Na Island jsme se s manželem vypravili v polovině listopadu – pár dní po té, co muselo být evakuováno městečko Grindavík kvůli zvýšené vulkanické aktivitě sopky Fagradalsfjall. Před odletem jsme si samozřejmě zjišťovali informace přímo na islandském serveru, zda je vhodné a bezpečné na Island letět. Byli jsme ubezpečeni, že nám nic nehrozí, tak jsme vyrazili a Island předčil všechna naše očekávání. Naprostá nádhera, úžasná příroda! Nechápu, že jsme návštěvu Islandu, tak dlouho oddalovali.
Kvůli sopečné aktivitě byla uzavřená oblast kolem Grindavíku, jinak žádná další omezení na Islandu nepanovala. Týkalo se to i známé Modré laguny, do které jsme už měli koupený vstup, který nám samozřejmě vrátili zpět. Nakonec jsme byli rádi, že jsme do ní nešli.
Místo ní jsme navštívili úžasné přírodní lázně, které na rozdíl od Modré laguny byly zadarmo, ale hlavně jsme díky tomu absolvovali výlet naprosto neskutečnou krajinou. Do Modré lagny stojí vstup cca 100 Euro na osobou a nejsem si jistá, jestli bychom do ní příště šli – objevili jsme totiž plno jiných lázní, které sice nejsou tak honosné, ale zase mají osobité kouzlo a v neposlední řadě jsou za mnohem nižší cenu.
Díky zvýšené aktivitě sopky jsem tentokrát nezapomněla udělat registraci v systému DROZD – jedná se o projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí a umožňuje účinně poskytovat aktuální upozornění k cestám a pobytu. V případě mimořádných událostí ( výbuch sopky, povodně či další přírodní katastrofy, epidemie nebo převrat…) o vás ministerstvo zahraničí ví, může vás kontaktovat a účinně pomoci přímo na místě a také zorganizovat bezpečný návrat domů. Určitě tuto registarci doporučuji udělat před každou cestou, protože nevíte, co se kdy může stát.
Registrace je velice jednoduchá, provádí se na stránkách Ministerstva zahraničních věcí a vyžaduje vyplnit následující údaje: Informace o cestovateli, údaje o pobytu v zahraničí, informace o spolucestujících a kontaktní osobu v ČR.
O návštěvě Islandu mluvím už minimálně 10 let, ale stále to nějak nevycházelo. Už jsme dokonce i dvakrát měli koupené letenky, které nám vždy letecká společnost zrušila a tak z výletu sešlo. Původní moje představa byla, že na Island je potřeba jet minimálně na 14 dní, aby ho člověk prozkoumal celý. Tuto představu jsem ale po letošní 4 denní návštěvě přehodnotila.
Fakta o Islandu:
Sice si stále myslím, že je potřeba minimálně 14 dní na průzkum, aby člověk viděl vše důležité, ale proč si pobyt na ostrově nerozdělit do více kratších návštěv? V dnešní době levných letenek to vlastně vůbec není problém a co si budeme vykládat, na Islandu je hodně draho, takže takhle si alespoň náklady na procestování celého ostrova rozdělíte na víc částí a nemusíte na tuto dovolenou nijak dlouho šetřit.
Islandské vodopády
Hlavním impulsem, proč jsme na Island v listopadu vyrazili, byly právě levné letenky. Ceně 1500,- Kč se prostě nedalo odolat. Nedělala jsem si iluze o počasí, proto jsem je koupila jen na pár dní a říkali jsme si, že něco málo snad uvidíme a třeba budeme mít štěstí na polární záři. Té jsme nakonec viděli pouze náznak, ale jinak jsme byli naším krátkým pobytem na Islandu přímo nadšeni!
Počasí nám přálo, zřejmě jsme měli dost štěstí, protože bylo kolem nuly, nesněžilo, nefoukalo a vlastně jsme celé dny výletovali. Viděli jsme tolik krásných míst, že jsem měla pocit, že kdybychom zde byli 14 dní, nestihla bych ani vše vstřebat – na konci už bych nevěděla, co bylo na začátku. Takhle máme prostor vše pěkně vstřebat, zpracovat a se znalostí místních poměrů naplánovat další výlet, který začne v místě, kde jsme nyní skončili.
Islandské počasí je nevyzpytatelné
Možná si říkáte, že listopad není úplně ideální – ráno je dlouho tma a stmívat se začne již brzy odpoledne, prostě začíná polární noc. Ano je to tak. Rozednívat se začalo v 9 h ráno, v 17 h již byla úplná tma a sluníčko svítilo tak od 11 h, někdy až od 12 h, do 16 h maximálně a nemělo vůbec sílu. Ale i tak byl tento podzimní výlet super a příští rok ho doufám opět zopakujeme.
Svítání na Islandu
Prostě jsme vyráželi až kolem 10 h, dřív to nemělo smysl, protože silnice byly hodně namrzlé ( aktuální stav islandských silnic zjistíte na této stránce ), a před 17 h jsme aktivity venku ukončili a dělali to, co jde i po tmě. Většinou jsme nejdříve zašli do restaurace na jídlo, pak se vydali do města nebo do lázní a nakonec i na cestu domů. Prostě do 17 h jsme jeli dále směrem od ubytování a vracet jsme se začali až po tmě. Do naší chatky jsme přijížděli až mezi 20 h a 21 h. Měli jsme tedy dost nabitý celodenní program.
Také jsem nemusela nijak složitě řešit ubytování. Tři noci jsme bydleli na jednom místě, pouze na noc před odletem jsme se přesunuli do hotelu kousek od letiště. Polohu prvního ubytování jsem volila tak, aby se nacházelo uprostřed míst, která jsme chtěli navštívit a my z něj mohli vyrážet na výlety do všech stran. Bydleli jsme v útulné chatičce téměř na samotě, ideální na pozorování polární záře. Na tu jsme ale bohužel neměli štěstí.
Naše ubytování Cosy Cabin by Lake & Woods with Views
Ubytování jsme rezervovala jako vždy na bookingu a naše úžasná chatička s vířivkou se jmenovala Cosy Cabin by Lake & Woods with Views a nacházela se asi 15 km od městečka Selfoss, ve kterém bylo vše potřebné – obchod, restaurace, benzinka a dokonce i obchod s alkoholem, který se na Islandu jmenuje Vínbúdin. Ten jsme tentokrát ale nenavštívili. V okolí našeho ubytování byly i další chatky k pronájmu. Na bookingu si určitě vyberete.
O tom, jak si naplánovat a zařídit pobyt jsem psala již v mnoha článcích. Je vlastně potřeba zařídit pořád ty stejné věci – koupit letenky, zarezervovat ubytování, auto, vytvořit si plán cesty a pak už zbývá jen vyrazit. Tady to vezmu pouze zkráceně, ale podrobněji jsem se o tom rozepsala v článku Korsika – jak si zařídit pobyt na tomto překrásném hornatém ostrově nebo Jak si naplánovat poznávací cestu po Sicílii na vlastní pěst.
Jak už jsem psala dříve, hlavním motivem cesty byly levné letenky, kterým jsem prostě nedokázala odolat. Jak hledat levné letenky a kde je kupovat podrobně popisuji v článku, který najdete v sekci Rady na cesty.
Letiště v Keflavíku
Na Island se dá letět velice jednoduše, mnoho aerolinek provozuje z okolních letišť přímé lety. My jsme si úplně blízké nevybrali, letěli jsem z polských Katowic s nízkonákladovkou Wizzair. Odlétali jsme brzy ráno, jeli jsme tedy o den dříve a spali přímo u letiště. Více informací o hotelu a možnostech parkování v Katowicích najdete v článku Jak se dostat na letiště NEJEN do Prahy a do Vídně.
Ubytování vždy rezervuji na Booking.com – rezervaci dělám většinou na počítači, protože mi to prostředí pro vyhledání vhodných ubytování přijde přehlednější než v aplikaci na mobilu. Někdy se může stát, že je cena v aplikaci nižší než na webových stránkách. Než však rezervaci v aplikaci provedete, pečlivě si zkontrolujte, že ji budete moci předem bezplatně zrušit. Rozhodně neprovádějte nevratné rezervace. V případě, že se něco přihodí a vy nebudte moci odjet nebo změníte své plány, s rezervací už nic nenaděláte.
Hotel u letiště v Keflavíku
Aplikaci na mobilu využívám nejvíce na cestách, rezervace jsou v ní velice přehledně uspořádané a mohu odtud během cesty posílat pronajímateli zprávy, kdy dorazím. Také tuto aplikaci řadím k 7 TOP aplikacím úspěšného cestovatele, bez které už se na cestách neobejdu.
Auto vždy rezervuji ihned po nákupu letenek. Čím více se bude pobyt blížit, tím bude výběr aut menší a ceny půjčovného vyšší. K rezervaci používám stránky Discover Cars, což není půjčovna aut, ale pouze vyhledávač, na kterém je možné auto také zarezervovat. Nebo využít pouze k vyhledání a auto zarezervovat přímo na stránkách dané půjčovny.
Velice nerada platím půjčovné předem už při rezervaci, což většina půjčoven vyžaduje. Jeví se mi tedy jako nejvýhodnější rezervovat auto právě ve vyhledávači Discovercars, který předem vyžaduje pouze zálohu ve výši 10 % půjčovného. Zbytek se pak doplatí přímo půjčovně při vyzvednutí auta. Už jsem takhle auto několikrát rezervovala, například na Azorech , Sicílii, Korsice nebo ve Skotsku a vždy vše proběhlo bez problémů.
Naše půjčené auto
Pouze na Kypru jsem musela řešit pojistnou událost, ale dobře to dopadlo. Mám totiž uzavřené celoroční pojištění na půjčená auta. To lze uzavřít až pro 4 řidiče pro oblast Evropa nebo celý svět, ale jsou zde nějaké výjimky, kde to neplatí. Jednou z nich je právě Island. Je to drahá země, proto pojištění auta určitě doporučuji. Buď je můžete uzavřít u Discovercars hned při rezervaci nebo až na Islandu při vyzvednutí vozu v půjčovně. My jsme auto měli půjčené od Icerental 4×4 a pojistila jsem ho hned při rezervaci u Discovercars. U půjčovny jsme dále nic nepřipláceli, i když se nám nějaké pojištění snažili vnutit.
Při převzetí vozu si nezapomeňte auto pečlivě nafotit! Někde dokonce vyžadují i zaslání těchto fotografiií na e-mail půjčovny. Tady to po nás nechtěli, ale auto mělo hodně oděrek, promáčklin a škrábanců a i když to bylo velice pečlivě zakresleno v předávacím protokolu, raději jsem si to nafotila, abych předešla případným neshodám při vracené vozu. Naštěstí to nebylo potřeba, vrácení proběhlo bez problémů.
Vzhledem k tomu, že jsme kromě poslední noci bydleli na jednom místě, žádný podrobný plán jsme něměli. Měla jsem samozřejmě nachystanou mapu zájímavých míst, která jsem chtěla navštívit a plán na první den, ale nebyla jsem si jistá, kolik se toho dá stihnout. Tušila jsem správně, že můj plán na první den byl hodně ambiciozní a vše se prostě stihnout nedalo. To ale vůbec nevadilo, zajeli jsme na ta místa další dny.
Kromě míst, která jsem měla v mapě zájmových bodů nachystaná předem, jsem do ní umísťovala body i během pobytu. Vydají tedy klidně i na 10 denní pobyt na jižním Islandu. Tuto část mám tedy celkem podrobně zmapovanou a kdybyste chtěli vytvořit itinerář na míru 7-10 denní cesty jižním Islandem, nebo klidně i kratší, jako jsme měli my, ráda vám ho udělám.
Na Islandu se platí islandskou korunou ( zkratka ISK nebo kr), ale hotovost není vůbec potřeba, naopak je spíše na škodu. Vím pouze o jediném místě v Reykjavíku, kde berou pouze hotovost. Ale to je opravdu výjimka. Na Islandu se bez hotovosti v pohodě obejdete. Naopak je to často tak, že je možná pouze platba kartou. My jsme hotovost s sebou neměli vůbec žádnou.
Já už dlouho na svých cestách používám Revolut kartu. Mám ji i fyzicky, takže můžu v zahraničí vybírat z bankomatu místní měnu, ale většinou se vystačím pouze s aplikací. V té si vždy vytvořím účet v dané měně, převedu si na něj peníze a pak z něj platím. Více se o ní dozvíte v článku 7 TOP úspěšného cestovatele.
Jako ve všech skandinávských zemích, tak i na Islandu, nejde koupit v běžných obchodech alkohol. Ten se prodává pouze ve specializovaných obchodech, které se jmenují Vínbúdin a najdete je ve větších městečkách. Další možností, kde lze alkohol koupit, je v duty free shopu na letišti. Zde jsou ceny nejnižší, doporučuji si tedy udělat malou zásobu ihned při příletu, v ostatních obchodech na ostrově si totiž nekoupíte ani pivo.
Obchod s alkoholem a duty free na letišti
Když jsme před dvěma lety přiletěli na Faerské ostrovy, nechápali jsme, proč všichni na letišti ve velkém nakupují alkohol. Až později jsme pochopili, že na letišti jsou ceny opravdu nejnižší a na ostrovech se dá alkohol koupit pouze ve specializovaných obchodech s velmi omezenou pracovní dobou a to jen hodně předražený. A takhle to funguje ve všech skandinávských zemích včetně Islandu. Alkohol si můžete dát bez problémů také v restauraci, ale ceny jsou opravdu hodně vysoké.
Rozhodně! Z Islandu jsme byli úplně unešení, příroda je zde opravdu nádherná, rozmanitá a pro nás velmi zajímavá a netradiční. Také nám velice vyhovovalo, že zde v tuto dobu nebylo moc návštěvníků, i když na turisticky vyhlášených místech se jich vždy objevilo celkem dost. Vlastně si moc nedovedu představit, jak to musí vypadat v létě.
Podzim rozhodně doporučuji, my si tento podzimní výlet určitě ještě zopakujem. Samozrejmě na průzkum hornatého vnitrozemí je potřeba jet v letní sezoně, protože přes zimu jsou silnice ve středu ostrova uzavřené, ale po obvodu ostrova je nádherných míst dostatek. Na jeden podzimní výlet to určitě ještě vystačí!
Čarokrásný Island
Jestliže máte rádi přírodu, mohlo by se vám líbit i na dalších zajímavých místech, která jsme již navštívili, např. ve Skotsku, na Korsice, Azorech, Madeiře, Faerských ostrovech nebo na Gran Canarii. O všech těchto destinacích a mnoha dalších, zde najdete zajímavé články.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů nebo Hotových itinerářů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV. Ráda vám také sestavím itinerář na míru.