tudíž je na nich moc lidí, tak těm se vyhneme. A naopak, o které obasti není až takový zájem a tam zamíříme. Z míst, která jsme viděli se nám nejvíce líbilo okolí jezera Weissen See.

Jezero Weissen See


Na kole jezdíme samozřejmě i po Česku. Z posledního cykloputování je článek k přečtení zde. Za krásnou přírodou jsme v poslední době nevyráželi na výlety pouze do Alp, ale také na MadeiruAzoryGran Canarii nebo Faerské ostrovy. Na všech těchto ostrovech jsme podnikali krásné ( některé dokonce naprosto úžasné! ), i když jen jednodenní, túry. K nejvíce vydařeným patřila cesta vavřínovými lesy do nitra Madeiry nebo túra podél jezera Sørvágsvatn na vyhlídku Trælanípa na Faerských ostrovech.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů