Jak hledat levné letenky a kde je kupovat

Základem levné dovolené jsou levné letenky. Kde je však najít? Jak se o nich dozvědět? Kde a jak je koupit? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v tomto článku.

Jak se dostat k levným letenkám?

Abychom mohli levnou letenku koupit, musíme o ní nejdříve vědět. Jak se o ní dozvíme? Způsoby jsou dva: buď budeme letenky aktivně vyhledávat nebo využijeme služeb někoho jiného, který se vyhledáváním letenek zabývá a necháme si od něj zasílat na levné letenky upozornění.

JAK SE O LEVNÝCH LETENKÁCH DOZVÍTE?

 • můžete letenky AKTIVNĚ VYHLEDÁVAT
 • necháte si posílat na e-mail TIPY NA LEVNÉ LETENKY
 • budete SLEDOVAT PRODEJCE LETENEK na FB nebo Instagramu

Kde získávat tipy na levné letenky

Vyhledáváním levných letenek se zabývá mnoho webů, jednotlivců či společností. Buď je můžete sledovat na Facebooku nebo Instagramu, kam dávají své tipy nebo se zaregistrovat na jejich webových stránkách a nechávat si od nich posílat upozornění na e-mail. Já kombinuji obojí. Na e-mail si nechávám posílat upozornění od PelikánaCestujlevně a na FB a Instagramu sleduji Honzovy letenky.

Buď už mám v hlavě nějakou destinaci a termín a tedy cíleně čekám, až přijde ten správný tip a pak hned kupuji. Nebo prostě neplánovaně využiji nabídky, která přijde a spontáně si naplánuji výlet. V každém případě je potřeba se úplně neupínat na přesný termín či destinaci a využít nabídky levných letenek, která se zrovna vyskytne.

Kde letenky vyhledávat

V případě, že máte jasno o destinaci a termínu nebo nechcete nečinně čekat na nabídku, která přijde kdoví kdy, můžete si levné letenky sami vyhledat. K tomu slouží vyhledávače letenek. Opět jich najdete velké množství, můžete si z nich vybrat takové, které vám vyhovují – jsou to např. skyscanner.cz, letuska.cz, pelikan.cz, cestujlevne.com, Student Agency a další. Letenky lze vyhledávat i přímo na googlu na této stránce.

Já  k vyhledávání nejvýhodnějších a nejlevnějších letenek používám vyhledávače www.azair.com nebo www.kiwi.com. Navolím si různé kombinace letišť, data odletu a příletu, manimální a maximální délku pobytu, počet přestupů, atd.. Je to velice jednoduché a uživatelsky přívětivé.


NIKDY VŠAK NA TĚCHTO VYHLEDÁVAČÍCH LETENKY NEKUPUJTE!


Vyhledávač mi vytvoří seznam různých kombinací letů, které odpovídají mým nastaveným podmínkám. U každého letu je také uvedena letecká společnost, která jej provozuje. Let pak kupuji přímo na stránkách leteckých společností.

Kde letenky kupovat

Letenky zásadně kupuji na stránkách leteckých společností, protože v případě změny a rušení letu leteckou společností se s nimi mnohem lépe komunikuje. U nízkonákladovek typu Ryanair nebo Wizzair to platí stoprocentně. Co v takovém případě dělat jsem detailně popsala v tomto článku.

Společnost EasyJet nabízí dokonce i koupi dvou nezávislých letů jako lety na sebe navazající. Tím je možné využít různých výhod a kompenzací v případě změny či zrušení letu leteckou společností.  Jak to funguje v praxi, jsem vyzkoušela při své nedávné cestě na Korsiku.  V článku jak si zařídit pobyt na Korsice mimo jiné také detailně popisuji, jak takový let koupit a jaké kompenzace je možné využít.

I v případě, že chcete změnit let, protože vám z nějakého důvodu nevyhovuje, se to provádí mnohem lépe přímo u letecké společnosti, než přes prostředníka. Ten si za to samozřejmě naúčtuje i nějaký poplatek.

Nenechte se zlákat tím, že ve vyhledávačích, které vám nabízí i koupi přímo na svých stránkách, je letenka levnější než přímo na stránce letecké společnosti. Důrazně vám nedoporučuji kupovat letenky na webu www.kiwi.com, se kterým mám já osobně velice špatné zkušenosti.

Jednou jedinkrát jsem se nechala zlákat cenou a koupila u nich letenky do Kodaně. Bylo pouze necelý měsíc před odletem. Říkala jsme si, že už se do odletu snad nic nemůže stát. No, a samozřejmě, přišel covid a let byl zrušen. Což by samo o sobě nevadilo, kdybych si let koupila přímo u letecké společnosti. To už bych měla peníze za letenky dávno zpátky.

Takhle už je to 2 roky, a stále mám pouze voucher, naštěstí od letecké společnosti, ne od kiwi.com. Ale vzhledem k tomu, že jsem měla letět s ČSA, které mezitím skončilo v insolvenci, jeho závazky převzalo Smartwings, získala jsem voucher od nich. Bohužel však nejde proplatit, pouze použít na nový let. A to se mi stále nedaří, protože tam kam bych chtěla letět, jsou jejich letenky hodně drahé a já je vždycky najdu mnohem levněji jinde. A voucher mi neproplatí, ale aspoň zatím vždy o rok prodlouží jeho splatnost.

Kodaň

A jak se k tomu postavilo kiwi.com? Nijak, nemají žádnou telefonní linku, na kterou by bylo možné se dovolat a na e-meil mi odpověděli až za půl roku stylem, požádejete si o voucher přímo u ČSA. Takže jsem si pak musela stejně vše vyřídit sama. Nikdo mi pak ani neposlal zprávu, o tom, že ČSA skončilo v insolvenci, a že je možnost si voucher přesunout na leteckou společnost Smartwings. To jsem zjistila náhodou na jejich stránkách.

Takže představa, že si koupíte letenky u prodejce, z toho důvodu, že on za vás vše vyřeší, je v případě kiwi.com naprosto mylná! V žádném případě u nich letenky nekupujte!! Pouze si u nich vyhledejte vhodný let a letenky už kupujte přímo na stránkách jednotlivých leteckých společností!! 

 


LETENKY KUPUJTE POUZE NA STRÁNKÁCH LETECKÝCH SPOLEČNOSTÍ!


Ale abych neházela všechny prodejce letenek do jednoho pytle, tak naopak dobrou zkušenost mámPelikánem a se Student Agency. Oba prodejci mají zákaznické linky, na které se opravdu dovoláte a vstřícný personál, který je ochoten vám pomoci. Ale samozřejmě to něco stojí.

U Pelikána jsem měla koupené letenky na Faerské ostrovy. Kvůli covidu jsem je však musela dvakrát měnit a díky poplatkům za změnu se cena původních letenek vyšplhala na dvojnásobek. Nebyla jsem schopná změnu sama ovlivnit, s leteckou společností komunikovali oni, takže to bylo hodně složité. Ale pomohli mi a byli vstřícní a rychlí. Kdybych si však letenky koupila přímo na stránkách letecké společnosti, bylo by vše mnohem jednodušší. Většinou ani nemusíte nikam volat, vše vyřešíte on-line.

Faerské ostrovy

Naopak, když u letenek na Azory , které jsem měla koupené přímo u TAP Portugal, došlo ke zrušení letu leteckou společností, pouze jsem klikla na odkaz v e-mailu a vybrala nový let a bylo to. Nemusela jsem nic řešit přes prostředníka. Na nákup těchto letenek jsem dostala upozornění od Pelikána a rovnou na jejich strákách bylo možné je koupit, ale to jsem naštěstí neuděla.

Nakonec se zjistilo, že potřebujeme letět o týden později a další let už nám nezrušili a změna letu byla tak drahá, že se nevyplatilo ji dělat. Levněji vyšlo, zrušit původní letenky a koupit nové. Naštěstí jsem původní letenky koupila v tarifu, který zrušení umožňoval. Dostala jsem tedy všechny peníze zpět.

Azorské ostrovy

Vidíte, že když si koupíte letenky přímo u letecké společnosti, máte mnohem více možností, jak s nimi nakládat. Už při koupi si můžete vybrat sedadlo nebo připlatit zavazadlo. Já často kupuji letenky v nejlevnějším tarifu a jen třeba pro dvojici přikoupím jedno zavazadlo, což u prodejců letenek jde velice složitě domluvit. A check-in si také uděláte sami a nemusíte čekat, až vám ho udělá prodejce.

Jak dopředu letenky kupovat

Není žádné pravidlo, které by určovalo, kdy je nejvýhodnější letenky kupovat. Může se vám stát, že výhodnou letenku koupíte třeba rok dopředu ( takhle jsem koupila třeba letenky do Arménie ), ale dle mých zkušeností je akce na letenky většinou 3 – 6 měsíců před odletem. Čím víc se blíží den odletu, bývají letenky dražší.

Nízkonákladovky mívají akce několikrát do roka. Trvají většinou 1 – 2 dny. Dozvíte se o nich buď od prodejců letenek nebo přímo od letecké společnosti. I je můžete sledovat na FB nebo Instagramu, ale většinou po prvním nákupu letenky vás budou o akcích pravidelně informovat sami e-mailem.

MOJE ÚLOVKY LEVNÝCH LETENEK

 • již zmíněné Azory z Prahy s přestupem v Lisabonu a ZPĚT za 2.300/osobu i s odbaveným zavazadlem, výběrem libovolného sedadla a zrušením letenky zdarma bez jakéhokoliv poplatku
 • Bratislava – Birmingham a ZPĚT za 600,-/osobu – pouze s malým příručním zavazadlem
 • Bratislava – Bangkok s přestupem v Dubaji a ZPĚT za 9.500,-/osobu i s odbaveným zavazadlem
 • Praha – Ho Či Minovo Město s přestupem v Moskvě za 5.000,-/osobu i s odbaveným zavazadlem (zpět jsme letěli z Bangkoku a mezitím navštívili i Kambodžu)
 • Kodaň - Faerské ostrovy a ZPĚT za 4.000,-/osobu i s odbaveným zavazadlem
 • Praha - Jerevan s přestupem v Kyjevě a ZPĚT za 2.500,-/osobu pouze s malým příručním zavazadlem

Vypsala jsem vám moje nejlepší úlovky levných letenek. Jinak obecně se snažím, aby mi letenka po Evropě vyšla i se zavazadlem a výběrem sedadla do částky 1.500 – 2.000,-Kč. Vím, že je teď trend létat jen s malým příručním batůžkem za 500,-.V některých případech mi však přijde škoda si nepřiplatit 500,-Kč až 1.500,-Kč  za zavazadlo ( záleží na letu a letecké společnosti).

Například, když jedu na týden na Sicílii a vím, že budu potřebovat věci do hor i k moři a také si budu chtít dovézt domů třeba olej nebo dobré víno a budu mít po celou dobu pobytu půjčené auto a tudíž nebudu muset se zavazadlem nikde složitě cestovat, tak to si ráda zavazadlo připlatím. V celkové ceně výletu je pak tato částka vlastně zanedbatelná.

Sicílie

Ale je to každého věc. Jestliže chcete, aby vaše dovolená vyšla, co nejlevněji, není nutné si cokoliv připlácet. Lze koupit jen tu nejlevnější letenku a sbalit se pouze do příručního batůžku – ani kufr na kolečkách není povolený.

Já to řeším podle toho, jak to cítím. Když mám pocit, že nám batůžek bude stačit, nic nepřikupuji. Ale naopak, když cítím, že by se nám zavazadlo hodilo, klidně ho připlatím a nenechám se svazovat tím, že je teď moderní létat jen s malým příručním zavazadlem. Když totiž přijdete na letiště, zjistíte, že to tak úplně není :-).


ODBAVENÉ ZAVAZADLO A SEDADLO KUPUJTE JIŽ PŘI KOUPI LETENKY, POZDĚJI UŽ TO MŮŽE BÝT O HODNĚ DRAŽŠÍ!


My to s kamarádkou Monikou děláme většinout tak, že si na cestu do cílové destinace připlatíme pouze přednostní nástup a tím získáme jedno příruční zavazadlo navíc a na cestu zpět si koupíme odbavené zavazadlo. Například teď z Rigy jsme měly pouze jedno odbavené zavazadlo pro obě, protože jsme nepředpokládaly, že si něco zásadního povezeme a měly jsme pravdu. Ale i tak se nám jedno zavazadlo dolů hodilo.

Riga

Jestliže jedeme jako rodina nebo jen s manželem, většinou nám koupím jedno odbavené zavazadlo na dvojici – zvlášť když víme, že se budeme věnovat různým aktivitám. Samozřejmě, například když jedeme na víkend za synem do Anglie, kde počasí bude více méně stabilní a nečekají nás žádné speciální aktivity či výlety, letíme také pouze s příručním batůžkem.

Původně jsem si myslela, že to bude pouze krátký článek a nakonec jsme se dost rozepsala. Chtěla jsme vám dát podrobný návod, jak na levné letenky. Kdyby vám zde přece jen něco chybělo nebo jste chtěli poradit při koupi letenek, napište mi, ráda vám pomohu.

Přeji vám úspěšný lov na levné letenky a po té hodně krásných zážitků na cestách. Kdybyste potřebovali poradit s vaší cestu na vlastní pěst, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře
 1. Mary napsal:

  skvele tipy, dekuji za clanek

 2. Tyna napsal:

  Ahoj, pročetla jsem několik článků o hledání levných letenek , kde se psalo i o tzv. chybných tarifech. Ale když jsem se zmínila před rodinnou známou a,řekla mi, že cena letenky (i když to byl chybný tarif) kterou vidím ve vyhledávání není skutečná, protože se k ní ještě připočítávají nějaké poplatky , jako palivový poplatek atd. Takže když je např. chybný tarif letenky za 29 eur, tak tato cena neplatí a při platbě bude navýšena. Chci se zeptat, je to tak? Nikdy jsem letadlem neletěla, tak o tom nic nevím. U autobusů je uvedená cena ve vyhledávači vždy konečná, pokud si k ní ještě nepřihodíte něco navíc, jako že chcete sedět ve předu a mít výhled na cestu., tak zaplatíte za výběr sedadla. Ale nic jako poplatek

  • Ahoj,
   když se objeví letenka za nesmyslně nízkou cenu, nemusí to být vždy chybný tarif. Někdy ano, to se pak může stát, že letecká společnost tuto letenku zruší, ale může ji i ponechat. Při jejím nákupu je tedy potřeba nějakou chvíli čekat, než začnu rezevovat další služby – ubytování, auto, výlety..

   Co se týče ceny letenky, kterou najdeš ve vyhledávači, je již také konečná, obsahuje i palivový příplatek. Je to ale levná letenka pouze s malým batůžkem, bez rezervace sedadla a dalších výhod. Během procesu nákupu se několikrát objeví možnost připlacení si dalších služeb ( větších zavazadel, přednostního nákupu, rezervace sedadla…), ale není to povinnost. Lze koupit pouze tu levnou letenky a všechny příplatky odmítnout. Žádné další poplatky se neplatí.

   Dáša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů