Nedorazilo vaše zavazadlo do cílové destinace?

Ztratili vám zavazadlo? Nezoufejte – tady je přesně, co dělat!

Nepříjemná situace, která se může stát každému cestovateli – přistanete, čekáte u pásu… a kufr nikde. Co teď? Hlavní je zachovat klid a řídit se tímto jednoduchým postupem:

Co dělat, když nepřiletí zavazadlo do cílové destinace?

1️⃣ Připravte si potřebné doklady
Mějte po ruce Boarding pass (palubní lístek), Baggage tag (štítek od zavazadla), který jste dostali při check-inu (většinou bývá nalepený na palubní vstupence nebo pasu).

2️⃣ Najděte správnou přepážku
Vyhledejte přepážku označenou jako Baggage Service, Lost Baggage, Baggage Enquiry apod. Obvykle bývá poblíž pásů na zavazadla. Najděte přepážku letecké společnosti, kterou jste přiletěli. Zde s vámi buď vyplní formulář PIR nebo dají odkaz, na kterém si formulář vyplníte sami.

3️⃣ Vyplňte formulář PIR (Property Irregularity Report)
Uveďte přesný popis zavazadla a hlavně adresu, kam vám ho mají doručit (domů nebo do ubytování). Dnes už lze vše udělat online. Získáte referenční číslo – to si uložte, slouží ke sledování. Letecká společnost se zpravidla snaží zavazadlo doručit do 2 dnů.

Z vlastní zkušenosti: zažila jsme již dvakrát, naštěstí vždy při příletu domů, pokaždé na letiště Vídeň. Poprvé nám nám kufr přivezli už druhý den až domů, podruhé to bohužel trvalo 6 dnů – takže nezoufejte, když to nebude hned.

Máte nárok na kompenzaci výdajů!

Do doby, než zavazadlo dorazí, máte nárok na proplacení nezbytných výdajů – toaletní potřeby, základní oblečení apod.

  • Některé aerolinky vám vyplatí okamžitou hotovost (např. 50 USD)

  • Jiné kompenzují zpětně na základě účtenek

  • Maximální náhrada může dosáhnout až 1220 €

Zpoždění zavazadel si můžete pojistit – většina cestovních pojištění tuto položku zahrnuje!

Kdy je zavazadlo považováno za ztracené?

Pokud se ani po 21 dnech neobjeví, je oficiálně prohlášeno za ztracené. V takovém případě máte právo žádat plnou náhradu nejen za kufr, ale i za věci, které v něm byly. Její výše záleží na letecké společnosti.

Rada na závěr:

Vždy si do příručního zavazadla dejte:

  • náhradní oblečení
  • základní hygienu
  • léky
  • doklady a cennosti

Ať v případě zpoždění kufru vydržíte v klidu pár dní bez stresu.  Cestování občas přinese nečekané komplikace – ale když víte, co dělat, nic vás nerozhodí!

Hledáte další tipy na cestování? Podívejte se na článek Jak hledat levné letenky a kde je kupovat, který najdete v sekci Rady na cesty. Najdete tam i spoustu dalších užitečných informací pro cestování na vlastní pěst – například Jak se dostat na letiště NEJEN do Prahy a do Vídně, Jak získat vstup do letištních salonků ZDARMA nebo také  7 TOP aplikací úspěšného cestovatele.

 

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů  nebo Hotových itinerářů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.
Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *