Bristol, Salisbury, Stonehenge

Nikdy jsem netušila, že zrovna Anglie bude stát, do kterého se budu opakovaně vracet. Ale člověk míní, život mění!

Před 8 lety, když jsem navštívila Londýn, jsem si říkala, že mě čeká ještě maximálně návštěva Skotska, případně Wellsu a tím budu mít cestování po tomto státě vyřešené. Člověk míní, život mění… Ve Skotsku ani Wellsu jsem sice zatím nebyla, ale v Anglii jsem mizitím byla už třikrát a s každou další návštěvou jí přicházím čím dál víc na chuť.

Anglie není jen Londýn, aneb náš podzimní výlet do Birminghamu je název článku, který jsem sepsala po naší loňské návštěvě. Letos se syn vrátil zpět do Bristolu, kde s přítelkyní studují, takže naše podzimní návštěva směřovala opět tam. Byli jsme zde již podruhé, takže už jsme nejeli do neznáma a dost jsme se těšili, protože jsme věděli, co nás čeká a co si tam užijeme. Kromě courání po městě jsme si naplánovali i jeden výlet mimo město. Tentokrát padla volba na Salisbury a Stonehnge. Při minulé návštěvě, před třemi lety, to byl výlet do lázeňského městečka Bath. Co dalšího jsme v Bristolu viděli a zažili při naší první návštěvě se dočtete také v článku na webu.

Jak náš prodloužený víkend probíhal?

Letenky

Jako každý výlet, tak i tento začínal nákupem letenek. Jestli potřebujete poradit z vyhledáním a nákupem levných letenek, mrkněte na článek  Jak hledat levné letenky a kde je kupovat, ve kterém jsem vše před nedávnem podrobně a přehledně vysvětlila. V sekci článků Rady na cesty se také dozvíte, co dělat v případě zrušení letu leteckou společností.

Podzimní víkendy jsou ideální na výlety do evropských metropolí – můžete vyrazit třeba do Madridu, Toleda nebo do Stockholmu. Ze všech těchto míst najdete článek na webu, který vám plánování výletu velmi zjednodušší. Najdete tam také článek Velké překvapení jménem RIGA aneb prodloužený víkend v perle Pobaltí, ve kterém nadšeně popisuji, co jsme zažily a jak jsme byly s kamarádkou Monikou unešené z této Pobaltské perly. My jsme v ní byly na jaře, krásná bude určitě i na podzim.

I do Anglie, ať už do Bristolu nebo do Birminghamu, jsme pokaždé jeli na podzim a zejména při posledních dvou návštěvách nám neskutečně vyšlo počasí a my jsme zažili nádherný víkend. Do Bristolu se nám vždy jevilo nejvýhodnější letět přímým letem z Katowic se společností Wizzair. Kde se v Katowicích parkuje a jak se provádí rezervace najdete v článku Jak se dostat na letiště nejen do Prahy a do Vídně.  Do Bristolu se dá letět přímým letem také z Vídně a Prahy s Ryanair, ale nevyhovaly nám dny, neboť jsme se potřebovali dostat přesně do termínu podzimních prázdnin. Letěl s námi totiž i mladší syn s přítelkyní, kteří oba ještě studují.

Let Katowice - Bristol

Let z Katowic i z Vídně trvá 2 h. Letenky jsem kupovala 3 měsíce před odletem a vyšly nás asi na 2.500 Kč na osobu. Letěli jsme pouze s malým příručním zavazadlem, které je v ceně nejlevnější letenky a připlatili jsme si jenom sedadla, abychom seděli vedle sebe.

Bristol

Kde se ubytovat?

V Bristolu jsme měli ubytování na 4 noci a bydleli jsme v apartmánu nedaleko centra a také kousek od synova bytu. Poloha tedy naprosto úžasná. Ubytování jsem rezervovala na Bookingu a jmenovalo se The Broadmead Forest – Spacious City Centre 3BDR Apartment, platba proběhla pár dní před odjezdem přes Booking a den před odletem mi poslali přístupové údaje. Byl to prostorný apartmán se třemi ložnicemi s výbornou polohou v centru. Když budete v Bristolu, mohu vám ho jen a jen doporučit!

Ubytování The Broadmead Forest - Spacious City Centre 3BDR Apartment

Jak se po městě pohybovat?

Po Bristolu a blízkém okolí se dá pohodlně cestovat typickými dvoupatrovými autobusy. K tomu budete potřebovat aplikaci FirstBus, ve které se lístky kupují. Při vstupu do autobusu si pak lístek zobrazíte a naskenujete u řidiče. My jsme si kupovali vždy skupinový lístek pro 5 osob na 24 h za 10,5 £. Ten ale neplatí pro cestu na letiště. Na tu je potřeba si koupit zvláštní lístek za 8 £ pro dospělého, 6 £ pro studenta a pro dítě.

Co navštívit centru?

Bristol je moc pěkné typické anglické studentské město, ve kterém můžete strávit víkend, ale klidně i týden a rozhodně se nudit nebudete. Oproti moderní, turisty přeplněné metropoli Londýnu, tady na vás dýchne stará Anglie.

S dětmi v centru můžete zajít do akvaria nebo se svézt na obřím kole. Moc hezká je také procházka kolem městského přístavu s promenádou Floating Harbour.

Bristolské akvárium

Nedaleko centra najdete Bristolskou katedrálu a na kopci nad ní je krásný městský park Brandon Hill, ve kterém vesele pobíhají veverky a na vrcholku je věž Cabot Tower, ze které je úžasný výhled na město. Vstup na věž je zdarma. Byla postavena v 90. letech 19. století na počest 400. výročí cesty italského mořeplavce Johna Cabota z Bristolu do severní Ameriky (nyní Kanady), kterou při této cestě objevil.

Věž Cabot Tower

Most Clifton Suspension Bridge

Moje nejoblíbenější místo v Bristolu je most přes řeku Avon, Clifton Suspension Bridge. Most je výraznou dominantou, používanou jako symbol Bristolu na pohlednicích, propagačních materiálech a informačních webových stránkách. Byl použit jako pozadí několika filmů, televizních reklam a pořadů.

Clifton Suspension Bridge

Jsou z něj nádherné výhledy na kaňon řeky Avon i na celý Bristol. I samotná stavba mostu je velice zajímavá – jedná se o silniční visutý železniční most o délce 412 m, šířce 9,4 m a výšce je 72 m. Most byl otevřen 18. prosince 1864. Za vjezd se platí 1 £, cyklisté a pěší mají vstup zdarma. Nad mostem je observatoř s kavárnou a rozhlednou….

Clifton Suspension Bridge

Příjemnou procházkou lesem od mostu Clifton Suspension Bridge se dostanete k jelení oboře Ashton Court. Tentokrát jsme měli štěstí a celé jelení stádo bylo na dohled a některé laně dokonce přišly až k nám. Jak to vyladalo se můžete podívat na tomto videu.

Jelení obora Ashton Court

Bristolské historické hospody

Co byste si však v Bristolu neměli nechat ujít, je návštěva typické anglické hospody. Je to pojem sám o sobě a v těch bristolských zažijete úžasnou atmosférou a dýchne na vás stará Anglie! To prostě musíte zažít. Ty nejstarší najdete v uličce ze 17. století King Street. Vstoupíte-li do jakékoliv z nich, dýchne na historie a v každé se dozvíte nějaký zajímavý příběh.

Třeba o hospodě Llandoger Trow  se traduje, že se v ní Daniel Defoe setkal s Alexandrem Selkirkem, který mu byl inspirací pro napsání knihy o Robinsonu Crusoe. V hospodě prý také straší. Je v ní až 15 duchů, z nichž nejznámější je malé dítě, jehož kroky jsou slyšet v posledním patře.

O hospodě The Famous Royal Navy Volunteer se zase vypráví, že v ní verbovali námořníky do královského loďstva. Kdo se opil a včas z hospody neodešel, ráno už se vzbudil na lodi a stal se z něho dobrovolně nedobrovolně námořník. Ať už vstoupíte do jakékoliv z nich, vždy to bude velký zážitek!  A samozřejmě u toho ještě ochutnáte výborná anglická piva a cidery.

King Street

Kdybyste si mysleli, že v historické uličce King Street, jsou pouze hospody, musím vás vyvézt z omylu. Nachází se zde totiž i divadlo a to ne ledajaké. Je to nejstarší fungující divadlo v Anglii, jmenuje se Theatre Royal. Poprvé bylo otevřeno roku 1766 a je sídlem známé divadelní společnosti Bristol Old Vic, která je zaměřena spíše na mladé.

Když ulicí King Street projdete až ke kanálu Floating Harbour, najdete na něm ciderový bar na lodi, který také stojí za návštěvu. Kde jinde se vám podaří ochutnat více jak 10 druhů pravých anglických ciderů!

Apple cider barge

Ještě bych vypíchla jednu hospodu, která se sice nenachází na King Street, ale nedaleko Bristolské katedrály, ale jedná se o nejstarší hospodu v Bristolu. Jmenu je se The Hatchet Inn, byla založena  v roce 1606 a traduje se o ní, že do ní chodil Černovous. My jsme v ní zažili celkem veselou historku.

Přišli jsme do ní kolem 17 h, usadili se, vklidu si objednali a vesele se bavili. Najednou chvíli po 18h přišel člověk, ať mu všichni ukážeme doklady, že po 18h nesmí být uvnitř nikdo mladší 18 let. To trochu vystresovalo mladšího syna, kterému do 18-tých narozenin chybělo 14 dní . Naštěstí starší syn zachoval klidnou hlavu, říkal mu, ať nic nědělá, vytáhl občanku, holky také ukázaly občanku, já jsem se na pána podívala stylem „To myslíte vážně, že i po mě chcete občanku??“, tak si to pán naštěstí rozmyslel a dál už po nás občanky nechtěl. Mladší syn však byl z této scénky tak v šoku, že už tam příště raději nechtěl. Do konce pobytu jsme si z něho dělali srandu, že ho chtěli vyvést z hospody!!

Hospoda The Hatchet Inn

Pak jsme zjistili, že je to tak téměř všude. Někde po 18 h, někde až po 20h. Tam prostě není zvykem, jako u nás, aby se do hospod večer chodilo i s dětmi. Tak si na to dejte pozor a jestli máte děti mladší 18 let, musíte do hospod zajít spíše odpoledne, než večer. Je také klidně možné, že s menšími vás tam nepustí vůbec. Je pravda, že hospoda není úplně ideální místo pro malé děti, k tomu slouží jiná restaurační zařízení.

Bristolské kavárny

Ještě bych chtěla zmínit aplikaci European coffee trip, díky které jsme v Bristolu objevili samé zajímavé kavárny – krásné, netradiční prostředí a dobrá káva ( záměrně nepíšu výborná, protože byla spíše průměrná, ale na Anglii spíše lepší ).  Kávová kultura tady totiž není na takové úrovni jako jsme zvyklí u nás, ale dělají pokroky.

Bristolské kavárny

Doporučuji si aplikaci nainstalovat, když budete v neznámém městě. Objevíte tak nejen zajímavé kavárny a bistra, třeba ve Stockholmu je jich opravdu hodně, ale také zajímavá místa, na která byste jinak nenarazili. V Bristolu jsme díky ní objevili centrum street artu – uličku Leonard Lane.  

Ulička Leonard Lane

 Salisbury

Městečko Salisbury bylo vlastně největším překvapením našeho podzimního výletu do Anglie. Hlavním cílem jednodenního výletu z Bristolu byla návštvěva Stonehenge, do kterého se jede ze Salisbury autobusem. A nakonec jsme byli okouzleni nejen Snohenge, ale i samotným Salisbury. Město má krásné historické centrum plné starých typických anglických domů, je obklopené hradbami a nejvýznamější a nejdominantnější stavbou je samozřejmě katedrála ze 13. století.

Salisbury

Salisburská katedrála

Salisburskou katedrálu jsem si přála navštívit hlavně já a jsem ráda, že se mi podařilo přesvědčit i ostatní. Byla opravdu monumenální a za návštěvu rozhodně stála.Uznali to nakonec všichni.  Není to totiž ledajaká katedrála, pyšní se několika nej mezi anglickými katedrálami.

  • katedrála má největší křížovou chodbu a největší zastavěný prostor ve Velké Británii
  • její věž je nejvyšší ve Velké Británii – dosahuje výšky 123 m

Salisburská katedrála

Největší význam katedrály je zejména v tom, že je v ní umístěna jedna ze čtyř originálů Magna Charty Libertatum, neboli Magna Carta, což je je anglický právní dokument z roku 1215, který omezoval některé panovníkovy pravomoci. Zejména vyžadoval, aby respektoval zákonné procedury a aby akceptoval, že jeho rozhodování bude omezeno zákonem. Výslovně vyjmenovával některá práva jeho poddaných, z nichž nejdůležitější bylo právo odvolání se proti nezákonnému uvěznění. V katedrále si ji můžete prohlédnout.

Salisburská katedrála

Vstup do katedrály si rezervujte předem on-line , ať máte jistotu, že se do ní dostanete. Vstupné je 9 £. V případě, že chcete navštívit i Stonehenge, kupte si kombinovanou vstupenku na těchto stránkách a katedrálu budete moci navštívit do 48 h od návštěvy Stonehenge. Jestliže tedy máte více času, zůstaňte v Salisbury 1-2 noci a užijete si město i nedaleké Stonehenge více v klidu. Za jeden den se to dá také stihnout, ale je to hodně náročné. Po mých zkušenostech bych doporučovala návštěvu minimálně dvoudenní.

Do Salisbury  jsme se z Bristolu dostali za 70 min vlakem, který vyjížděl z nádraží Bristol Temple Meads railway station, které vypadá jak z Harryho Pottera. Můžete sem dojet i z jiných měst, například z Londýna cesta trvá 1,5 h.

Stonehenge

Ztatým hřebem našeho výletu mělo být Stonehenge.  V závěru jsme z výletu měli smíšené pocity, protože organizace nebyla úplně dobrá.

Stonehenge

Přímo před vlakovým nádražím staví autobus, který vás každou hodinu v době od 10 h do 16 h v létě a do 14 h v zimě odveze ke Stohehenge. Zastavuje i v centru Salisbury, ale většinou se zaplní již na nádraží a v centru už nepříbírá. To se stalo nám, protože jsme po příjezdu do Salisbury nejdříve vyrazili do katedrály, do které již odpoledne nebylo možné jít. Takže jsme se pak museli vrátit zpět na nádraží, abychom měli jistotu, že se do dalšího autobusu dostaneme. A to jsme byli na konci října, kdy už není hlavní sezona. Nedovedu si to představit v létě.

Cesta ke Stonehenge má trvat asi 35 min, ale nakonec se to protáhlo téměř na hodinu, protože nastupování do autobusu trvalo velice dlouho. Doporučuji si předem na těchto stránkách koupit lístek , nejlépe kombinovaný na autobus, na Stonehenge a na katedrálu. Není to nic levného, stojí 40,5 £, ale ve výsledku to vyjde nejlevněji. Rodinný lístek pro 2 dospělé a max. 3 děti do 12 let vyjde na 120 £.

V samotném Stonehenge už to probíhalo hladce. Vzhledem k tomu, že jsme měli již koupený lístek, nemuseli jsme stát frontu u pokladny a rovnou jsme proběhli ke stanovišti shuttle busů, který nás v rámci vstupného dovezl až ke komplexu menhirů. Samotné Stonehenge se nám hodně líbilo i když nám pak hodně lidí říkalo, že se jim tam nelíbilo, protože je blízko rušná silnice. My jsme si ničeho nevšimli. Ba naopak jsme měli pocit, že je to velice klidné a hezké místo.

Stonehenge

Jakmile jsme si obešli kamenný kruh, jeli jsme zase zpátky k místu, odkud odjížděl autobus do Salisbury. Odjiždí opět jednou za hodinu. V létě poslední v 19 h, v zimě v 17h.

Po cestě autobus ještě zastavuje v Old Sarum, což je místo, které bylo osídleno již v době železné a do 12. století zde bylo město s hradem a katedrálou. Nyní jsou tam pouze ruiny. Můžete si je prohlédnout a pak městským autobusem dojet zpět do Salisbury. Platí na něj kombinovaná jízdenka na Stonehenge. My jsme nevystoupili a jeli jsme rovnou do města. Když jsme toto všechno absolvovali, bylo už skoro 17 h a nám se teprve podařilo jít do restaurace sítě Wetherspoon na oběd. Hlad už jsme měli pořádný!

Restaurace Wetherspoon

Kdekoliv v Anglii hledejte restaurace, na kterých je napsáno Wetherspoon – je to koncept restaurací, ve kterých po celé Anglii najdete asi téměř stejnou nabídku jídel a pití, ale hlavní výhodou je, že je zde minimálně o 40% levněji než  v ostatních restauracích. Najdete je v každém městě, tedy i v Bristolu a Salisbury. Piva zde stojí většinou kolem 3 £ a Fish & chips  s pivem zdarma měli asi za 9 £. Jsou to totiž restaurace pro místní, ne pro turisty. Tak až je na vaší vlastní cestě po Anglii uvidíte, určitě je vyzkoušejte. Nebudete litovat! 

Další návštěva již brzy

Prodloužený víkend v Anglii utekl jako voda, všichni jsme si ho dost užili a už se začínáme těšit na další. Tentokrát netradičně proběhne zřejmě během letních prázdnin a bude spojen s jednou velkou významnou událostí, kterou naši studenti zakončí svůj pobyt v Bristolu. Držme jim tedy palce, ať se jim vše vydaří podle jejich představ a vyjdou jim jejich další plány. My je rádi přijedeme navštívit kamkoliv, aspoň poznáme zase další místa v Anglii 🙂 .

Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.

Dáša Hiršová
Jsem nadšená cestovatelka a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti a tipy jak cestovat levněji, zajímavěji, radostněji, ale HLAVNĚ PODLE SVÉHO! Více o mě se dozvíte zde>>.

Jsem autorkou ePrůvodců a eCestopisů, které vám usnadní vaši vlastní cestovatelskou dovolenou a také eBooku 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst.

Sestavím vám ITINERÁŘ NA MÍRU vašim představám a požadavkům.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů