Dva dny v Oslu – co vidět a zažít v norské metropoli

Začátkem října jsme se kamarádkou Monikou vypravily na náš tradiční podzimní výlet. Tentokrát padlo volba na Oslo. U obou to byla naše první návštěva Norska, pro Moniku nejseverněji navštívené místo a pro mě jubilejní 50. navštívený stát. Takže vlastně velice významný výlet 😏!

Náš výlet byl sice 4 denní, dva dny nám však zabrala cesta, takže na Oslo nám zbývaly pouze 2 celé dny a ty jsme samozřejmě hodlaly využít naplno. Tentokrát jsme letěly z Krakova, čekala nás tedy cesta Flixbusem. Ten jede sice přímo na letiště, ale ne každý spoj a nám přímé spoje časově nevyhovovaly, jely jsme tedy nejdříve do Krakova a odtud teprve vlakem na letiště. Cesta Flixbusem z Brna do Krakova, ař už do města nebo přímo na letiště, zabere 4-5h podle typu spoje.

Jak se dostat na letiště nejen do Krakova, ale i na ostatní letiště v okolí, najdete podrobně posáno v článku v sekci Rady na cesty. Najdete tam i další zajímavé články, které se vám budou nhodit před jakoukoliv cestou. Například Jak hledat levné letenky a kde je kupovat, Co dělat v případě zrušení letu leteckou společností nebo 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele a další.

Přílet

V den příletu jsme toho v Oslu už moc nestihly. Přiletěly jsme až ve 21 h, zvládly jsme se pouze dopravit do centra Osla, dojít do hotelu a ubytovat se. Praktické informace ohledně dopravy z letiště i po městě, ubytování, placení atd. najdete na konci tohoto článku. Nejdříve se budu věnovat místům, která jsme během pobytu v této norské metropoli navštívily. Všechna pak najdete na mapě zájmových bodů, která tento článek doplňuje a vy si ji můžete stáhnout do aplikace Mapy.cz.

1. den v Oslu

Vodopády na řece Akerselva

Hned po ránu jsme se vydali do přírody a to k vodopádům na řece Akerselva, která protéká Oslem a v zálivu Bjørvika se vlévá do Oslofjordu. Od Anker hotelu, ve kterém jsme bydlely, jsme popojely pár zastávek tramvají a ze zastávky Biermanns gate, jsme se vydaly podél řeky směrem k centru města.

Fakta o řece Akerselva:

  • Řeka je dlouhá pouhých 8,2 km. Vytéká z jezera Maridalvannet kousek nad Oslem a za budovou Opery se vlévá do Oslofjorfu.
  • Nachází se na ní 23 vodopádů a její spád je 149 m.
  • Přes řeku vede kolem padesáti mostů. Nejznámější je Ankerbrua, který sochař Dyre Vaa vyzdobil postavami z norských pověstí.
  • Za zmínku stojí také rybí přechod pro lososy a pstruhy nedaleko Mathallen.
  • Původně se řeka nazývala Frysja (studená, mrazivá), současný název je odvozen od kostela Gamle Aker kirke.

Naše procházka začala u mostu Beierbrua, u kterého je největší vodopád a také kavárna Hønse-Lovisas hus s výhledem na něj. Bohužel jsme tam byli moc brzy a byla ještě zavřená. Otevírá až v 11 h a v pondělí má zavřeno.  Po cestě směrem do centra nás čekalo několik dalších neméně krásných vodopádů, vodních kaskád a na závěr dokonce vodní přechod pro pstruhy a lososy. To jsme viděla  poprvé a doporučuji se na toto místo zajít podívat. Je tam umístěna i tabule,  na které je vysvětleno, jak takový přechod funguje.

Vodopády na řece Akerselva v Oslu

Dřevěné domky

Naše procházka dále pokračovala do čtvrti Gamle Aker, ve které se nachází nejstarší domky v Oslu. Jsou to krásně barevné dřevěné domečky, typicky severské a nejvíce jich najdete v ulicích TelthusbakkenDamstredet.

Najstarší domky v Oslu a katedrála Old Aker 

Nachází se zde nejstarší dům v Oslu a tím je kostel z 11. století Old Aker Church.  Najdete ho na kopci, na konci ulice Telthusbakken. My jsme se do něj bohužel nedostaly, byl zavřený a kolem něj bylo staveniště. Kostel se nachází uprostřed hřbitova, do kterého se také nedalo vejít. Směrem k ulici Damstredet je další hřbitov, velice rozlehlý, volně přístupný, který slouží zřejmě i jako park.

Mathallen

Pak už byl čas na oběd a také začínalo pršet, zašly jsme tedy do Mathallen, což je zastřešená tržnice, ve které najdete různá bistra s norskou, ale i jinou zahraniční kuchyní, s obchůdky s typickými norskými produkty, kavárnami, pekárnou… Tato místa máme velice rády, navštěvujeme je v každém městě, takže ani v Oslu jsme si je nenechaly ujít. Nachází se kousek od řeky Akerselva, v místě, kde je již zmiňovaný rybí přechod.

Tržnice Mathallen

Trochu jsme se zde zdržely. Než jsme se naobědvaly, daly si kávu a nakoupily nějaké pochutiny, tak to chvíli zabralo. Schovaly jsme se sem před deštěm, který bohužel za tu dobu nepřestal. Zbytek dne už jsme tedy musely chodit v dešti.

Radnice

Tramvají jsme se popovezly více do centra a tam jsme se nejdříve vydaly na prohlídku  Oslo rådhus – radnice. Zvenku tato budova nijak nezaujme, ale uvnitř je opravdu nádherná! Prohlídka je zdarma a můžete si sami projít přízemí a první patro. Doporučuji, stojí za návštěvu! Vstup je možný každý den, ale pouze od 9 h do 16 h. Každoročně se zde 10. prosince uděluje Nobelova cena míru.

Fakta o radnici v Oslu:

  • Tato funkcionalistická stavba byla dokončena v roce 1936.
  • Výzdoba budovy trvala 19 let (1931–1950). Práce byla přerušena německou okupací Norska v dubnu 1940.
  • Radnice je postavena z červených cihel a má dvě věže – nižší je vysoká 63 metrů, vyšší 66 metrů. V jedné z nich je umístěna zvonkohra se 49 zvonů.
  • V budově radnice se pořádají různé akce a ceremoniály. Nejznámější je udílení Nobelovy ceny míru, které probíhá každoročně 10.prosince.

Radnice v Oslu

Před radnicí, nebo spíš za ní, se podél Oslofjoru táhne velké náměstí Rådhusplassen, které přechází v další náměstí, na kterém najdete dvě muzea. je to Nobelovo muzeum ( Nobels Fredssenter ), které je nyní dočasně uzavřeno a pak Národní muzeum ( Nasjonalmuseet ). My na muzea moc nejsme, vždycky si říkáme, že kdyby bylo škaredé počasí, tak zajdeme, ale většinou na ně nikdy nedojde. Určitě ale stojí za návštěvu. Muzeí je v Oslu daleko více a některá jsou i velice významná.

Nejvýznamější muzea v Oslu

  • Norsk Folkemuseum
    Muzeum, nebo spíše skansen, mapuje kulturní historii. Najdete je na poloostrově Bygdøy.
  • Muzeum Kon-Tiki
    V muzeu je vystaven původní balzový vor Kon-Tiki norského cestovatele Thora Heyerdahla, se kterým v roce 1947 přeplul přes Tichý oceán z Peru do Polynésie. Najdete ho na ostrově Bygdøy.
  • Munchovo muzeum
    Nabízí soubor pozdějších děl malíře Edvarda Muncha, která umělec v roce 1940 odkázal městu. Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1963 u příležitosti stého výročí autorova narození. Najdete ho ve čtvrti Tøyen, kousek za Operou
  • Muzeum Fram
    Je zde vystavena celá loď Fram (Vpřed), se kterou podnikl polární badatel Roald Amundsen plavbu do Antarktidy v letech 1911–1912, během které stanul 14. prosince 1911 jako první člověk na zemském jižním pólu.

Nábřeží Aker brygge

Po prohlídce radnice jsme se vydaly na nábřeží Aker brygge, kde se nám teda opravdu moc líbilo! Je to moderní část města, budovy jsou tvořeny kombinací dřeva, skla a kovu. Najdete zde nákupní centrum, restaurace, kavárny, maják, v přístavu můžete obdivovat luxusní jachty nebo navštívit plovoucí saunu, které se zde těší velké oblibě.

Aker brygge

My jsme došly až na malý poloostrůvek, na kterém se nachází krásná skleněná rozhledna Tjuvtitten, která je bohužel otevřena pouze v letní sezoně, měly jsme tedy smůlu. Ale i výhled z mola na Oslofjord stál za to. Najdete zde také krásnou budova Muzeua moderního umění Astrup Fearnley.

Muzeum moderního umění Astrup Fearnley a rozhledna Tjuvtitten

Počasí nám moc nepřálo, déšt začal být intenzivnější a také už nastal čas na večeři, začaly jsme tedy hledat nějakou vhodnou hospůdku. A měly jsme celkem šťastnou ruku. Objevily jsme stylovou hospůdku, jmenovala se Rorbua a podávala se v ní typická norská jídla. Daly jsme si mušle, lososa a typickou norskou polévku, která byla opravdu luxusní. Až budete v Oslu, určitě sem zajděte a polévku si dejte! Jen ten rak, co z ní koukal, se mi úplně nelíbil a ani mi nechutnal 🙂 .

Restaurace Rorbua

Večerní výhled ze střechy Opery

A to nejlepší jsme si nechaly na závěr dne. Když se řekne Oslo, tak snad každý si vybaví bílou prosklenou budovu Opery, je to prostě symbol Osla. Bylo tedy jasné, že i my se na ni budeme podívat a hlavně vyjít na její střechu. Podařilo se nám to sice až za tmy, ale to vůbec nevadilo. I za tmy měla své kouzlo. Bylo ale jasné, že se na ni budeme muset vypravit i druhý den, a to za světla.

Opera Oslo za tmy

Fakta o budově Opery:

  • Tato dominanta města byla slavnostně otevřena 22.dubna 2008.
  • Výběrové řízení pro návrh budovy vyhrála v roce 2000 domácí společnost Snøhetta AS.
  • Stavba Opery získala řadu ocenění z celého světa.
  • Budova s pochozí střechou se těší velkému zájmu turistů i místních. Ze střechy je krásný výhled na Oslofjord a město podél něho.
  • Najdte ji v zálivu Bjørvika kousek od hlavního nádraží Oslo S.

Kromě samotné budovy, která je opravdu nádherná, mě zaujala na protěším břehu Oslofjordu řada plovoucích saun. Musí být opravdu super zážitek saunovat se v centru Osla a ochlazovat se přímo v Oslofjordu. Při příští návštěvě Osla mám tedy program jasný. Vyzkoušet některou z plovoucích saun!

Sauny naproti Opeře

2. den v Oslu

Skokanský můstek Holmenkollen

Druhý den se počasí umoudřilo, vydaly jsme se tedy hned po ránu na výlet do přírody. Naším cílem byl skokanský můstek Holmenkollen, na kterém se odehrávaly Zimní olympijské hry v roce 1952. Od roku 2010, kdy byl slavnostně otevřen nový a větší skokanský můstek, se nepoužívá k původnímu účelu, ale využívá se jako rozhledna. Také je pod ním umístěno nejstarší lyžařské muzeum na světě. V době naší návštěvě bylo bohužel kvůli rekonstrukci zavřené. Otevřít by se mělo být opět v prosinci 2023, kdy bude slavit 100 let od svého vzniku.

Skokanský můstek Holmenkollen

Dostanete se sem velice jednoduše přímo z centra Osla metrem č. 1 – modrá linka směr Frognerseteren. Vystupuje se na stanici Holmenkollen. Při prvním vstupu do metra je potřeba se trochu zorientovat, aby člověk nesedl na metro jedoucí jiným směrem, ale není to nic složitého. Informace o dopravě v Oslu najdete na konci článku v kapitole praktické informace.

Už při vystoupení z metra jsme se mohly kochat krásným výhledem na Oslo a Oslofjord. Přímo nad stanicí je park s restaurací Holmenkollen s krásným výhledem. Ke skokanskému můstku to není daleko, navedou vás cedule a můstek je také už zdálky vidět. Na vrcholu skokanského můstku je vyhlídková plošina, na kterou se dostanete výtahem. Vstupné je 160 NOK. Výhled je opravdu úžasný!

Výhledy ze skokanského můstku Holmenkollen

My jsme si ještě udělaly malý výstup na protější 343 m vysoký kopec Gratishaugen, na kterém je umístěna socha velkého a malého trola Kollentrollet. Je to přímo naproti skokanskému můstku, na který je odsud nádherný pohled! Doporučuji! Pak už jsme se vydaly zpět na metro a jely konečně do centra.

Socha trolů Kollentrollet a výhledy od ní

Vigelandpark

Do centra jsme ovšem nejely rovnou, ale čekala nás ještě jedna zastávku. Vystoupily jsme na stanici metra Majorstuen a odtud se vydaly do Frogner parku,  jehož součástí je Vigeland park. Jedná se o největší sochařský areál v přírodě, který vytvořil pouze jeden člověk. Tím byl norský sochař Gustav Vigeland, který během 20 let vytvořil 212 žulových a bronzových soch, všechny umístil v parku a věnoval je Oslu.

Žulové sochy ve Vigelandparku

Fakta o Vigelnadparku:

  • Rozkládá se uprostřed Frogner parku na ploše 320 ha.
  • Nachází se v něm 212 bronzových a žulových soch a sousoší, tvořených z nahých lidských soch vyjadřujících různé emoce a vlastnosti.
  • Jedná se o největší přírodní sochařský park vytvořený jediným sochařem. Tím byl rodák z Osla Adolf Gustav Vigeland, který byl považován za nejtalentovanějšího norského sochaře.
  • Vytvořit toto dílo mu trvalo 20 let a všechny sochy věnoval Oslu.
  • Na nejvyšším místě parku je sloup – Monolit, na kterém se nachází 121 žulových postav.
  • Podle dohody s městem, v domě, ve kterém Vigeland žil a tvořil, je dnes Vigeland muzeum.
  • Park je otevřen celoročně. Vstup je ZDARMA.

Dílo je to velice působivé, zachycuje nahá lidská těla, vyjadřuje vztahy mezi lidmi, různé emoce a vlastnosti. Některé sochy byly vtipné, jiné působily spíše děsivě až depresivně, ale celkově je to velice zajímavé místo. Asi nejznámější sochou je Vztekající se chlapeček ( Spitfire), kterého najdete na mostě a poznáte ho podle shluku lidí, kteří se s ním budou chtít vyfotit.

Vztekající se chlapeček a další bronzové sochy ve Vigelandparku

Místo je oblíbeným výletním cílem nejen turistů, ale i místních.  Bylo zde nejen hodně soch, ale i lidí. Já jsem si předem o parku nic nepřečetla, tak jsem byla ze začátku trochu v šoku. Tolik soch pohromadě jsem ještě nikdy neviděla. Ne všechny se mi líbily, musela jsem si nejdřív na tak vysokou koncentraci soch zvyknout, ale nakonec jsem návštěvu parku hodnotila pozitivně. K Oslu toto místo prostě patří a určitě stojí za návštěvu.

Bronzové sochy ve Vigelandparku

Součástí rozlehlého Frogner parku je nejen Vigeland park, ale také řeka s vodopádem, dvě jezera a najdete zde i infocentrum s kavárnou Kafé Vigeland (kávu si zde ale nedávejte, byla tak hrozná, že jsme ji vylily do kanálu). Zajděte si raději do kavárny Kaffebrenneriet, kterou jsme objevily náhodou a je kousek od stanice metra Majorstuen. Kávu zde mají opravdu výbornou!

Centrum města – střecha Opery za světla

Pak už jsme spěchaly do centra, aby se nám ještě za světla podařilo vyjít na střechu Opery. Stihly jsme to jen tak tak. Když jsme se dostatečně pokachaly výhledem na Oslofjord a město kolem něj, nahlédly jsme ještě dovnitř budovy. Vše jsme tedy zvládly, mohly jsme tedy konečně zajít na pozdní oběd.

Opera Oslo za světla

Ostbanehallen

Najít nějakou vhodnou restauraci nedaleko Opery se ukázalo jako neřešitelný problém. Zašly jsme tedy do historické budovy hlavního nádraží, ve které je nyní umístěna tržnice s restauracemi, bistry, kavárnami a obchůdky. Nakonec se ukázalo, že je to velice příjemné místo, pěkně zrekonstruované  a po počátečním nedorozumění při objednání jídla, jsme se i výborně najedly. Já jsem zkusila steak ze soba a byl výborný!

Ostbanehallen

Murály

Než jsme centrum opustily, šly jsme se ještě podívat na katedrálu. Dovnitř jsme se bohužel nedostaly, tak jsme si ji alespoň prohlédly zvenku a tramvají se pak přesunuly na poslední místo, které jsme měly v plánu. Mířily jsme do čtvrti Enerhaugen, ve které mělo být úmístěno velké množství murálů na zdech domů. Přišly jsme tam sice až těsně před setměním, ale většinu jsme si stihly prohlédnout. Byly úžasné, některé mají i své názvy a všechny je najdete zakreslené v mapě zájmových bodů.

Murály v Oslu

Odlet

Následující den ráno už nás čekala pouze cesta domů. Na letiště jsme jely prvním příměstkým vlakem chvíli před 7 h ranní. Letadlo nám odlétalo něco málo po 9 h, stihly jsme tedy na letišti ještě kávu a něco málo nakoupit v duty free shopu. V tomto se opravdu vyplatilo nakoupit! Kromě parfémů zde byly ceny všeho zboží, i alkoholu, nižší než běžně v obchodě. To jsem viděla prvně.

V Krakově na letišti jsme měly téměř dvě hodiny času, stihly jsme tedy i oběd a pak už nás čekala asi 5 h cesta Flixbusem do Brna s 30 min zastávkou v Olomouci. Cesta nám sice zabrala celý den, ale já tento čas využívám ke čtení. Mám ve čtečce v mobilu dostatek knih – je to jedna z TOP aplikací, které na cestách využívám a nedám na ni dopustit. Tentokrát jsem přečetla další knihu od mého oblíbeného spisovatele Roberta Bryndzy Propast smrti.

Dojmy z Osla

Tak to byly naše dva dny v Oslu. Nebyly úplně tradiční, ale i tak doufám, že aspoň pár z vás namotivují k návštěvě této moderní severské metropole. Zajímavých míst je v ní hodně, určitě se nudit nebudete. A jestli máte rádi muzea, není problém. Na ta, kolem kterých jsme šly, jsem v článku upozornila, ta nejvýznamější jsem vám vypsala a ostatní si můžete jednoduše vygooglit. Všechna místa, která jsme navštívily, najdete v mapě zájmových míst, kterou si můžete stáhnout přímo do aplikace Mapy.cz, uložit a používat i offline. Najdete tam i pár míst navíc, která už jsme navštívit nestihly.

Nám se v Oslu moc líbilo, ale my si to s Monikou ve městech prostě umíme užít! Byla tu pohodová atmosféra, žádné davy turistů, lidé všude příjemní. Cítily jsme se naprosto bezpečně i když jsme se městem potulovaly po tmě a v noci ( v den příletu jsme se do města dostaly až po 22 h ). Určitě se do Osla vydejte! Já doufám, že i já se do něj ještě někdy podívám.http://www.kmtour.cz/stranky/zajezdy-k-m-tour/pobytove-zajezdy

Města s Monikou i ostatními kamarádkami navštěvujeme celkem pravidelně. Navštívily jsme Stockholm, Istanbul, Graz, Krakov, Madrid a Toledo, andaluská města Malagu, Sevilu a Cordobu, moji oblíbenou Budapešť a mnoho dalších. Anglická města Bristol, Birmingham, Cardiff a další jsem navštívila vyjímečně s manželem, ale to jen proto, že tam žije syn. Manžel totiž města moc rád nemá a spíše se jim vyhýbá. Navštěvuji je tedy raději s kamarádkami.

Praktické informace

Letenky

Jako každý výlet, tak i tento začínal nákupem letenek. Jestli potřebujete poradit z vyhledáním a nákupem levných letenek, mrkněte na článek  Jak hledat levné letenky a kde je kupovat, ve kterém jsem vše před nedávnem podrobně a přehledně vysvětlila. V sekci článků Rady na cesty se také dozvíte, co dělat v případě zrušení letu leteckou společností nebo jak získat vstup do letištních salonků.

My jsme letěly s nízkonákladovou leteckou společností Wizzair, letenky se nám podařilo koupit v akci za pouhých 1.500 Kč. Tentokrát jsme si žádné zavazadlo nepřikupovaly, na ty 4 dny jsme si bohatě vystačily s malým příručním batůžkem o velikosti 40x30x20cm ). Přiletěly jsme na letiště Oslo Gardermoen Lufthavn (OSL), které leží severně od Osla a do centra se odsud pohodlně dostanete za 30 min. Jedná se o bližší letiště. To vzdálenější se jmenuje Oslo Sandefjord Airport TORP (TRF) leží jižně od Osla a cesta do centra zabere dobré 2 h.

Doprava po městě

Informace o dopravě v norské metropoli zjistíte na stránkách ruter.no. Na nákup jízdenek je nejjednodušší si pořídit aplikaci Ruter, ve které si vyberete nejvýhodnější jízdenku. Centrum Osla je v zóně 1 a můžete si koupit buď jednu jízdu za 38,40 NOK ( obyčejně stojí 40 NOK, v aplikaci Ruter je sleva 4% ) nebo 24 h za 121 NOK. Další možností jsou 7-denní, 30-denní nebo 365-denní. My jsme byly v Oslu 2 dny, bylo tedy pro nás nejvýhodnější si koupit dvakrát 24 h jízdenku.

Městská doprava v Oslu

Kromě tramvají, autobusí a metra, která má 6 linek a označuje se Oslo T- bane, můžete také využívat lodní dopravu po Oslofjoru. Z centra lodě vyjíždí z přístavu Aker Brygge a můžete se jimi vydat na ostrůvky v Oslofjordu nebo si jimi zkrátit zdlouhavou cestu po pevnině. My jsme na to neměly prostor, tak zkusíme snad někdy příště.

Doprava z/na letiště

Z letiště do centra Osla – zastávka Oslo S, se nejjednodušeji dostanete vlaky, které jezdí přímo z letištní haly. Možnosti máte dvě: buď rychlovlaky Flytoget ( na mapce označené FLY 1 a FLY 2 ) nebo příměstskými vlaky Vy ( linky R10, R11, R12 ).

Každá z linek příměstských vlaků Vy jezdí jednou za hodinu, takže cca každých 20 min pojede nějaký spoj. Světelnou tabuli s odjezdy vlaků najdete přímo v letištní hale. Dejte pozor, ať nasednete do správného směru – vlaky na letišti nemají konečnou!! Do centra Osla ( stanice Oslo S ) se jimi dostanete ze 23 min a jejich jedinou nevýhodou je, že bývají hodně obsazené. Jízdné stojí 118 NOK a platí 2,5 h, je přestupní, můžete tedy použít i na další spoje – metro, tramvaje, autobusy, lodě…Jízdenka se kupuje také v aplikaci Ruter a platí na 4 zony. První linka jede z oslo S chvíli před 7 h a poslední z letiště chvíli před půlnocí.

Vlaky z letiště  Oslo Gardermoen Lufthavn (OSL)

Rychlovlaky Flytoget mají na letišti konečnou, nestane se vám tedy, že sednete na opačný směr, jsou méně obsazené, jezdí častěji ( 5-6 za hodinu ), do centra se s nimi dostanete za 20 min, ale jejich velkou nevýhodu je cena. Jedna jízda do stanice Oslo S stojí 230 NOK. Jízdenku koupíte v automatu v letišní hale nebo na stránkách flytoget.no.  První linka z Oslo S jede před 5 h a poslední z letiště před 1 h. Tyto rychlovlaky bych využila pouze, kdyby vlaky Vy ještě nebo už nejezdily. Jinak mi to vzhledm k ceně přijde zbytečné a jela bych vlaky Vy.

Ubytování

Ubytování v Oslu je realtivně drahé. My jsme spaly v Anker hotelu, 2 zastávky tramvají od centra. Nebyl to žádný honosný hotel, ale měl vše, co jsme potřebovaly – dvoulůžkový pokoj s koupelnou a se záchodem, dostačující snídaně a výbornou polohu. Rezervovala jsem jako vždy na Booking.com. Ubytování za tři noci se snídaní nás vyšlo asi 4.200 Kč na osobu se snídaní.

Anker hotel Oslo

Měna a placení

V  Norsku se platí norskou korunou, označení NOK a kurz v době naší návštěvy byl cca 2,1 Kč = 1 NOK. Hotovost však není vůbec potřeba. Poprvé jsme vyrazily do zahraničí, aniž bychom měly s sebou nějakou hotovost a vůbec nám nechyběla. Po loňských zkušenostech ze Stockholmu, kdy mi všechna hotovost byla na obtíž a nebyla jsme schopná ji utratit, jsme tentokrát vyrazily pouze s platební kartou. A bylo to nejlepší rozhodnutí. V Norsku ani nemusíte říkat, že chcete platit kartou, tam totiž ani nic jiného neočekávají! Do Norska tedy pouze s platební kartou.

Už nějakou dobu na zahraničních cestách nepoužívám kartu od svého účtu, ale používám pouze Revolut kartu. Je to také fyzická karta, ale je k účtu, který je prázdný a posílám si něj pouze tolik peněz, kolik budu při cestování potřebovat. S kartou mohu platit i na internetu, ale opět si tam pošlu pouze tolik, kolik chci zaplatit a po provedení platby karta zůstává prázdná. V případě zneužití karty nepřijdu tedy o žádné peníze, protože tam žádné nejsou.

Kartu lze načíst také do apple pay, příp. do google pay. Při placení ji tedy fyzicky nepotřebujete, můžete platit mobilem. Její další výhodou je, že si v aplikaci pro správu karty, můžete vytvořit tolik účtů, kolik potřebujete a v jakých měnách chcete. Kurz je mnohem výhodnější než kurz u banky.

Je tedy výhodné Revolut kartu použít při výběru peněz v zahraničí, při platbě na internetu v cizí měně a samozřejmě také při placení v zahraničí.

Od té doby, co tuto kartu mám, si ji nemůžu vynachválit. Založit si ji můžete na tomto odkazu, zabere to pár minut a hned ji můžete používat. Nemusíte čekat až vám dojde fyzicky, platit s ní jde rovnou po založení a přidání do apple pay, příp. do google pay. Fyzicky vám karta přijde asi do 10 dnů.

Restaurace a kavárny

Nebyly jsme v Oslu tak dlouho, abychom měly prostor cíleně navštěvovat vyhlášené restaurace a kavárny. Začaly jsme restauraci hledat až v momentě, kdy jsme měly hlad. Měly jsme však šťastnou ruku a vždy jsme byly spokojené. V článku jsem vás na místa, ve kterých jsme jedly nebo se stavily na kávu, upozornila a označila jsme je i v mapě.

Dobroty z Osla

Na vyhledávání kaváren používám aplikaci @europencoffeetrip, píšu o ní v článku  7 TOP aplikací úspěšného cestovatele, se kterou kdekoliv v Evropě natrefíte na ty nejlepší kavárny. V Oslu jich bylo uvedeno jen pár a my jsme většinou byly daleko od nich, zašly jsme tedy na kávu náhodně a pokaždé jsme byly spokojené. Nemusíte se tedy bát, že byste si v Oslu nedali dobrou kávu. A k tomu samozřejmě skořicové šneky, ty ti seveřani prostě umí!

Alkohol

Stejně jako ve Švédsku, tak i v Norsku, se dá alkohol koupit pouze ve speciálním obchodě. V Norsku se tento obchod jmenuje Vinmonopolet a i když jsme ho cíleně nehledaly, tak jsme na jeden náhodně narazily. Šly jsme se do něj podívat a oproti Švédsku se nám ceny zdály poněkud vyšší. I to nejobyčejnější víno stálo minimálně 130 NOK, tj. cca 280,-Kč. Asi nižší cena se v Norsku nedala očekávat.


Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů