Tento článek se nezabývá přírodními krásami tohoto nádherného středomořského ostrova, ale je zaměřen se spíše na praktické tipy a informace, které vám pomohou při plánování a organizaci pobytu.
Ohledně míst, která stojí za na Korsice za návštěvu, snad brzy sepíšu další článek, než to ale bude, najdete tato místa na FB Cestujte s radostí nebo na Instagramu. Můžete si také pořídit mapu zájmových bodů, kterou lze stáhnout do aplikace Mapy.cz. Obsahuje místa, která jsme na Korsice navštívily, ale i místa, která jsme měly v plánu, ale už jsme je nestihly. Stažením mapy ušetříte čas zadáváním bodů do mapy.
Jestliže budete chtít poradit s naplánováním cesty na Korsiku na vlastní pěst, můžete využít mého eCestopisu KORSIKA – hornatá kráska Středomoří, který je již připraven ke stažení. Najdete v něm pohromadě všechny důležité informace, spoustu inspirace a praktických rad, které vám usnadní přípravu i pobyt na tomto nádherném ostrově. Součástí je i podrobný 8 denní itinerář. Ráda vám také sestavím itinerář na míru vašim představám a požadavkům.
Rozmanitá příroda Korsiky
Na Korsiku jsem se vypravila s kamarádkou Monikou v květnu letošního roku a po předloňském naprosto úžasném putování po krásách Andalusie a loňské poznávací cestě po Sicílii, to byla naše třetí cestovatelská dovolená. Než jsme se na ni vydaly, bylo potřeba zařídit pár organizačních věcí. Já vás jimi v tomto článku postupně provedu.
Než se na Korsiku vydáte, musíte se rozhodnout, jak se na ni dostanete. Zda pojedete autem nebo poletíte letadlem. Ani jedna z těchto variant není úplně jednoduchá a každá má své pro i proti. My jsme ovšem v této otázce měli jasno hned – pro nás připadala pouze jediná možnost a to cesta letadlem a půjčení auta na místě.
Jestliže se rozhodnete pro cestu autem, čeká vás přes 1000 km dlouhá cesta do Livorna a pak téměř 5 h na trajektu na Korsiku. Nedá se říci, že by tato cesta byla pohodlnější, levnější či rychlejší než cesta letadlem, ale má velkou výhodu v tom, že si nemusíte na Korsice půjčovat auto, můžete si vzít více věcí a také si pobyt termínově naplánovat více podle sebe.
Kamarádka Monika téměř neřídí a já sama jsem si na takovou cestu netroufla, volba tedy byla jasná. Poletíme letadlem! Představa byla sice jasná, ale realizace až tak jednoduchá nebyla. Na Korsice je sice několik letišť ( Ajaccio, Bastia, Calvi a Figari ), bohužel však z našich okolních letišť ( Praha, Brno, Bratislava, Vídeň či polská nebo německá letiště ) ani na jedno z nich nelétá žádný přímý let.
Akce na lety na Korsiku se také téměř vůbec neobjevují, musela jsem si tedy vhodné kombinace letů vyhledat sama. K tomu jsem využila vyhledávače letenek a díky nim jsem objevila, že letecká společností EasyJet nabízí různé kombinace letů z Prahy na Korsiku z přestupem buď ve Švýcarsku ( Basilej, Ženeva ) nebo ve Francii ( Paříž, Lyon, Nantes, Bordeaux ). My jsme nakonec zvolili přestup v Basileji s tím, že po cestě tam jsme museli v Basileji strávit jednu noc a po cestě zpět nám lety na sebe navazovaly ( pouze do doby, než nám letecká společnost let do Prahy zrušila ).
Basilej
Důležité je říci, že tyto lety ( Praha – Basilej a zpět a Basilej – Ajaccio a zpět) jsou navzájem nezávislé, na sebe nenavazující, takže kdybyste třeba kvůli zpoždění letu z Prahy v Basileji nestihli let na Korsiku, musíte si koupit let nový bez náhrady. Proto je nutné koupit tyto lety přes Worldwide, což je služba, kterou nabízí EasyJet a díky ní se pak s navzájem nezávislých letů stanou lety na sebe navazující a v případě zpoždění či zrušení letu leteckou společností vám EasyJet zdarma letenku přebookuje na nový let.
A nejen to! Když nám letecká společnost zrušila poslední ze čtyř letů, tedy let z Basileje do Prahy a další let byl o den později, musely jsme kvůli tomu přespat v Basileji. V rámci pojištění Dohop, které jsme si při rezervaci musely dokoupit, jsme ovšem měly nárok nejen na bezplatnou změnu letenky, ale i na zaplacení noclehu a účtů za jídlo, které jsme tam utratily. Navštívily jsme tedy Basilej zadarmo!
K mému velkému překvapení refundace proběhla velice rychle a bez jakýchkoliv problémů. Vše jsem řešila online: nejdříve jsem poslala email s žádostí, do pár hodin odpověděli a poslali odkaz na formulář, který jsem vyplnila, asi za 5 dní přišla odpověď, že všechny požadavky akceptují a za další dva dny jsem měla peníze na účtu. Po ne úplně kladných zkušenostech s Turkish Airlines s vrácením peněz za letenku na Seychely, toto působilo jako malý zázrak! Jedinou nevýhodou bylo, že když nám letecká společnost poslala email se zrušením letu, nemohla jsem si let přebookovat sama online, ale musela jsem zavolat ( tedy volal syn ) na anglickou linku Dohop a oni změnu provedli. Ale vyplatilo se to!
Korsika z letadla
Cena letenky nebyla úplně nízká: za 4 lety pouze s malým příručním zavazadlem o velikosti max 45 x 36 x 20 cm, předplacenými sedadly a pojištěním Dohop, které jsme si při koupi letů přes Worldwide musely připlatit ( cca 500,- na letenku ), jsme zaplatily každá asi 5.000 Kč. Cestovaly jsme s batohem, který sice předepsané limity překračoval, ale rozhodly jsme se to risknout. Příplatek za jakékoliv další zavazadlo, ať už odbavené nebo neodbavené, by nás vyšel na částku kolem 3.000 Kč a to už jsme nebyly ochotné akceptovat. U všech čtyř letů jsme prošly, ale byl to trochu adrenalin. Naštěstí kontrola probíhala jen namátkově.
V přídadě, že letíme s Ryanair nebo Wizzair přikupuji zavazadla už při koupi letenek, vyjde to levněji než při checkinu. U EasyJet to bohužel bylo drahé už při nákupu letenek a ještě by se to násobilo čtyřmi, tak jsme si nic nepřiplatily a doufaly, že se sbalíme do malého batůžku. Nakonec byl trochu větší, ale hlavní bylo, že to byl batoh. S kufrem bychom rozhodně neprošly.
Jestliže nemáte z vyhledáváním letenek zkušenosti, přečtěte si nejdříve článek Jak hledat levné letenky a kde je kupovat, ve kterém podrobně vysvětluji, jak na to.
Ihned po nákupu letenek na nic nečekejte a zarezervujte si půjčení auta. Čím více se bude blížit váš termín, tím cena za půjčení bude vyšší a výběr aut menší. Věděla jsem, že na Korsice jsou úzké silničky, nechtěla jsme tedy nic velkého, ale po loňské zkušenosti z našeho putování po Sicílii, jsem nechtěla auto třídveřové, ale pětidveřové. Nakonec jsme měly půjčeného Citroena C3 a byli jsme s ním spokojené. Jezdilo se s ním výborně i v těch nejprudších pasážích.
K rezervaci aut v poslední době vždy využívám vyhledávač Discover Cars, na kterém si vyhledám auta ode všech půjčoven v daném místě, zarezervuji a zaplatím jen asi 10 % půjčovného. Zbytek pak doplatím přímo v půjčovně při vyzvednutí auta. Tentokrát jsme auto měly z půjčovny Alamo a vše proběhlo naprosto bez problémů. Na letišti Ajaccio najdete půjčovny na parkovišti přímo před letištní halou. Cena půjčovného za 9 dní byla 320 Eur, cca 8.000Kč.
Naše auto Citroën C3
Nezapomeňte si při převzetí, ale i při vrácení, auto ze všech stran pečlivě nafotit. Tentokrát po nás dokonce chtěli, abychom jim fotky po převzetí vozu obratem poslaly. Většinou to chtějí až při vrácení vozu, když jsou nějaké nesrovnalosti. Při vrácení vozu v Ajaccio na letišti si ho osobně prohlédli a když nezjistili žádné nesrovnalosti, ihned mi odblokovali celý depozit.
‼ Před odletem si nezapomeňte pořídit kreditní kartu ( vlastníkem musí být ten, kdo bude půjčené auto řídit! ), bez té vám většina půjčoven auto nepůjčí nebo si budete muset zaplatit neúměrně vysoké pojištění. Karta slouží k zablokování depozitu, který vám při bezeškodním průběhu ihned po vrácení auta odblokují. V případě, že auto nějak poškodíte nebo dojde k nehodě, podle toho jaké máte pojištění a jaká je výše škody, si nějakou část peněz ponechají, dokud nedojde k dořešení případné pojistné události.
Nezapomeňte také na pojištění, které je možné zaplatit přímo na stránkách Discover Cars při rezervaci vozu nebo až při vyzvednutí auta u dané půjčovny. To je ale dražší, udělejte to tedy rovnou při rezervaci auta. Při vyzvednutí auta se vám často budou snažit vnutit znovu jejich pojištění, ale je zbytečné to platit dvakrát.
Jestliže si během jednoho roku budete v zahraničí půjčovat auto vícekrát, vyplatí se uzavřít roční pojištění na půjčená auta. Vyjde to levněji a hlavně to nebudete muset pokaždé řešit. Rozsah pojištění lze zvolit Evropu nebo celý svět s tím, že některé země, jako třeba Island nebo Dominikánská republika, jsou z pojištění vyloučené. Velkou výhodou je, že lze na jedno pojištění pojistit až 4 řidiče. Naopak nevýhoda je, že po vás zřejmě budou chtít vyšší částku na depozit, ale nemusí to tak být vždy. Zkoušela jsem poprvé na Korsice a záloha byla stejná jako jindy, 1400 Euro.
Než se pustíte do rezervování ubytování, je potřeba si vytvořit plán cesty. Korsika je velká a najdete na ní mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Než si uděláte plán, prostudujte si nejdříve, co vás zajímá a co byste chtěli navštívit. Korsika je velká a rozmanitá a určitě za jeden pobyt nestihnete obsáhnout vše, co nabízí.
Rozmanitá příroda Korsiky
My jsme v květnu 2023 s Monikou měly v plánu poznat od každého něco – moře, hory, městečka, vyhlídky, vodopády i nějaké památky a tomu jsme uzpůsobily náš program, který byl opravdu nabitý, ale stál za to. Vše jsme samozřejmě nestihly, ale hodně jsem toho měla předem nastudováno a mám to stále v živé paměti. Svoje čerstvě nabité poznatky a zkušenosti z cesty po Korsice, ráda využiji při sestavování itineráře na míru, který bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům.
Poslední, co je potřeba udělat před odletem, tedy v případě, že jedete na vlastní pěst, je rezervovat ubytování. My jsme na Korsice spaly na čtyřech místech, většinou to byly apartmány, někdy i se snídaní a poslední noc před odletem, jsme strávily v hotelu kousek od letiště.
Ubytování rezervuji vždy na Bookingu, najdete tam všechny možné druhy ubytování – luxusními hotely počínaje, přes penziony, apartmány až po hostely a levné ubytovny konče – vybere si opravdu každý! Vždy se snažím ubytování rezervovat tak, aby je bylo možné ještě pár dní před odjezdem zrušit zdarma v případě nečekaných změn plánů. Vždy to nejde, ale může to ušetřit mnoho peněz. Několikrát se mi stalo, že jsem ubytování musela zrušit až po termínu, kdy je bylo možné zrušit zdarma. Napsala jsem tedy přímo ubytovateli a většinou mi vyhověli a ubytování mi zdarma zrušili.
Naše ubytování uprostřed hor
Na Korsice kromě posledního hotelu se mi vždy platba za ubytování strhla pár dní před začátkem pobytu z karty přes Booking. Při pozdějším dojezdu nebyl problém – většinou mi někde nechali klíč i s podrobnými informacemi ohledně ubytování. Konkrétní tipy na ubytování jsou také součástí itineráře na míru.
A díky tomu, že mám už pár let registraci na Vratné Peníze, dostanu ještě 4,4 % z ceny ubytování zpět. Přes tuto stránku provádím nejen rezervace ubytování, ale také jakýkoliv nákup na internetu a tím část peněz z každého nákupu vždy dostanu zpět. V jaké výši, závisí na konkrétním obchodě, u Booking.com jsou to 4,4 % z ceny ubytování. Není to nic složitého, stačí se pouze registrovat na této stránce a část vašich nákladů se vám pokaždé vrátí zpět.
Západ slunce na terase hotelu v Ajacciu
Další platformou, hojně využívanou k rezervaci pobytů, je ubytování v soukromí přes airbnb. Tuto službu já však zatím nevyužívám.
Korsika je polohou sice blíže Itálii, ale spadá pod správu Francie. Platí se zde tedy Eurem. Na většině míst se dá platit kartou, ale nějaká hotovost se určitě hodí, budete ji ovšem potřebovat minimálně. I na tržištích a v malých stáncích se většinou dalo platit kartou. V případě, že byste přece jen potřebovali hotovost, můžete si ji vybrat v bankomatu ve větších městečkách ( Corte, Bonifacio, Ajaccio ). Nikdy na výběr z bankomatu nepoužívejte kartu ke svému účtu!! Pořiďte si kartu, kterou budete používat pouze na cestách a jinak na ní nebudou žádné peníze. Na to je ideální karta Revolut.
Již nějakou dobu na svých zahraničních cestách používám pouze Revolut kartu a jsem s ní naprosto spokojená. Je to také fyzická karta, ale je k účtu, který je prázdný a posílám si něj pouze tolik peněz, kolik budu při cestování potřebovat. S kartou mohu platit i na internetu, ale opět si tam pošlu pouze tolik, kolik chci zaplatit a jinak zůstává prázdná. V případě zneužití karty nepřijdu tedy o žádné peníze, protože tam žádné nejsou.
Kartu lze načíst také do apple pay, příp. do google pay. Při placení ji tedy fyzicky nepotřebujete, můžete platit mobilem. Její další výhodou je, že si v aplikaci pro správu karty, můžete vytvořit tolik účtů, kolik potřebujete, v jakých měnách chcete. Kurz je zde mnohem výhodnější než v bance. Měnit peníze je potřeba ve všední dny, směna je zdarma a použije se na ni kurz, který je v daný čas aktuální. O víkendu, kdy jsou burzy zavřené, se platí nepatrný poplatek.
Je tedy výhodné Revolut kartu používat při výběru peněz v zahraničí, při platbě na internetu v cizí měně a samozřejmě také při placení v zahraničí.
Od té doby, co tuto kartu mám, si ji nemůžu vynachválit. Založit si ji můžete na tomto odkazu, zabere to pár minut a hned ji můžete používat. Nemusíte čekat až vám dojde fyzicky, platit s ní jde rovnou po založení a přidání do apple pay, příp. do google pay. Fyzicky vám karta přijde asi do 10 dnů.
Nyní už máme vše připraveno, můžeme se tedy vydat na naši plánovanou cestu na Korsiku, která bude PŘESNĚ PODLE NAŠICH PŘEDSTAV! Před odjezdem si ještě nezapomeňte přečíst článek 7 TOP aplikací úspěšného cestovatele, ve kterém najdete tipy na užitečné aplikace, které vám zjednodušší a zpříjemní cestování na vlastní pěst.
Podobný postup můžete využít, ať už se chystáte do jakékoliv jiné destinace, nejen na Korsiku. Jakmile to budete dělat po několikáté, zjistíte, že to až tak složité není. A jestli nevyjde vše přesně podle plánů? NEZOUFEJTE a IMPROVIZUJTE, nakonec se může stát, že nový plán bude lepší než ten původní – naše cesta po Řecku je toho zářným příkladem !
Jestliže máte rádi přírodu, mohlo by se vám líbit i na dalších zajímavých místech, která jsme již navštívili, např. na Azorech, Madeiře, Faerských ostrovech nebo na Gran Canarii. O všech těchto destinacích a mnoha dalších, zde najdete zajímavé články.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.