Seychely – tropický ráj uprostřed Indického oceánu

Seychely nejsou jen krásné pláže a drahé hotelové resorty, jak se na první pohled může zdát z katalogů cestovních kanceláří. Je to také nádherná rozmanitá příroda a pestrý život pod vodou i na souši. Takový malý ráj na zemi. A já vás do něho nyní vezmu!

Na ostrovech jsme oslavili Silvestr 2022 a prvních 11 dní roku 2023. Trávit Nový rok v teple ja taková naše rodinná tradice posledních pár let zpět. Přelom roku 2021 a 2022 jsme trávili na Gran Canarii a Nový rok 2021 jsme přivítali na Zanzibaru. Tentokrát padla volba na Seychely a rozhodně jsme nelitovali. Spíše naopak, byly pro nás velkým příjemným překvapením.

Co vidět – nejhezčí místa na ostrovech

Seychelská republika se rozkládá na 115 malých ostrovech, přičemž obydlených je pouze 33. Většina obyvatel ( téměř 4/5 ) se však soustřeďuje na hlavním ostrově Mahé. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří čtyři ostrovy – Mahé, Praslin, La Digue a Curieuse. My jsme během našeho téměř dvoutýdenního pobytu navštívili tři z nich a na ty já vás nyní vezmu a ukážu vám, co je na nich k vidění.

Nejnavštěvovanější ostrovy Seychel:

  • Mahé - ostrov hor
  • Praslin - ostrov velkých kokosů
  • La Digue - ostrov nejkrásnějších pláží
  • Curieuse - ostrov želv

Mahé – ostrov hor

Ostrov Mahé je největším ostrovem Seychel a navštíví ho opravdu každý. Je zde totiž jediné mezinárodní letiště, takže první cesta každého návštěvníka vede právě sem. Měli jsme trochu strach, že zde bude moc turisticky přeplněno, tak jsme si ho nechali až na druhou půlku pobytu a nejdříve jsme si jeli užít klidu na ostrov Praslin.

Nakonec naše obavy byly zbytečné. Líbilo se nám na něm hodně, našli jsme úžasná místa a určitě bychom na něm dokázali strávit více času, než jen 6,5 dne, které jsme si na pobyt zde vyhradili. Co se tedy dá na ostrově dělat a navštívit? První cesta každého návštěvníka povede samozřejmě na pláž.

Nejkrásnější pláže ostrova Mahé

  • Anse Takamaka
  • Port Launay
  • Anse Major
  • Beau Vallon
  • Anse Soleil
  • Anse Intendence
  • Anse Royale

Pláž Takamaka

Pláž Takama byla naše nejoblíbenější pláž na ostrově Mahé. Naštěstí jsme ji objevili hned první den, tak jsme měli prostor se na ni ještě několikrát vrátit. Kdybyste neměli čas na jinou pláž, tak tuto nevynechejte. Nejkrásnější pláže ostrova Mahé se nachází na jihu a tam hledejte i pláž Takamaka. My jsme ji objevili vlastně náhodou a doteď nechápu, že jsem o ní nikde nenašla ani zmínku.

Pláž Takamaka

A přitom je na ní vše, co si jen můžete přát – opravdu rozlehlý korálový útes ihned u pláže, u kterého se kromě ryb prohánějí nejen vodní želvy ale i rejnoci. Na pláži najdete také relativně velký výběh s želvami obrovskými. 

Rejnok a vodní želva

Kdo už by měl dost poflakování na pláži, může vyrazit na túru podél pobřeží ke skalnímu jezírku. Túra není moc dlouhá, ale o to víc dobrodružnější. Ještě se k ní vrátím níže při výpisu nejlepších trailů na ostrově. Po túře rozhodně bodne občerstvení ve stylové plážové restauraci Chez Batista, která je součástí komplexu Villa Chez Batista, ve kterém bych se ráda při příštím pobytu na ostrově Mahé ubytovala.

Restaurace Chez Batista

Port Launay

Port Launay je další místo, které se rozhodně vyplatí dát si na seznam míst, které je potřeba na Mahé navštívit. Nachází se na jihozápadě ostrova, silnice zde téměř končí a pohodlně se odsud dostanete na traily u nejvyšší hory ostrova Morne Seychellois. Díky tomu jsme ji vlastně objevili – potřebovali jsme se rozdělit na dvě skupinky ( jedna pobyt na pláži a druhá turistika ) a přitom nenajezdit mraky kilometrů.

Pláž Port Launay

Na pláži najdete dokonce podvodní korálový trail i s mapou, na které je přesně popsáno, co u každého místa označeného bojkou najdete za korály a živočichy. Trail má asi 1 km, začíná ihned u pláže a v některých místech jsou korály tak nízko pod hladinou, že voda byla vyhřátá až na 31° C a nedalo se v ní ani vydržet, jak byla teplá.

Pláž se nachází na poloostrově plném luxusních soukromých vilek, hotelů a restaurací, do kterých jezdí ruští miliardáři. To na pláži vůbec navadí, mají zřejmě svoje soukromé pláže, problém nastane až ve chvíli, kdy si budete chtít zajít na oběd. Do restaurací mohou pouze ubytovaní a myslím, že by vás při pohledu do jídelního lísku na ty ceny zřejmě přešla chuť. Třeba ubytování na týden v jedné z vilek stálo 600 tisíc Kč, dvoulůžkový pokoj bylo trochu levnější, jen asi 100 tisíc Kč 😃.

Pláž Port Launay

Na oběd si tedy můžete dát rybu, kterou na pláži grilují místní hoši nebo zajet do restaurace Eden’s Creole Restaurant, která sice také není úplně levná, ale ceny jsou jen nepatrně vyšší než v jiných restauracích na ostrově. U pláže byl sice stánek s občerstvením, ale bohužel zavřený. Pouze místní prodejci nabízeli ovoce a něco k pití.

Eden’s Creole Restaurant, 

Pláž Anse Major

Na pláži Anse Major rozhodně nikdy nebude přeplněno. Není totiž jednoduché se na ni dostat. Nachází se na severozápadě ostrova a vede k ní jeden z nejhezčích trailů na ostrově – Anse Major Nature Trail.

Pláž Anse Major

Bohužel se vám může stát, že se na pláži v případě, že budou velké vlny, nevykoupete.  Stalo se to i nám, sice jsme se vykoupali, ale bylo to velice náročné – vlny byly opravdu velké a měly neuvěřiteknou sílu. Ale za ten úžasný klid na pláži a za tu cestu krásnou přírodou to stálo!

Pláž Beau Vallon

Pláž Beau Vallon byla nejklidnější co se vln týče, jakou jsme na ostrovech viděli. Je to typická městská dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody, lemovaná restauracemi a stánky se suvenýry. Nachází se na severu ostrova kousek od hlavního města Victoria. Podél této pláže je nejvíce ubytovacích kapacit na ostrově a panoval tu čilý plážový život.

Pláž Beau Vallon

My jsme se zde záměrně neubytovali, máme raději klidnější místa. Za jednodenní návštěvu to však určitě stálo. Byla zde příjemná plážová atmosféra, pohodové koupání bez boje z vlnami, který jsme zažívali na většině seychelských plážích, restaurace, stánky se suvenýry a s grilovanými rybami.

Návštěva pláže Beau Vallon se dá spojit s výletem na další pláž – Anse Major. Jsou od sebe vzdálené asi 30 min jízdy autem.

Pláž Anse Soleil

Pláž Anse Solei se nachází na jihu ostrova a je to takové poklidné místo s restaurací přímo na pláži a korálovým útesem podél pobřeží. Nepříjemný je pouze příjezd – silnice je velice prudká, ale i když naše auto z půjčovny nebylo nijak výkonné, podařilo se nám to bezproblémů sjet i vyjet.

Pláž Soleil

Pláž Intendence

O pláži Anse Intendence jsem četla, že je nejkrásnější na ostrově, ale nakonec jsme z ní byli celkem zklamaní. Krásná je, to se musí nechat, ale po 10 dnech na Seychelech už prostě i ta sebekrásnější pláž vás neohromí, protože za pobyt jste takových podobných už viděli několik.

Nepotěšila nás však cedule, že koupání je na vlastní nebezpečí a že si máme dát pozor na spodní proudy. Už z Praslinu jsme věděli, že to varování je oprávněné a při velkých vlnách je koupání naprosto nemožné. Spodní proudy vás nesou do moře a nemůžete se dostat zpět ke břehu. Na Praslinu synové a manžel zachraňovali Němku s dcerou, které už samy nebyly schopné se ke břehu dostat.

Pláž Intendence

Tento zážitek jsme už nechtěli opakovat, na pláži jsme se tedy dlouho nezdržovali a přesunuli se jinam. Poblíž je několik krásných pláží – naše oblíbená Takamaka, pláž Anse Soleil nebo pláž pláž Anse Petite. Poslední jmenovanou jsme měli v plánu navštívit, ale nakonec jsme to nestihli. Patří k hotelu Four Seasons Resort Seychelles, nemůžete tedy až k ní dojet autem, ale je nutné zaparkovat před hotelem a pak pěšky projít areálem hotelu k pláži. Je to asi 800 m.

Pláž Anse Royale

Klasická písečná městská pláž lemovaná restauracemi a bary Anse Royale se nachází na jihovýchodě ostrova. Měli jsme ji opravdu malý kousek od ubytování, ale nakonec jsme se na ní ani nekoupali. Nějak nebyl čas a raději jsme jezdili na jiné, zajímavější pláže.

Pláž Anse Royale

Navštívili jsme pouze plážovou restauraci Kafe Kreol, ve které jsme zakončili náš pobyt na Seychlech míchaným drinkem a pak odsud odjeli rovnou na letiště.

Nejkrásnější traily na ostrově Mahé

  • Colopia trail
  • Morne Blanc trail
  • Anse Major Natur trail
  • Rock Pool trail

Toto není výčet všech trailů, které jsou na ostrově Mahé. Jsou to pouze ty, které jsme prošli. Vzhledem k tomu, že jsem je vybírala na základě referencí od jiných cestovatelů, měly by to být zároveň i ty nejlepší, co na ostrově najdete. Za mě tedy určitě!

Copolia trail

Délka: 3km celkem
Převýšení: 200 výškových metrů
Časová náročnost: 1h-1,5h 
Odkaz na mapu: ZDE
Vstupné: 100 SCR ( cca 160 Kč)

Tento trail byl parádní, líbil se mi ze všech nejvíc. Cesta vedla do kopce džunglí, po cestě byly umístěny tabule upozorňující na rostliny a živočichy, kteří zde žijí a po vyjití žebříku na samém konci cesty jsme se ocitli na vyhlídkové plošině v nadmořské výšce 497 m.n.m. Výhled z ní byl naprosto famózní a úplně nám vyrazil dech!

Copolia Nature Trail

Nejdříve se proti nám objevila 905 m vysoká nejvyšší hora Seychel Morne Seychellois a pak následoval parádní výhled na severovýchod ostrova Mahé a další malé ostrůvky v Indickém oceánu. Bylo to tam tak úžasné, že jsme se vydrželi kochat téměř půl hodiny! Rozhodně doporučuji! Pořádně si vyhlídkovou plošinu prohlédněte, ať vám neujde místo, kde roste masožravá rostina.

Morne Seychellois a výhled na severovýchod ostrova

Morne Blanc trail

Délka: 3km celkem 
Převýšení: 250 výškových metrů 
Časová náročnost: 1,5h 
Odkaz na mapu: ZDE
Vstupné: ZDARMA

Tento trail je nejnáročnější ze všech. Ne, že by byl technicky nějak moc obtížný, ale stoupání do kopce je hodně prudké ( na 800 m se nastoupe 250 výškových metrů ) a to je ve 30°C vedru opravdu dost dřina.

Morne Blanc Nature Trail

Cesta vedla opět prudce nahoru hodně hustou džunglí a na závěr nás čekala odměna v podobě vyhlídkové terasy s nádherným výhledem na jihozápad ostrova. Stáli jsme totiž na vrcholu 675 m vysoké hory Morne Blanc.

Výhledy z hory Morne Blanc na jihozápad ostrova

Po cestě k autu jsme ještě odbočili na vyhlídku, ze které sice výhled moc nebyl, ale byla tam vybudovaná pěkná okružní cesta okrasnou zahradou.

Příjemným zakončením túry byla návštěva továrny na čaj, která se od roku 1962 na Seychelách věnuje pěstování a zpracování čaje. Továrna se nachází kousek pod začátkem trailu a nabízí malé občerstvení a výborné ledové čaje.

Továrna na čaj

Také je tam malý obchůdek, ve kterém si čaje můžete koupit. To doporučuji, protože na ostrově jsou možnosti nákupu suvenýrů, včetně čajů, omezené. Z terasy továrny je krásný panoramatický výhled na západní svahy ostrova.

Anse Major Natur trail

Délka: 4km celkem 
Převýšení: 240 výškových metrů 
Časová náročnost: 2h 
Odkaz na mapu: ZDE
Vstupné: ZDARMA

Pobřežní trail na severozápadě ostrova zakončený nádhernou pláží. Je asi 2 km dlouhý, vede podél pobřeží a opravdu stojí za to! Po cestě jsou úžasné výhledy na oceán, ale i do vnitrozemí, potkáte skořicovník nebo vanilku, ze živočichů například endemického bulbula seychelského a v závěru sejdete k nádherné pláži Anse Major.

Amse Major Trail

Na pláži není žádné občerstvení, i když tam zřejmě kdysi bylo. Vemte si tedy s sebou dostatek vody!

Rock Pool trail

Délka: 2km celkem 
Převýšení: 100 výškových metrů 
Časová náročnost: 2h 
Odkaz na mapu: ZDE
Vstupné: ZDARMA

O tomto trailu jsem nikde žádné informace nečetla, objevili jsme ho vlastně náhodou. Dopoledne bylo zataženo, na mapě jsem našla jezírko ve skále, tak jsme vyrazili. Dokonce s námi šel i starší syn s přítelkyní, kteří se do žádné turistiky nikdy nehrnou. Mysleli jsme si totiž, že to bude jen taková malá procházka lesem. Jaké však bylo naše překvapení, když se před námi objevili žebříky! 

Cesta ke skalnímu jezírku

Jezírko bylo sice spíše zklamáním, ale túrka se nám všem líbila. Nejdřív jsme prošli džunglí, pak jsme se po žebřících dostali na skálu a dál šli kus po ní. Po chvíli se nám otevřel krásný výhled na oceán a na pláž Intendence.

Výhledy u skalního jezírka

Zpátky jsme šli stejnou cestou k pláži Takamaka, ze které jsme také vycházeli. Byla zrovna neděle a podával se oběd formou rautu a to byl velký gurmánský zážitek, který jsme si nenechali ujít. Po celou dobu pobytu jsme nepotkali žádné Čechy ani Slováky a tady najednou byli.

Vyhlídka Eden Island

Vyhlídka Eden Island je na kopci kousek od hlavního města Victoria přímo u silnice, nemusíte tedy nikam chodit. A jak už sám název napovídá, je to vyhlídka na Eden Island, což je uměle vybudovaný ostrov. Najdete na něm luxusní hotely, apartmány a vily se soukromými plážemi, ve kterých můžete strávit opravdu  luxusní a taky poměrně drahou dovolenou.

Výhlídka Eden

Dále se zde nachází čtvrť, ve které bydlí nejbohatší obyvatelé ostrova, kotví zde své jachty a nakupují v luxusních obchodech, které na ostrově také mají.

Na ostrově jsme nebyli. Nevím, zda je vůbec možné se na něj dostat, když na něm nebydlíte. Z vyhlídky je ovšem na celý Eden Island krásný pohled. Stojí to za ten výjezd!

Takamaka Rum

Na ostrově Mahé najdete také továrnu na výrobu rumu Takamaka Rum. Nemá sice nijak dlouhou tradici, je zde teprve od roku 2002, ale je to nádherné místo. Tak krásnou továrnu na výrobu rumu jsem ještě neviděla. Je uprostřed úžasné zahrady, ve které rostou palmy, baobaby, ovocné stromy a taky zde chovají dvě suchozemské želvy obrovské, které se jmenují Taka a Maka.

Takamaka Rum

Doporučuji si také zaplatit degustaci rumů – mají dva typy degustací. Buď levnější rumy, na které narazíte téměř ve všech obchodech na ostrovech ( spíše něco jako náš tuzemák a ochucené rumy ) a nebo rumy dražší, kvalitnější. My jsme si zaplatili degustaci těch dražších – ( levnější jsme už téměř všechny během pobytu stihli přechutnat 😃)  a udělali jsme dobře. Dozvěděli jsme se přitom mnoho zajímavostí ohledně výroby rumu.

Degustace rumů

O historii továrny a výrobě rumu se můžete dozvědět v rámci asi půl hodinové komentované prohlídky nebo v malém muzeu ve vstupní hale. Je zde také malý obchůdek, ve kterém se dají zakoupit nejen rumy, ale také různé suvenýry, jako třeba skleničky nebo trička. Další obchůdek Takamaka rumu se nachází na letišti Mahé v 1. patře.

Takamaka Rum

Celý areál továrny, je opravdu moc pěkné místo, které doporučuji nevynechat. V zahradě najdete také stánek, ve kterém při akcích míchají drinky, nebo zahradní restauraci. V ní se dá posedět u kávy nebo u nějakého mícháného drinku. Z tohoto důvodu je návštěvu spíše směřovat na odpoledne. Otevřeno mají od pondělí do čtvrtka od 10.30 h do 16:30 h, v pátek až do 22 h, o víkendu je zavřeno. Více informací najdete ZDE.

Hlavní město Victoria

Ve městě jsme nebyli, pouze jsme jím projížděli a podle recenzí, které jsem četla, jsme o nic nepřišli. Mají zde malý Big Ben – Little Ben a také jsme jeli kolem hinduistického kláštera Sri Navasakthi Vinayagar Temple. Na větší zastávku a průzkum města nám nezbyl čas.

 Praslin- ostrov velkých kokosů

Unikátem ostrova je palma Lodoicea seychelská (Lodoicea maldivica), anglicky Coco de Mer, která roste pouze na dvou místech na světě a tím jsou seychelské ostrovy Praslin a Curieuse. Je to tedy endemický druh ( to znamená,  že roste pouze zde ), ale jeho největší význam tkví v tom, že má největší semeno ze všech rostlin na světě. Semeno ukrývají ořechy, které mají v průměru 40 až 50 cm a váží až 30 kg. Semeno má délku okolo 30 cm, šířku 20 cm a váží až 17 kg. Semena jiných palem dosahují délky okolo 3 cm.

Ořechy palmy Lodoicey seychelské

Kuriozní je také tvar ořechu. Když je starý asi 3 měsíce, připomíná lidský zadek. To Seychelanům vůbec nevadí, spíše naopak, jsou na něj velice hrdí. Na Praslinu na něj narazíte na každém rohu. Třeba v apartmánu, ve kterém jsme na Praslinu bydleli, jsme měli jeden kokos jako zarážku u dvěří, z dalšího jsme měli misku v kuchyni a třetí jsme měli vystavený na poličce.

Seychelané jsou na něj tak hrdí, že ho mají ve státním znaku, i vstupní razítko má tvar tohoto ořechu a dokonce všechny exempláře této palmy jsou evidovány a chráněny zákonem. Na cokoliv z této palmy, co chcete vyvážet, musíte mít potvrzení od ministerstva životního prostředí.

Park Vallée de Mai

Vallée de Mai je park uprostřed ostrova, který je domovem palmy Lodoicea seychelská. Vede jím několik cest o celkové délce asi 5 km. Je to moc příjemná procházka, kterou můžete absolvovat i v dešti – porost palem je tak hustý, že jen tak neproprší.

Park Vallée de Mai

Kromě endemické palmy Coco de Mer zde najdete další endemické rostliny a hlavně živočichy. Když budete mít štěstí, uvidíte papouška černého nebo bulbula seychelského.

Papoušek černý a Bulbul seychelský

Otevřeno je každý den od 8:30 do 16:30, poslední vstup je v 15 h. Platí se vstupné ve výši 350 SCR ( cca 560,- Kč ). Více informací o parku najdete ZDE.

Pláž Anse Lazio

Jestli na Praslinu budete mít čas pouze na jednu pláž, pak to rozhodně musí být pláž Anse Lazio. Nachází se na severozápadě ostrova a je nádherná, ostatně jako všechny na Seychelách, jsou u ní hned dvě restaurace ( za nás rozhodně lepší je restaurace Mabuya ), do kterých můžete zajít na oběd, drink či jen na ledovou kávu a tu rozhodně doporučuji!

Pláž Anse Lazio

Ale jsou ještě dva důvody, které z této pláže dělají vyjímečnou a kvůli kterým se na pláž rozhodně vyplatí jít! Tím prvním jsou mořské želvy, které při šnorchlování či potápění v oceánu určitě potkáte – my jsme zde byli několikrát a vždy jsme je objevili. Ale pozor, musíte projít až na úplně zadní pláž, která je sice více kamenitá, ale je u ní korál, u kterého plavou nejen rybky, ale právě i želvy.

Potápění se želvou

A tím druhým je stylový lesní bar uprostřed džungle z výhledem na oceán. Ten nikde jinde nenajdete. Jmenuje se Honesty Bar a nezapomeňte si v něm dát kreolský punč! Atmosféra při západu slunce s výhledem na oceán a punčem v ruce je nepopsatelná!

Honesty bar

Pláž Anse Georgette

Pláž Anse Georgete se nachází nedaleko pláže Anse Lazio, ale kdybyste se chtěli autem dostat z jedné na druhou, musíte objet celý ostrov. Nejjednodušší varianta je jít pěšky. Pláže jsou totiž spojeny pobřežním trailem, který měří 2,5 km, cesta nezabere více jak hodinu a ještě vás budou čekat nádherné výhledy. My jsme ho nešli celý, pouze část. Jestli budete ubytovaní v severní části ostrova, je to nejjednodušší varianta, jak se na pláž dostat, aniž byste museli objíždět celý ostrov.

Pobřežní trail

Další možností, jak se na pláž dostat, je Anse Georgette trailem a ten vám určite doporučuji. Přístupný je z jihu, jeho délka je také asi 2,5 km, časově zabere také asi hodinu a vede přes 192 m vysoký kopec. Začátek je prudce do kopce a nastoupe se asi 120 výškových metrů,  ale po cestě nabízí naprosto úžasné výhledy! Doporučuji!

Anse Georgette Trail

Poslední možností, jak se na pláž dostat, je přijet autem ke golfovému resortu Constance Lemuria, v jehož areálu se pláž nachází. Auto musíte zaparkovat před areálem a pak už se musí jít pěšky. Než projdete celým golfovým areálem zabere to asi 30 min. Bohužel až k pláži se dojet nedá, do areálu vás pustí pouze pěšky.

No, a když absolvujte jednu z těchto cest a dojdete na krásnou, přímo nádhernou pláž, v každém případě zpocení a strhaní, čeká na vás nemilé přakvapení v podobě cedule, že koupání je na vlastní nebezpečí a ve vodě jsou spodní proudy. A když budete mít takové štěstí jako my, budou takové vlny, že koupání opravdu nebude vůbec možné.

Pláž Anse Georgette

A tady to nebyla žádná sranda. Sice jsme se koupali, ale byl to boj o holý život, který opravdu záchranou života skončil. Synové a manžel zachraňovali Němku a její dceru, protože ty už samy nebyli schopné se na břeh dostat a plavčíky na Seychelách opravdu nehledejte! Po tomto zážitku jsme si raději dali drink z plážového baru – synové a manžel dostali ještě jeden navíc od Němky, která se mezitím vzpamatovala a přesunuli jsme se na nějakou klidnější pláž.

Plážový bar

I přes dramatický závěr se nám pláž a zejména Anse Georgette trail líbil a určitě doporučuji se sem vydat. I s tím rizikem, že můžete dopadnout jako my a nevykoupete se!

Pláž Anse Gouvernement

Jestli si budete chtít užít naprostého klidu a pohody, zajděte na pláž Anse Gouvernement! Tato pláž patří k hotelu L’Archipel, musíte se tedy při vjezdu zeptat, zda vás tam pustí, nebo se zde rovnou ubytovat – týden pro dva vychází asi na 100 tisíc Kč.

Pláž Anse Gouvernement

My jsme zde ubytovaní nebyli a pustili nás bez potíží. Byl zde opravdu božský klid! Klidné moře ( na nás až moc ), málo lidí, k dispozici lehátka a příjemná restaurace. Užili jsme si zde příjemné 3 h odpočinku. Na šnorchlování a potápění to moc nebylo – vstup do oceánu byl velice pozvolný a korálů tam taky moc nebylo.

Pláž Anse Volbert

Pláž Anse Volbert navazuje na pláž Anse Gouvermennt, ale na rozdíl od ní, je volně přístupná. Zajímavá je také tím, že ji používají vodní želvy k hnízdění. Upozorňuje na to cedule na pláži a je na ní přesně pospáno, jak se má člověk na takové pláži chovat. Prostudujte si ceduli pečlivě!

Pláž Anse Volbert

Na Seychelách žije 5 ze 7 druhů vodních želva a od roku 1994 jsou chráněné zákonem a za jakékoliv ubližování, ničení nebo lovení želv hrozí pokuta 500.000 SCR ( cca 800.000 Kč ).

Pláž Grand Anse

Pláž Grand Anse je dlouhá klidná pláž, která se táhne podél jižního pobřeží od hlavního města Grande Anse po městečko Anse Kerlan. Je u ní spousta ubytování, restaurací a dokonce i letiště. Můžete tedy ležet na pláži a sledovat přistávající letadla, tzv, plane spotting.

Pláž Grand Anse

Také je na ní umístěna farma na zpracování černých perel – Black Pearl Farm. Za poplatek 50 SCR by měla být přístupná pro veřejnost, nebyli jsme. Pláž je to velice klidná a dokonce jsme v mělké vodě viděli prohánět se rejnoky.

Pláž Anse Possesion

Pláž Anse Possesion je na severním pobřeží ostrova Praslin. Městečko Anse Possesion je plné ubytovacích kapacit, zejména apartmánů. V jednom z nich jsme bydleli i my. Na pláži byl hodně znatelný příliv a odliv a byla taková hodně mělká – na koupání to nebylo úplně ono. Bylo potřeba plavat dál a tam už byli korály a tím pádem i ryby.

Pláž Grand Posession

Curieuse – ostrov želv

Ostrov Curieuse je domovem suchozemských želv obrovských, kterých na ostrově volně žije asi stovka. Dostat se na něj dá pouze lodí v rámci lodního výletu.

Jedeme na výlet

Naštěstí jsme nemuseli nikde hledat, protože hned po příjezdu do apartmánu, nám ho nabídl místní týpek. Jeho loď kotvila na pláži Anse Possesion a ta je přímo naproti ostrovu Curieuse. I když jsme byli dost skeptiční, jestli jsme udělali dobře, tak výlet byl parádní a opravdu stál za ty strašné peníze – 100 Euro/osobu plus ještě 5 Euro/osobu vstup na ostrov, který je národním parkem.

Ostrov Curieuse

Ráno jsme vyráželi v 9:30 h a asi za 30 min jsme přijeli na ostrově Curieuse u pláže Anse St. José. Na ní nás náš průvodce vysadil, domluvili jsme se, že se za 2,5 h sejdeme zase na stejném místě a šel nám vařit oběd. My jsme se mezitím vydali přes kopec na pláž, na které volně žijí želvy obrovské. Trasa měřila necelé 2 km a šli jsme ji asi 45 min. Jakmile jsme se dostatečně pokochali želvami, vyrazili jsme stejnou trasou zase zpět.

Želvy obrovské na ostrově Curieuse

Na pláži Anse St. José mezitím náš průvodce pro nás připravil oběd. Mají tam vybudované pěkné piknikovací místo, jedli jsme tam tedy nejen my, ale i ostatní skupinky výletníků. Jídlo bylo naprosto perfektní, nejlepší, co jsme na Seychelách jedli. Bylo tam kuřecí, vepřové a nejvíce ryby, různé přílohy a saláty. Už jen kvůli tomu jídlu, ten výlet stál za to!

Piknik na ostrově Curieuse

Společnost nám při obědě dělala jedna želva obrovská, která se rozhodla, že už ji nebaví být na pláži s ostatními želvami a sama se vydala na výlet. Trval jí tři měsíce a došla na Anse St. José ( nám to trvalo 45 min 🙂 ). A teď ji má celou pro sebe!

Po obědě jsme se ještě asi hodinku váleli na pláži a pak jsme vyrazili zpět na ostrov Praslin. Po cestě byla ještě jedna téměř hodinová šnorchlovací zastávka a kolem 16 h jsem byli zpět v apartmánu. Byl to moc pěkný celodenní výlet, určitě ho nevynechejte!

La Digue – ostrov krásných pláží

O ostrovu La Digue se říká, že je to ostrov nejkrásnějších pláží. Jestli je to pravda, nevím, ale nedovedu si představit, že můžou být ještě krásnější pláže, než ty, které jsme viděli na Mahé nebo na Praslinu. Na ostrov jsme původně měli v plánu jet na jednodenní výlet z Praslinu – cesta trajektem trvá 15 min, ale nakonec jsme si to rozmysleli. Přišlo nám, že si ostrov zaslouží větší pozornost, než jen výlet na otočku a že to nebudeme zbytečně hrotit. Tak třeba příště 😉 .

Jestli se na ostrov vydáte, pamatujte na to, že na něm nejezdí auta. Můžete se na něm pohybovat pouze pěšky nebo na kole, které si tam můžete půjčit.

Vydat se na Seychely či nevydat?

Určitě! Já nejsem zastáncem dovolených all inclusiv, kdy člověk vlastně ani neopustí hotel a z dané destinace pak nic nevidí. Já jsme spíše objevitelský tip a snažím se vždy z dané destinace vidět  a poznat, co nejvíce. Na Seychely jsme jeli zejména kvůli potápění a šnorchlování a nakonec jsme objevili tolik zajímnavých míst, že jsme byli sami překvapeni.

Ano, můžete zde strávit pohodovou odpočinkovou dovolenou na pláži u hotelu nebo můžete objevovat přírodní krásy těchto ostrovů uprostřed Indického oceánu. Záleží jen na vás, kterou variantu si vyberete. V každém případě nebudete zklamaní. Seychely jsou prostě ráj na zemi.

V dalším článku se můžete těšit na praktické informace, které vám pomohou zařídit a zorganizovat si pobyt na Seychelách a také minimalizovat náklady. Kdybyste se chtěli vydat na nějaké zajímavé místo, které je přece jen o trochu blíže Evropě než Seychely, nechte se inspirovat články Vavřínovými lesy podél levad do nitra Madeiry nebo Azory – kráska ukrytá uprostřed Atlantiku.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

 

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů