Jak získat vstup do letištních salonků, nejlépe ZDARMA?

Čekání na letišti se daleko lépe snáší, když ho strávíte v letištním salonku. Jeho velkou výhodou není jen to, že se v něm můžete neomezeně najíst a napít, ale hlavně to, že si zde v klidu a pohodlně odpočinete, případně můžete čekání na let využít k práci, neboť v salonku budete mít nejen dostatek klidu, ale samozřejmostí je i bezplatné připojení na WiFi. Letištní salonky můžete využít před odletem nebo mezi jednotlivými lety. Do některých salonků máte možnost vstoupit i po ukončeném letu, např. ve Vídni. Vstup je většinou na 2 h, případně na 3 h, někde strávený čas kontrolují, jinde nikoliv.

Úroveň a vybavenost salonků se liší, například v Bratislavě si na jídlo dáte pouze sandviče, ovoce a saláty. Oproti tomu ve Vídni máte na výběr z několika teplých jídel, polévek a také z velkého množství zákusků a ovoce. Dále téměř ve všech saloncích jsou k dispozici ochucené i neochucené vody, piva, vína, ale i tvrdé alkoholické nápoje.

Kromě samoobslužného bufetu najdete v saloncích také sprchu, pohodlná křesílka a sedačky, případně lehátka, spací kóje nebo modlitební místnost.

Jak se dostat do letištního salonku?

  • Zaplatit si vstup
  • Vstup ZDARMA s platební kartou banky
  • Vstup ZDARMA v rámci programu Priority Pass, LoungeKey nebo Dragon Pass
  • Vstup ZDARMA s letenkou v business třídě
  • Vstup ZDARMA získaný v rámci členství ve věrnostním programu letecké společnosti

Zaplatit vstup

Toto je nejméně výhodná varianta. Vyplatí se v případě dlouhého čekání na let nebo mezi dlouhými přestupy mezi lety v drahé destinaci. Vstup si koupíte buď přímo v salonku nebo předem zakoupením voucheru. Vlastníte-li Revolut kartu, vstupy do salonku si můžete koupit přímo v aplikaci, která tuto kartu obsluhuje. Najdete zde salonky téměř z celého světa a  všechny vstupy stojí shodně 800,-. V případě, že máte Revolut kartu Premium, máte vstup ještě levnější. Více o této kartě píšu v článku 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele.

Před odletem z Prahy, Vídně, Bratislavy či odkudkoliv odjinud se můžete předem informovat o cenách vstupů do salonků přímo na jejich webových stránkách. Najdete na nich i přesné umístění salonků a občas se zde mohou objevit i zvýhodněné nabídky na vstupy.

Pro naše okolní letiště najdete informace na těchto stránkách:

Vstup ZDARMA s platební kartou

Vlastníte-li kartu Mastercard World, můžete mít vstup do salonků v Praze, Vídni a Bratislavě ZDARMA. S kartami Mastercard Elite a Platinum, na vás čekají vstupy ZDARMA i různě po světě, například v Budapešti. Tyto výhody většinou nezahrnuje klasická karta k účtu, ale například karta kreditní nebo zlatá.

Já jsem si kvůli půjčení auta na Sicílii ( od té doby se mi hodila při půjčení auta i na Korsice a teď naposled na Kypru ) musela zařídit kreditní kartu Komerční banky, bez které by mi auto v zahraničí nepůjčili nebo jen za velice nevýhodných podmínek. A díky této kartě mohu ještě neomezeně navštěvovat letištní salonky Vídni a Bratislavě.

Vstupy se ZDARMA se vztahují na salonky Mastercard a ty se nachází:

  • Praha, Terminál 1 – Mastercard Lounge ( tady se to bohužel týká pouze karet Mastercard Elite a Platinum )
  • Vídeň, odlety z gatů C,D – Vienna Lounge ( platí i pro Mastercard World )
  • Vídeň, odlety z gatů E,F – SKY Lounge ( platí i pro Mastercard World )
  • Bratislava – Mastercard Caproni Lounge ( platí i pro Mastercard World )

Paradoxně tedy mohu se svou kartou Mastercard World ZDARMA do salonků ve Vídni a v Bratislavě, ale v Praze si musím za vstup 450,- Kč připlatit. Naštěstí létáme raději z Vídně než z Prahy – máme to blíž  a je tam mnohem lepší výběr levných letů, ale i tak mi to přijde zvláštní.

Letištní salonek Vienna Lounge

Než tedy vyrazíte na letiště, zjistěte si, zda zrovna vaše karta neumožňuje vstup do letištních salonků, případně si pořiďte takovou, která to umožňuje. Každá banka to má jinak, informace najdete přímo na stránkách bank. Jak využívat letištní salonky Komerční banky, vstupy do letištních salonků s kartou ČSOB, jak využívat letištní salonky s kartou Reifeisen Bank, nebo benefity Erste Bank.

V Praze na terminálu 2 je salonek Erste Premier Lounge, do kterého máte vstup ZDARMA s kartou Erste Bank. Dále na tomto terminálu je salonek pro všechny cestující v business třídě.

Vstup ZDARMA s v rámci programu Dragon Pass, Priority Pass nebo LoungeKey

Existuje několik programů, do kterých se můžete zaregistrovat, zaplatit roční členství a využívat různé výhody, jako je třeba volný vstup do letištních salonků.  Například v rámci členství v Dragon Pass získáte 1, 8 nebo neomezený počet volných vstupů do salonků ročně podle výše tarifu, který si zvolíte. Členství v Dragon Pass je nabízeno ZDARMA i k některým prémiovým platebním kartám, například Komerční banky. Mrkněte tedy na stránky své banky.

Letištní salonek Mastercard Caproni Lounge Bratislava

Další možností je členství v Priority Pass nebo LoungeKey a zřejmě budou i některé další. Jestli se vám to vyplatí, musíte zhodnotit po prostudování podmínek jednotlivých programů, ale i tak zřejmě pouze v případě, že budete mít v plánu hodně cestovat a u toho navštívit hodně letišť a letištních salonků. Jinak je zbytečné si toto členství platit. Může se stát, že tato členství jsou také nabízena ZDARMA k vybraným premiovým platebním kartám. Například členství v LoungeKey získáte ZDARMA k platebním kartám Erste Premier u Erste Bank nebo ČSOB.

Vstup ZDARMA s letenkou v Business třídě

V případě, že si letenku u letecké společnosti zakoupíte v tarifu Business Lite, First nebo Business Class, do většiny letištních salonků na světě máte vstup ZDARMA, vyjímečně za nějaký menší poplatek. Dále je asi zbytečné se o tom více rozepisovat, protože většina z nás se snaží létat spíše nízkonákladově než draze v Business třídě, takže této výhody zřejmě nevyužijete. Ale kdyby náhodou, tak ať o tom víte.

Vstup ZDARMA v rámci členství ve věrnostním programu letecké společnosti

V rámci členství ve věrnostním programu letecké společnosti můžete získat různé výhody, jednou z nich je také vstup ZDARMA do letištního salonku. Nízkonákladovky samozřejmě žádné věrnostní programy s těmito výhodami nemají, týká se to tedy spíše dražších leteckých společností, ale nabízí to například i TAP Portugal, Austrian Airlines nebo Turkish Airlines. Výhody získáte za určitý počet nalétaných mil. Musíte tedy létat pravidelně se stejnou leteckou společností. Já letecké společnosti střídám podle výhodnosti letenek, nepodařilo se mi tedy ještě žádnou výhodu získat i když jsem se do některých věrnostních programů zaregistrovala.

Seznam věrnostních programů 26 leteckých společností najdete na stránkách Star Alliance, která je sdružuje. Bohužel každá společnost funguje zvlášť. Registraci do věrnostního programu najdete na stránkách letecké společnosti a většinou vám ji nabídnou už při koupi první letenky. Za registraci nic neplatíte, ale když víte, že s nimi toho moc nenalétáte, tak je zbytečné se v programu registrovat. Ale samozřejmě, člověk nikdy neví, kam budou jeho kroky následovat.

Závěrem

V tomto článku jsem sepsala základní možnosti, jak získat vstup do letištního salonku. Určitě jsem nevyčerpala všechny možnosti a budu ráda, když mi napíšete svoje zkušenosti a tipy, jak navštívit letištní salonek, samozřejmě nejlépe ZDARMA.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů