5 TOP míst, která byste na Kypru měli vidět!

Většinou jednou za rok až dva jezdíme s holkama na dámskou jízdu do nějaké evropské metropole – začaly jsme Londýnem, pak jsme byly v Neaopoli, Petrohradě a předloni ve Stockholmu. Loni jsme ale pro náš výlet zvolily netypický cíl! Žádné velkoměsto, ale ostrov Kypr. Vydaly jsme se na něj v polovině září, kdy teplota vzduchu i vody sice nahrávala spíše ležení na pláži, ale to bych nebyla já, abych je i v tom vedru nenutila prozkoumávat krásy ostrova. A že jich tam je! Během našeho 10 denního pobytu jsme projely jižní řeckou část ostrova a ještě jsme stihly malý výlet do turecké části.

Fakta o Kypru

 • Kypr, plným názvem Kyperská republika, je eurasijský ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře.
 • Jde o třetí největší a nejlidnatější ostrov ve Středozemním moři a významnou turistickou destinaci.
 • Geograficky se řadí k Jihozápadní Asii, geopoliticky k Jihovýchodní Evropě.
 • Jeho hlavním a největším městem je Nikósie. Má přibližně 1,2 milionu obyvatel.
 • Od roku 1983 je rozdělen na jižní řeckou část a severní tureckou část. Turečtí Kypřané vyhlásili jednostranně samostatný stát, Severní Kypr. Jediný, kdo ho kdy uznal, však bylo Turecko.

V tomto článku najdete místa, která se nám na Kypru líbila nejvíce a která při návštěvě tohoto krásného ostrova doporučuji nevynechat. Pláže nečekejte, i když zejména kvůli nim se na Kypr jezdí. Najdete zde velké pláže plné lidí a slunečníků, ale i malé zapadlé pláže, které si musíte zasloužit náročným přístupem.

Možná jim věnuji samostatný článek, ale jestli na něj nechcete čekat, stáhněte si mapu zájmových bodů a v ní najdete všechna zajímavá místa, včetně pláží, která jsme navštívily. Podle mapy si můžete sestavit svůj vlastní itinerář nebo mi napište a já vám sestavím itinerář na míru. Mnoho míst, která jsme na Kypru viděly, najdete podrobně popsaná na mém Instagramu a také na FB Cestujte s radostí.

1. Aphrodite natur trail

Jestli nějaký trail na Kypru stojí za to, pak je to Aphrodite Natur Trail. Je sice náročnější, zvlášť když půjdete ve 30 stupňovém vedru jako my, ale vyplatí se!! Odměnou vám budou nádherné výhledy nejen na vrcholu, ale už i během výstupu. Trail najdete na severozápadním výběžku Kypru, západně od městečka Polis v Akamas parku, který je možné navštívit pouze pěšky nebo na čtyřkolkách.

Aphrodite natur trail na hoře Moutti tis Sotiras

Aphrodite natur trail

 • Výchozím bodem je parkoviště u Baths of Aphrodite Restaurant.
 • Trail vede na vrchol 370 m vysoké hory Moutti tis Sotiras, ze které je úžasný výhled na celý park a pobřeží. Určitě vystoupejte až na vrchol!
 • Celý okruh je dlouhý 10 km a nastoupe i sestoupe se asi 400 výškových metrů.

❗️TIP PRO VÁS: Vyražte brzy ráno, jděte nejdříve po pobřeží, horu celou podejděte a na vrchol začněte stoupat zprava, abyste při výstupu byli ve stínu. Na závěr projdětě botanickou zahradou Baths of Aphrodite Botanical Garden s malým vodopádem. Mapku celé trasy najdete v mapě zájmových míst, kterou si můžete uložit do aplikace Mapy.cz.

Aphrodite natur trail

Po trailu si zajdětě do Baths of Aphrodite Restaurant, kde si můžete dát výborný oběd s nádherným výhledem na pobřeží. Tento krásný půldenní výlet zakončete na malé pláži přímo pod Aphrodite Restaurant. Můžete zde i zašnorchlovat – rybiček je zde k vidění opravdu hodně.

2. Mys Capo Greco

Další místo, které nutně musíte vidět je nejjihovýchodnější bod Kypru, mys Capo Greko, místo s mnoha úžasnými výhledy. Ten nejhezčí je z vrcholu 95 m vysoké skály Nkréko.

Capo Greco - na vrcholu kopce Nkréko

Napříč tímto jihovýchodním kyperským výběžkem vede asfaltová silnice, ze které vybíhá do všech stran mnoho prašných cest. Některé jsou sjízdné autem, po některých musíte pouze pěšky nebo velice oblíbeným dopravním prostředkem jsou zde čtyřkolky.

My jsme neměly povoleno naším půjčeným autem jezdit mimo asfalt, a i když se až téměř pod vyhlídku dalo dojet autem, my jsme se musely vydat pěšky. Naštěstí to bylo jen asi 1,5 km, ale ve 33 stupňovém vedru a po prašné cestě, po které se řítili piráti na čtyřkolkách, to bylo dost náročné.

Capo Greco - na vrcholu kopce Nkréko

Stejně jako Malta, tak i Kypr má svoji Modrou lagunu. Je to místo s nádherně azurově modrou vodou podél výběžku Capo Greko. Samozřejmě přitahuje velké množství turistů, které už od rána dovážejí lodě na pláž Kannos, ze které je v Modré laguně nejlepší přístup do moře.

Modrá laguna

Na nás zde bylo moc lidí, tak jsme pouze zastavily u skalního mostu Sinners´es Bridge a u kapličky Agiogi Anargyoroiobojí doporučuji! I odsud se můžete kochat krásnými výhledy na Modrou lagunu. Pak už jsme mys Capo Greco opustily a jely se koupat na pláž, o které jsme věděly, že na ní budeme samy, bylo to naše tajné místo. Chcete vědět, kde ji hledat? Stáhněte si mapu zájmových míst na Kypru.

Skalní most Sinners´es Bridge a kaplička Agiogi Anargyoroi 

3. Love bridge

Love bridge je nádherný skalní oblouk, který vyčnívá z mořské hladiny a je jedním z nejvyhledávanějších míst na Kypru. Jen doufám, že nebude mít stejný osud jako Azurové okno na Maltě! Najdete ho nedaleko městečka Ayia Napa.

Love bridge

Kousek nad skalním mostem Love bridge se nachází rozlehlý park s krásnými monumentálními sochami od sochařů z různých koutů světa s názvem Sculpture park. Na něj pak navazuje menší botanická zahrada. Obojí stojí za návštěvu. Vstup do parku i do botanické zahrady je zdarma.

Sculpture park

Příjemnou procházku parky můžete zakončit obědem v Evinos Taverna, která se nachází přímo u parku se sochami. My jsme si ji dost oblíbily a doporučuji si zde dát kyperské degustační menu. Uvidíte, že nebudete litovat!

Kyperské degustační menu

4. Mořské jeskyně v Ayia Napa

Přirodním fenoménem typickým pro Kypr, jsou mořské jeskyně. Vznikly na pobřeží vlivem eroze. V tomto místě kromě mořských jeskyní vzniklo také skalní okno ve skále, z kterého je krásný výhled právě na jeskyně. Je to velice oblíbené místo, a samozřejmě i hojně navštěvované, ze kterého si můžete udělat zajímavé fotografie.

Mořská jeskyně v Ayia Napa

Nám se nechtělo čekat a tlačit se davem, stačil nám tedy pohled z pobřeží, ale i ten stál za to, co myslíte?

5. Hrobky králů -Tombs of the Kings

Kdo máte rádi historii a rádi navštěvujete historické památky, tak na Kypru si rozhodně přijdete na své! Je jich zde opravdu hodně! My jsme si vybrali pouze dvě a jednou z nich byly Hrobky králů nedaleko mesta Papos – navštívili jsme je cestou na letiště.

Hrobky králů

HROBKY KRÁLŮ

 • Jedná se o nejnavštěvovanější památku na Kypru.
 • Hrobky jsou vytesané do skály a pochází ze 4 stol. př.n.l.
 • Jsou velice zachovalé a rozsáhlé, zahrnují podzemní i nadzemní část.
 • Paradoxem je, že zde nikdy nebyl pochován žádný král, ale pouze bohaté a významné osobnosti té doby.
 • Celý komplex je od roku 1980 jsou na seznamu UNESCO.

Hrobky králů

Praktické informace

 • Otevřeno je denně od 8:30 do 19:30 v létě a do 17h v zimě.
 • Vstupné je pouhé 2,5 Eura.
 • Prohlídka zabere 1,5 - 2 h.

Kypr – rozhodně dobrá volba

Jet na Kypr bylo velice dobré rozhodnutí. Moc se nám na něm líbilo. Překvapilo nás, že ještě v polovině září byly teploty vzduchu přes 30 stupňů a moře teplé jako kafe. Ono te vlastně není nic netypického. Později jsem vyčetla, že Kypr je nejteplejší oblastí Středozemního moře a ještě koncem října je teplota moře kolem 25 stupňů. Za zmínku stojí i podmořský život, který je neskutečně bohatý. Nezapomeňte si tedy šnorchl, brýle a ploutve, ať o tu nádheru nepřijdete.  

Rozhodně doporučuji si půjčit auto, abyste mohli ostrov prozkoumat. Ale pozor, jezdí se vlevo! Je to trochu nezvyk, ale nakonec se to dá zvládnout. Kromě velkých měst není na ostrově nijak velký provoz, tak se to dá natrénovat, než se vydáte třeba do Paphosu.

Já ostrovy navštěvuji velice ráda, na mém blogu tedy najdete články z mnoha dalších ostrovů. Například z pobytu na Korsice, Sicílii, Maltě, Azorech, Madeiře, Faerských ostrovech nebo na Gran Canarii či na Lefkadě. Další ostrovy určitě budou brzy následovat.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

 

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů