Řím patří k nejnavštěvovanějším městům Evropy. Je hlavním městem Itálie a třetím nejlidnatějším městem Evropské unie. Město samotné má velice bohatou historii, dlouhou více než 2700 let. Podle historických pramenů, byl Řím založen již 21. dubna 753 př.n.l. na sedmi pahorcích. Díky svému věku se řadí mezi nejstarší evropská města. Svoje sídlo zde měla i Římská říše a po celá staletí byl středem Evropy.
Řím je město plné uměleckých, architektonických a historických památek! Jeho rozsáhlé historické centrum zapsané na seznamu UNESCO láká miliony návštěvníků ročně. Nečekejte tedy, že zde budete sami a že všechny památky a zajímavá místa navštívíte během jednoho pobytu! Je toho tolik, že se to opravdu za jednu návštěvu zvládnout nedá a také vzhledem k ohromnému počtu návštěvníků si na některé památky musíte vystát třeba i několikahodinovou frontu.
Vatikán a Řím
Pečlivě si tedy svůj pobyt naplánujte a dobře si rozmyslete, co chcete a zvládnete navštívit. Tento článek vám s tím pomůže. Jaké nejkrásnější a nejvýznamnější památky navštívit? Jak si rozvrhnout jejich návštěvu? Jak se vyhnout frontám? Kam je nutné rezervovat vstupenky předem a kam je to zbytečné? Kde vstupenky rezervovat? Na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku odpovědi. Zvu vás tedy na 3- denní pohodovou návštěvu věčného města!
Všechna popisovaná místa i mnohá další najdete v mapě zájmových bodů, kterou si můžete stáhnout do aplikace Mapy.cz. Ušetříte čas strávený zadáváním bodů do mapy a rovnou si můžete začít plánovat pobyt v této nádherné metropoli, kde na vás historie dýchá na každém kroku! Do mapy si můžete přidávat i svoje body.
Kromě Říma máte v plánu i návštěvu dalších měst? Na mém blogu najdete spoustu článků z pobytu nejen v evropských městech, ze kterých si určitě vyberete. Pomohou vám s návštěvou Osla, Stockholmu, Madridu, Toleda, Varšavy, Rigy, Istanbulu, Birminghamu, Bristolu a již brzy doufám přidám i Helsinky a Tallinn. Ale teď se již pojďme věnovat Římu.
‼️Pozor, v roce 2025 bude v Římě a Vatikánu probíhat Jubileum, neboli Svatý rok, který se koná jednou za 25 let už od roku 1300. V rámci Jubilejního roku 2025 se očekává, že do Říma a do Vatikánu dorazí až 35 milionů poutníků. Jestli tedy budete plánovat návštěvu Říma v roce 2025, předem si zjistěte program v rámci Jubilejního roku 2025, ať se vyhnete zvýšenému počtu návštěvníků. V souvislosti s přípravami na Jubilejní rok 2025 je již nyní spousta památek v rekonstrukci.
Obecně se při návštěvě Říma vyhněte křesťanským svátkům, například Velikonocím. Také si dejte pozor na italské státní svátky, kdy jsou nejen obchody, ale i některé památky zavřené. My jsme se do státního svátku trefily na jaře s kamarádkou Moniku při návštěvě Apulie a 4 dny bylo vše zavřené.
O letních prázdninách je zase příšerné vedro ( kolem 40 stupňů ), není to tedy úplně ideální počasí na pobyt ve městě, ale zase můžete spojit návštěvu Říma s pobytem u moře. Ideální na návštěvu města jsou jarní či podzimní měsíce. My jsme byli na konci října a počasí bylo vyloženě letní. Celý den svítilo sluníčko a teploty nad 20 stupňů byly už od rána.
Kde jinde začít prohlídku Říma, než ve Vatikánu. Vyhraďte si na něj klidně celý den, zvlášť jestliže máte v plánu kromě Baziliky sv. Petra vidět také Sixtinskou kapli, do které se dostanete pouze přes Vatikánská muzea. Nejdříve se však, co nejdříve ráno, vydejte na Svatopetrské náměstí a zamiřte rovnou do Baziliky sv. Petra. Čím dříve přijdete, tím máte větší šanci, že nebudete stát dlouho ve frontě. My jsme přišli až v poledne a ve frontě jsme čekali 2 h. Ráno to může být pouhých pár desítek minut.
Bazilika sv. Petra
Bude vás čekat také bezpečnostní kontrola a skenování zavazadel a pak už budete téměř uvnitř. Buď zamíříte nejdříve do baziliky nebo si rovnou vystojíte ještě frontu na kopuli a do baziliky půjdete až po cestě dolů z kopule. Bazilika otevírá už v 7 h, kupole v 8 h, více informací ZDE. Vstup do Baziliky sv. Petra je ZDARMA, na kopuli po 520 schodech 8 Euro, kombinace výtah + 320 schodů stojí 10 Euro ( ceny říjen 2024 ). Lístky předem nekupujte! Stojí více a frontu stejně nepředběhnete. Budete si muset vystát stejnou frontu se všemi, kteří chtějí jít do baziliky.
Výstup na kopuli si určitě nenechte ujít! Výhled z ní nejen na Svatopetrské náměstí, ale i na celý Řím je parádní! Bez fronty počítejte na prohlídku baziliky s výstupem na kopuli minimálně 1 hodinu. Dejte si dostatečnou rezervu na stání ve frontě. Nechte si tedy na návštěvu Baziliky sv. Petra min. 2 – 3 h času. Jestliže ho budete mít dostatek, můžete si dát ještě kávu s výhledem na střeše Baziliky sv. Petra přímo pod kopulí.
Kopule Baziliky sv. Petra a výhled z ní
Jak už jsem psala, do Sixtinské kaple se dostanete jedině přes Vatikánská muzea. Vstup do nich je ZDE a abyste se k němu dostali, musíte vyjít ven ze Svatopetrského náměstí a podél zdi obejít celý Vatikán – cesta zabere 20 – 30 min. Počítejte s tím tedy při plánování návštěvy a koupi lístků na čas, kterou určitě doporučuji, neboť přeskočíte frontu. Poslední vstup je 2 h před zavíračkou. Tady najdete různé varianty lístků, za mě stačí tento, cena přibližně 800 Kč.
Vždy poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí ZDARMA, ale pouze od 9 do 14 h s tím, že poslední vstup je ve 12.30 h, ostatní neděle jsou Vatikánská muzea uzavřena. Otevírací dobu Vatikánských muzeí v roce 2024 a 2025 najdete ZDE.
Vatikánská muzea
Abyste viděli Sixtinskou kapli musíte projít všechna muzea a najdete ji až na konci. Prohlídka muzeí zabere minimálně 1,5 h, i když je vlastně jen proběhnete. Cesta je to jednosměrná, nelze se vrátit. Asi v půlce je náměstí s kavárnou, určitě si zde odpočiňte, cesta ke kapli je ještě dlouhá. Jestli máte rádi muzea, vyhraďte si na ně klidně 3 h, je toho tam k vidění opravdu spoustu.
My jsme si pauzu v půlce neudělali a do kaple jsme přišli už dost vyčerpaní, že jsme si ji ani nedokázali pořádně užít. Také tam byla spousta lidí, což ztěžovalo její prohlídku. Kaple je krásná a je známá hlavně svou vnitřní výzdobou od největších renesančních umělců, například od Michelangela, který vymaloval strop a výjev Posledního soudu na západní stěně kaple. V Sixtinské kapli je zákaz focení.
Jestli budete mít po návštěvě Vatikánu ještě dost sil, zajděte si na večer do čtvrti Trastevere, která je vyhlášená typickými italskými úzkými uličkami a bujarým nočním životem, ale hlavně nepřeberným množstvím tradičních hospůdek a stylových restaurací, ve kterých si můžete dát pravou italskou večeři. Není lepšího zakončení prvního dne v Římě!
Druhý den se vydejte do nejznámější římské památky a tím je Koloseum. Tato monumentální stavba připomíná gladiátorské boje, které se na tomto místě odehrávaly. Oválný amfiteátr v centru města byl dokončen v roce 80 n. l. za vlády císaře Tita. Dnes patří k nejdůležitějším místům, co vidět v Římě.
Určitě si kupte lístek předem on-line, protože díky němu přeskočíte frontu a půjdete rovnou dovnitř. My jsme si koupili společný lístek pro Koloseum, Palatinum a Forum Romanum ZDE.
Koloseum
Koloseum je opravdu zajímavá monumentální stavba, která rozhodně stojí za návštěvu. Vstupné je sice vyšší, ale v tomto případě toho určitě není potřeba litovat. Když se do Kolosea vypravíte první neděli v měsíci, budete mít vstup dokonce ZDARMA. V tomto případě se ovšem nevyhnete stání ve frontě. Uvnitř bývá sice hodně lidí, ale celkem se to rozprostře. Prohlídka kolosea je docela pohodová. Vyhraďte si na ni 1 – 2 h.
Po vyjití z Kolosea přejděte silnici a rovnou vstupte do areálu Palatina a Fora Romana – oba areály jsou spojené. Nejméně vytížený je tento vchod, kterým vstoupíte na Palatinum a rovnou se můžete vydat na tuto vyhlídkovou terasu – odsud budete mít překrásný výhled na celé Forum Romanum. Palatin je pahorek, na kterém byl podle pověsti založen Řím. Pro Italy se tak jedná o jedno z nejdůležitějších míst v celé zemi.
Pohled na Formum Romanum z Palatina
Forum Romanum bývalo antické centrum veřejného dění a sloužilo jako podélné náměstí mezi Kapitolem a Palatinem. Konaly se zde slavnosti, triumfální průvody, soudy a další společenské příležitosti. Nyní už jsou zde jen pozůstatky a je lepší se vybavit mapkou, aby to pro vás nebyla jen hromada kamení, ale aby jste si dokázali představit, jaké budovy a paláce zde stály. Prohlídka zabere také 1 – 2 h.
Z Fora Romana vyjděte vchodem co nejvíce na jihozápad a pak vystoupejte na náměstí Piazza del Campidoglio, které se nachází na nejznámějším a nejstarším ze sedmi římských pahorků, na Kapitolu. Zastavte se u sochy Kapitolské vlčice a pak sejděte na vyhlídku, ze které budete mít Forum Romanum jako na dlani. Vyhlídka je ZDARMA a můžete ji využít, jestliže chcete vidět Forum Romanum, ale nemáte dostatek času na jeho návštěvu nebo nechcete obětovat peníze za vstupné.
Z Kapitolského náměstí se vydejte nahoru ke kostelu Santa Maria in Aracoeli, který je uvnitř opravdu krásný a stojí za zhlédnutí. Ven z něj vyjděte druhým východem a ocitnete se na prudkých schodech, kterými sejděte dolů a pak jděte doprava k mohutné stavbě z bílého mramoru, která je známá jako Památník Viktora Emanuela II. Jestliže budete mít dostatek času, vyjeďte výtahem na její střechu, na které je umístěna vyhlídka s naprosto úžasným výhledem na město. Prý je to jedna z nejhezčích vyhlídek na Řím. Platí se na ni vstupné, více informací najdete ZDE.
Kostel Santa Maria in Aracoeli
Dále pokračujte k Fontaně di Trevi. Po cestě k fontáně si můžete dopřát kulinářský zážitek v restauraci Le Lanterne. My jsme si zde opravdu velice pochutnali. Ať to byl předkrm, hlavní chod, zákusek či víno. Vše bylo naprosto luxusní. Ceny byly samozřejmě trochu vyšší, ale ne nijak předražené. Jestli si chcete dopřát opravdu dobré pravé italské jídlo, doporučuji sem zajít.
Fontána di Trevi patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Římě a turisté do její vody hází mince pro štěstí. Je postavena v pozdně barokním stylu a udivuje svou mohutností! Mně tedy rozhodně! Nečekala jsem, že je tak ohromná!
Fontana di Trevi vypuštěná a pod lešením
Fontánu navrhl Giano Lorenzo Bernini a zdobí ji symboly antického božstva. Ve středu fontány stojí bůh Neptun se dvěma tritony na koních. Ve výklencích fontány se nacházejí sochy symbolizující Hojnost a Zdraví. Dechberoucí podívanou zdobí také vodopády a vodotrysky, bohužel ne v době naší návštěvy. Jak už jsme psala výše, Řím se chystá na Jubilejní rok 2025 a většina památek se proto opravuje. Nejinak tomu bylo u Fontany di Trevi. Nejenže byla vypuštěná, ale také byla celá pod lešením.
Den zakončete na Španělských schodech. Připravte se ovšem na enormní počet lidí. Pro nás to byl trochu šok! V tomto místě hustota lidí neuvěřitelně stoupla a schody vlastně ani nebyly vidět, jak byly zaskládané sedícími lidmi. Vyšli jsme až nad ně, pokochali se nádherným západem slunce a raději toto místo opustili.
Západ slunce na Španělských schodech
Raději jsme se metrem přesunuli k našemu ubytování a zašli na drink do restaurace Molino, která ráno sloužila jako kavárna s pekárnou, přes den to byla restaurace s pizzerii a večer bar. Dost jsme si ji oblíbili. Den jsme zde začínali cappuccinem a pistáciovým croissantem a večer končili drinkem a pizzou. Ceny zde byli mnohem příznivější než v centru.
Třetí den se vydejte na Andělský hrad. Fronta zde není tak velká, tak není potřeba kupovat lístek předem. Ale kdybyste přece jen chtěli mít jistotu, že zde nestrávíte mnoho času čekáním, můžete si zarezervovat vstup na čas na oficiálních stránkách. Vstupné je 17 Euro, první neděli v měsíci je vstup ZDARMA a rezervace není nutná.
Andělský hrad
Stavbu vybudoval římský císař Hadrián jako rodinné mauzoleum. S postupem času se z ní stala papežská pevnost s tunely, které ji spojují s hradbami ve Vatikánu. Andělský hrad je krásně vidět z kopule Baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Pěkný pohled je na něj z břehu řeky Tibery v jednom záběru s Andělským mostem. Bohužel v době naší návštěvy byly všechny sochy na mostě pod lešením, takže až tak pěkný pohled na něj nebyl.
Hrad má několik pater a venkovní vyhlídkovou terasu, ze které je nádherný výhled na Baziliku sv. Petra ve Vatikánu, také na řeku Tiberu a přilehlé okolí. Návštěva zabere 1 – 2 h.
Další Vaše kroky pak mohou vést na náměstí Campo de‘ Fiori, kde v době naší návštěvy byl trh s místními produkty. Vypadá to velice lákavě, prodejci se předhání v nabídkách, lákají vás na svůj stánek, ale nenechte se unést. Je to tu hodně předražené. Jestli si nechcete udělat pořádnou díru do peněženky, raději si nechte zajít chuť.
Trh na náměsté Campo di Fiori
Kousek od náměstí Campo de‘ Fiori se nachází Pantheon. Tento starověký kruhový chrám patří k nejvýznamnějším antickým stavbám vůbec a jeho kupoli zdobí otvor (okulus) s výhledem na římské nebe. V 16. století se stal Pantheon čestným pohřebištěm mnoha italských osobností. Místo svého posledního odpočinku zde našli Raffael Santi se svou snoubenkou a první italští králové. V podkroví nad portikem je umístěno muzeum soch, obrazů a kreseb. Platí se vstupné a vstupenku s přeskočením fronty si můžete koupit ZDE.
Dále pokračujte na podlouhlé náměstí s názvem Piazza Navona. Na jeho místě stál původně stadion, který připomíná i současný půdorys náměstí a tři fontány pravidelně rozmístěné v ose náměstí, které byly bohužel v době naší návštěvy pod lešením.
Zmrzlinový zákusek tartufo
Piazza Navona patří k nejrušnějším náměstím v Římě. Nachází se zde mnoho restaurací a kaváren. Za zmínku stojí kavárna Tre Scallini, která nabízí speciální zmrzlinový zákusek tartufo. Dát si ho můžete v různých variantách – s bílou čokoládou, hořkou čokoládou nebo s různými příchutěmi, např. amaretto.
Pak pokračujte procházkou podél řeky Tibery až dojdete na náměstí Piazza del Popolo, kde to k večeru celkem žije. Je tu také několik restaurací a kavárniček. Posledním cílem 3. dne v Římě je však vyhlídka Balconata del Pincio, která se nachází nad náměstím Popolo v parku Pinciano.
Západ slunce z vyhlídky Balconata del Pincio
My jsme zde náš výlet zakončili nádherným západem slunce. Samozřejmě jsme tady nebyli sami, tak jako nikde v Římě. Tato vyhlídka je vyhlášená a chodí se sem právě zejména na západ slunce. V parku můžete strávit i mnohem více času, je rozlehlý, najdete v něm také menší lunapark, takže se zabaví i děti. Odsud je to kousek ke Španělským schodům, kde jsme sedli na metro a centrum města opoustili.
To byl náš itinerář třídenního pobytu v Římě. Snad vám bude nápomocný během vašeho pobytu a pomůže vám při plánování. Můžete se jím inspirovat, případně si do něj přidat další zajímavá místa. V mapě zájmových bodů jich najdete spoustu. Vystačí klidně i na týden. Ještě přidám pár praktických informací a plánování vašeho pobytu v Římě může začít!
Do Říma se dá letět velice jednoduše z Vídně i z Prahy nízkonákladovkami Ryanair a Wizzair. My jsme letěli z Vídně s Wizzair, odlétal už v 6 h ráno a let trval pouze 1,5 h. Díky tomu jsme už v 9 h ráno byli i ubytovaní. Měli jsme tedy celý den k dobru, který jsme využili naplno a rovnou začali s objevováním krás Říma.
Více o vyhledávání levných letenek najdete v článku Jak hledat levné letenky a kde je kupovat., který se nachází v sekci Rady na cesty. Článek Jak se dostat na letiště NEJEN do Prahy a do Vídně tam najdete také.
Po městě se dá nejjednodušeji dopravovat metrem. Velkou výhodou je, že nemusíte řešit žádnou jízdenku. Turnikety jsou vybaveny speciální čtečkou, ke které pouze přiložíte platební kartu a jdete. Až druhý den se vám odečte částka za předchozí den.
Tento systém je bezpečný a zastropovaný výši jednodenní jízdenky, která stojí 7 Euro ( říjen 2024 ) – to je maximum, co se vám může za 1 den odečíst. Jedna jízda stojí 1,5 Eura. Bohužel to funguje pouze v metru. V autobuse a tramvaji musíte mít koupenou jízdenku. Další informace o římské hromadné dopravě najdete na webu společnosti Atac. Podobný systém funguje i v jiných velkoměstech, například v Londýně nebo v Lisabonu.
Ubytování určitě volte tak, aby bylo v blízkosti metra. Rezervovala jsem jako vždy na bookingu – klikněte na odkaz, doplňte požadované datum a pak si vyberte z nabídky.
V Římě jsme byli ve čtyřech a bydleli jsme nedaleko stanice metra San Giovanni ( vzdálenost od centra byla asi 20 min ) v prostorném apartmánu se dvěma ložnicemi a dvěma koupelnami, kuchyňkou a obývacím pokojem. Ubytování se jmenovalo Inferno Otto a mohu vám ho vřele doporučit. V ceně ubytování jsme měli dokonce i odvoz ZDARMA z letiště po příletu a ubytovat jsme se mohli už v 9 h ráno bez jakéhokoliv poplatku.
Znáte film Prázdniny v Římě? Mladší generace ho zřejmě vůbec nezná ( až nedávno jsem zjistila, že byl natočen už v roce 1953 ), on ho teda nezná ani můj manžel a ani představitelku hlavní role Audrey Hepburn, což byl pro mě trochu šok. Já jsem tento film v dětství milovala a Audrey Hepburn také, byla to moje nejoblíbenější zahraniční herečka. Ta bohužel zemřela už v roce 1993. Mužskou hlavní roli hrál Gregory Peck. Znáte tento film? Napište mi pod článek, jak se vám líbil.
Řím je u filmařů velice oblíbený. Další známý film, který se z velké části odehrává v Římě, se jmenuje La Volce vita ( Sladký život ) s Marcellem Mastroiannim v hlavní roli. Jedná se o italsko-francouzské filmové drama režiséra Federica Felliniho z roku 1960. Film je označován za jeho vrcholné dílo. Na výstavu o italském herci Marcellu Mastroiannim, který je považován za jednu z největších hvězd evropského filmu 2. poloviny 20. století, jsme narazili na Andělském hradě. Byla celkem zajímavá. Tak jestli tam ještě bude, až do Říma pojedete, nevynechejte ji.
Užijte si Řím, město je to opravdu krásné, a nenechte si pobyt pokazit davy turistů, kteří tam jsou v každém ročním období. S tím se nedá nic dělat. Řím chce prostě vidět každý!
Kromě Říma najdete na mém blogu najdete články z mnoha dalších měst. Například z Osla, Stockholmu, Madridu, Toleda, Varšavy, Rigy, Istanbulu, z Birminghamu, Bristolu a již brzy doufám přidám i Helsinky a Tallinn.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů nebo Hotových itinerářů připravených ke stažení a nechte se jimi vést na svých vlastních cestách, které budou probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.