Jak si zařídit pobyt na Seychelách?

Nebudu vám nalhávat, že jsou Seychely levná destinace nebo že je lze procestovat lowcostově. Jsou ale možnosti, jak si pobyt zařídit tak, aby vás nezruinoval.  Je zažité, že Seychely jsou destinací pouze pro milionáře, ale není tomu tak. Může je navštívit každý, stejně jako jakoukoliv jinou destinaci, a záleží jen a jen na vás, kolik peněz za pobyt utratíte. To je kouzlo cestování na vlastní pěst – cestu si naplánujete a zorganizujete přesně podle vašich představ a finančních možností.

V tomto článku najdete pohromadě praktické rady a tipy, které vám usnadní pobyt a zjednodušší plánování. Také v něm najdete informace o tom, jak ušetřit a důležité odkazy. V předchozím článku Seychely – tropický ráj uprostřed Indického oceánu jsem sepsala nejhezčí místa na ostrovech, která byste během pobytu neměli vynechat.

Seychely - tropický ráj v Indickém oceánu

Na každé cestě na vlastní pěst určitě oceníte 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele, které vám zjednoduší a zpříjemní plánování i pobyt kdekoliv na světě. Doporučuji si článek pečlivě přečíst ještě před odjezdem a nainstalovat potřebné aplikace.

V Indickém oceánu se nachází mnoho dalších ostrovů, např. Zanzibar, který je také velmi zajímavou destinací. My jsme na něj podnikli únik v době koronavirové a první den byl jedno velké dobrodružství. Přečíst si o tom můžete v článku na webu.

Pár praktických rad

Jak na Seychely letět?

Každý výlet začíná nákupem letenek. U této destinace je obzvlášť vhodné nelpět na termínu a vychytat nějakou dobrou akci. Můžete se tak dostat až na částku 12.000,-Kč, což je opravdu super cena. Tu, když uvidíte, neváhejte a kupujte! My jsme takovou dobrou cenu neměli, neboť jsme potřebovali jet v konkrétním termínu mezi Vánoci a Silvestrem, což je nejdražší termín v roce. Letenky jsme kupovali asi 4 měsíce předem a jedna stála cca 20 tisíc Kč. Před Vánoci se pak vyšplhala asi na 45 tisíc Kč.

Letěli jsme s tureckými aerolinkami Turkish Airlines. Let byl relativně rychlý: 2 h do Istanbulu a tam přestup na 8 h noční let na Seychely na ostrov Mahé. Jak hledat levné letenky a kde je kupovat podrobně popisuji v článku na webu. Najdete tam také popis cesty jak se dostat na letiště nejen do Prahy a do Vídně.

Letiště Istanbul

Při nákupu u tureckých aerolinek bych vás chtěla upozornit na jednu důležitou věc. Letenky nikdy neplaťte v českých korunách! Při odletu z Prahy se cena automaticky přepne na koruny, vraťte ji zpět na eura. Z Vídně se cena letenek objevuje v eurech automaticky. V případě zrušení letu leteckou společností  a následné refundaci můžete totiž narazit na potíže.

Řešili jsme tento problém právě ohledně letenek na Seychely – původně jsme měli koupených 6 letenek, ale protože nám posunulo datum odletu o 2 dny a jednomu účastnikovi už to nevyhovovalo, chtěli jsme si nechat jednu letenku refundovat. A tady jsme narazili na potíže – trvalo téměř dva měsíce a syna to stálo nejméně 40 telefonátů na infolinku aerolinek, než se podařilo, aby mi poslali peníze zpět na účet. Problém byl právě v těch korunách. Kdybych letenky platila v eurech, byla by to otázka pár desítek vteřin. Vše bych udělala online na pár kliknutí a nemusela bych ani nikam volat. Tak na to myslete až budete kupovat let z Prahy!

Přílet na Seychely

Před odletem si nezapomeňte zjistit aktuální informace pro vstup na Seychely na stránkách Ministerstva zahraničí a také pro každého účastníka vyplnit vstupní formulář a zaplatit poplatek 10,90 Euro. Při příletu ušetříte čas a přejdete rovnou k imigrační kontrole, dají vám razítko do pasu a můžete vyrazit poznávat ostrovy!

Kde si půjčit auto?

Jestliže nechcete být celou dobu na jednom místě, půjčte si auto. Řízení je ovšem pouze pro otrlé. Nejenže se na ostrovech řídí vlevo, ale silnice jsou velice úzké a místní řidiči, hlavně autobusu, bezohlední a úplně se nezdržují na své polovině vozovky. Nechci vás od toho odrazovat, ono vám nakonec stejně nic jiného nezbyde, než si auto půjčit, ale nikde jinde jsem se tak nebála, jako tady. Oproti tomu jízda na Zanzibaru, i když také vlevo, byla procházka růžovou zahradou.

Samotné půjčení auta bylo také oříšek. Možná jsem to začala řešit pozdě ( chvíli trvalo, než jsme po zrušení letu leteckou společností doladili nový termín a počet účastníků ) – je lepší to řešit ihned po nákupu letenek! Když jsem se k tomu konečně rozhoupala a oslovila místní půjčovny, jako třeba Kreol Servis nebo Capricorn Car rental, napsali mi, že už žádná auta nemají nebo chtěli zaplatit půjčovné předem a to jsem zase nechtěla já. Na Discover Cars, se mi půjčení auta zdálo hodně drahé, hledala jsem tedy dál.

Naše půjčená auta na Praslinu a na Mahé

Nakonec jsem narazila na půjčovnu Rent a Car Seychelles, u které jsme si auta půjčili. Píšu auta, protože jedno jsme si půjčili na ostrově Praslin a druhé na ostrově Mahé. Při rezervaci požadovali zadání čísla karty, ze které si chtěli stáhnout 25 % zálohu. To jsem odmítla, nechtěla jsem dávat všanc číslo karty na nějaký neověřený web kdovíkde v Africe, ale nakonec se mi s nimi podařilo domluvit k oboustranné spokojenosti. Na Praslinu proběhlo půjčení úplně bez zálohy a na Mahé jsem jim zálohu poslala převodem na účet. Sice mě to stálo polatek bance, ale zdálo se mi to takhle bezpečnější.

Nakonec se ukázalo, že to bylo celkem prozíravé, neboť na ostrově Mahé jsme měli nehodu právě s bezoholedným autobusákem a i když jsme měli zaplacené pojištění, byla jsem ráda, že nemají číslo naší karty a nemohou si nic dalšího strhnout. Naši nehodu a její řešení se seychelskou policií najdete na Instagramu ve Výběrech.

A jaké byly ceny za půjčení auta? Na Praslinu jsme měli malé auto Huyndai i20 ( 5 lidí se do něj vešlo velice těžko ) na 6 dní za 360 Euro. Na Mahé na 7 dní větší auto pro 5 osob Huyndai Tucson za 630 Euro. Doplatek při předání auta jsme platili vždy hotově na parkovišti. Platba kartou byla také možná, ale za poplatek. Na platbu hotově jsme byli přepraveni předem a měli s sebou dostatek hotovosti v Eurech. Vrácení vozu probíhalo tak, že jsme auto i s klíčky nachali na parkovišti a odjeli či odletěli.

Kde se ubytovat?

Ubytování v hotelech je enormně drahé. Jestli nechcete trávit čas pouze na pláži u hotelu, přijde mi to i celkem zbytečné. My se většinou ubytováváme v apartmánech s možností vlastního vaření. Nejinak tomu bylo i na Seychelách. Ubytování jsem opět hledala na Bookingu a pro 5 lidí to nebylo nic jednoduchého. Apartmány byly koncipované většinou pro 2 nebo 4 osoby.

Na Praslinu, abychom nemuseli platit 2 partmány pro 4 osoby, se mi podařilo domluvit, že nám přidali do jedné ložnice postel a tím jsme se dostali na super cenu: pobyt pro 5 osob na 6 nocí vyšel cca 18.000,-, tj.  600,- os./noc. Ubytování se jmenovalo Villa Anse Possession, nacházelo se přímo na pláži naproti ostrovu Curieuse. Mělo dobrou polohu, co se týče průzkumu celého ostrova. Majitel byl příjemný a ochotný. Můžu tedy doporučit.

Ubytování Anse Posession na Praslinu

Ubytování na ostrově Mahé bylo o trochu honosnější než na Praslinu. Nacházelo se v krásné zahradě s bazénem a výběhem pro 2 suchozemské želvy. Měli jsme dva apartmány, jeden pro 4 osoby a druhý pro 2 osoby, ceny byly oproti Praslinu o trochu vyšší – 4 lůžkový apartmán na 6 nocí cca 18.000,-Kč, 2 lůžkový cca 17.000,-Kč. Ubytování se jmenovalo Castaway Lodge, nacházelo se nedaleko pláže Anse Royale, hned vedle byl obchod s potravinami a jeho poloha byla také velice dobrá na průzkum ostrova.

Ubytování Castaway Lodge na Mahé

V apartmánu se nám moc líbilo, s klidným svědomím vám ho mohu doporučit.  Během průzkumu ostrova jsme ovšem objevili úžasnou pláž Takamaka, na které jsme byli asi třikrát. Bylo u ní i ubytování s restaurací Villa Chez Batista, které je trochu dražší než naše ubytko, ale určitě by stálo za to, se v něm ubytovat. Je na naprosto úžasném místě!  

Villa Chez Battista

Jak se dopravovat mezi ostrovy?

Na Seychelách je jediné mezinárodní letiště, na které přiletíte z Evropy, a to na hlavním ostrově Mahé. Jestli nechcete zůstat pouze na tomto ostrově, a to většina turistů nechce, máte dvě možnosti, jak se na další ostrovy dostat – letadlem nebo lodí. Ostrovů je sice 115, ale nejvíce navštěvované jsou čtyři: Mahé, Praslin, La Digue a Curieuse.

Mezi ostrovem Mahé a ostrovem Praslin funguje jediná vnitrostátní letecká linka operovaná leteckou společností Air Seychelles. Letů je vypravováno několik denně a trvají pouhých 20 min. Cena letu je poměrně vysoká, 70 – 130 Euro za jednu cestu. Letenky rezervujte přímo na stránkách společnosti Air Seychelles. Chvíli jsme o této možnosti uvažovali, ale nakonec jsme zvolili levnější variantu a to cestu lodí.

Cesta trajektem mezi ostrovy

Pravidelný trajekt provozovaný společností Cat Cocos jezdí mezi třemi hlavními ostrovy – Mahé, Praslin a La Digue. Každý den jezdí v jinou dobu, jízdní řády naleznete ZDE. Cesta mezi Mahé a Praslinem trvá 1,5 h, z Praslinu trajekt pokračuje dále na La Digue, kam dopluje za dalších 15 min. Jízdenky na trajekt si rezervujte minimálně týden dopředu na tomto odkazu. Jedna cesta stojí 840 SCR ( cca 1400,- Kč ). Trajekt převáží pouze osoby a zavazadla, nikoliv auta. Musíte si tedy na každém ostrově auto znovu půjčit. Na ostrově La Digue auta nejezdí vůbec. Jediná možnost je dopravovat se pěšky nebo na kole.

Jak se na Seychelách stravovat?

Nejjednodušší způsob je bydlet v hotelu a stravovat se v hotelu, ale to se na Seychelách opravdu nedoplatíte. Ušetříte tím, že budete bydlet v apartmánu s možností vaření a v supermarketu si koupíte hotovky nebo suroviny na vaření. Také se můžete stravovat ve stáncích s rychlým občerstvením, ale to jsme zkusili jednou a nebyli jsme spokojeni.

Seychelská jídla

My si v každé destinaci, kterou navštívíme, chceme užít i místní jídlo. Stravujeme se tedy většinou tak, že si snídani dáme v apartmánu, oběd v restauraci a večeři zase v apartmánu z vlastních zdrojů. Dělali jsme to tak i na Seychelách, užili jsme se zejména ryb a mořských plodů a jídlo bylo téměř vždy perfektní. Bohužel Seychely jsou velice drahá destinace, tak se připravte, že oběd v restauraci vyjde minimálně na 800 Kč/osobu. Ale určitě je škoda aspoň občas do restaurace nezajít.

Čím a jak na Seychelách platit?

Místní měnou je seychelská rupie (SCR), která se dělí na 100 centů. V době našeho pobytu byl kurz 1 SCR = 1,6 Kč. Na hodně místech se dá platit kartou, nějaká hotovost je však potřeba. V menších obchůdcích či na tržišti kartou určitě nezaplatíte. Hotovost jsme vybírali v bankomatu, u nás tuto měnu neseženete. Právě pro tyto případy je výhodné si pořídit  Revolut kartu. Více o ní se dozvíte v článku 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele.

Seychelská rupie

Vyplatí se mít s sebou také eura v hotovosti – některé vstupy se s nimi dají zaplatit, ale také ubytování a půjčení auta.

Jaké je na ostrovech počasí?

Seychely leží v tropickém vlhkém klimatu a mimo oblast cyklón. Silné větry a bouřky jsou na Seychelách spíše vyjímkou. Průměrné celoroční teploty vzduchu jsou mezi 25 a 30°C. Podnebí je podobné na všech ostrovech. Na největším ostrově Mahé bývá deštivěji díky horskému hřebeni uprostřed ostrova.

Teplota oceánu na Seychelách je po celý rok skoro stejná. Pohybuje se mezi 26 a 30 °C. Nejstudenější je v červenci a srpnu, nejteplejší pak v dubnu a květnu. Během našeho pobytu začátkem ledna dosahovala teplota vody v oceánu v některých místech i 31°C! Nedovedu si představit ještě něco teplejšího, už v této teplotě se moc nedalo vydržet.

Dešťové mraky a velké vlny, to jsou Seychely

V době od prosince do února je Seychelách období dešťů. My jsme na ostrovech strávili konec roku a prvních 12 dní měsíce ledna a abych řekla pravdu, úplně jsem si zapomněla informaci o období deštů zjistit. A byla jsem hodně překvapená! Z těch 14 dnů na ostrovech byly snad jen dva, kdy nepršelo vůbec. Ostaní dny se bez deště neobešly. A nebyl to jen takový malý deštík, ale pořádný liják, který trval většinou 30 min až hodinu, párkrát i několik hodin nebo celou noc.

Dešťové mraky nad Seychely

Na druhou stranu nás to nijak neomezovalo. Asi dvakrát nás déšť vyhnal z pláže, jedno deštivé dopoledne jsme strávili v pralese, ale většinou to přišlo buď hned ráno nebo pak zase až večer. Pršelo však hodně často a hodně intenzivně a to mě dost překvapilo. Ve stejnou dobu před dvěma  lety jsme byli na  Zanzibaru a tam za celou dobu nepadla ani kapka.

Kdybych se měla znovu rozhodnout, zda jet v tomto termínu nebo nikoliv, neváhala bych ani minutu! Jela bych znovu!

Jak si zorganizovat pobyt?

Jak si pobyt rozvrhnout, když budete chtít navštívit více ostrovů a nejen hlavní ostrov Mahé? Doporučuji před odletem být určitě na ostrově Mahé, aby se nestalo, že vám kvůli potížím při přejezdu nebo přeletu z jiného ostrova uletí letadlo do Evropy.

My jsme na Seychelách strávili 12 nocí – prvních 6 na ostrově Praslin a druhých 6 na ostrově Mahé. Po mých zkušenost z pobytu na ostrovech bych příště pobyt rozvrhla takto: 4 noci na ostrově Praslin, 2 noci na ostrově La Digue a 6 nocí na Mahé.

Seychely

Na Praslin bohatě stačí 4 noci – za tu dobu stihnete navštívit nejhezčí pláže a traily ( obojí najdete na západě ostrova ), navštívit prales s endemickou palmou Coco de Mar a udělat si lodní výlet na ostrov Curieuse za suchozemskými želvami obrovskými. Pak se můžete trajektem přesunout na ostrov La Digue, půjčit si kolo a objet pláže, které jsou prý nejhezčí na Seychelách.

Na zavěr se opět trajektem přesunete na ostrov Mahé, kde můžete strávit klidně i více než 6 nocí, stále bude co objevovat – ať už pláže nebo traily uprostřed džungle.

Za kolik se dá pobyt na Seychelách pořídit?

Vše se odvíjí od levné letenky. Jestliže ji koupíte za 12.000Kč a cestujete ve dvou nebo ještě lépe ve čtyřech, můžete se s ubytováním v apartmánu, půjčením auta a stravováním se více méně z vlastních zdrojů ( nákup v supermarketu a vaření v apartmánu ) dostat na cenu pod 50.000 Kč/osobu za 10-14 denní pobyt. A to si myslím, že je celkem přijatelná cena za pobyt v tropickém ráji, co myslíte?

Jestli jsem něco důležitého v článku opomenula nebo máte nějaké konkrétní dotazy k pobytu na Seychelách, napište mi pod článek. Ráda vám na ně odpovím.

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

 

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů