Vzhledem k tomu, že jsme si před pár lety stanovili za cíl zdolat všechny nejvyšší hory evropských států, je jasné, že máme v plánu všechny tyto země i procestovat. Zatím máme zdolaných 22 vrcholů, takže nám jich ještě 23 chybí ( tři nejvyšší není v našich silách zdolat, tak tedy jen 20). Máme tedy ještě mnoho států na výběr 🙂. Bohužel v době covidové není jednoduché zvolit cíl našeho putování, protože nám chybí většinou státy, do kterých je vstup i návrat komplikovaný 😒.
Ale na Portugalsko padla volba už v loňském roce, neboť je to jediný stát z těch jižních, který jsme ještě nenavštívili. Bohužel kvůli covidu jsme tam nakonec loni nejeli. Místo toho jsme naprosto neplánovaně strávili dovolenou v Chorvatsku, o které jsem psala v tomto článku. Letos na něj opět padla volba a jsem ráda. Bylo moc příjemné téměř dvoutýdenní putování.
Během pobytu jsme vynechali Sintru a Lisabon, což možná někoho překvapí. Bylo to proto, že já jsem tam byla před rokem a půl s kamarádkou Monikou a Lisabon jsme také s manželem a synem navštívili letos v dubnu, když jsme se vraceli z Madeiry. A vzhledem k tomu, že manžel nemá města rád, byla pro něho tato návštěva dostačující, takže jsme během naší cesty Portugalskem tato místa vynechali.
Ale za návštěvu rozhodně stojí! Na Lisabon si vyhraďte určitě alespoň 2 dny a na Sintru minimálně jeden. Do Sintry se dá pohodlně dostat vlakem z Lisabonu z krásného nádraží Rossio, které stojí za zhlédnutí i když nikam nepojedete.
Naše putování po Portugalsku jsme si rozdělili do čtyř oblastí, které jsme chtěli navštívit. Začali jsme v oblasti Douro, která je rájem portského vína. Naše první cesta tedy vedla do vinařské oblasti Alto Douro, která se rozprostírá na březích řeky Douro, podle které je celá oblast nazvána.
Odsud pochází nejlepší portugalská vína, nejznámější z nich je portské. Věděli jste, že pravé portské může pocházet pouze z této oblasti? Nevěděli? My také ne. Proto vám doporučuji navštívit některé z mnoha vinařství, která jsou v této oblasti. Dozvíte se zde zajímavosti o pěstování a výrobě vína, nejen portského, a také si můžete jejich výborná vína nakoupit. To my jsme samozřejmě udělali a během pobytu je ochutnávali.
Vinných oblastí je v Portugalsku několik, ale oblast Alto Douro je nejvyhlášenější. Samozřejmě i vína z jiných oblastí jsou výborná. Takže ať koupíte jakékoliv portugalské víno, neprohloupíte. Na lahvi většinou není napsána odrůda, jak jsme zvyklí u nás, ale oblast, z které víno pochází.
Centrem této oblasti je město Porto, které projdete během jednoho dne. Určitě nevynechejte procházku po horním patře mostu Ponte Luiz I, který vede přes řeku Douro a spojuje město Porto, které leží na jejím severním břehu a město Vila Nova de Gaja na jižním břehu řeky. Z mostu je nádherný výhled na řeku i obě města. Ve Vila Nova de Gaja můžete navštívit vinné sklepy s portským vínem a také je degustovat.
Další oblast, kterou jsme navštívili je pohoří Serra de Estrela, ve kterém se nachází nejvyšší hora pevninského Portugalska. Jmenuje se Torre a měří 1993 m.n.m. Na jejím vrcholu je postaven kamenný obelisk vysoký 7 m, aby dosáhl nadmořské výšky 2000 metrů. Na vrchol vede silnice, takže tam můžete dojet autem. Není tedy potřeba žádného velkého výkonu, abyste vrcholu dosáhli.
My jsme samozřejmě na vrchol autem nevyjeli, protože jsme si ho chtěli trochu zasloužit, a udělali jsme si asi 8 km okruh, kdy asi v polovině jsme byli na kopci Torre a pak jsme se vraceli zpět k autu jinou cestou. Byla to velice krásná, nenáročná túra, ale naskytly se nám po cestě opravdu nádherné výhledy a také to bylo jedno z mála míst, kde jsme mohli vytáhnout drona. Třeba u pobřeží Atlantiku to vůbec nebylo možné, protože tam neustále foukalo.
Celé pohoří má tvar náhorní plošiny a musím říct, že i cesta autem přes ně stojí zato. Jede se serpetinami a během cesty se vám naskytnou opravdu nádherné výhledy. Tato oblast sice není moc navštěvovaná, bylo tam tedy velice málo turistů, ale určitě bych vám ji doporučila. Většina lidí v Portugalsku navštíví Porto, Lisabon a Algarve, ale jestli chcete poznat i něco víc, vydejte se objevovat i méně navštěvovaná místa. Toto je rozhodně jedno z nich a za návštěvu opravdu stojí.
I v podhůří objevíte zajímavá místa, jako jsou například vodopády, jezírka nebo kamemmé vesničky. Jednu takovou jsme navštívili a moc se nám tam líbilo.
Ta opravdu nejvyšší hora Portugalska leží na Azorských ostrovech, přesně na ostrově Pico, jmenuje Ponta do Pico a měří 2351 m.n.m.. Tu samozřejmě máme v plánu také zdolat, ale až někdy příště.
Třetí oblastí, kterou jsme navštívili, bylo západní pobřeží Portugalska mezi Portem a Lisabonem. V této oblasti neustále vane silný vítr od Atlantiku a zdejší pláže ( zejména ty mezi Nazaré a Peniche) jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších pro surfování v zemi. Teplota vzduchu i v létě dosáhuje maximálně 20 stupňů a voda v Atlantickém oceánu je tak studená, že na koupání to opravdu není. Surfaři se do ní vydávají pouze v neoprenech.
Jestliže nesurfujete, jako my, vydejte se na procházky po pobřeží, které vám naskytnou naprosto úchvatné výhledy. A také si nezapomeňte v některé z rybářských vesniček dát na oběd rybu. Typickou rybářskou vesničkou v tomto kraji je Peniche, která leží na stejnojmenném poloostrově a u přístavu plném rybářských lodí najdete jednu rybí restauraci vedle druhé. Ať si vyberete jakoukoliv, určitě neprohloupíte a pochutnáte si na zaručeně čerstvých rybách.
Ve vnitrozemí této oblasti je nejvýznamější město Coimbra, které je známé tím, že je domovem nejstarší a nejvýznamější portugalské univerzity. Kromě ní jsou zde i další významné historické památky. My jsme zde pobyli jen krátce, ale určitě aspoň jednodenní zastávku si toto krásné město zaslouží.
Dále ve vnitrozemí můžete navštívit cestu portugalského kláštěrního dědictví, která zahrnuje tři města, která jsou proslulá neuvěřitelnými kláštery zapsanými na seznam UNESCO: Alcobaça, Batalha a Tomar.
My jsem je z časových důvodů nenavštívili, ale zato jsme navštívili starobylé městečko Óbidos s hradem, jehož hradby obepínají celé jeho historické jádro a celé si je můžete obejít a kochat se z nich nádhernými výhledy na město i okolí. Toto městečko se také proslavilo likérem z višní Ginja ( čti žinža), který je oblíbený zejména v oblasti Lisabonu a tradičně se podává z čokoládového pohárku.
Při putování po Portugalsku jsme si nemohli nechat ujít návštěvu nejzápadnějšího bodu pevninské Evropy. Je jím mys Cabo da Roca. Jestliže se tam vypravíte, připravte se na to, že tam fouká tak, že se ani neudržíte na nohách.
Kousek od mysu se nachází jedna z 10 nejkrásnějších portugalských pláží Praia da Ursa. Kdybyste se k ní chtěli vypravit, musíte absolvovat asi 2km trasu po útesu a poté k ní sestoupit asi 140 výškových metrů strmou cestou dolů. Ta námaha za to rozhodně stojí. To co uvidíte, vám vyrazí dech! Otužilci se mohou vykoupat ve studených vlnách Atlantiku. Zpět se jde stejnou cestou.
Na závěr putování jsme si nechali sklanaté pobřeží Algarve, které se rozkládá na jihu Portugalska v délce 150 km a je neuvěřitelně rozmanité a fotogenické. Pláže jsou jedna hezčí než druhá, prostě nádhera, ale co se týče koupání, čekejte spíše osvěžující vodu a také musíte počítat s tím, že často fouká. Procházky po pobřeží však nabízí naprosto úžasné výhledy, které se nikdy neomrzí. Další způsob, jak obdivovat rozeklané pobřeží, je z vody. Můžete si zaplatit lodní výlet nebo si půjčit kajak.
V oblasti Algarve je další mys, který stojí za návštěvu – je to nejjihozápadnější bod pevninské Evropy, mys Cabo de São Vicente a kousek od něj, poblíž městečka Sagres, se nachází nejjižnější bod Portugalska Ponta de Sagres. Připravte se, že na obou místech fouká tak, že se neudržíte na nohách, ale nádherné výhledy vám to určitě vynahradí.
V blízkosti obou mysů jsou nádherné pláže, na kterých, i když nebudete mít odvahu plavat ve studené vodě Atlantiku, stojí za to i jen chvíli pobýt a kochat se pohledem a poslouchat šumění oceánu.
Portugalsko není typická dovolenková destinace, proto bych ji vám, co jezdíte na dovolenou zejména kvůli odpočinku u moře, nedoporučovala. Ale vás, kteří chcete zažít různorodou dovolenou, vidět krásná města, nádherné památky, divoké a zárověň dechberoucí pláže Atlantiku a úchvatné přírodní scenérie a v neposlední řadě ochutnat výborná vína, tato země korkových hájů, bělostných vesniček i pověstných vinných sklípků určitě zaujme.
Tak neváhejte a vyrazte objevovat slunné Portugalsko! A jestli se bojíte vyrazit na vlastní pěst, přečtěte si 5 JEDNODUCÝCH kroků k cestování na pěst a pak se vydejte na cestu podle svých představ.
Portugalsko je rájem dovolenkářů v obytných vozech a za nás můžu říct, že máme v plánu se do této nádherné země ještě někdy vrátit a procestovat ji právě takto. Už teď se na to těšíme!
Součástí Portugalska je i ostrov Madeira – přezdívaný ostrov věčného jara, který můžete navštívit v kteroukoliv roční dobu a obdivují ho zejména milovníci nedotčené přírody. Na ostrově můžete absolvovat nespočet túr kolem levad – zavlažovacích kanálů. Nám se nejvíce líbila túra, která vedla vařínovými lesy podél levad do nitra Madeiry.
Také Azory – kráska ukrytá uprostřed Atlantiku jsou součástí Portugalska. Tyto ostrovu jsou nejnavštěvovanější od června do září, protože jsou celé pokryté záplavou kvetoucích hortenzií a to je úchvatná podívaná.
Do Portugalska se dá letět do tří různých měst – Porta, Lisabonu nebo do Fara. Z Prahy jsou možnosti omezené pouze na Lisabon s Tap Portugal, ale z Vídně můžete letět do všech těchto měst. Kromě Tap Portugal tam létají letecké společnosti Wizzair a Ryanair. Můžete si tedy naplánovat lety tak, aby vám co nejvíce vyhovovalo. My jsme například letěli s Wizzair do Porta a z Lisabonu do Vídně jsme letěli s Tap Portugal.
Oproti Praze je v současné době velkou výhodou vídeňského letiště to, že nepotřebujte řešit před návratem domů žádný test. Jestliže pouze tranzitujete a rovnou se přesouváte do České republiky nepotřebujete při příletu do Vídně ani test, ani vyplňovat žádný formulář. Můžete si tedy v klidu užít dovolenou a testy řešit až po návratu do ČR.
Po Portugalsku je nejjednodušší se dopravovat autem. Buď můžete přijet svým, ale na cestu tam a zpět je potřeba počítat tak s týdnem navíc. Rychlejší a jednodušší varianta je přiletět letadlem a auto si půčit. V Portugalsku je velká síť autopůjčoven a také není problém si auto půjčit v jednom místě a v jiném ho zase vrátit. Ta tuto službu si půjčovny většinou účtují 150 Euro navíc. My jsme si auto půjčili v Portu a vraceli v Lisabonu. Využili jsme služeb půjčovny Centauro a byli jsme spokojeni.
Než jsme do Portugalska vyrazili, měla jsme představu, že v létě se teploty v celém „slunném“ Portugalsku pohybují kolem 30 stupňů, ale nebylo tomu tak. Během našeho pobytu jsme zažili teploty od 12 do 46 stupňů. Vetšinou ale bylo příjemných 25 stupňů.
Teploty se měnily v závislosti na vzdálenosti od Atlantického oceánu. Čím blíž jsme u něho byli, tím více foukalo a klesala i teplota vzduchu. Zejména na západním pobřeží fouká studený vítr a teplota vzduchu nepřekročí 20 stupňů. Na jižním pobřeží sice také fouká, ale teploty jsou příznivější, kolem 30 stupňů.
Naopak ve vnitrozemí teploty výrazně stoupají a dosahují také až 30 stupňů na severu a dokonce i 45 stupňů na jihu Portugalska. Pouze na horách bylo chladněji – teploty se pohybovali od 12 do 18 stupňů.
Přeji vám hodně krásných zážitků na vašich cestách a kdybyste potřebovali poradit, jak svoji cestu na vlastní pěst uskutečnit, přečtěte si eBook 5 JEDNODUCHÝCH KROKŮ k cestování na vlastní pěst a pak si vyberte některého z ePrůvodců nebo eCestopisů připravených ke stažení a nechte se jimi inspirovat na své vlastní cestě, která bude probíhat PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV.