Jestliže plánujete svoji první cestu do Střední či Latinské Ameriky a přemýšlíte, do které země se vydat, s klidným svědomím vám mohu doporučit Guatemalu. Na seznámení s tímto kontinentem je to země naprosto ideální – je bezpečná, plná příjemných a ochotných lidí a také přírodních krás, které nejen u nás, ale ani v Evropě nenajdete.
Pro nás to bylo první seznámení s tímto kontinentem a nemohli jsme si vybrat lépe! Cítili jsme se zde naprosto bezpečně, k žádnému kulturnímu šoku nedošlo, viděli jsme neskutečnou přírodu a odvezli si spoustu zážitků, o kterých se nám před odjezdem ani nesnilo.
Guatemala je zemí sopek, a to nejen neaktivních, ale i aktivních. Jestliže chcete pozorovat sopečnou aktivitu, v Guatamale máte jedinečnou šanci. Oblíbeným výletem je dvoudenní výstup na téměř 4.000 m.n.m. vysokou sopku Acatenango, během kterého zažijete hned dva zážitky, které vám vyrazí dech!
Sopka Fuego ( 3763 m.n.m. )
Prvním z nich je přenocování ve výšce 3.600 m.n.m., během kterého můžete pozorovat úžasné noční divadlo, které každých 20 min předvádí aktivní sopka Fuego ( 3765 m.n.m. ) – sledovat, jak vybuchuje a chrlí žhavou lávu je jeden z TOP zážitků z Guatemaly. Komu přijde málo, pozorovat pravidelné erupce z protější sopky, může se vydat ještě blíž, a to až na samotnou sopku Fuego do výšky cca 3.600 m.n.m. a odtud se na noční divadlo dívat zblízka.
Něco málo o guatemalských sopkách
Východ slunce na sopce Acatenango ( 3976 m.n.m. )
Druhým dechberoucím zážitkem je východ slunce na vrcholu sopky Acatenango ( 3.976 m.n.m. ) – toto byl pro mě jeden z nejsilnějších zážitků z Guatemaly. Něco tak úžasného jsem ještě neviděla – stáli jsme nad mraky na vrcholu téměř 4 tisícové hory, pod námi kolem dokola byly jen mraky, ze kterých vyčnívaly pouze špičky dalších sopek a najednou se začalo objevovat slunce a vše zbarvovalo do oranžova. Nepředstavitelná nádhera! A když už jsem si myslela, že jsem viděla vše, zahlédla jsem trojúhelníkový stín, který vrhala samotná sopka Acatenango. Bylo to naprosto úžasné!
Jezero Atitlán je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer světa. Leží v nadmořské výšce 1562 m.n.m. Na jeho jižním okraji se nachází tři sopky vyšší než 3.000 m – Atitlán, Tolimán a San Pedro, které vytváří v kombinaci se všudypřítomnými mraky neuvěřitelné scenérie nejen při západu slunce, který si zde rozhodně nenechte ujít!
Něco málo a jezeře Atitlán
Je to ideální místo pro aklimatizaci po příletu do Guatemaly, než se vydáte na zdolávat vyšší sopky. Jízda lodí po jezeře a návštěva domorodých vesniček je velkým zážitkem, na který budete určitě ještě dlouho vzpomínat. Většina místních obyvatel je mayského původu, neodmyslitelnou součástí každé vesničky jsou tedy mayské trhy, které hýří všemi barvami. Barevně oblečené jsou i guatemalské ženy a krásné malby najdete i na zdech domů. Nejbarevnější vesničkou je San Juan La Laguna, tu si určitě nenechte ujít!
Barevná vesnička San Juan La laguna
Krásný, ale celkem náročný trek, vás zavede na vrchol skalního hřebene, který z dálky vypadá jako obličej ležícího indiána, právě do místa, které představuje jeho nos. Proto se vyhlídka jmenuje Indian Nose neboli Indiánův nos. Leží v nadmořské výšce 2.222 m.n.m. Výchozím bodem je jezero Atitlán, musíte tedy vystoupat asi 700 výškových metrů a to na trase dlouhé pouhých 2,5 km. Dovedete si tedy představit, jak moc je to do kopce.
Byl to náš první výšlap v Guatemale a vypadalo to, že i poslední. Zřejmě jsme se před výstupem málo najedli, měli málo vody a v kombinaci s vedrem a nadmořskou výškou to pro nás bylo hodně náročné. Následný výstup na téměř čtyřtisícovou sopku nám kupodivu dělal mnohem menší potíže. Zřejmě to bylo tou aklimatizací.
Na vyhlídku se nám nakonec přece jen podařilo vyjít a stálo to za to! Je z ní nádherný výhled na jezero Atitlán a všechny tři sopky ( v případě, že zrovna není vše zahaleno v mracích😆 ). Místní agentury nabízí výstup na vyhlídku na východ slunce, který musí být nádherný. Vychází se ve 4h ráno.
Na vyhlídce Indian Nose
Po cestě na vyhlídku Indian Nose minete ještě vyhlídku Cerro Kaqasiiwaan, která je přímo nad vesnicí San Juan La Laguna. Platí se na ni vstupné, je na ní hodně lidí, ale i tak stojí za to, se na ni vydat. I zde je totiž výhled na jezero Atitlán parádní. Zvláštností všech vyhlídek v okolí jezera Atitlán je, že jsou hodně barevné, častokrát najdete malby nejen na zdech a stěnách, ale i na zemi či na zábradlí. Kupodivu to nepůsobí kýčovitě ( teda většinou ), spíše naopak, je to moc pěkné a dodává jim to zvláštní šmrnc.
Barevné vyhlídky u jezera Atitlán - v pozadí je vidět vyhlídka Indian Nose
Naprosto nečekaně jsme si nadělili přelet nad Guatemalou malým letadýlkem pro 12 osob a 2 piloty, Cessnou 208B. Letělo nás pouze 6 – 4 cestující a 2 piloti. Celou dobu jsme byli ve výšce asi 3.700 m, takže výhled byl parádní. Nejdříve jsme se trochu báli, protože se to dost třepalo, ale pak jsme si zvykli a celý let si užívali. Byl to opravdu nevšední zážitek!
Startovali jsme z hlavního města Ciudad de Guatemala a odtud pokračovali na západní pobřeží. Jakmile jsme přetěli nad hlavním městem, objevily se pod námi hory pohoří Sierra Madre de Chiapas, které se táhnou celým vnitrozemím Guatemaly. Když jsme se začali blížit ke Karibskému pobřeží, ráz krajiny se změnil – najednou jsme viděli řeky, jezera a také hodně lesů. Na závěr jsme přetěli nad největším guatemalským jezerem Lago de Izabal a hodinový let byl u konce. Přistáli jsme na pobřeží Karibiku a čekalo nás další dobrodružství.
Úžasné výhledy z přeletu nad Guatemalou
A jak se vlastně stalo, že jsme letěli Cessnou 208B přes vnitrozemí Guatemaly? Z časových důvodů jsme se nechtěli několik dní přesouvat shuttle busy přes vnitrozemí Guatemaly k pobřeží Karibiku, zvolili jsme tedy let vnitrostátní linkou z Ciudad de Guatemala do Puerto Barrios. Letenku jsem kupovala u guatemalské letecké společnosti Tag airlines a vůbec jsem netušila, že se jedná o let Cessnou 208B. Zřejmě tato linka není tak vytížená jako linka do Floresu, kterou jsme letěli zpět a na kterou nasazují 33. místé vrtulové letadlo Saab. Bylo to tedy pro nás velké překvapení, ale příjemné.
Karibské pobřeží Guatemaly je vlastně jen jedna vesnička Livingstone, do které se dostanete pouze lodí. A to buď po moři z přístavu Puerto Barrios nebo z vnitrozemí po řece Rio Dulce. Tato cesta je vlastně zážitkovou plavbou – řeka má různá zákoutí, ve kterých se můžete zastavit a pozorovat zvířata, která tu žijí, nebo jen tak relaxovat.
Řeka Rio Dulce
Samotná vesnička Livingstone je takové multikulturní místo. Obyvatelé jsou potomci otroků z Afriky, původního mayského obyvatelstva a také přistěhovalců z Evropy nebo Ameriky. Anglicky se zde domluvíte velmi zřídka, ale všichni jsou velice milí a prátelští. Ubytování jsou většinou umístěna na břehu řeky Rio Dulce, uprostřed krásné rozkvetlé zahrady, ve které můžete posedět a pozorovat nádherný západ slunce s drinkem v ruce.
Vesnička Livingstone
Přímo v Livingstonu je pláž hodně znečištěná, ale lodí se velice jednoduše dostanete na 10 km vzdálenou pláž Playa Blanca, na které zažijete ten pravý Karibik – bílý písek, průzračné moře, palmy a dovolenková atmosféra.
Pláž Playa Blanca
Flores je malý obydlený ostrůvek uprostřed jezera Petén Itzá na severu Guatemaly. Je zde moc pěkné historické centrum, mnoho obchůdků se suvenýry a nespočet restaurací a kavárniček, ve kterých si můžete dát výborné jídlo nebo si užívat krásných západů slunce s drinkem v ruce.
Ostrov Flores a jezero Petén Itza
Lodičkou se můžete vydat na vyhlídku a pláž na druhém břehu jezera, nebo se jen tak projíždět po jezeře. Je to velice příjemné místo. Panuje zde příjmená dovolenková atmosféra, že máte pocit, že jste u moře, ne u jezera.
A to nejlepší na závěr – Tikal, což je významná UNESCO památka a jedny z nejrozlehlejších ruin starověkého mayského města na světě. Výchozím místem pro jeho návštěvu je ostrov Flores, ze kterého každý den mnoho agentur podniká jednodenní výlety za poznáním tohoto místa.
Něco málo o mayském městě Tikal
Ruiny mayského města Tikal
Ruiny Tikalu, jsou umístěné v parku, který je spíše džunglí a žije v něm mnoho zajímavých zvířat – například tukani, papoušci, opice či nosáli červení. Ti byli pro nás největším zážitkem. Manžel si už od dětsví přál mít doma nosála, tak když ho v parku viděl volně pobíhat, byl štěstím bez sebe. Vlastně už ho potom ani žádné pyramidy nezajímaly 🙂 .
V parku také najdete malého barevného ptáčka ( i na něho jsme zde měli štěstí a zahlédli jsme ho), kterého Guatemalci považují za svůj národní symbol, který je dokonce vyobrazen i na guatemalském státním znaku a tamní měna – quetzal – je po něm pojmenována. Dříve jeho pera Mayové používaly jako směnný prostředek při obchodování.
Jako národní symbol ho Guatemalci propagují velice málo, mohli by se učit od Seychelanů, kteří svůj endemický palmový ořech ve tvaru zadku dokážou prodat daleko více 😆.
I když je Guatemala stále ve stínu jiných středoamerických zemí ( Mexika, Kostariky, Panamy), které jsou v obležení turistů, má toho hodně co nabídnout. Díky tomu, že zatím není v tak velkém zájmu turistů, je ideální čas ji navštívit a vklidu a pohodě si ji užít.
Další zajímavá místa, která jsme při naší cestě touto nádhernou zemí navštívili, najdete na FB Cestujte s radostí nebo na Instagramu. Jestliže budete chtít poradit s naplánováním cesty do Guatemaly na vlastní pěst, již brzy bude ke stažení náš itinerář cesty se všemi důležitými odkazy nebo vám ráda sestavím itinerář na míru.
Rozmanitá barevná Guatemala
Jestliže máte rádi přírodu, mohlo by se vám líbit i na dalších zajímavých místech, která jsme již navštívili, např. na Azorech, Madeiře, Korsice, Faerských ostrovech nebo na Gran Canarii. O všech těchto destinacích a mnoha dalších, zde najdete zajímavé články. Před odjezdem do jakékoliv destinace si ještě nezapomeňte přečíst článek 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele, ve kterém najdete tipy na užitečné aplikace, které vám zjednodušší a zpříjemní cestování na vlastní pěst.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.