Kam se vydat v zimě či na jaře za teplem, sluníčkem a mořem?

Je pro vás zima dlouhá? Chtěli byste z ní uniknout někam, kde je mnohem příjemněji? Kde sluníčko svítí celý den a déšť přichází jen výjimečně? Mám pro vás tipy na několik destinací, ve kterých můžete během naší zimy či brzkého jara strávit velice příjemnou dovolenou plnou sluníčka, příjemných teplot a v neposlední řadě také koupáním v moři! Ale určitě nepůjde primárně o místa, za kterými byste se museli vydat přes půl světa, ale i ty zde zmíním.  Představím vám však zejména destinace, které jsou mnohem blíž a přitom je na nich v zimě mnohem příjemnější než u nás.

Za teplem a osvěžujícím koupáním: Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou takovou celoroční stálicí, s nimi nikdy nešlápnete vedle. Jsou nazývány ostrovy věčného jara, protože počasí je na nich po celý rok téměř neměnné. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 25 °C, voda v Atlantiku, který je omývá,  je sice poněkud chladnějí, než na jakou jsme zvyklí v létě ve Středozemním moři, asi kolem 20°C, ale často je to na koupání i během zimy.

Velké pozitivum těchto ostrovů je relativně malá vzdálenost a dostatek letů, kterými se na ně můžet pohodlně dost. Přímými lety o délce 4-5 h z Prahy, Vídně či Bratistavy se na ně dostanete s nízkonákladovkami Ryanair a Wizzair, z Prahy můžete letět také ze Smartwings a další možnosti najdete z polských či německých letišť. Vyhledejte si tedy tu letenku, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Lanzarote

Kanárské ostrovy se skládají ze sedmi hlavních ostrovů a jejich velkou předností je, že každý je úplně jiný. Já jsem zatím navštívila dva, TenerifeGran Canarii. Další z nich, Lanzarote, jsem měla v plánu loni po Vánocích, ale kvůli mé zlomené noze jsme nakonec s manželem nejeli. Měli jsme jet s dalšími šesti přáteli, kteří tedy jeli bez nás a celou dobu nás zásobovali fotkami, takže jako bychom tam také byli. Já jsem místo pobytu na Lanzarote testovala, jaké mám cestovní pojištění a naštěstí se ukázalo, že výborné! Již brzy se těšte na nový článek, ve kterém se budu věnovat právě problematice pojištění na cestách.

Lanzarote

Gran Canaria

Lanzarote je relativně malý, sopečný ostrov, na kterém nenajdete téměř žádné stromy. Oproti tomu Gran Canaria je ostrov větší a mnohem rozmanitější. Je to třetí největší kanárský ostrov, je převážně hornatý, ale najdete na něm také písečné duny, krásná městečka, sopečné krátery, velké písečné pláže, ale i pláže divoké, těžko přístupné.  Na Gran Canarii je toho k vidění samozřejmě mnohem více. Vše, co jsme tam prozkoumali, ať už to byly pláže, městečka či přírodní krásy, najdete v ePrůvodci po Gran Canarii, který jsem pro vás připravila. Najdete tam i informace ohledně koupě letenek, půjčení auta, rezervace ubytování a ostatní důležité tipy či odkazy, které vám zjednodušší jak plánování pobytu, tak i pobyt samotný.

Grana Canaria

Tenerife

Největší z kanárských ostrovů je Tenerife a významný je také tím, že se na něm nachází nejvyšší hora Španělska, Pico de Teide vysoká 3.715 m. Leží uprostřed ostrova a je součástí Národního parku Teide, který je kromě pláží hlavním lákadlem ostrova. Dostat se až na vrchol přitom není úplně snadné. Asi 300 m pod vrchol se sice můžete nechat dovézt lanovkou, ale abyste mohli pokračovat až nahoru, musíte mít povolení na přesnou hodinu.

Další možností je se sem vydat ještě před 9 h, než přijede první lanovka a k tomu povolení nepotřebujete. Velkým zážitkem je příchod na vrchol na východ slunce. Vidět stín sopky  je něco naprosto neuvěřitelného. Na východ sluce na vrchol Pico de Teide se nám nakonec kvůli počasí vystoupit nepodařilo, tak jsme si tento neuvěřitelný zážitek nadělili loni v Guatemale, kdy jsme se svítáním vystoupili na téměř 4 tisíce metrů vysokou sopku Acatenango.

Tenerife

Tenerife není jen Národní park Teide, ale také mlžné lesy v Národním parku Anaga, soutěska Masca, kterou z hornatého středu dojdete až na pláž, útesy Los Gigantes, nádherné černé sopečné pláže, ale také pláž s navezeným pískem ze Sahary, úžasný Loro Park s delfíny, kosatkami, lachtany a papoušky a v neposlední řadě krásná městečka. Na Tenerife se určitě nudit nebudete, i když počasí nebude úplně na koupání.

Za teplem i za koupáním: Zanzibar a Seychely

Zanzibar

Jestliže toužíte po opravdu letním počasí, azurově modrém a teplém moři a také po nádherných plážích, pak Zanzibar je správná volba! Tento tropický ráj leží v Indickém oceánu nedaleko Africké pevniny, patří k Tanzanii a levně na něj můžete letět například s Ethiopain airlines s přestupem v Addis Abebě.

My jsme tento úžasný ostrov navštívili v lednu 2021, tedy v době tuhého covidu, o kterém však na Zanzibaru zřejmě neměli ani ponětí nebo prostě jen dělali, že neexistuje. Náš první den na tomto ostrově byl hodně náročný a můžete si o něm přečíst v článku Náš malý únik do exotiky v době koronavirové.

Zanzibar

Zanzibar je opravdu nádherný a různorodý ostrov. Nemusíte pouze ležet na plážích, i když i ty je potřeba si náležitě užít, ale můžete podnikat různé zajímavé výlety a nemusíte se ničeho bát. Můžete navštívit ostrov, na kterém žijí obří suchozemské želvy Aldabra, korálový útes u ostrova Mnemba, mangrovy, masajskou vesnici nebo Národní park Jozani, ve kterém žije endemická opička Gueréza zanzibarská. Na ostrově zažijete velice zajímavou dovolenou, kterou můžete případně spojit i s návštěvou safari na pevnině.

My jsme na ostrov jeli zejména kvůli potápění a šnorchlování – mužská část našeho osazenstva se věnuje volnému potápění a já jsem šnorchlovala. Podmořský život je opravdu nádherný a velice rozmanitý. Oceán je plný korálů a krásných ryb – jestli chcete vidět více, podívejte se na instagramu na toto video. Kolem celého ostrova je korálový útes, někde blízko u břehu, takže lze k němu doplavat, někde je dál, tak si musíte najmout loďku.  Potápěli jsme se na několika místech a mohu to jen doporučit. Na severu ostrova jsou i školy potápění s kyslíkovou bombou, ale to není nic pro nás.

Seychely

Seychely, tento tropický ráj uprostřed Indického oceánu, prostě nemůžu vynechat. Mě osobně lákaly už dlouho a bylo pro mě velkým překvapením, že to nejsou jen krásné pláže a drahé hotelové resorty, jak se na první pohled může zdát z katalogů cestovních kanceláří. Je to také nádherná rozmanitá příroda a pestrý život pod vodou i na souši. Takový malý ráj na zemi. 

Seychely

Seychelská republika se rozkládá na 115 malých ostrovech, přičemž obydlených je pouze 33. Většina obyvatel ( téměř 4/5 ) se však soustřeďuje na hlavním ostrově Mahé. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří čtyři ostrovy – Mahé, Praslin, La Digue a Curieuse. My jsme během našeho téměř dvoutýdenního pobytu navštívili tři z nich a na všech jsme kombinovali výlety a odpočinek.

Zejména ostrovy Mahé a Praslin mají kromě nádherných pláží také dostatek velice zajímavých pobřežních i vnitrozemských trailů. Většinou nejsou moc dlouhé a během jednoho dne se tedy v pohodě dá zvládnout trail i odpočinek na pláži. V článku Seychely – tropický ráj uprostřed Atlantiku najdete všechny traily, které jsme šli, podrobně popsané a samozřejmě v něm uvádím i seznam podle nás nejhezčích pláží.

Podmořský život na Seychelách

Nádherný je zde také podmořský život. Na ostrově Mahé dokonce najdete podvodní korálový trail i s mapou, na které je přesně popsáno, co u každého místa označeného bojkou najdete za korály a živočichy. Trail má asi 1 km, začíná ihned u pláže a v některých místech jsou korály tak nízko pod hladinou, že voda byla vyhřátá až na 31° C a nedalo se v ní ani vydržet, jak byla teplá. Šnorchlování je zde opravdu radost! Viděli jsme neskutečné množství ryb, želvy, ale také několik rejnoků.

Pobytem na Seychelách rozhodně chybu neuděláte. Jedinou jeho nevýhodou je, že je zde opravdu hodně draho. Jak si zařídit pobyt na Seychelách, aby vás nezruinoval, popisuji v článku na webu.

Za turistikou a koupáním spíše výjimečně: Azory a Madeira

Madeira i Azory patří spolu s Kanárskými ostrovy do oblasti zvané Makaronézie. Všechny tyto ostrovy leží sice v Atlantiku, každý však v jiné části a na každém je jiné podnebí. Ale co mají společné je úchvatná příroda, která je hlavním důvodem k návštěvě ať už Madeiry, tak Azorských ostrovů.

Madeira

Blíže k nám leží Madeira a dostanete se na ni také velice jednoduše přímým letem z Prahy či Vídně za 4 h letu. Leteckých společností tam létá mnoho, např. Smartwings nebo Wizzair, s  přestupem v Lisabonu můžete letět s portugalskou leteckou společností Tap Portugal. Možností je opět mnoho, vyhledejte si tedy takovou letenku, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Na Madeiře určitě nečekejte typickou plážovou dovolenou. Jezdí se na ni zejména kvůli přírodě. Unikátní vavřínové lesy jsou dokonce na seznamu UNESCO! Cesta vavřínovými lesy podél levad do nitra Madeira, patří k nejkrásnějším túrám na Madeiře.  Madeira je především rájem turistiky.

Madeira

Ostrov je také často nazýván ostrovem věčného jara. Nabízí se tedy, že vydat se na něj můžete kdykoliv během roku, ale přece jen v zimě se vám může stát, že bude hodně pršet. Raději bych tedy plánovala návštěvu na jaro, od března dále. Rozhodně na Madeiře nečekejte letní počasí, ale spíše příjemné jarní kolem 15-20 °C, které je často prokládáno malým či velkým deštěm.

My jsme byli na přelomu března a dubna a počasí nám vyšlo porádně. Za 10 dní jsme pořádně zmokli pouze jednou. Z našeho desetidenního putování a poznávání krás ostrova vznikl ePrůvodce MADEIRA – to nejpeší z Madeiry za 10 dní, který se vám při vaší první návštěvě Madeiry bude určitě hodit a ušetří vám spoustu času při přípravách i během pobytu.

Madeira

Na Madeiře najdete i pláže, koupání je však možné spíše v letních měsících, ale i tak počítejte s tím, že je to Atlantik a ten nikdy nebude tak teplý jako Středozemní moře. Za koupáním se z hlavního ostrova jezdí na ostrůvek Porto Santo, na kterém najdete 9 km dlouhou pláž se žlutým až bílým pískem. Ten je tvořen rozdrolenými skořápkami korálů.

Azory

Azory leží ještě hlouběji v Atlantském oceánu, tvoří je 9 obydlených ostrovů a počasí je zde ještě více nevyzpytatelné než na Madeiře. Kromě deště se zde často vyskytují i mlhy. Ani předpovědi počasí vám vždy nepomohou. Během jednoho dne se může několikrát vystřídat slunce s modrou oblohou, mraky, déšť i pořádný liják. Kromě klasické předpovědi počasí, je vhodné sledovat i online kamery umístěné na různých místech ostrova. Na jedné straně ostrova může být mlha, ale na druhé už třeba může svítit sluníčko. Neupínejte se tedy na jeden plán, ale rozhodujte se vždy podle aktuální situace.

Dostat se na Azory je o trochu složitější než na Madeiru, ale ne o mnoho. Přímým letem je to možné pouze z Prahy ze Smartwings za 5,5 h. S přestupem v Lisabonu či Portu s portugalskými aerolinkami Tap Portugal nebo také s Ryanair třeba z Brna s přestupem v Londýně. Možností je mnohem více, opět si tedy vyhledejte si takovou letenku, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Azory

I když jsou Azory celoroční destinací, existuje období, které se pro návštěvu doporučuje nejvíce, a to od června do září. Hlavním důvodem není až tak počasí, i když v této době méně prší a je tepleji než v ostatních měsících během roku, ale jsou to hortenzie. Na ostrovech jich je neuvěřitelné množství a právě v tomto období kvetou a je to úžasná podívaná.

Nemusíte čekat až do léta a klidně můžete vyrazit i dříve, ale také bych doporučovala od března dále. My jsme za návštěvu zvolili právě březen, takže jsme ostrovy v plné rozkvetlé parádě neviděli, ale i tak jsme byli unešeni! Určitě tato naše návštěva nebyla naše poslední! Navštívili jsme ostrovy São Migel a Pico, na kterém jsme chtěli vystoupit na nejvyšší horu Portugalska Pico vysokou 2351 m, což se nám bohužel nepodařilo. V noci před výstupem totiž nasněžilo a na to jsme nebyli připraveni.

Azory

Na Azorech –  krásce ukryté uprostřed Atlantiku jsme i tak navštívili mnoho zajímavých míst. Zde je na koupání mnohem více možností než na Madeiře. Kromě pár pláží vhodných na koupání zde najdete několik naprosto úžasných termálních lázní, v jedněch se budete dokonce cítit jako v Jurském parku. A ještě jednu zajímavost na Azorech najdete – termální prameny, které vyvěrají přímo v Atlantiku – můžete se tedy koupat ve studeném Atlantiku, který je ohřívaný teplými proudy. Nejen tato místa najdete prodrobně popsaná v eCestopise AZORY – kráska ukrytá uprostřed Atlantiku, který vás provede po krásách dvou největších azorských ostrovů São Migel a Pico.

Za rozkvetlou krásou: Středomořské ostrovy

Na Středomořské ostrovy se jezdí zejména v létě a  to za účelem koupání a opalování. Neuděláte však chybu, když se na ně vydáte i mimo sezónu. V zimě se sice může stát, že bude pršet nebo foukat vítr a také může být třeba i trochu nevlídno, ale na jaře určitě neprohloupíte. Většina ostrovů je krásně rozkvetlých, vodopády jsou plné vody, stejně tak řeky a soutěsky, turistů minimum a ceny také výrazně nižší než v létě. Další nezanedbatelnou výhodou je, že letenky získáte za téměř směšnou cenu. Pojďme tedy na konkrétní ostrovy.

Sicílie

Sicílie je ostrov, na který se můžete vracet opakovaně a nikdy vás nezklame. Já osobně jsem na ní byla třikrát, pokaždé jsem objevila nová zajímavá místa a doufám, že se na ni ještě párkrát podívám. Na tomto největším ostrově ve Středozemním moři si totiž najde každý to svoje.  Je jedno, jestli si chcete užívat pohodu u moře, obdivovat krásná městečka, chodit po památkách či šplhat po sopkách nebo si dopřávat výborné jídlo. Na Sicílii můžete zažít, co si jen budete přát.

Sicílie

Jestliže netrváte na koupání v moři, můžete se na Sicílii vydat kdykoliv. Naopak mimo sezónu je na procestování a návštěvu měst a památek určitě vhodnější čas než v létě. Na výlet za koupáním a povalováním se na pláži je nejvhodnější období od června (pro otužilejší už od května ) do září.

Poprvé jsme na Sicílii jeli autem z Česka a byla to vlastně naše první cesta naším obytným autem a kromě Sicílie jsme navštívili i Stromboli. Další cesty již byly letedlam a na místě jsme si auto půjčovali a na webu najdete článek, ve kterém se zabývám tím, jak si naplánovat poznávací cestu po Sicílii na vlastní pěst.

Sicílie

Druhá cesta však byla již hodně poznávací a kromě obdivování mnoha malebných městeček jsme se s kamarádkou Monikou koupaly také ve všech třech mořích, která Sicílii obklopují, vyjely jsme na Etnu a navštívily mnoho historických památek. A všechna tato zajímavá místa najdete ePrůvodci Poznáváme Sicílii a Stromboli. Podělím se v něm s vámi také o všechny své zkušenosti a znalosti získané během obou cest.

Korsika

Korsika není typická plážová destinace, jezdí se na ni zejména kvůli přírodě a horám ve středu ostrova. Jestliže chcete zdolávat nejvyšší vrcholy ostrova, nejvyšší hora Monte Cinto je vysoká 2.706 m.n.m., vyčkejte raději do jara, v zimě se na vrcholcích drží sníh. Jestliže vám stačí turistika u pobřeží, můžete Korsiku navštívit kdykoliv. Po krásných místech Korsiky vás provede eCestopis KORSIKA – hornatá kráska Středomoří.

Korsika

Korsika kromě krásných hor má také úchvatné pláže. Na koupání si jich nejvíce užijete od června do září. Já jsem Korsiku navštívila v květnu a koupat už se dalo, ale voda byla ještě taková svěží.

Díky klikatým horským i pobřežním silničkám je Korsika také velice oblíbená u motorkářů. Na jaře i na podzim jich zde potkáte spousty. Řízení je tu trošku adrenalin, zvlášť když se na úzké silničce potkáte s autobusem!

Korsika

Cesta na Korsiku je poněkud komplikovaná. Buď pojedete asi 1000 km autem a pak ještě 5 h trajektem nebo další možností je letět letadlem.  Z našich okolních letišť bohužel žádná přímá linka nelétá. Když jsem hledala vhodnou a levnou letenku, narazila jsem na na leteckou společnost EasyJet, která nabízí různé kombinace letů z Prahy na Korsiku z přestupem buď ve Švýcarsku nebo ve Francii a dokonce si je můžete koupit jako navazující lety s výhodami, které z toho vyplývají. Podrobněji se tomuto tématu věnuji v článku Korsika – jak si zařídit pobyt na tomto překrásném hornatém ostrově.

Sardinie

Sardinie je sice vyhlášená svými plážemi, je tedy nejvíce navštěvovaná v letní sezoně, ale můžete se na ni vydat i na jaře a určitě nebudete zklamaní. V hornatém středu najdete mnoho zajímavých turistických cest, směrem k pobřeží různé soutěsky, jeskyně a dokonce i feratové cesty různé obtížnosti. Sardinie je také oblíbenou motorkářskou destinací.

Sardinie

Kdo se na Sardinii chystáte v létě, nenechte si ujít článek 5 nejkrásnějších pláží Sardinie, který již brzy bude k přečtení. Než bude hotov, můžete si stáhnout mapu zájmových bodů, ve které kromě těchchto pláží najdete také další zajímavá místa. Mapu si stáhnete do aplikace Mapy.cz a můžete ji používat offline.

Kypr

Kypr je jeden z mála ostrovů, který můžete navštívit celoročně. Koupací sezóna začíná už v květnu a končí až v říjnu, kdy moře má stále ještě krásných 25 °C. Od listopadu do dubna, kdy už není horké léto, ale velice příjemné počasí kolem  15 – 20 °C, se pak můžete věnovat průzkumu krás ostrova. A že jich tam je! Můžete zde obdivovat přírodní krásy, ale také historické památky nebo ochutnávat místní víno.

Kypr

Kypr jsem navštívila loni v září a kromě koupání a šnorchlování, jsme se dost poctivě s holkama věnovaly průzkumu ostrova. Bylo to teda hodně náročné, protože teploty přes den dosahovaly až 33 °C, a proto na poznávačku doporučuji opravdu spíše podzimní, zimní a jarní měsíce. V připravovaném článku najdete místa, která se nám líbila nejvíce a která při návštěvě tototo krásného ostrova doporučuji nevynechat.

Kypr

V létě se na Kypr jezdí zejména kvůli nádherným plážím. Najdete zde velké pláže plné lidí a slunečníků, ale i malé zapadlé pláže, které si musíte zasloužit náročným přístupem. V mapě zájmových bodů najdete všechna zajímavá místa na Kypru, včetně pláží, které jsme navštívily.

Malorka

Španělská Malorka je ostrov, na kterém se snad musí líbit každému. Ať už jste cyklista, turista nebo prostě jen dovolenkář. Já jsem ji navštívila dvakrát a vždy jsem ji poznávala ze sedla kola. Malorka je totiž vyhlášeným cyklistickým rájem. Cyklosezóna je zde od února do května a pak v říjnu. Kola si nemusíte vozit letadlem, ale můžete si je půjčit až na místě. Na Malorce má totiž několik českých cestovek svoje pobočky, jejichž součástí je také cyklistické centrum s půjčovnou i servisem. Také často pořádají cyklovýlety – i s kolem vás dovezou na různá místa po ostrově a zpátky se vracíte po své ose. Využili jsme mnohokrát a vždy to byl nezapomenutelný zážitek. Ze sedla kola Malorku prozkoumáte daleko lépe něž kdybyste ji projížděli autem. Zázemí nám vždy poskytovala cestovka Na Cesty, se kterou jsme byli maximálně spokojeni.

Malorka na kolech

Malorku také hojně vyhledávají turisté. Podél severozápadního pobřeží ostrova se totiž rozprostírá pohoří Tramuntana, kterým vede 120 km dlouhá dálková trasa GR 221 s převýšením 5.000 m.  Je označovaná jako mírně obtížná a nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je jaro a podzim.

Mys Formentor, Malorka, foto NaCesty.cz

Jestliže nejste ani turista ani cyklista, nevadí. I pro vás se na jaře najde na Malorce dostatek vyžití. Půjčte si auto ( vždy rezervuji ZDE ) a vydejte se na průzkum ostrova. V horách najdete mnoho nádherných městeček, nejznámější a údajně nejhezčí z nich je Valldemossa, nezapomenutelným zážitkem je jízda historickým elektrickým vlakem z Palma de Malorca do městečka Sóller a odtud pak dřevěnou tramvají po pobřeží do Port de Sóller. Můžete také navštívit krápnikovou jeskyni nebo si zajet na skalní výběžek s majákem Cap Formentor, který bývá označován za nejfotogeničtější místo ostrova. Kromě toho, že na jaře je celý ostrov nádherně rozkvetlý, je také ezona pomerančů, takže i těch si užijete dosytosti. V kombinaci se španělským jídlem, ideální místo na jarní dovolenou.

Kréta

Kréta je největší řecký ostrov a pátý největší středozemní ostrov a já se na ni chystám letos na jaře a už se moc těším. Nejen na její úchvatné pláže, ale samozřejmě plánuju vylézt i na její nejvyšší horu vysokou 2.456 m. I na Krétě je kromě koupání a šnorchlování mnohem více vyžití – můžete turistikovat v horách, procházet se soutěskami, navštívit vinařství nebo se vydat na lodní výlet.

Kromě Kréty se můžete vydat na další řecké ostrovy – Kos, Corfu, Rodos, Zakyntos a další. Všechny budou na jaře krásně rozkvetlé a počasí na nich bude o dost příjemnější než u nás – modré nebe, sluníčko a šumění moře. Na dobití baterek po naší dlouhé pošmourné zimě  naprosto ideální.

Jeden tip na pevnině: Andalusie

Andalusie sice není ostrov ve Středozemním moři, ale na jeho břehu leží. Nachází se na jihu Španělska a svým podnebím přímo vybízí k návštěvě v brzkých jarních měsících, které jsou ideální na poznávací pobyt. A že je co poznávat! Vstupní bránou do Andalusie je Málaga, do které létá mnoho leteckých společností z různých letišť. Vyhledejte si tedy takovou letenku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Ve vnitrozemí pak leží Sevilla, Granada a Córdoba – tři nejznámější andaluská města, která vás okouzlí svými úchvatnými stavbami, pulzujícím životem i malebnými historickými centry.

Nerja a Málaga

Ve středověku bývala významnými centryV  území ovládaného muslimskými Maury, původem ze severní Afriky, zejména z Maroka, kteří od 8. do 15. století ovládali mimo jiné jižní Španělsko a Portugalsko. Zanechali po sobě množství památek. K nejznámějším stavbám patří paláce Alhambra v Granadě, mešita Mezquita v Córdobě  a věže Torre del OroGiralda v Seville a kousek od Córdoby nacházející se  ruiny Medina Azahara.

Sevilla

Většinu z nich a mnoho dalších míst jsme s kamarádkou Monikou v rámci našeho putování po krásách Andalusie navštívily a abych vám cestu a pobyt v této úžasné oblasti Španělska co nejvíce zjednodušila, sepsala jsem všechna místa a důležité informace do eCestopisu PUTOVÁNÍ PO KRÁSÁCH ANDALUSIE – pohodově za 8 dní autobusem a vlakem.

Za nevšedními zážitky: Thajsko, Vietnam, Kambodža

A na závěr tady mám tip pro dobrodruhy a tím je výlet do Asie, který můžete klidně celý strávit pouze na nádherných plážích a nebo si ho  můžete také zpestřit nevšedními zážitky. Jestliže jste v Asii ještě nikdy nebyli, začněte nejdříve návštěvou Thajska. Tato země je turisticky velice přívětivá, krásně se o vás starají, předávají si vás mezi sebou, na výlet vás vyzvednou přímo v ubytování, neustále jíte nudle a curry, koupete se na nádherných plážích, jezdíte na výlety, no prostě země zaslíbená.

Thajsko

Jakmile zvládnete Thajsko, navšivte i další země – Vietnam, Kambodžu nebo Laos. V těchto zemích už cestování chce trochu cestovatelských zkušeností a často musí člověk improvizovat na místě, ale zvládnout se to na vlastní pěst dá bez problémů. Do všech těchto zemí se můžete vydat vlastně kdykoliv během roku, ale hlavní sezona je od podzimu do jara.

Vietnam a Kambodža

My jsme opakovaně vyráželi na synovy jarní prázdniny, přidali k tomu týden a půl a hned z toho byla krásná skoro tří týdenní dovolená. Ubytování jsme měli většinou zarezervované předem a ostatní ( přepravu, výlety, půjčení skůtrů atd…) jsme řešili až na místě. Většinou v každém ubytování měli nabídku všech těchto služeb, takže jsme si po příjezdu vždy na další dny udělali rezervaci. V Asii se nám moc líbilo, naše výlety sem však s covidem přestali a zatím jsme je neobnovily. Ale už se nám po této části světa začíná stýskat, tak myslím, že sem zase brzy vyrazíme.

Vybrali jste?

Byl pro vás tento článek užitečný? Zaujali vás mé tipy, objevili jste díky němu nové zajímavé destinace? Vybrali jste si, kam se vydáte na příští dovolenou? Napište mi pod článek, co jste vybrali nebo jaké destinace byste ještě přidali. Je jich samozřejmě spousta, do kterých se dá vyrazit téměř celoročně. Já jsem zde uvedla pouze ty, ve kterých jsem byla a líbilo se mi tam. Kdybyste se pro nějakou výše uvedenou destinaci rozhodli a potřebovali pomoci s realizací, můžete se na mě obrátit, ráda vám sestavím itinerář na míru vašim představám a púožadavkům.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV. Ráda vám také sestavím itinerář na míru

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů