Skotsko bylo již dlouho dobu na seznamu mých přání, a protože loni jsem se rozhodla svoje dlouhodobá cestovatelská přání neodsouvat, ale konečně začít plnit, došlo nejen na ně, ale i na ostatní místa, o kterých jsem již delší dobu přemýšlela. Na jaře jsem nejdříve navštívila Korsiku, v létě Sardinii a Skotsko s Orknejemi a na podzim jsem zvládla i dlouho vysnívaný Island. Tyto ostrovy jsem chtěla navštívit už velice dlouho a nakonec jsem je všechny stihla za jediný rok, tedy spíše půl rok, od května do listopadu. Bohužel u některých míst vyvstala potřeba se na ně opětovně vrátit, mám je tedy na seznamu i nadále 🙂 .
A aby toho nebylo málo, stihla jsem loni i Sicíliii a Kypr. Během půl roku jsem tedy navštíviĺa čtyři největší ostrovy Středozemního moře: podle velikosti je to Sicílie, Sardinie, Kypr a čtvrtá Korsika. Rok 2023 byl cestovatelsky hodně naplněný – začal Seychelami – tropickým rájem uprostřed Atlantiku, pokračoval jednou z nejzajímavějších cest nejen loňského roku, ale i celého mého cestovatelského života, Guatemalou a pak už následovaly všechny zmiňované ostrovy.
Původní plán byl pouze Skotsko, ale pak se nějak stalo, že jsme k němu přidali i Orkneje. Zjistili jsme totiž, že na ně jede trajekt ze dvou míst ze severu Skotska a velice zajímavá okružní cesta s mnoha krásnými místy byla na světě! Do podrobna popsanou i s mnoha zajímavými tipy a důležitými informacemi, které jsme během pobytu nasbírali, ji najdete v eCestopise Čarokrásné SKOTSKO, ostrov SKYE a divoké ORKNEJE.
Čarokrásné Skotsko
Přiletěli jsme do Edinburghu, hned na letišti si půjčili auto a vydali se objevovat krásy skotské přírody. A jen jsme opustili město, nestačili jsme zírat, divit se a obdivovat krásu skotské přírody a vydrželo nám to celých 10 dní. V tomto článku se nebudu zabývat přesným itinerářem, ale spíše zajímavostmi, tipy a věcmi či situacemi, které nás překvapily a na které byste si měli dát během cesty Skotskem a Orknejemi pozor.
Čarokrásné Skotsko
Jestliže vás zajímají místa, která jsme navštívili, stáhněte si mapu zájmových bodů a všechna je tam najdete. Můžete si podle nich sestavit svůj vlastní itinerář nebo mi napište a já vám sestavím itinerář na míru. Mnoho míst, která jsme na naší cestě Skotskem a Orknejemi navštívili, najdete podrobně popsaná na mém Instagramu a také na FB Cestujte s radostí.
Jestliže máte dostatek času a obytné auto, určitě doporučuji vydat se do Skotska. To je totiž nomádským rájem! Takhle přívětivou zemi k volnému parkování a přenocování na veřejných místech jsem ještě neviděla. Přespávat můžete kdekoliv, kromě míst, kde je to výslovně zakázáno a těch je opravdu minimum. Na jakémkoliv parkovišti či odstavném plácku můžete přespat a nikomu to nevadí.
A jestli máte psa, vemte ho určitě s sebou. Psům je totiž všude vstup povolen. Můžete s ním do restaurací, kaváren, ubytování nebo do obchodů. Málokde jsme viděli ceduli, že je psům vstup zakázán. Naopak, stále jsme se s nimi na různých místech setkávali a nikomu nevadili, právě naopak.
Náš výlet do Skotska by nebyl úplný, kdybychom nezdolali Ben Nevis – nejvyšší horu nejen Skotska, ale i celé Velké Británie. Už téměř 10 let průběžně zdoláváme nejvyšší vrcholy evropských států – tento byl 28. ze 46. Výška Ben Nevisu není nijak závratná, pouhých 1345 m, je tedy menší než naše Sněžka, ale výstup je to pořádný! Vychází se totiž z nadmořské výšky 35 m, celkové převýšení je přes 1300 výškových metrů na vzdálenosti 8 km. Zpět se jde stejnou cestou. Výstup zabere 3 – 4 h, sestup 2 – 3 h, záleží v jakém stavu jsou vaše kolena a fyzička.
Fakta o Ben Nevisu
Výstup na Ben Nevis
Výlet je to opravdu náročný a tak mě překvapilo, kolik lidí se na něj vydává. Nahoru jsme šli téměř v zástupu a na vrcholové plošině se stála fronta na fotku u vrcholového kříže. Ale i tak to za to stálo! A i když jsme celou cestu nahoru šli v mlze, na vrcholu se mraky rozestoupily a odkryly se nám nádherné výhledy. Mapu trasy si spolu s ostatními zajímavými místy ve Skotsku a na Orknejích můžete stáhnout do aplikace Mapy.cz. Mezi zajímavými místy je vyznačen i nejhezčí výhled na majestátní Ben Nevis nedaleko města Fort Wililam.
Na vrcholu Ben Nevisu
Ostrov Skye jsme chtěli vidět nejen my, ale i neuvěřitelná spousta dalších turistů. Díky tomu bylo téměř nemožné sehnat ubytování za rozumnou cenu a ještě v přesně daném místě, které jsem si předem určila. Nakonec jediné vhodné ubytování, které jsem našla, bylo v kontejneru, který byl umístěn na zahradě domu, ve kterém bydlela majitelka. Rozhodně to bylo jedno z nejzajímavějších ubytování, ve kterém jsem spala, ale dvě noci bohatě stačily.
Ubytování v kontejneru
Na zahradě byl trochu nepořádek, ale uvnitř byl kontejner velice útulný a prakticky zařízený – nechyběla kuchyňka, toaleta se sprchou a také na naše poměry velice úzká manželská postel ( doma máme postel širokou 2 m, tato měla sotva 1,6 m ). Nic jiného se tam už nevešlo a po dvou nocích jsme byli rádi, že tento stísněný prostor opouštíme. Kdybyste po tomto zážitku toužili, ubytování se jmenovalo Longay View Alderbank a rezervovala jsem jako vždy na Booking.com.
Krásy ostrova Skye
My jsme byli na ostrově Skye pouze jeden celý den a to je opravdu málo. Nechejte si minimálně 2 dny, klidně i více. Míst k vidění a aktivit je na něm opravdu hodně. Z přístavu Portree můžete třeba vyrazit na půldenní výlet s pozorováním tuleňů. Pozorovat tyto zajímavé živočichy můžete také z hradu Dunvegan. V době naší návštěvy se bohužel tyto výlety z nějakého důvodu nepořádaly. Dále byste si neměli nechat ujít výstup k symbolu nejen ostrova Skye, ale i celého Skotska a tím je skalní útvar Old Man of Storr. Celý výlet k němu a zpět zabere 3 – 4 h.
Jestli existuje nějaké místo, na kterém můžete uniknout každodennímu stresu, vypnout a jen obdivovat úchvatnou přírodu, pak jsou to právě Orkneje. Na těchto skotských ostrovech najdete dechberoucí útesy, které jsou na jaře přímo přeplněné hnízdícími mořskými ptáky, ohromné louky a písečné pláže, ale také památky z doby kamenné. Co zde ale rozhodně nenajdete, jsou lesy. Ty na ostrovech kvůli podzimním a zimním vichřicím nevydrží ani jeden rok. Stromy zde rostou pouze ve městě, ukryty mezi budovami.
Divoké Orkneje
Fakta o Orknejích
My jsme strávili na Orknejích 3 celé dny a moc se nám na nich líbilo. Vlastně se nám odsud do civilizace vůbec nechtělo. Bydleli jsme na hlavním ostrově Mainland v naprosto úžasném apartmánu, který vám mohu vřele doporučit. Byl součástí ubytovacího komplexu Eastbrae Cottages & Lodges nad městem Stromness a byl z něj krásný výhled na okolní krajinu. V tomto komplexu si kromě různě velkých apartmánů můžete pronajmout také celé domy – ideální i pro skupiny.
Ubytování Eastbrae Cottages & Lodges
Kromě ostrova Mainland jsme navštívili také ostrovy Burray, South Ronaldsay, Lamb Holm a Papa Westray. Mezi všemi orknejskými ostrovy se můžete přepravovat trajekty. Některé ostrovy jsou mezi sebou spojeny silnicí a mezi některými existuje dokonce i letecké spojení. Najdete zde i jednu velice speciální leteckou linku.
Na hlavním orknejském ostrově Mainland najdete dvě palírny whisky, z nichž jedna je dokonce nejseverněji položená v celé Anglii. A co by to bylo za výlet do Skotska, bez návštěvy palírny whisky, zvlášť když je nejseverněji položená. Jmenuje se Highland Park distilery a rozhodně stojí za návštěvu, i když whisky nijak nehodlujete, tak jako my. Nenechte si ji tedy ujít!
Highland Park distilery
Dalším zajímavým místem, které na Orknejích najdete je Katedrála sv. Magnuse ve městě Kirkwall. Tuto katedrálu prostě musíte vidět! Katedrál jsem navštívila mnoho, ale tato je jiná! Je celá kamenná a vnitřku dominují ohromné kamenné sloupy!
Katedrála sv. Magnuse
Zajímavosti o Katedrále sv. Magnuse:
Kromě Katedrály sv. Magnuse stojí za zmínku také netypická katolická kaple, která se nachází na ostrově Lamb Holm. Nazývá se Italská kaple a byla postavena během druhé světové války italskými válečnými zajatci, kteří byli na dříve neobydleném ostrově ubytováni při stavbě Churchillových bariér východně od Scapa Flow. Kaple je vlastně bunkr s přistavěným vstupem, který kapli připomíná a také s krásně malovaným vnitřkem, který imituje klenby a výzdobu v kostelech, takže uvnitř máte pocit, že se nacházíte v opravdové kapli. Z ostatních budov zajateckého tábora se dochovaly pouze betonové základy.
Italská kaple
Na Orknejích je zajímavých míst mnoho. Kromě milovníků nedotčené přírody, zvířat ( zejména tuleňů a ptáků ) a dechberoucích útesů, si zde přijdou na své i ti, co mají rádi neolitické památky. Nachází se zde Srdce neolitických Orknejí, soubor památek UNESCO, který zahrnuje mimo jiné, dva ceremoniální kamenné kruhy (Stones of Stennessm, Ring of Brodgar), více než 5.000 let starou osadu Skara Brae a další pohřební, obřadní i obytná místa. Orkneje prostě stojí za to vidět!
Na Orkenjích si také můžete dopřát jeden velice nevšední letecký zážitek. Mezi orknejskými ostrovy Westray a Papa Westray je provozována nejkratší pravidelná letecká linka na světě, od vzletu do přistání trvá necelé 2 min a překoná vzdálenost 3 km. Letí se letadlem Britten Norman Islander, který pojme 8 cestujících a 1 pilota a provozuje ho skotská regionální aerolinka Loganair. Buď absolvujete pouze tento let nebo můžete letět z ostrova Mainland na Westrey a odtud na Papa Westrey. Tak jsme letěli i my a i s mezipřistáním celý let netrval více než 30 min. Zpět jsme již letěli napřímo.
Letiště na Papa Westray
Nejkratší pravidelná letecká linka na světě
Nezapomenutelným zážitkem je nejen let samotný, ale i pobyt na ostrově Papa Westray. Na tomto malém ostrůvku na severu Orknejí je naprostý klid, žije zde jen pár lidí, které potkáte pouze při odletu či příletu zmiňovaného letu. Přijedou na traktoru, oblečou oranžovou vestu a najednou je z nich obsluha letiště. Po odletu letadla se zase vrátí zpět ke své práci na statku.
Ostrov Papa Westray
Ostrov Papa Westrey je ideálním místem pro pozorování tuleňů a různých druhů ptáků vč. papuchálků, kteří zde na jaře hnízdí. Celý ostrov je významnou ptačí rezervací. Dále zde najdete Knap of Howar – pravděpodobně nejstarší dochovaný dům v severní Evropě, kostel sv. Bonifáce z 12. století a neolitické památky. Za zmínku stojí také budova pro návštěvníky, která je bez obsluhy. Můžete si v ní odpočinout, schovat se při nepřízni počasí, použít toaletu i sprchu, využít kuchyňku, uvařit si čaj nebo kafe – vše je v ní volně k dispozici. Při odchodu zaplatíte dobrovolný příspěvek.
O tom, jak si naplánovat a zařídit pobyt jsem psala již v mnoha článcích. Je vlastně potřeba dělat pořád ty stejné věci – koupit letenky, zarezervovat ubytování, auto, vytvořit si plán cesty a pak už zbývá jen vyrazit. Jak probíhala příprava pobytu ve Skotsku a na Orknejích, vám zde popíšu, ale kdyby vás zajímali i jiné destinace, mrkněte na články Korsika – jak si zařídit pobyt na tomto překrásném hornatém ostrově nebo Jak si naplánovat poznávací cestu po Sicílii na vlastní pěst a nebo na náš poslední výlet na Island – země ohně a ledu.
Prvním bodem při plánování jakékoliv cesty na vlastní pěst, je nákup letenek. Jak hledat levné letenky a kde je kupovat podrobně popisuji v článku, který najdete v sekci Rady na cesty.
Skotsko z ptačí perspektivy
Města, do kterých můžete ve Skotsku přiletět a začít zde svojí poznávací cestu jsou dvě: Edinburgh a Glasgow. Levné letenky daleko snáze pořídíte do Edinburghu než do Glasgow, což je výhoda, protože toto historické město na své cestě Skotskem určitě nesmíte minout. Můžete je tedy velice jednoduše zařadit na začátek nebo na konec vaší cesty. Glasgow je město spíše moderní, které určitě také stojí za návštěvu, ale pro pravou skotskou atmosféru je rozhodně lepší Edinburgh.
Edinburgh
Do Edinburghu se dostanete jednoduše například z Prahy aerolinkou Ryanair, kterou jsme letěli i my. Možností nejen z Prahy, ale i z Vídně či z dalších okolních letišť je určitě mnohem více. Vyhledejte si tedy tu letenku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Před odletem doporučuji si také přečíst článek Jak se dostat na letiště NEJEN do Prahy a do Vídně, který podrobně popisuje cestu na naše okolní letiště. Kromě těch nám nejbližších tam najdete také několik polských.
Ubytování vždy rezervuji na Booking.com – rezervaci dělám většinou na počítači, protože mi toto prostředí pro vyhledání vhodných ubytování přijde přehlednější než v aplikaci na mobilu. Někdy se může stát, že je cena v aplikaci nižší než na webových stránkách. Než však rezervaci v aplikaci provedete, pečlivě si zkontrolujte, že ji budete moci předem bezplatně zrušit. Rozhodně neprovádějte nevratné rezervace. V případě, že se něco přihodí a vy nebudte moci odjet nebo změníte své plány, s rezervací už nic nenaděláte.
Ubytování v Edinburghu na kolejích
Aplikaci na mobilu využívám nejvíce na cestách, rezervace jsou v ní velice přehledně uspořádané a mohu odtud během cesty posílat pronajímateli zprávy, kdy dorazím. Také tuto aplikaci řadím k 7 TOP aplikacím úspěšného cestovatele, bez které už se na cestách neobejdu.
Auto vždy rezervuji ihned po nákupu letenek. Čím více se bude pobyt blížit, tím bude výběr aut menší a ceny půjčovného vyšší. K rezervaci používám stránky Discover Cars, což není půjčovna aut, ale pouze vyhledávač, na kterém je možné auto také zarezervovat. Nebo využít pouze k vyhledání a auto zarezervovat přímo na stránkách dané půjčovny. Než si však budete ve Skotsku půjčovat auto, uvědomte si, že se tam řídí vlevo. Půjčte si tedy raději automat, bude pro vás řízení jednodušší. Přece jen na řazení levou rukou nejsme zvyklí.
Velice nerada platím půjčovné předem už při rezervaci, což většina půjčoven vyžaduje. Jeví se mi tedy jako nejvýhodnější rezervovat auto právě ve vyhledávači Discovercars, který předem vyžaduje pouze zálohu ve výši 10 % půjčovného. Zbytek se pak doplatí přímo půjčovně při vyzvednutí auta. Další velkou výhodou tohoto vyhledávače je, že zarezervované auto můžete bez storno poplatku zrušit ještě dva dny před půjčením. Můžete tedy ještě průběžně vyhledávat jiná auta a případně svoji rezervaci zrušit a vytvořit novou, výhodnější. Auto jsme si zde již několikrát rezervovala, například na Azorech , Sicílii, Korsice nebo na Islandu a vždy vše proběhlo bez problémů.
Náš Superb
Pouze na Kypru jsem musela řešit pojistnou událost, ale dobře to dopadlo. Mám totiž uzavřené celoroční pojištění na půjčená auta. To lze uzavřít až pro 4 řidiče pro oblast Evropa nebo celý svět. Jsou zde ovšem výjimky, kde to neplatí. Skotsko sice ve výjimkách není, ale bohužel v podmínkách půjčení vozu bylo omezení na 1.100 mil a vzhledem k tomu, že jsme se chystali projet Skotskem až na západ na ostrov Skye a pak na téměř nejsevernější bod a odtud přejet na Orkneje, bylo jasné, že je pro nás tento limit nedostačující.
Byli jsme tedy nuceni si u půjčovny připlatit balíček, ve kterém byli neomezené míle, ale také havarijní pojištění bez spoluúčasti. Šlo to i se spoluúčastí, ale když už jsme si museli připlácet, zaplatili jsme si kompletní balíček. Půjčení auta se nám tedy trochu prodražilo: půjčovné na 11 dní vyšlo asi na 7.000,- Kč a balíček přikoupený v půjčovně také tolik. Dejte si tedy pozor při rezervaci auta na omezené míle! Nevím, jestli se to týká všech půjčoven v Edinburghu nebo jen GreenMotion, u které jsme měli auto půjčené my.
Při převzetí vozu si nezapomeňte auto pečlivě nafotit! Někde dokonce vyžadují i zaslání těchto fotografií na e-mail půjčovny. Vzhledem k tomu, že jsme měli plné pojištění, nebylo to vlastně potřeba, ale i tak jsem si je nafotila. Měli jsme rezervovanou Kiu Rio nebo podobný vůz a dostali jsme Škodu Superb. Asi za odměnu, že jsme si koupili balíček!
Kolikrát by se nám velké auto hodilo, ale tentokrát jsme je opravdu vůbec nepotřebovali, naopak nám často bylo spíše na škodu. Byli jsme jen dva a silnice ve Skotské vysočině a na Orknejích byli na mnoha místech velice úzké, že jsme si s protijedoucím vozidlem sotva vyhnuli a na řízení vlevo by určitě také bylo lepší menší auto a hlavně automat. Ale když už nám je dali, tak jsme neprotestovali.
Na Orkneje jsme ze Skotska přejeli trajektem. Všechny informace o trajektech na Orkneje, ale i na Shetlandy, najdete na této stránce. Také si zde můžete udělat rezervaci a lístek zakoupit. Na Orkneje je možné jet ze severu Skotska ze dvou přístavů – ze Scrabsteru a Aberdeenu. Ze Scrabsteru se dostanete na Orkneje do přístavu Stromness za 1,5 h, kdežto cesta z Aberdeenu do hlavního města Orkenjí Kirkwallu trvá více než 7 h.
Trajekt na Orkneje
Většinou se jede přes noc a můžete si zaplatit kajutu nebo Sleeping Pod – ten doporučuji, je to spací místnost pro asi 30 lidí, cenově výhodný kompromis oproti kajutě, která je velice drahá. Sice nemáte úplně soukromí, ale přece jen se vyspíte a nestojí to žádné strašné peníze. My jsme platili 36 £ na osobu.
Trajekt na Orkneje
Výhodné je obě cesty nakombinovat. Jet jednou cestou na Orkneje a druhou zpět do Skotska. Po projetí Skotska a ostrova Skye, byl pro nás blíže přístav Scrabster. Na zpáteční cestě naopak pro nás bylo výhodné přijet do Aberdeenu, který je vzdálený asi 3 h od Edinburghu, kde náš výlet končil. Lístky na trajekt jsem kupovala asi 6 týdnů předem. Bohužel v případě změny plánů, je není možné bezplatně stornovat.
Cestu Skotskem jsem měla dopodrobna naplánovou, ale bohužel jsem toho chtěla vidět mnohem více, než bylo možné stihnout. Všechna místa, která mě zajímala, jsem měla předem nachystaná v mapě zájmových bodů, kterou jsem doplňovala zajímavými místy i během pobytu. Jaká místa jsme nakonec navštívili a která museli vynechat a mnoho dalších důležitých informací najdete v eCestopise Čarokrásné SKOTSKO, ostrov SKYE a divoké ORKNEJE.
Mapu zájmových bodů si můžete stáhnout a připravit podle ní svůj vlastní itinerář pobytu – zajímavých míst je tolik, že vystačí určitě na 14 denní okruh Skotskem. Jak už jsem psala výše, jestliže potřebujete s itinerářem pomoci, ráda vám sestavím itinerář na míru.
Ve Skotsku, stejně jako v celé Velké Británii, se platí librami, označení GBP, nebo £, kurz v současné době je cca 28,5 Kč = 1 £. Hotovost však není vůbec potřeba. Asi měsíc před naším odletem do Skotska jsme byli v anglickém Bristolu synovi na promoci a už tehdy jsme vyrazili bez jakékoliv hotovosti a potřebovali jsme ji pouze jednou. Do Skotska nás tedy ani nenapadlo si nějakou brát a tentokrát nebyla potřeba vůbec. Musím říct, že mi cestování bez hotovosti, pouze s platební kartou, přijde velice úlevné a jednoduché. Nemusím vůbec nic řešit, sbalím platební kartu a jedu.
Už nějakou dobu na zahraničních cestách nepoužívám kartu od svého účtu, ale používám pouze Revolut kartu. Je to také fyzická karta, ale je k účtu, který je prázdný a posílám si něj pouze tolik peněz, kolik budu při cestování potřebovat. V aplikaci si vždy vytvořím účet v dané měně, převedu si na něj peníze a pak z něj platím.
S kartou mohu platit i na internetu, ale opět si tam pošlu pouze tolik, kolik chci zaplatit a po provedení platby karta zůstává prázdná. V případě zneužití karty nepřijdu tedy o žádné peníze, protože tam žádné nejsou. Více se o ní dozvíte v článku 7 TOP úspěšného cestovatele.
Od té doby, co tuto kartu mám, si ji nemůžu vynachválit. Založit si ji můžete na tomto odkazu, zabere to pár minut a hned ji můžete používat. Nemusíte čekat až vám dojde fyzicky, platit s ní jde rovnou po založení a přidání do apple pay, příp. do google pay. Fyzicky vám karta přijde asi do 10 dnů.
Stejnou zkušenost mám kromě Anglie a Skotska také se všemi severskými zeměmi. Ať už to bylo při návštěvě Stockholmu, Osla, Faerských ostrovů nebo naposled na Islandu. Ve všech těchto zemích je hotovost spíše na obtíž, opravdu si vystačíte pouze s platební kartou. Není potřeba ani říkat, že budete platit kartou, oni totiž ani nic jiného neočekávají!
Restaurace ve Skotsku a na Orknejích by vydaly na samostatný článek. Pár dní nám trvalo zjistit, jak to funguje a pochopit, že se přes den moc nenajíme. Když už byla restaurace otevřená přes oběd, bylo možné si dát maximálně polévku a sendvič a to jen nejpozději do 14 h, max. 15 h. Většina restaurací otevírala a začínala vařit až kolem 18 h, ale často se nám stalo, že bez rezervace jsme se do ní nedostali. Například na ostrově Skye se nám za celé dva dny nepodařilo dát si cokoliv k jídlu.
Mám pro vás ale jeden tip! U většiny památek, do kterých se platí vstupné, je součástí také bistro. Toho jsme využívali a přes den si zde dali alespoň polévku. Ale často bylo možné si dát i něco většího k jídlu. Naplánujete se tedy návštěvy památek kolem poledne a spojte s obědem. Také v kavárnách kromě kávy, koláčků a dortíků často nabízeli i polévky a sendviče.
Skotská jídla - haggis, toust nebo vaječná omeleta, stále stejná fazolovo rajčatová polévka
Na večeři se nám občas podařilo zajít do restaurace, jinak jsme ji řešili z vlastních zdrojů. Bydleli jsme většinou v apartmánech a základní potraviny jsme si nakoupili v supermarketech, kterých je po celém Skotsku i Orknejích dostatek. Snídani jsme si také, snad kromě dvou ubytováních v hotelech, připravovali sami v apartmánu.
Ze Skotska i Orknejí jsme byli naprosto nadšení, moc se nám v této úžasné části Velké Británie líbilo. Nejen že jsme obdivovali přírodní krásy, ale ještě jsme se přiučili něco z dějepisu. Věděli jste třeba o bitvě u Cullodenu? My tedy ne, a to se mi na cestování moc líbí, že se člověk naprosto nenásilnou formou vzdělávává nějen v zeměpise, ale i v dějepise. Během cest si hledám o místech, která navštěvujeme, jak zeměpisné, tak dějepisné informace a to mě hodně baví. Ze školy si toho moc nepamatuji, ale z míst, která navštívím, téměř vše. Tak rozhodně radím cestujte, cestujte a ještě jednou cestujte!
Do Skotska se určitě ještě jednou vrátíme – během cesty se objevilo ještě mnoho dalších míst, která potřebuji vidět. Tentokrát k němu však nepřidáme Orkneje, ale ostrovy, které leží ještě severněji, a to Shetlandy a tam snad už konečně uvidím naživo ty papuchálky!
Vše najdete v eCestopise Čarokrásné SKOTSKO, ostrov SKYE a divoké ORKNEJE, ve kterém jsem sepsala všechny praktické informace ohledně naší cesty po Skotsku a Orknejích. Najdete v něm také všechna místa, která jsme navštívili i ta, která jsme už nestihli, odkazy na ubytování, tipy, co se nám vyplatilo i to, co bychom příště udělali či zařídili jinak…Prostě je to velice praktický pomocník, který vás naprosto pohodově a jednoduše provede vaší cestou po Skotsku i Orknejích. Nebudete tedy muset přemýšlet o tom, jak vše zkombinovat, aby se to dalo v pohodě stihnout. TO VŠE JSEM JIŽ UDĚLALA ZA VÁS!
eCestopise Čarokrásné SKOTSKO, ostrov SKYE a divoké ORKNEJE. doplňuje mapa zájmových bodů, kterou k němu dostanete ZDARMA a stáhnete a uložíte si ji do aplikace Mapy.cz. Jak už jsme psala, obsahuje místa, která jsme v navštívili, ale i místa, která jsme měly v plánu, ale už jsme je nestihli. Stažením mapy ušetříte čas zadáváním bodů do mapy.
Jestliže máte rádi přírodu, mohlo by se vám líbit i na dalších zajímavých místech, která jsme již navštívili, např. na Islandu, Azorech, Madeiře, Faerských ostrovech nebo na Gran Canarii. O všech těchto destinacích a mnoha dalších, zde najdete zajímavé články.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů nebo Hotových itinerářů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV. Ráda vám také sestavím itinerář na míru.