Strávit podzimní víkend ve Stockholmu se ukázalo jako výborný nápad! Město je to krásné, plné architektonických skvostů, klidné, ale hlavně čisté. Je také proslulé svými velkolepými muzei. Muzeum lodi Vasa patří dokonce k nejnavštěvovanějším v celé Skandinávii. Za zmínku stojí také stockholmské metro, které je známé svými barevnými malbami ve stanicích – díky tomu jsou nazývány nejdelšími uměleckými galeriemi na světě. Ty prostě musíte navštívit!
Tato metropole, hlavní město Švédska, se nachází na jihovýchodě Švédska na břehu jezera Mälaren, v místech, kde se toto jezero potkává s mořem. Centrum města se nachází na 14 ostrovech a odtud získalo svůj název. Stock by se dalo přeložit jako kláda a holm jako ostrůvek.
Ve Stockholmu můžete strávit pohodový víkend, ale klidně i celý týden. Stále budete mít co vidět a dělat. Pobyt si můžete zpestřit i lodním výletem na některý z mnoha ostrůvků v okolí města. Tam uvidíte typické švédské dřevěné domečky a okusíte chuť švédského venkova.
Stockholm jsme si vybraly za cíl našeho tradičního dámského výletu (je pravda, že jsme teď měly delší pauzu, naposledy jsme byly společně v červnu 2019 v Petrohradu, ale teď už doufám budeme opět jezdit častěji) a strávily jsme zde tři krásné podzimní dny (celkem to byl 5 denní výlet, 2 dny zabrala cesta). A dost jsme si je užily!
Byla to sice moje první návštěva severské země, ale už loni jsem byla Švédsku na dohled. Když jsme se po cestě z Faerských ostrovů zastavili na 24 h v Kodani, která je se Švédskem spojena mostem a vlakem jste tam coby dup. Od té doby mě to na sever táhne a letos na jaře jsem strávila prodloužený víkend v perle Pobaltí – Rize. A nyní, na podzim, nastal čas na návštěvu Stockholmu. Co je v těchto Benátkách severu, jak se mu také někdy říká, k vidění a jak si pobyt připravit a co nejlépe užít, zjistíte v následujících řádcích. Článek doplňuje mapa zájmových bodů, kterou si můžete stáhnout do aplikace Mapy.cz.
Článek jsem rozdělila do těchto sekcí:
Gamla Stan je historické centrum Stockholmu, název znamená Staré Město, do roku 1980 oficiální název byl Staden mellan broarna. Gamla Stan se z velké části rozkládá na ostrově Stadsholmen, ale oficiálně jsou součástí Starého Města také přilehlé malé ostrovy Riddarholmen, Helgeandsholmen a Strömsborg.
Náměstí Stortorget
Centrem Gamla Stan je náměstí Stortorget, které je známé svými historickými budovami s nádhernými barevnými fasádami. Je to nejstarší náměstí ve Stockholmu a je překrásné! Určitě na ně zajděte!
Náměstí Stortorget
Kromě restaurací a kaváren na něm najdete také Nobelovo muzeum. Je zaměřeno na život Alfreda Nobela a na historii Nobelových cen. Bylo otevřeno v roce 2001 u příležitosti stého výročí od prvního udělení ceny. My jsme je nenavštívily, takže nemohu posoudit, zda za to stojí. Ale vzhledem k tomu, že stockholmská muzea mají obecně dobrou pověst, tak koho tato tématika zajímá, určitě návštěvou neprohloupí.
Uličky Prästgatan a Mårten Trotzigs gränd
Jen tak se procházet uličkami Starého Města je samo o sobě velký zážitek. Středověké uličky se severskými suvenýry na každém rohu a klasickými švédskými restauracemi vás zcela pohltí. Uličky jsou krásně barevné a některé až nezvykle úzké. Nejužší uličkou nejen Starého Města, ale i celého Stockholmu, je Mårten Trotzigs gränd, kterou prochází schodiště o 37 schodech a v nejužším místě má pouhých 90 cm.
Úzké uličky v Gamla Stan
Ulička Mårten Trotzigs gränd spojuje ulice Prästgatan a Västerlånggatan, které vedou napříč Starým Městem. Jsou to nejrušnější uličky historického centra, jsou plné obchůdků se suvenýry a restaurací a také jimi prochází nejvíce lidí, zejména turistů, ale i tak stojí za to se jimi projít!
Kungliga slottet – Stockholmský palác
Jako oficiální reprezentační sídlo švédské královské rodiny slouží Stockholmský palác, neboli Kungliga slottet. Tato monumentální stavba je jedním z největších paláců v Evropě a najdete ji v historické části města Gamla Stan. Palác je postaven v barokním stylu architektem Nikodémem Tessinem a je vystavěn do tvaru římského paláce. Má více než 600 pokojů rozdělených do jedenácti pater s hlavním apartmánem orientovaným na město a menšími obytnými místnostmi orientovanými do vnitřního dvora.
Palác je otevřen celoročně ( od 10 h do 17h, příp. do 16h dle sezóny ) a kromě dvou pater královských apartmánů můžete navštívit také tři muzea: Královskou klenotnici, Zbrojnici a Národní archiv s knihovnou. My jsme navštívily královské apartmány a klenotnici. Lze koupit pouze kombinované vstupné na vše a stojí 160 SEK. Kupuje se u vstupu do prvního muzea či do apartmánů.
Kungliga slottet – Stockholmský královský palác
Návštěvu paláce si naplánujte tak, abyste ve 12:15 byli před palácem. Každý den v tuto dobu totiž dochází k výměně stráží a je to velice zajímavá podívaná. Nevím, jestli je to tak pokaždé nebo byl zrovna nějaký zvláštní den, ale my jsme ji měly i s proslovem ( ve švédštině i angličtině ) na začátku a na konci a trvala asi 20 min. Výměna probíhá na nádvoří před palácem ZDE.
Storkyrkan – Stockholmská katedrála
Nedaleko Stockholmského paláce najdete Storkyrkan – Stockholmskou katedrálu, nebo také katedrálu sv. Mikuláše, která je nejstarším kostelem ve městě. Královská rodina jej využívala na všechny důležité události – svatby, korunovace, pohřby. V době naší návštěvy byl sice pod lešením, takže jsme si ho zvenku nemohly prohlédnout, ale vynahradily jsme si to uvnitř. Za vstup se platí 75 SEK.
Storkyrkan – Stockholmská katedrála
Kostel Riddarholmenkyrkan
Na malém ostrůvku Riddarholmen, který je s ostrovem Stadsholmen spojen krátkým mostem, najdete kostel Riddarholmenkyrkan, který až do roku 1950 sloužil jako pohřebiště švédských králů. Za vstup se platí 60 SEK.
Od kostela můžete sejít směrem k vodě na nábřeží, z kterého je z jedné strany krásný výhled na Stadshuset – Stockholmskou radnici a z druhé na ostrov Södermalm, kde se nachází krásná stezka v kopcích Monteliusvägen s úžasnou vyhlídkou na město Mariaberget.
V docházkové vzdálenosti od historického centra nejdete ještě pár zajímavých míst, která stojí za návštěvu.
Stadshuset – Stockholmská radnice
Prvním z nich je Stockholmská radnice Stadhuset na ostrově Kungsholmen, který leží severozápadně od historického centra a je s ním spojen mosty. Budova radnice Stadthuset je monumentální stavba z červených cihel (prý jich bylo potřeba 8 milionů), která je umístěna přímo u vody v jihovýchodním rohu ostrova. Dominantou stavby je 106 m vysoká věž, která má na svém vrcholu tři zlaté hvězdičky, které symbolizují národní erb Švédska. Díky věži je radnice viditelná z mnoha míst Stockholmu. Věž slouží také jako rozhledna, ze které můžete mít nádherné výhledy na historické centrum Gamla Stan a jeho okolí.
Uvnitř radnice najdete kanceláře, jednací síně politiků a úředníků, ale také nádherné sály a jedinečná umělecká díla, která si můžete prohlédnout v rámci otevírací doby – většinou v době od 9 h do 16:30 h. Radnice je zajímavá mimo jiné i tím, že zde každý rok 10. prosince probíhá předávání Nobelových cen. Můžete se tedy projít po schodišti, po kterém se každoročně procházejí laureáti Nobelových cen.
Stadshuset – Stockholmská radnice
My jsme se bohužel nedostaly ani na věž, ani do reprezentačních místností, protože jsme se na radnici vypravily v sobotu odpoledne, a to byl vstup do nich kvůli probíhajícím svatbám uzavřen. Dostaly jsme se pouze na nádvoří, tak jsme se aspoň prošly po schodišti a prohlédly si budovu i věž zblízka.
Mariaberget – nejlepší vyhlídka na Stockholm
Naopak na jih od Gamla Stan leží ostrov Södermalm, na kterém, přímo naproti Stockholmské radnici, je vyhlídka Mariaberget, ze které je naprosto úžasný výhled na centrum města i radnici Stadthuset. Dostanete se k ní po krátké stezce s názvem Monteliusvägen, která vede nejdříve mezi úžasně barevnými domky a pak po úbočí skály a po celou dobu se budete kochat těmi nejkrásnějšími výhledy na město.
Stezka Monteliusvägen
Katarina Elevator
Na tento výtah jsem se velice těšila, bohužel v době naší návštěvy byl v rekonstrukci – na wikipedii je napsáno, že by měla trvat až do roku 2025. Jedná se o technickou stavbu, která spojuje zdymadla s vyvýšenými částmi ostrova Södermalm – narazíte na něj, když budete přecházet z historického centra Gamla Stan na ostrov Södermalm. Postaven byl již v roce 1881, ale od roku 2010 je uzavřen, kvůli nedostatečnému zabezpečení stavby.
V dojezdové vzdálenosti metrem od centra je pár zajímavých míst, která si také zaslouží vaši pozornost. Níže přikládám jejich popis.
Avicci Arena a její Skyview
Ve Stockholmu se nachází největší polokulovitá stavba na světě a tou je multifunkční aréna Avicci Arena (dříve Ericsson Globe, v roce 2021 byla přejmenována podle jednoho z nejvýznamějších švédských hudebníků Aviciim), ve švédštině se uvádí krátce jen Globen.
Hala byla otevřena pro veřejnost v roce 1989, má průměr 110 m a výšku 85 m a můžete do ní zajít na hokejová utkání či na koncerty nebo výstavy. Při hokeji pojme 13.850 sedících diváků a při koncertech nebo výstavách dokonce 16.000! Stojí ve čtvrti Globen City, která je největším modelem sluneční soustavy na světě a aréna na tomto modelu symbolizuje postavení Slunce.
My jsme sem nepřišly apriori kvůli aréně, ale zejména kvůli lanovce, která po obvodu haly jezdí od roku 2010 a slouží celoročně jako rozhledna. Dvě speciálně navržené skleněné kulaté kabinky (gondoly) vás vyvezou do nadmořské výšky 130 m na vrchol arény a odtud máte Stockholm jako na dlani. Tyto speciálně navržené skleněné gondoly, do kterých se vejde 12 osob, staví výrobci lyžařských vleků v Östersundu a nikde jinde na světě podobné zařízení neexistuje.
Gondola na povrchu arény Globen
Celé to probíhá tak, že se nejdříve podíváte na krátký film o historii a zajímavostech arény a pak teprve nastoupíte do jedné z gondol. Ta vás pomalu vyveze na vršek arény, kde chvíli počká, abyste se měli čas se pokochat panoramatickým výhledem na Stockholm a pak zase sjede dolů. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek! A ten výhled!
K aréně se dostanete zelenou linkou metra č. 19 a vystupuje se na zastávce Globen. Stačí se rozhlédnout a arénu ihned uvidíte. Lanovka jezdí od pondělí do soboty od 10 do 16h, v neděli nejezdí. Vstupné je 160 SEK pro dospělého a 120 SEK pro dítě od 5 do 12 let a seniory nad 65 let, děti do 4 let zdarma.
Skogskyrkogården – lesní hřbitov
Dalším zajímavým místem je lesní hřbitov. Jeho rozloha je přibližně 1 km². Součástí je Lesní krematorium, které vytvořil známý švédský architekt Erik Gunnar Asplund v roce 1915. Cílem architekta bylo najít symbiózu architektury s krajinným prostředím. To se podařilo a v roce 1994 bylo Lesní krematorium zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Lesní hřbitov Skogskyrkogården
Lesní hřbitov byl založen v roce 1917 a jsou na něm pochované známé švédské osobnosti, jejichž jména nám mnoho neříkaly. Jediné jméno, o kterém jsme měly povědomí, byla známá švédská herečka Greta Garbo, jejíž hrob tam také najdete. Hřbitov je umístěn uprostřed borovicového lesa a je protkám asfaltovými i lesními cestami.
Dostanete se k němu zelenou linkou metra č. 18, vystupuje se na zastávce Skogskyrkogården. Vstup do areálu je zdarma a je otevřen 24h, 7 dní v týdnu. Návštěvnické centrum je otevřeno pouze od 11 h do 16:30 h. Prohlídka areálu zabere asi 1 – 1,5 h. Kromě již zmiňovaného krematoria v něm najdete také návštěvnické centrum a dvě kaple.
Olympijský stadion
Obě předchozí místa najdete na jih od historického centra Gamla Stan, Olympijský stadion je naopak na severu. Dostanete s k němu červenou linkou metra č. 14 a vystupuje se na stanici Stadion.
Olympijský stadion
Stockholmský olympijský stadion je víceúčelový stadion, který nyní slouží zejména pro fotbal a atletiku. K dispozici jsou atletické povrchy mezinárodního standardu a velké přírodní travnaté hřiště. Pojme 14 217 diváků. Otevřen byl v roce 1912, aby posloužil jako hlavní dějiště Letních olympijských her 1912. Následně zde měly domovský stánek fotbalové kluby.
Nyní je využívána i ke kulturním účelům. Koncert zde měl například Michael Jackson, The Roling Stones, Depeche Mode, Metallica a další. Bočním vchodem můžete vejít na stadion a prohlédnout si ho uvnitř i zvenku. Je otevřen od rána až do pozdních večerních hodin.
Drottningholmský palác
Tento královský letní zámek, nazývaný také jako Versailles severu, najdete na královnině ostrově Lovön v jezeře Mälaren, na předměstí Stockholmu západně od centra. Od roku 1981 je soukromou rezidencí švédské královské rodiny, ale zároveň je otevřen veřejnosti. Palác a okolní park je od roku 1991 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Prohlídka zámku a přilehlých zahrada zabere minimálně půl dne času a ten my jsme bohužel neměly. Musely jsme tedy jeho návštěvu nechat až na příště, ale určitě bude stát za to! Zajímavostí je, že se v zámku nachází jedno ze dvou dosud funkčních barokních divadel na světě a to druhé najdete u nás. Je to zámecké divadlo v Českém Krumlově.
Abyste se k paláci dostali, musíte využít kombinace metra (buď zelenou nebo modrou linku) a autobusu.
Jak již samotný název napovídá, na tomto ostrově se nachází většina významných stockholmských muzeí. Tato muzea jsou vyhlášená a Muzeum Vasa dokonce patří k nejnavštěvovanějším v celé Skandinávii. My jsme žádné muzeum nenavštívily. Protože muzea moc nemusíme, nachávaly jsme si je jako záložní plán v případě špatného počasí a ten nakonec nebyl vůbec potřeba.
Západ slunce na ostrově Djurgården
Všechna tato muzea se však těší velmi dobré pověsti a nadchnou prý i takové turisty, jako jsme my, kteří muzea moc nemusí. Níže přikládám seznam nejvěhlasnějších muzeí ve Stockholmu.
Muzea na ostrově Djurgården:
Mimo tento ostrov se nachází ještě muzeum Fotografiska, které ocení milovníci fotografování. V nejvyšším patře najdete kavárnu s restaurací a krásným výhledem na Stockholm. Muzeum se nachází na ostrově Södermalm, nedaleko Katariny elevatoru – od něj po necelém kilometru podél vody dojdete přímo k muzeu.
Další muzeum, které stojí za zmínku, je Tekniska, což je vlastně takové interaktivní muzeum vědy a techniky s expozicemi pro celou rodinu, knihovnou a archivy. Najdete ho na ostrově Östermalm.
Stockholmské metro se veřejnosti otevřelo v roce 1950, tvoří jej tři linky (zelená, modrá a červená), na kterých je v provozu sedm tras. V provozu je 100 stanic, z toho více jak 50% vede pod zemí a pouze 4 stanice jsou přestupní: T-Centralen, Slussen, Gamla Stan a Fridhemsplan.
O metru se zde zmiňuji hlavně proto, že je známé pro svoji barevnou výmalbu ve stanicích. Proto je také nazýváno nejdelší uměleckou galerií na světě. Několik stanic (obzvláště na modré lince) je zdobeno surovým a nedokončeným podložím.
Určitě se nám nechtělo trávit celý den ježděním v metru, zvlášť když nám po celou dobu pobytu přálo počasí, ale vždy při cestě zpět do ubytka, které jsme měly na modré lince, jsme si ještě udělaly zajížďku i na jiné trasy, abychom si tyto malby prohlédly. Stojí to za to!! Určitě doporučuji! Můžete je projíždět postupně nebo si to nechat jako náhradní program při nepřízni počasí.
Samozřejmě jsme neprojely všechny stanice, měly jsme předem vytipované, které nás zajímají, tak vám je nyní ukážu, ať si uděláte představu o tom, jak vypadají a jestli je to pro vás zajímavé.
T – Centralen
Tato stanice je největší přestupní uzel, který propojuje všechny tři linky (červenou, modrou a zelenou), je na ní tedy nejvíce lidí. My jsme na ní přestupovaly několikrát a ideální na focení je spíše dopledne, kdy je na ní nejméně lidí. Nejhorší to bylo ve všední den kolem 18 h. Malby jsou krásně modré a najdete na modré lince.
Stanice metra T- centralen
Kungsträdgården
Tato stanice je konečnou modré linky přímo v centru Stockholmu. V překladu znamená „Královská zahrada“ a vyjdete z ní do jednoho z nejstraších stockholmských veřejných parků. Výmalba této stanice se mi líbila nejvíce – je dost zdařile vyvedena v kombinaci tří barev: zelené, bílé a červené a má představovat francouzskou zahradu. Myslím, že se to autorovi hodně povedlo!
Stanice metra Kungsträdgården
Rådhuset
Další stanice na modré lince metra. Po vystoupení na povrch budete mít na dohled Stockholmskou radnici. Výmalba je vyvedena v oranžové barvě.
Stanice metra Rådhuset
Solna Centrum
Opět stanice na modré lince, ale pozor pouze na trase 11. Tady byla výmalba hodně červená, což působilo celkem depresivně, a věnuje se tématu ochrany životního prostředí.
Stanice metra Solna centrum
Solna Strand
Zastávka na opět na modré lince, ale na trase 10. Tady nebyla souvislá výmalba, ale byly zde naaranžovány modré kostky s mraky po stěnách metra, na stropě i na podlaze.
Stanice metra Solna strand
Tekniska Högskolan
Tuto stanici najdete na červené lince na trase č. 14. Je vyvedena v barvách modré a šedé a hodně se nám líbila. V překladu název stanice znamená „Technologický institut“, znamená to tedy, že tento institut bude nedaleko stanice.
Stanice metra Tekniska Högskolan
Stadion
Další zastávkou na červené lince je Stadion a jak už sám název napovídá, zavede vás k Olympijskému stadionu. Tématu olympiády v roce 1912 je věnována i výmalba ve stanici metra. Nádherná duha na modrém pozadí v této stanici zase odkazuje na každoročně pořádaný festival Stockholm Pride.
Stanice metra Solna centrum
Hallonbergen
Stanice na modré lince č. 11 – stanice je vyzdobena dětskými kresbami a malbami a působí hodně vesele.
Všechny zajímavé stanice jsme projet nestihly, přidávám ještě výpis těch, které jsme měly na seznamu:
Určitě to není výčet všech zajímavých stanic. Když budete mít čas, můžete v metru strávit klidně celý den honbou za zajímavými malbami a instalacemi. Ne nadarmo je stockholmské metro nazýváno nejdelší uměleckou galerií na světě!
Když už budete mít dost ruchu velkoměsta (i když my jsme zde zažily pouze naprostou pohodu a klídeček), můžete se vydat na švédský venkov. Není to nic složitého, v přístavu nasednete na loď a za necelou hodinku jste v úplně jiném světě. Ve světě barevných dřevěných chatiček, všudy přítomných loděk a božského klidu.
Švédský venkov - ostrůvky se dřevěnými chatičkami
Z přístavu Strömkajen jezdí výletní lodě pro turisty, které vás vezmou na okruh po ostrovech Stockholmu. Ty vás nezajímají, jsou předražené a ven z města se jimi stejně nedostanete. Vás zajímají pravidelné linky, které jezdí na vzdálenější ostrovy jako jsou Vaxholm, Rindo, Ramsö a další. Jízdné je přijatelné a ještě si výlet můžete naplánovat podle svého. A když se vám podaří sednout na správnou loď, budete mít výlet dokonce zadarmo!
Gamla stan a moderní Stockholm z lodi
Jak najít tu správnou loď? V přístavu Strömkajen hledejte lodě společnosti Waxholmsbolaget. Poznáte je tak, že na sobě mají žlutomodrý pruh. Na světelné tabuli v přístavu si najděte linku č. 83, která je provozována v rámci stockholmské dopravy – označení je modrý znak SL. Znamená to tedy, že když máte jednodenní či vícedenní jízdenku na dopravu ve Stockholmu, můžete ji použít nejen na metro, autobusy a tramvaje, ale také na tuto lodní linku. Vstupenky na loď se kupují u okýnka uvnitř lodi. Vy přiložíte pouze platnou SL kartu a neplatíte nic. Jízdní řád této linky najdete ZDE. My jsme jely v 11 h ze Stockholmu a z ostrova zpět v 15:30 h.
Linka 83 má po cestě mnoho zastávek na různých ostrovech. Můžete si tedy vybrat, kde vystoupíte a jet s ní na výlet opakovaně a pokaždé jinam. Plánek linky š. 83 najdete ZDE. Kromě linky 83, provozuje stockholmská doprava ještě lodní linky č. 80, 82 a 89. Plánky těchto linek najdete na tomto odkazu a jízdní řády ZDE.
Přístav Strömkajen a lodě společnosti Waxholmsbolaget se žlutomodrým pruhem
My jsme si za cíl našeho výletu vybraly ostrov Vaxholm. Strávily jsme na něm 3,5 h, které jsme využily na pěknou procházku po ostrově a zašly jsme samozřejmě i na oběd – všechny jsme si zde daly typické švédské jídlo: masové kuličky s bramborovou kaší a brusinkami.
Ostrov Vaxholm
Loď na Ostrově Vaxholm zastavuje nejdříve v přístavu Fredriksberg a po té v hlavním přístavu Söderhamnen. Můžete tedy do jednoho přístavu přijet a z druhého odjet, když se nechcete vracet na stejné místo. Myslete ale na to, zvlášť když na ostrov přijedete mimo sezónu, že otevřené restaurace jistě najdete pouze v přístavu Söderhamen. V jiných částech ostrova jsou restaurace a kavárny mimo sezónu zavřené. My jsme navštívily restauraci Hamnkrogen a byly jsme spokojené. Jídlo bylo sice dražší ( cca 190 SEK), ale výborné!
Co je k vidění na ostrově Vaxholm?
Toto je za mě naprosto vyčerpávající výčet toho, co se dá vidět a zažít ve Stockholmu. Rozhodně nejsem žádný velký znalec tohoto města, strávila jsme v něm pouze jeden prodloužený víkend, ale všechny své postřehy a zkušenosti jsem se vám snažila sepsat, aby pro vás poznávání této severské metropole bylo co nejjednodušší. A nudit se rozhodně nebudete! Než to všechno oběháte, tak bude týden pryč 🙂 .
Ještě přidávám pár důležitých praktických informací, aby tento průvodce po Stockholmu byl kompletní.
Letenky
Jako každý výlet, tak i tento začíná nákupem letenek. Jestli potřebujete poradit z vyhledáním a nákupem levných letenek, mrkněte na článek Jak hledat levné letenky a kde je kupovat, ve kterém jsem vše před nedávnem podrobně a přehledně vysvětlila. V sekci článků Rady na cesty se také dozvíte, co dělat v případě zrušení letu leteckou společností.
Před přistáním na letišti Stockholm Arlanda
Do Stockholmu můžete letět jak z Prahy, tak z Vídně. Podrobný popis, jak se dostat na letiště nejen do Prahy a do Vídně, najdete opět v sekci Rady na cesty. My jsme letěly z Vídně s Ryanair. Let trval 2 h. Letenky jsme kupovaly 3 měsíce před odletem a vyšly nás na necelé 2.000 Kč. Letěly jsme pouze s malým příručním zavazadlem, které je v ceně nejlevnější letenky a připlatily jsme si jenom sedadla, abychom seděly vedle sebe.
Ubytování
Ubytování jsme měly naprosto úžasné a ráda vám je doporučím. Nebylo úplně v centru Stockholmu, ale 20 min jízdy metrem linkou č. 11, nedaleko stanice Kista. Ihned u zastávky metra byl obchodní dům, kde se dalo nakoupit nebo jít na jídlo. Na letiště to odtud trvalo asi 24 min autobusem, takže co se týče polohy, mělo ubytování perfektní umístění.
Ale i samotné ubytko bylo super. Jmenovalo se The Studio Hotel a byl to 8 patrový komplex apartmánu. Každý měl malou kuchyňku, koupelnu se záchodem a některé měly kromě ložnice i oddělený obývací kout se stolkem a křesílky, takže se tam večer dalo hezky posedět. V 8. patře byla prosklenná jídelna s terasou, kde se ráno podávala snídaně ve formě švédských stolů (jak jinak, když jsme ve Švédsku 🙂 ) a přes den se v ní dalo kdykoliv posedět. Byl to takový sdílený odpočinkový prostor. Z terasy byl krásný výhled na město. Ubytování vycházelo asi 1.500,- na osobu/noc se snídaní.
The Studio Hotel
Ubytování jsem, jako vždy, rezervovala přes Booking.com, a díky tomu, že mám už pár let registraci na Vratné Peníze, dostanu ještě 4 % z ceny ubytování zpět. Přes tuto stránku provádím nejen rezervace ubytování, ale také jakýkoliv nákup na internetu a tím se mi část peněz z každého nákupu vrátí zpět – v jaké výši závisí na konkrétním obchodě, u Booking.com jsou to 4 % z ceny ubytování. Není to nic složitého, stačí se pouze registrovat na této stránce a část vašich nákladů se vám pokaždé vrátí zpět.
Doprava po městě
Ve Stockholmu funguje metro, autobusy, tramvaje, lokální vlaky i lodě. Na toto vše vám platí tzv. SL karta, která vám ušetří starosti i peníze. Můžete se s ní přemísťovat veškerými dopravními prostředky (včetně příměstských vlaků a také lodí – viz náš výlet na ostrov Vaxholm).
Stockholmské metro
SL karta stojí 20 SEK, je nevratná a dále si na ni dobíjíte jízdenky podle potřeby. My jsme si koupily 72 hodinovou jízdenku za 330 SEK. Jedna jízda stojí 39 SEK, 24 h jízdenka je za 165 SEK. Zvažte, jaká či zda vůbec, se vám SL karta vyplatí. Záleží, jak často plánujete MHD využívat. Nám se rozhodně vyplatila! Kupovaly jsme ji před první jízdou metrem přímo u obsluhy. U vchodu do metra jsou i automaty na koupi a dobíjení karet, ale nedařilo se nám s ním domluvit.
Cesta z/na letiště
SL kartu lze použít také z/na letiště Arlanda, ale to se mi zdálo velice komplikované ohledně přestupu a ještě se muselo něco doplácet, tak jsme ji nevyužily. Z letiště do centra je nejrychlejší a nejpohodlnější, ale zároveň také nejdražší dopravou vlak Arlanda Express, který nikde nezastavuje a jede přímo na hlavní nádraží ve Stockholmu. Cesta trvá 20 minut a zpáteční jízdenka stojí 579 SEK. Skupinová jízdenka je levnější, u 4 osob už se dostáváme na poloviční cenu. Pro nás však byl Arlanda express nevýhodný, protože jsme v centru nebydlely.
Zvolily jsme tedy alternativní dopravu a to autobus Flybussarna, který je nejpoužívanějším spojem z letiště a na letiště, protože jeho cena je oproti Arlanda Expresssu poloviční. Cesta do centra mu sice zabere víc jak 45 minut, ale to nám vůbec nevadilo. Do centra jsme jet nepotřebovaly, ale hlavně zastavoval kousek od našeho ubytování! Z letiště jsme tam byly za 25 min. Na letišti Arlanda má zastávku před terminálem 4 a jízdenku je nejlepší si koupit on-line, platí 90 dní od nákupu. Rovnou jsme si koupily zpáteční a cena byla 258 SEK.
Při cestě na letiště si dopředu nastudujte jízdní řád – v neděli ráno jezdí pouze jednou za hodinu, tak ať se nedostante do potíží!
Měna a placení
Ve Švédsku se platí švédskou korunou, označení SEK a kurz v době naší návštěvy byl cca 2,3 Kč = 1 SEK.
Brát si s sebou do Švédska hotovost vám však bude spíše na obtíž. Na většině míst totiž vyžadují platbu kartou a hotovost neberou. Hotovostí se nám podařilo zaplatit pouze v supermarketu. Do Švédska vám postačí pouze karta.
Už nějakou dobu na zahraničních cestách nepoužívám kartu od svého účtu, ale používám pouze Revolut kartu. Je to také fyzická karta, ale je k účtu, který je prázdný a posílám si něj pouze tolik peněz, kolik budu při cestování potřebovat. S kartou mohu platit i na internetu, ale opět si tam pošlu pouze tolik, kolik chci zaplatit a po provedení platby karta zůstává prázdná. V případě zneužití karty nepřijdu tedy o žádné peníze, protože tam žádné nejsou.
Karta lze načíst také do apple pay, příp. do google pay. Při placení ji tedy fyzicky nepotřebujete, můžete platit mobilem. Její další výhodou je, že si v aplikaci pro správu karty, můžete vytvořit tolik účtů, kolik potřebujete a v jakých měnách chcete. Kurz je mnohem výhodnější než kurz u banky.
Je tedy výhodné Revolut kartu použít při výběru peněz v zahraničí, při platbě na internetu v cizí měně a samozřejmě také při placení v zahraničí.
Od té doby, co tuto kartu mám, si ji nemůžu vynachválit. Založit si ji můžete na tomto odkazu, zabere to pár minut a hned ji můžete používat. Nemusíte čekat až vám dojde fyzicky, platit s ní jde rovnou po založení a přidání do apple pay, příp. do google pay. Fyzicky vám karta přijde asi do 10 dnů.
Restaurace a kavárny
Měly jsme sice seznam restaurací a kaváren, které nám byly doporučeny buď na výbornou snídani a kávu nebo na oběd, ale bohužel se nám nedařilo náš plán dne ještě sestavit tak, abychom v čase kávy a oběda byly zrovna u vyhlédnuté kavárny či restaurace. A když už se nám to přece jen podařilo, byly jsme tam zase ve špatnou dobu a bylo zavřeno. Většinou totiž tyto vyhlášené podniky, byly úplně na jiných místech, než jsme byly my. A podřizovat program kavárnám a restauracím se nám opravdu nechtělo.
Kavárna Greasy Spoon
Nakonec jsme tedy zašly na kávu či oběd náhodně, prostě podle toho, zda se nám kavárna či restaurace líbila a vždy jsme byly spokojené. Ke kávě jsme si daly jejich vyhlášené skořicové šneky a na oběd samozřejmě masové kuličky s bramborovou kaší a brusinkami. Jídlo se většinou pohybovalo v cenách od 140 SEK do 200 SEK a káva stála kolem 50 SEK, skořicový šnek 25 – 50 SEK.
Co se týče kaváren, byly jsme velice spokojené. Je vidět, že ve Stockholmu je kávová kultura na vysoké úrovni a opravdu se snaží nejen dělat výbornou kávu, ale také těm podnikům vtisknout duši a nějaký koncept. Jestli máte rádi kávu, pak je pro vás vhodná aplikace @europencoffeetrip, se kterou kdekoliv v Evropě natrefíte na ty nejlepší kavárny.
Restauraca Lilla Parkkafeet
Nejlepší skořicové šneky koupíte samozřejmě v pekárnách – vyhlášená pekárna je například Skeppsbro Bakery na Starém městě Gamla Stan. Hodně pekáren najdete na ostrově Östermalm. I na pekárny by měla fungovat aplikace @europencoffeetrip, protože tam často nabízejí i kávu.
Švédská kuchyně
Na jídlo, kromě restaurací, kterých nejvíce těch vyhlášených najdete také na ostrově Östermalm, si můžet zajít také do tržnice. My jsme vyzkoušely Kungshallen, ve které najdete různé typy světových kuchyní. My jsme si vybraly samozřejmě tu švédskou a já jsem si tam dala jejich typickou šafránovou rybí polévku a byla výborná. Kungshallen najdete na ostrově Östermalm, na náměstí Höterget. Na stejném náměstí přímo naproti Kungshallen je vyhlášená tržnice Hötorgshallen, nedaleko je pak další známá tržnice Östermalms saluhall. Ani jednu jsme už vyzkloušet nestihly, tak snad přístě..
Kungshallen
Stockholm byla první skandinávská metropole, kterou jsem navštívila a nemohla jsem si vybrat lépe. Jak už jsem psala v úvodu, je to krásné, klidné a hlavně čisté historické město, ve kterém se nám hodně líbilo. Severské metropole mají prostě svoje kouzlo! Je to úplně něco jiného než španělská či italská města, která mám teda taky ráda. Prostě tu severskou atmosféru musíte zažít! Jako pomocníka na cesty si můžete do aplikace Mapy.cz stáhnout mapu zájmových bodů, ve které najdete všechna popisovaná místa.
Letos mě to na sever nějak táhne. Kromě květnového výletu, který byl na Sicilii, následovaly výlety už jen na sever: nejdříve Riga, potom výlet do Litvy, Lotyšska a Estonska a teď Stockholm. A ještě jeden výlet na sever bude následovat a pak už se snad mrknem i někam na jih, a ne na ledajaký 😏. Jestli vás zajímají severní státy, mohl by vám líbit článek Anglie není jen Londýn aneb náš podzimní výlet do Birminghamu nebo jestli máte raději přírodu mrkněte na Faerské ostrovy – nevyzpytatelné počasí a nádherná příroda uprostřed Atlantiku.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.