Kam na vánoční trhy v Česku i zahraničí?

Období adventu se nezadržitelně blíží. Oficilálně advent začíná sice až první prosincový víkend, většina adventních trhů se však otevře již na konci listopadu.  Zatím ještě váháte, které trhy navštívíte, do kterých měst se za nimi vyplatí vydat? Nevíte, kde najdete ty nejhezčí a nejlepší vánoční trhy? V tomto článku jsem sepsala svoje tipy. Budu ráda, když pod článek napíšete ty svoje.

Kam na adventní trhy v Česku?

Brno

Určitě do Brna! Za mě jsou prostě v Brně vánoční trhy TOP (a to nepíšu jenom proto, že su z Brna :-)) – najdete na nich velké množství stánků s vánočním zbožím, jídlem a hlavně s VÝBORNÝM PUNČEM !! Chodím na ně již mnoho let minimálně dvakrát až třikrát za advent a ještě se mi neomrzely.

Trhy najdete na náměstí Svobody, na Dominikánském náměstí (vyjděte až nahoru, tam stává obrovský betlém) a na Zelňáku, který je podle mě nejhezčí. Pár stánků bývá ještě u sochy Jošta a na Moravském náměstí, kde stává i obří kolo. Během adventu můžete také vystoupit na věž Staré radnice, ze které je krásný výhled na centrum Brna.

Advent v Brně

Vánoční atmosféru můžete zažít také ve Světelné ZOO, kterou otevřeli ve Světě bludišť v Drnholci na Břeclavsku. Z Brna se sem autem dostanete za pouhých 30 min. Najdete zde patnáct kovových soch dvanácti druhů zvířat, neonový světelný tunel, obří houpačku i jedno osvětlené bludiště, ve kterém si můžete užít noční bloudění. Otevřeno je již od 17.11. 2023 od středy do neděle od 16 do 20 h. 

Praha

Praha je jasná! Je tam sice hodně turistů a vysoké ceny, ale i tak mám ty pražské vánoční trhy ráda. Ideální je, navštívit je ve všední dny, kdy je na nich turistů přece jen o trochu méně! Častokrát výlet do Prahy na adventní trhy spojíme s návštěvou divadla.

Loni mě velice překvapilo, že se na trzích stále všechny nápoje vydávali do jednorázových kelímků. Nedovedu si představit, jak to tam vypadá o víkendu! Přitom v jiných městěch, např. v Brně, se už mnoho let na vánočních trzích používají vratné kelímky. V Praze se asi na ekologii moc nehraje 😉 . Tak uvídíme, jak to bude vypadat letos.

Adventní Praha

Kromě Staroměstského náměstí můžete zkusit třeba trhy na Náměstí Míru, kde je o poznání klidněji. Více informací o vánočních trzích v Praze najdete na této stránce.

S dětmi by se vám mohla líbit návštěva Lumina parku u nádrže Džbán nebo světelná expozice ve Žlutých lázních s názvem Světla vyprávějí. Obojí je sice dále od centra, ale světýlka prostě k Vánocím patří a děti určitě potěší!

Lumina park Praha

Olomouc

Loni jsem vyrazila do Olomouce, o které jsem slyšela, že má krásné trhy…, no, z Brnem se to prostě nedá srovnat. Prý, jeďte na výborný punč do Olomouce. Tak na výborný punč jedině do Brna!! V Olomouci trhy najdete na Dolním náměstí, tam to teda bylo hodně slabé. Hlavní vánoční trhy jsou na Horním náměstí. Nezapomeňte si také prohlédnout orloj na olomoucké radnici!

Advent v Olomouci

Tímto vás nechci od návštěvy Olomouce odrazovat, určitě zajeďte, je to krásné město a v období adventu je krásně nasvícené. Nedaleko náměstí je Svatomořická věž, na kterou když vystoupíte, budete odměněni nádherným výhledem na Olomouc a celé Horní náměstí budete mít jako na dlani.

Svatomořická věž v Olomouci

Třebíč

V Třebíči jsem zatím nebyla, ale chystám se. Ani ne tak kvůli vánočním trhům, ale spíše kvůli vánoční světelné výzdobě, o které jsem slyšela, že je nádherná. Viděla jsem i nějaké fotky a vypadá krásně. Chtěla bych ji však vidět na vlastní oči. Loni jsme ji nestihla, tak doufám, že se mi to letos konečně podaří. Jestli jste tam někdo byli, budu ráda, když mi pod článek napíšete vaše dojmy. Můžete přidat i fotky.

Kam na adventní trhy v zahraničí?

Budapěšť

Budapešť je moje srdcovka! Navštívila jsem ji již několikrát a tak samozřejmě pobyt v období adventu nemohl chybět. Bylo to v roce 2019 a bylo to úžasné! Budapešť je krásná v jakémkoliv ročním období, takže jestli nestíháte už do Vánoc, vyrazte klidně až na jaře, kdy celé město je krásně růžově rozkvetlé!! Tady najdete mých 5 TOP míst, které byste v Budapešti neměli minout.

Advent v Budapešti

Salzburg

Další krásné město, ve kterém jsem byla již mnohokrát. Předvánoční lyžovačku v Rakousku si tradičně zpestřujeme návštěvou adventních trhů v tomto Mozartově rodišti. Vánoční trhy najdete na všech náměstích v centru města – nechybí na nich stánky s vánočním sortimentem, jídlem a samozřejmě také s punčem. Klidně se vydejte do Salzburgu i na celý víkend. Uvidíte, že se nebudete nudit.

Advent v Salzburgu

Vídeň

Vídeňské trhy jsou krásné, to ví asi každý. Najdete je na mnoha náměstích v centru nebo třeba u zámku Schönbrunn. Jsou vyhlášené, počítejte tedy s tím, že o víkendu budou hodně přelidněné. Všechny informace o vídeňských vánočních trzích přehledně najdete na této stránce.

Graz

To je můj největší loňský adventní objev, který vám rozhodně můžu jen a jen doporučit! Je zde mnohem méně lidí něž třeba ve Vídni nebo v Praze, i když i zde bylo v sobotu plno zájezdů, a to i z Česka. Trhy najdete na všech náměstích v centru města, ale také na hradě na Zámeckém vrchu (Schlossbergu). Na ten si určitě vyjeďte! Za pěkného počasí je z něj krásný výhled na celé město i okolní hory.

Na Zámecký vrch se nejlépe dostanete zubačkou, dolů potom od Hodinové věže (Uhrturm) výtahem ve skále nebo 170 m dlouhou a 64 m vysokou skluzavkou, která vede také ve skále hned vedle výtahu. Je to nejdelší podzemní skluzavka na světě. Pro děti určitě nezapomenutelný zážitek!

Výhledy ze Schlossbergu na Graz

Vánoční trhy jsou krásné, plné dobrot a různých punčů. Největší trh najdete na Hlavním náměstí (Hauptplatz) u radnice (Rathaus), na kterou se v době adventu promítá moc pěkný světelný videomaping. Nedaleko odsud, na nádvoří Landhausu, bývá umístěný ledový betlém. Na trh na náměstí Glockenspielplatz zajděte v 11h, v 15h nebo v 18h. V tyto časy totiž předvádí svoje vystoupení lidová obdoba orloje umístěná na Glockenspielhausu – namísto apoštolů tančí tradiční rakouská hospodyňka s hospodářem.

Advent v Grazu

Krakov

Město je to krásné, ale vánoční trhy byly pro mne spíše zklamáním. Ale je to už pár let, co jsem tam byla, tak je možné, že už se vylepšily. Přece jen do Krakova jezdí v době adventu hodně zájezdů i z Česka, tak asi tak špatné nebudou. Kdo tam letos pojedete, dejte mi vědět, jak se vám trhy líbily.

Advent v Krakově

Návštěvu samotného Krakova určitě doporučuji! Je to malebné město s krásným historickým centrem, hradem na kopci a dokonce i drakem. Můžete zde strávit krásný víkend, který lze zakončit prohlídkou solného dolu Wieliczka nebo bývalého koncentračního tábora Osvětim – Březinka.

Drážďany

Vánoční trhy v Drážďanećh jsou také vyhlášené a hojně navštěvované. Z Prahy do Drážďan můžete vyrazit na jednodenní výlet. Ale i když se vypravíte na víkend, nudit se nebudete. Můžete si třeba udělat výlet do čtvrti Loschwitz a vyjet lanovkou na krásnou vyhlídku na Labe.

Bruggy

Bruggy jsou kouzelné v každém ročním období, tak ani advent není výjimkou. Adventní trhy projdete za chvíli a celé město budete za dva dny znát, jako své boty. Výlet do Brugg můžete spojit s výletem do Gentu nebo Bruselu. Nezapomeňte si najít čas na degustaci belgických piv. A připravte se na to, že ani v prosinci není výjimkou, že se sedí na zahrádkách restaurací a kaváren a čile všichni jezdí po městě na kole.

Advent v Bruggách

Bratislava

Předvánoční Bratislava je taky nádherná! Už je to sice pár let, co jsem v ní byla naposledy, ale moc se mi v ní líbilo. Krásná výzdoba, výborné jídlo. Letos už to sice nestihnu, ale příští rok si ji dávám opět do plánů.

Advent již brzy

Advent letos oficiálně začne až první prosincový víkend, ale ve většině měst vánoční trhy odstarují už poslední listopadový víkend, ve Vídni první trhy otevřou své brány dokonce již 10. listopadu. Já se letos chystám do Wroclavi, již tradičně do Prahy, možná i do nějakého rakouského města po cestě na hory, samozřejmě také do Brna a doufám, že konečně stihnu i tu Třebíč.

Nyní je tedy nejvyšší čas začít plánovat, kam se na vánoční trhy vydat. Kromě měst, která jsem vám zde uvedla, můžete vyrazit i někam dále, letecky, spojit dvě akce v jednu – poznat a prozkoumat nové město a u toho si také užít návštěvu pro nás netradičních adventních trhů. Vydat se můžete třeba na sever do Rigy, Stockholmu, Tallinu, Osla nebo Helsinek nebo naopak na jich například do Barcelony, Malagy či Madridu.

Ať už vyrazíte kamkoliv, užijte si celý advent v klidu a pohodě. Zbytečně se nestresujte ani pečením cukroví, ani úklidem, ani nakupováním dárků. Budu ráda, když se na FB přidáte do skupiny Cestujte s radostí – rady, tipy, inspirace a umístíte do ní svoje fotky a dojmy z vámi navštívených vánočních trhů.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů