Jak se dostat na letiště NEJEN do Prahy a do Vídně

Chystáte se letět na dovolenou z Prahy, Vídně, Ostravy, Bratislavy nebo dokonce z Katowic? Jak se na tato letiště dostat za pomocí hromadné dopravy nebo kde zaparkovat auto v případě cesty autem, podrobně popisuji v tomto článku.

Letiště Praha

Vlakem

Při cestě na pražské letiště se vlaky Českých drah nebo Regiojet dostanete pouze na Hlavní nádraží a odtud se ještě musíte dopravit na letiště. A to buď přímým autobusem, který staví před budovou Hlavního nádraží u Fantovy kavárny a jede bez zastávky přímo na letiště ( cesta trvá asi 30 min, jízdné je 60,-Kč a kupuje se přímo u řidiče ). Nebo jeďte metrem linky A ze stanice Muzeum na stanici Nádraží Veleslavín a odtud pak autobusem č. 119 na letiště. Na tuto cestu si rezervujte alespoň 1 h a je nutné si na ni koupit jízdenku MHD na 90 min.

Rezervaci vlaku u  Českých drah i u Regiojet je potřeba hned zaplatit, ale je možné jízdenky ještě 15 min před odjezdem bez storno poplatku zrušit. České dráhy vám do 3 dnů vrátí peníze zpět na účet. Regiojet, v případě že máte jejich kreditní jízdenku, vám peníze vrátí na kredit a můžete jej ihned využít pro rezervaci další jízdenky. V případě, že kreditní jízdenku nemáte, vrátí vám peníze zpět na kartu, z které byla jízdenka placena.

Autobusem

Autobusy Regiojet jezdí na Florenc, takže při cestě na letiště musíte připočíst ještě cestu metrem ( linka C ) z Florence na Hlavní nádraží a odtud pak přímým autobusem na letiště. Nebo můžete z Florence jet linkou B metra na Zličín a pak autobusem č. 100 na letiště. Na obě varianty cesty na letiště si vyhraďte 1 h.

Autem

Další možností, jak se na letiště dostat, je autem. V Praze, stejně jako ve Vídni, existují parkoviště v okolí letiště, na kterých můžete nechat po dobu dovolené zaparkované vaše auto. V ceně parkovného máte transfer na letiště a zpět z letiště. My máme vyzkoušené dvě společnosti, která tato parkoviště provozují.

Nejprve jsme vyžili služeb Fixparking, ale toto odstavné parkoviště je od letiště už hodně daleko, cesta zabrala asi 20 min. Platit za parkovné bylo nutné už při příjezdu na parkoviště, nikoliv až při odjezdu, jak bývá většinou zvykem.

Fixparking  nabízejí i službu vyzvednutí auta na letišti. Znamená to, že se domluvíte, v kolik budete na letišti a v tu dobu vás bude čekat pracovník společnosti, který vaše auto odveze na odstavné parkoviště. Ve smluvenou dobu, vám auto zase v den příletu přiveze. V tomto případě je cena samozřejmě o trochu vyšší než, když přijedete na parkoviště a necháte se dovézt na letiště, ale zase ušetříte čas. Tuto službu jsme zatím nevyzkoušeli.

Další společností, která provozuje záchytné parkoviště u letiště, je Goparking. Toto parkoviště se nám líbilo mnohem více – je vzdáleno od letiště necelých 10 min směrem ven z Prahy, takže nehrozí, že se zaseknete někde v zácpě. Naproti tomu parkoviště Fixparking  je od letiště směrem do centra. Dalším bonusem je, že platba se provádí až při opuštění parkoviště. Z letiště na parkoviště a zpět jezdí pravidelný shuttle bus. Stačí tedy přijít pouze na zastávku před terminál 1 a tam na něj počkat. Ceny obou parkovišť jsou srovnatelné.

V Praze i ve Vídni jsou parkoviště přímo na letišti. Ve Vídni je to hodně drahé, ale v Praze jsou ceny přijatelné. Rezervaci a platbu předem provedete na těchto stránkách.

Letiště Vídeň

Vlakem

Vlaky Českých drah nebo Regiojet vyjíždí z Brna Hlavního nádraží a jedou do Vídně Hbf ( Hauptbanhof  – hlavní nádraží ), kde musíte přestoupit na vlak na letiště. Není to nic složitého, vlaky jezdí minimálně 4 do hodiny, jedou přímo na letiště a cesta trvá 15 min. Jízdenku si koupíte v automatu  na nádraží  za běžnou cenu 4,30 € dospělý, 2,20 € dítě. Jízdenku je možné koupit i on-line, ale je to zbytečné.

Nyní nově jezdí dvakrát denně přímý vlak z Prahy až na letiště ve Vídni. Rezervovat si ho můžete na stránkách Regiojet.

Autobusem

Autobusy Regiojet vyjíždí z Brna od autobusového nádraží u hotelu Grand ( autobusy z Prahy i Ostravy sem také přijíždí a buď přestoupíte na jiný spoj nebo přistoupí další pasažéři a vy jedete dál stejným busem ) a konečnou stanici mají přímo před letištní halou.

Mikrobusem

Další možností, jak se dostat z Brna do Vídně na letiště, je využít služeb Gepard Express a jejich 9 místných mikrobusů. Jezdí, jak podle jízdního řádu, tak i privátní cesty. V případě, že vám nevyhovuje žádný spoj z jejich jízdního řádu, můžete si s nimi domluvit individuální dopravu. Pro Brno a okolí je to super služba. Už jsme je párkrát využili a byli jsme maximálně spokojeni. Mikrobusy vyjíždí také od autobusového nádraží u hotelu Grand, stejně jako autobusy Regiojet.

Autem

Nejjednodušeji se do Vídně na letiště dostanete autem. To ovšem potřebujete někde nechat po dobu dovolené zaparkované. Pravidelně využíváme parkoviště Panda parken. Je to parkoviště asi 3 min od letiště, na které vás dovezou a po příletu vás zase vyzvednou. Předem si pouze zarezervujete parkovací místo, platba probíhá až při vyzvedávání auta.

Letiště Ostrava

Vlakem

V roce 2015 byla zřízena nová železniční trať, která přivádí cestující přímo k odletové hale. Ostravské letiště Leoše Janáčka je jediné v České Republice, které se tímto privilegiem může pyšnit. O tom si brněnské, ale i pražské letiště může zatím nechat jenom zdát. Vlakové spoje hledejte na stránce IDOS.

Autem

Nejjednodušeji se na ostravské letiště dostanete autem. Zaparkovat můžete přímo u letiště, na výběr máte z několika parkovišť v různé vzdálenosti od letiště. Parkovací místo není možné rezervovat předem, ale nemusíte mít strach, že byste nezaparkovali. Kolem letiště je parkovacích ploch dostatek – viz obrázek níže.

Přímo před letištní halou je parkoviště P1, kde za parkovné zaplatíte 300 Kč/den. Parkoviště P2 je určeno pro mluvní partnery autopůjčovny. Na parkovišti P3, P3A a P4 je možné stát za 100 Kč/den a parkování na parkovišti P5 je možné za 200 Kč/den. Platí se až po příletu v automatu v letištní hale nebo na parkovišti.

Všechna parkoviště jsou v docházkové vzdálenosti do 5 min od letiště. V případě letu s polskou aerolinkou LOT do Varšavy, můžete na parkovišti P5 parkovat zcela ZDARMA, více informací najdete ZDE.

Letiště Bratislava

Vlakem

Do Bratislavy se dostanete pohodlně vlaky Českých drah nebo Regiojet, Cesta z Brna do Bratislavy trvá asi 1,5 h . Z Prahy však minimálně 4 h. Toto letiště se tedy vyplatí spíše pro Moraváky. Z Hlavního bratislavského nádraží, kam dojedete vlakem, ještě musíte jet 20 min autobusem na letiště.

Autem

Do Bratislavy se nejjednodušeji dostanete autem. Jeli jsme už mnohokrát a auto jsme vždy nechali na parkovišti MONTI kousek před letištěm a vždy jsme s nimi byli spokojeni. Naposledy jsme letěli brzy ráno a spali jsme v hotelu u letiště. Auto jsme ale nechali na parkovišti už večer a oni nás nejen že dovezli do hotelu, ale také brzy ráno nás z hotelu vyzvedli a dovezli na letiště, aniž bychom to po nich vyžadovali a museli za to připlácet. Po příletu jsme jim zavolali a do 5 min pro nás přijeli a dovezli na parkoviště. Takže velká spokojenost, mohu je jen doporučit!

Letiště Katowice

Autobusem

Letiště Katowice je oblíbené zejména pro Ostraváky, ale i z Brna je celkem dobře dostupné. Můžete se tam dostat dokonce i autobusem a to se  společností Flixbus. Autobusy vyjíždí od autobusového nádraží u hotelu Grand ( autobusy z Prahy i Ostravy na toto nádraží také přijíždí, tak z nich můžete pohodlně přestoupit a pokračovat na letiště) a konečnou stanici mají přímo před letištní halou.

Autem

Na letiště do Katowic se nejpohodlněji dostanete autem, z Brna tam dojedete za 3 h, z Ostravy za něco málo přes hodinu. Rezervaci místa na parkovišti u letiště provedete přímo na stránkách letiště Katowice.

Další možností je parkoviště START parking, které najdete nedaleko letiště. Vše probíhá stejně jako jinde – zaparkujete, odvezou vás na letiště. Po příletu jim zavoláte a oni pro vás přijedou a zavezou k vašemu autu. Platba za parkování se provádí už při vytvoření rezervace on-line.

Průběžně budu přidávat další letiště

Jakmile vyzkoušíme nějaká další letiště, přidám je do tohoto článku. My ale většinou létáme z výše uvedených čtyř letišť, protože je máme nejblíž. Německá letiště jsou pro nás moc z ruky, ale může se stát, že se objeví nějaká výhodná letenka z některého z těchto letišť, které neodoláme 😏 a pak vyzkoušíme i tato. Ale zatím nám vždy přišlo, že se nám cesta do Německa nevyplatí a přece jen z Vídně máme výběr letenek velký!

Jestli vám v článku něco chybělo, napište mi, ráda to do něj doplním.

Přeji vám hodně pozitvních zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si nejdříve eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte ze sekce ePrůvodce nebo eCestopisy, některého z ePrůvodců či eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastné cestě, která bude PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů